Gönderen Konu: yeni üyeye yardımcı olurmusunuz  (Okunma sayısı 4677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
yeni üyeye yardımcı olurmusunuz
« : Eylül 30, 2008, 18:43:56 »
Merhabalar adım İsmail önem. Edremitte oturuyorum.Evcil hayvan dükkanım var ve profosyonel kanarya yetiştiricisiyim.MTKüyesi oldum model tren merakımı da uygulamaya dökmek istiyorum ama bu konuya çok yabancıyım. Karatren çocukken çok yolculuk ettiğim ve çok sevdiğim tren olduğundan başlangıç setleri pek bana uymadı. Hangi ölçeği tercih edersem daha avantajlı olur.1/22.5  1/87 ve 1/160 dijital kurguda zorlanacağım için hazır dijital hangi set bana uygun olur.Bazı dijital setler buldum ama karar veremedim,yardımcı olursanız çok makbule geçer.Şimdiden teşekkür ederim.TROPİKAL

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: yeni üyeye yardımcı olurmusunuz
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2008, 23:09:32 »
ismail bey,
oncelikle ailemize hosgeldiniz.
başlangıc seti zaten başlamak demektir.
onu burada paylaşa paylaşa buyutebilirsiniz.
gereken ne varsa cekinmeden sorunuz.
gayet faydalı cevaplar alacaksınız.
onca burada forum sayfasında ,daha sonra ise proses sayfasında bili alabilirsiniz.
sevgiyle

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2008, 23:34:22 »
İsmail bey hoşgeldiniz,

Forum sayfalarında bu konularda bolca bilgi bulabilirsiniz, ben kısaca sorduğunuz soruları yanıtlamaya çalışayım.

Ölçek olarak 1/87, HO olarak adlandırılır, en çok tercih edilen ölçektir, en fazla ve en rahat bu ölçekte tren ve trenlerle ilgili hobi ürünlerini bulabilirsiniz. 1/160, N ölçek olarak adlandırılır ve daha küçük uygulamalar için en çok tercih edilendir. 1/22.5 değerinden de anlayacağınız gibi daha büyüktür, diğer iki ölçek kadar yaygın kullanılmaz ama bu ölçekteki modellerin de güzelliğine doyum olmaz, tabii ki kuracak gezdirecek bahçeleriniz veya uygun büyük alanlarınız var ise.

Dijital set veya dijital kumanda başlangıç aşamasında şart değil ama iyi bir başlangıç olabilir, bir kurguda iki veya daha fazla treni aynı anda hareket ettirmeyecek, çalıştırmayacaksanız dijitale başlarken ihtiyacınız yok, ancak dijital ile başlamakta da bir sakınca yok, hatta geleceğe doğru daha iyi bir başlangıç olur.

Bulduğunuz başlangıç setlerini paylaşırsanız, yorumlarımızı iletebiliriz..

Tekrar hoş geldiniz.

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2008, 16:00:44 »
Haldun ve Okan beye ilgilendikleri için çok teşekkür ederim.Okan beyin ölçeklerle ilgili uyarıları için de teşekkürler.LGB 1/22.5 U.PACİFİC bir loco çok cazip gelmişti ama gerçekten çok yer problemi yaratacak. 1/87 en uygunu olacak.PİKO(HO)dijital çift lokolu başlangıç seti uygun olurmu bilemiyorum.Gerçi görünümleri çok da istediğim gibi değil.FLEISCHMAN buharlı loko veya ROCO BR57buharlı olabilir ama bunların donanımlarını biraraya getirebileceğimi zannetmiyorum.BH50746 USRA buharlı lokonun da niye bu kadar ucuz olduğunu anlayamadım. Şu sıralar İstanbula gelebilmem çok zor. Ancak yardımlarınızla bu işe kalkıştım şimdiden teşekkürler. İsmail önem.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2008, 17:58:59 »
İsmail bey,

1/87 sizin de belirttiğiniz gibi ilerlemek için iyi bir seçim.

Piko, dijital başlangıç setleri, başlangıç düzeyinde bir DCC kumanda(Digi1) ile geliyor. İleri düzeyde programlama(CV yazma özelliği yok) ancak, 2-3 lokomotifi aynı anda sürmeye yetecek güç, çok sayıda lokomotif kontrolü, makas kontrolü ve uzaktan kumandasıyla beraber ilgi çekici bir seçenek olabilir.

Raylarından çok fazla kalite beklemeyin, fazla kur sök kaldıra maruz kalacak ise dikkatli kullanmanız gerekli. Lokomotiflerde özellikle yeni nesil Piko buharlılarda fazla detay yok, elektrikli veya dizel modeller ise orta düzey detaydadır. Ancak başlangıç için neden olmasın ve gayet iyi diye düşünebilirsiniz.

Roco BR57, zarif ve güzel modellerden biri, Proses'de kaldı ise düşünebilirsiniz, Rivarossi BR58'den iki adet kaldığını hatırlıyorum, bu model üzerinde çok sözler söylendi ancak Türkiye'de alıp çalıştıran arkadaşlardan henüz açıkça bir sorun bildirilmedi. Fleischmann modelleri yüksek detayları ile ünlüdür, çok kalitelidir, ancak kendi içinde dekoderi olmayan modellere bakıyorsanız, sadece Fleischmann 'da bulunan 6 bacaklı dekoder almanız gerektiğini söylemeliyim, bir de fiyat olarak oldukça yüksek fiyatlarda olduğunu görmüşsünüzdür. Buraya kadar konuştuklarımız tümüyle Alman lokomotiflerinin modelleri idi. Bachmann 50746 ise bir Amerikan buharlısı modeli, detayları başlangıç düzeyindedir, yanlış hatırlamıyorsam bu lokomotifin kendinden buhar çıkartma özelliği vardı, bu özelliği ve fiyata dekoder dahil olup olmadığını sorun, Proses cuma açık olacak, 0 216 418 07 08. Dijital başlangıç seti olarak Proses'te Hornby'nin de iki trenli bir seti vardı, web sitelerinde göremedim, sorabilirsiniz, buharlı lokomotifli bir yolcu treni ve küçük bir buharlı lokolu yük treni ile kumandalı bir set http://www.hornby.com/hornby-dcc-135/r1077/product.html hatırlıyorum.

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2008, 21:15:25 »
Okan bey vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgilerde çok makbule geçti ama biraz kafamı karıştırdığınıda itiraf etmek zorundayım.BACHMANNları tekrar inceledim.Dediğinizde haklısınız,onları eledim.Proseste HORNBY seti gözükmüyor olduğunu sanmıyorum.Aslında biraz tembellik yapıp birşeyler öğrenmeden daha üst düzey birşeylere sahip olmak istiyorum galiba,bunu sabırsızlığıma verin.Benim hazır set istemem,bunlarla ilk defa tanışacağımdandır.Ama almışkende hoşuma giden birşeyler olsun istedim.Sizin önerilerinizde benim için çok değerli olacaktır.Bir platform yaptırmayı düşünüyorum,tavsiye edebileceğiniz yükseklik ne olmalıdır.FLEİSCHMAN konusundada haklısınız ama onlara prosesten ulaşılamıyacak galiba.İlginize çok teşekkür ederim.İsmail Önem

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2008, 15:27:19 »
Okan bey kullanacağım alan yaklaşık 210 a 130 yalnız kenarında bir kolon girintisi olacak.Ben yerden yüsekliği nekadar daha kullanışlı olur onu merak ediyorum.Hangi malzemeyi tercih etmem gerek.Bu arada forumdan ve MTK sitesinden bilgiler edinmeye çalışıyorum.Teşekkürler.İsmail Önem

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2008, 16:47:00 »
İsmail bey modeltrenlerin mini dünyasına hoş geldiniz.Kurgunuzu kurmak için düşündüğünüz masanın bana göre yüksekliği çalışırken kolaylık sağlaması amacı ile ne çok alçak nede çok yüksek olmaması gerekir.Bence 90 cm ile 1 m. yükseklik ideal.Biraz yüksek kurgular tamamlandıktan sonra kuguyu seyir açısından güzel oluyor.Ancak bu yükseklikte yapmayı düşündüğünüz 130 derinliğe şayet bir kenarı duvara dayayacak iseniz duvar kenarına uzanamama problemi yaşayabilirsiniz.Gerçi yere konulacak basamak ile bunu aşabilirsiniz ama çalışmanıza mani olurmu bilemem.Tabi duvara dayanmıyor ise problem yok.Yine de siz mesela yemek masanızda  hem çalışma zamanlarını hemde bittikten sonra seyir zamanlarını göz önüne alarak deneme yapabilir ve size en uygun yüksekliği çıkarabilirsiniz.
Saygılar
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2008, 20:47:18 »
Ferda bey bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Tekrar ölçtüm biçtim 90 santim aklıma yattı,ama maalesef duvar kenarı olacak,artık onu da bir şekilde çözeceğim.Belki alternatif çözümde bulabilirim,onun için aceleci davranmak istemiyorum. Zaten daha nasıl bir model tren edineceğimede karar veremedim.Teşekkürler.İsmail Önem

Çevrimdışı tropikal

• tropikal
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 06, 2008, 17:47:39 »
Merhabalar. Fleıschmann 1/87HO Model tren başlangıç seti F-6395 yeni başlayanlar için uygun olabilirmi. İsmail Önem

Çevrimdışı somara

• Mahmut Solak
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Bal?kesir
« Yanıtla #10 : Ekim 06, 2008, 23:09:53 »
İsmail Bey merhaba,

Aramıza hoşgeldiniz. Ben de Balıkesir'de oturuyorum. Ben Hornby ve Mehano setler ile başladım. Bahsettiğiniz Fleischmann set de güzel görünüyor. Bu konuda Okan Bey size daha çok yardımcı olur. Balıkesir'e gelirseniz mutlaka görüşmek isterim.

Saygılar, selamlar...
Mahmut SOLAK