Gönderen Konu: Makinist Naci Akdağ İle Güzel Sohbetler  (Okunma sayısı 7339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Makinist Naci Akdağ İle Güzel Sohbetler
« : Haziran 12, 2008, 02:28:33 »

Saygıdeğer modeltrenciler. TCDD'nin gözde makinistlerinden, özellikle buharlı lokomtiflerde
yetişmiş ve bu konuda gerçekten bulunduğu camiada kendini ispatlamış, bilgli ve işini en iyi
yapan bir makinist olmanın yanında; tatlı dili, sevecen yapısı ile tüm trensever modelcilerin
gönlünde taht kurmuş Naci Akdağ Bey bu akşam(11 Haziran '08 Çarşamba) sevgili eşi Hatice
Akdağ hanım efendi ile birlikte bize aile ziyaretinde bulundular.

Naci Akdağ Bey, her zamanki gibi son derece mütavazi bir yapısı ile sohbetlerine başladı.
Kahvelerimizi yudumlarken hal hatır sormalardan sonra yavaş yavaş tren sohbetlerine
geçildi.

Naci Akdağ Bey, yanında getirdiği fotoğraflardan, başından geçen unutamadığı kendinde iz
bırakan buharlı lokomotif anılarını büyük bir keyifle anlatıyor.
Bu arada eşlerimiz de kendi aralarında konuşurlarken bizleri de izlemeyi ihmal etmiyorlar.

Buharlı lokomotiflerde ranfor olayını ve Uşak bögesindeki GüneyKöy rampası, buradaki köprü
özelliklerini anlatıyor. Şu anda fotoğrafta görülen kullandığı lokomotif hakkında bilgi veriyor.

Naci Bey, oturma odamızda bulunan vitrinlerdeki tren modellerini inceliyor. Modeller üzerinde
teknik açıklamalar yapıyor.

Son günlerde kullandığı K52 lokomotifinin modeli üzerinde eşi Hatice Hanım'a açıklamalar
yapıyor. Naci Bey'in yüzündeki o güzel gülümsemesi, eşine hayranlıkla anlatımı buna karşılık
eşinin de kendisini samimiyetle dinlemesi, çok güzel bir beraberliğin göstergesi oluyor.

Naci Bey ile biz yine koyu bir sohbete dalıyoruz. Naci Bey'in tatlı sohbetine doyulmuyor.
Bu arada Türkiye-İsviçre maçını da  takip ediyoruz. Bir kaç dakika sonra beraberlik
golü geliyor. Daha sonra salona geçiyoruz. Milli takımımızın galibiyet golü ile çok seviniyoruz.
Sohbetimiz bu sevinçli durum üzerine daha da keyifli oluyor.
Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

Naci Akdağ Bey ve eşi, hiç bitmesini istemediğimiz o güzel sohbetlerini, kendilerinde devam
ettirme temennileri ile gecenin ilerleyen saatlerinde evimizden ayrılıyorlar.

Güzel sohbetleriniz için Teşekkürler, Naci Akdağ ve Sevgili eşi Hatice Akdağ Hanımefendi.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2008, 07:06:14 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Makinist Naci Akdağ İle Güzel Sohbetler
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2008, 10:34:51 »
hocam sizi bi kere daha tabrik ediyorum izmirde aşağı yukarı 3 bilemedin 4 trenciyi bir araya getiriyorsunuz biz burda bi sürü trenci geziden geziye toplanıyoruz.size imrenmemek elde değil.....

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #2 : Haziran 12, 2008, 17:52:12 »
   Naci usta gibi diğer buharlı Makinisti Ustalarımızın Buharlı anılarını dinlemek herkese nasip olmaz,Teoman hocam bu yüzden şanslı sayılırsınız,ben şahsen buharlı zamanında ki demiryolculuğu çok merak ettiğim için,Eskişehirdeki emekli buharlı makinistleri ile fırsat buldukça konuşurum,yollarda çektikleri sıkıntılar,zorluklar,eskiden kalma mevzuatlarla Tren işletmeleri gerçekten bu insanların ne kadar da Özverili çalıştıklarının kanıtıdır,hele görev esnasında ki çektikleri çilelerden bile zevk almayı başara bilen Ustalarımızı gönülden tebrik ediyorum,anılarında;Matara çayları,Dom Kebapları,Kürek kebapları'nı anlattıklarında hala özlemini duymaktayım,Teoman Bey Naci ustamızdan dinleyeceğiniz anılarınız bizlerle paylaşırsanız,o insanların 1970 li yıllarının sonlarına dek süren Buharlı lokomotiflerle yapılan Trenciliğin,personelin özverisinin ve zor şartlarda da olsa haz duyularak yapılan bir görevin değerlerini daha iyi anlayacağız,Teşekkürler.Yusuf SÜNBÜL.
   Bu arada Barbaros(Barbik) Bey sizin ÖZEL'inize gönderdiğim mesajımı cevaplarsanız sevinirim.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2008, 18:39:14 »
teoman hocam çalışmalarınızdan dolayı öncelikle kutluyorum.bıkmadan usanmadan model trencilige gönül verenlere öğretici bilgiler altarıyorsunuz.ve sohpetlerinizi bizlerlede payşıyorsunuz.naci beyede teşekür ediyorum.yeni nesil makistlerede güzel bir yol çizdiler.teşekkürler

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2008, 03:36:41 »

Ümit, Barboros, Yusuf, Mehmet Beyler güzel görüşleriniz için teşekkürler.

Yusuf Bey; Naci Akdağ Bey'in anılarından bazılarını dinledim. Birçok daha anılarını
dinleyeceğim. Naci Bey'in sohbetine doyum olmuyor.

Naci Bey, Afyon ilinin Dinar ilçesinde 1 yaşından itibaren çocukluk yılları bu ilçede geçmiş.
Naci Bey'in babası da TCDD'nin buharlı makinistlerinden birisiymiş. Görevi gereği Afyon Depo'ya
bağlı olarak çalışmış. Naci Bey baba mesleğini seçerek kendisi de hem buharlı hem de dizel
lokomotif makinisti olmuş.

Yıllar sonra çocukluğunu geçirdiği Afyon Depo'ya mesleği gereği birçok kez gelip gitmiş.

Aşağıda fotoğrafı bulunan Afyon  Depo ve önünde duran K52 TCDD 56513 plaketli buharlı Naci
bey'in kullandığı lokomotiflerden biri. Naci Bey'i bu lokomotifin önünde görüyoruz.

Şimdi bu depo artık yok. 1 Ekim 1995 Dinar depreminde yıkılmış. Şimdi bu deponun bulunduğu yer
düz alan olarak kalmış.

Bu depo Naci Bey'in hatıralarının bulunduğu depo çocukluğunda bu deponun içinde ve çevresinde
çok oyunlar oynamış daha sonra da mesleği gereği bu depoya çok kez lokomotiflerel gelip gitmiş.

Naci Bey, bu fotoğrafa bakarak geçmişe dalıp, anılarını tazeledi. Artık olmayan deponun fotoğrafı
anılarının tek tesellisi olmuştu.

Ümit İnci Bey, kurgusuna bir lokomotif deposu arayışı içerinde idi. Benden de fikir almak istemişti.
Ben de kendisine iki bölümlü olan bu depo benzeri bir depo bulmasını önerdim.

Bu önerinin üzerine Ümit Bey bu depoya benzer bir depo maketi alarak forumda ayrı bir başlıkta
yapım çalışmalarına başladı.

''anılarında;Matara çayları,Dom Kebapları,Kürek kebapları'nı anlattıklarında hala özlemini duymaktayım''
Yusuf Bey;Buharlı lokomotif makinistlerine yönelik mesajınızdaki bu cümlenizden yola çıkarak Naci Bey'in
kendi şivesiyle yaşadıklarından bir anısını aktarmaya çalışacağım.

Dinar ilçesi her ne kadar Afyon iline bağlıysa da Denizli iline daha yakın olduğundan Dinar halkı daha
çok Denizli şivesi ile konuşur. Naci Bey, Dinar'da çocukluğu ve gençliği geçtiğinden konuşması Denizli şivesidir.

Naci Bey: '' ee Deoman gardaşım bizim buharlılarda anılarımız o gaddar çoktur ki amanin gari gonuş gonuş bitmez.

Hele buharlınan  Dom'unda yabtığımız balık kebabının dadına doyamazsın. Öf gari öyle biyo olur ki barmaklarını yirsin.

Eğirdir'e yabtığımız seferde dadlı su levreklerinden en irisine alırdık, nah böle kocuman olanından
az biyo yağlayıp onu gasab kağıdına sardınmıydı sonra Buhar Domu'un kapağını galdrıp içine yatırıverirsin.

O balık orda azizim buharın etkisiyle bir bişer  sorma gitsin. Onu biz ne zaman piştiğini anlarız. Durup ta onu alırsın gasap kağıdının içinden çıkarırsın gari şöle bi guyruğundan salladımıydın o etleri gılçığından löp löp dökülür. Barmaklarını yirsin dadına doyamazsın öf öf ne tad olur azizim deme gitsin.

Naci Bey'in trenler ile ilgli daha birçok anıları var anlatmakla bitmez.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2008, 11:32:51 »
Teoman Bey,
Naci bey ile yapmış olduğunuz keyifli sohbeti bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederi.Naci bey ile de İzmir ziyaretimizde tanışma ümidi ile,
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2008, 19:08:23 »

Naci Bey:

Eğirdir'e yabtığımız seferde dadlı su levreklerinden en irisine alırdık, nah böle kocuman olanından
az biyo yağlayıp onu gasab kağıdına sardınmıydı sonra Buhar Domu'un kapağını galdrıp içine yatırıverirsin.

O balık orda azizim buharın etkisiyle bir bişer  sorma gitsin. Onu biz ne zaman piştiğini anlarız. Durup ta onu alırsın gasap kağıdının içinden çıkarırsın gari şöle bi guyruğundan salladımıydın o etleri gılçığından löp löp dökülür. Barmaklarını yirsin dadına doyamazsın öf öf ne tad olur azizim deme gitsin.

Özellikle şu kısımlarda ağzım sulandı, o balık bir güzel olur kiii.. kim bilir buharlıdaki tadı nasıl olur..

Bu güzel anıları bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler, farklı anılar farklı kültürler..hatıralar...Umarım devamı gelir...

Selamlar, Osman
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2008, 19:10:11 Gönderen: Osman Yalçınkaya »

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2008, 18:40:11 »
    Yıl 1977,Ekim ayı,henüz işe başlayalı 3 ay bile olmamış ve ilk Tren seferimde(satjiyer yrd.makinist olarak)Afyona yük Treni gitmiştik,Ustam rahmetli Ahmet YILDIRIM(Nam-ı diğer DÖRT AHMET)buharlı makinistliğinden gelme olduğundan bana dedi ki "çocuk sen hiç Dom kebabı yedinmi?" ismini duyupta hiç tadmadığım bu kebaba teklif mi olur ki tabii "yemedim hadi yiyelim usta"dedim,dönüş trenimizin vaktine 4-5 satlik bir zaman olduğu için Meşhur Afyonun Çarşısından DOM KEBAP'lık et aldık ve manevradaki Buharlı makinasının yanına gittik,tabii biz gar sahasında bir müddet oyalanıp DOM kebabının pişmesini beklerken rahmetli Ustam buharlı anılarını anlatmaya başladı,"ÇELTİK kÖMÜRÜNÜN AZİZLİÐİ"(uygun bir zamanda bu anıyı anlatırım)anısını anlatırken tek düşündüğüm şey,eğer ben buharlı ateşçisi olarak işe başlasaydım,sanırım daha 2.günü dayanamaz istifa ederdim diye düşündüm,bir müddet sonra Manevra Makinistinin seslenmesi ile(Tabii makinistimiz benim telaffuz edemediğim AFYON'LU şivesi ile seslenmişti) anılardan sıyrılırak buharlının yanına gittik,işte ilk ve son defa yediğim bu yemeği aradan 32 yıl geçmesine rağmen hala unutamıyorum,hele yemeğin ardından demlenen O MATARA çayı bizleri kendimizden geçirmişti,acaba ömrümüz bitmeden bir daha nasip olurmu ki bir Dom Kebabı ve Matara çayı ?
    muhabbetle,iyi akşamlar.Yusuf SÜNBÜL
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2008, 18:44:55 Gönderen: ysunbul.1 »