Gönderen Konu: Tren simülatörlerinde son durum  (Okunma sayısı 8547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Tren simülatörlerinde son durum
« : Eylül 05, 2011, 13:12:37 »
Biliyorum aramızdakilerin hemen hepsi maketçi modelci. Tren simülatörlerinede herkesin yaklaşımı, klüpten biliyorum, hiçbir üyenin pek ilgilenmediği genel yorumun oynadıkça insanı sıkan amaçsız öyle ekrana bak dur ne anlıyorsun dedikleri türden bir oyun. Aslında haksızda değiller. Bir git gel gerçekten insanı sıkıyor daha doğrusu bayıyor.
Ama bu oyundada Microsoft'un 10 yıl yada daha evvel çıkardığı günümüzde demode kalan MSTS (Microsoft Train Simulator) den bu yana bayağı bir gelişme oldu.
MSTS piyasan çekildi. Flight Simülatördeki ilgiyi haliyle göremedi. Ordan ayrılanlar (Kuju) Rail Simulatörü çıkardılar. Beri tarafdanda açık kaynak kodlu Trainz piayasaya girdi. Trainz olaya daha amatörce yaklaştı Almanları İnglizleri sevindiremedi. Harun evvelki ay Trainz 2012 yi indirdi. Bu ne ya Ferdi dedi. Saatlerce download'dan sonra vede belli bir ücretten sonra kaldırdı bi kenara ilgilenmedi bile. Bende beğenmedim. Makinayı kasan grafikleri tatmin edici olmayan bir simülator. Bazı sitelerde ilave hatlar yapılmış ama yüklemesi indirmesi çalıştırması büyük külfet. Sonuçta çalışmama durumuda söz konusu.
Rail Simülatör akıllık etti Alman İngiliz ve Amerikan hatlarına ağırlık verdi ve haliyle Trainz'den daha başarılı oldu. Bende son seyahatimde Railworks 2'yi satın aldım. Bence şu an olaya en ciddi yaklaşan simülatör bu. İlave trenler ve hatlar paralı ama cebi yakmayan ölçüde. Trenler 10 Euro komple hatlar max. 40 Euro. İndir çalıştır uğraşma yok. Haliylede bedava olmaması normal. Zaten doğru dürüst çalışan bir şeyede para verilip alınması en doğrusu. Başınız ağrımıyor destek var. En son Köblitzer Land hattını aldım. Çok keyifli ve başarılı bir çalışma. (20 Euro)
http://www.shop.aerosoft.com/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=50295&s_design=bahn&shopfilter_category=Train+Simulation&s_language=german
Ayrıca İngilizlerdede güzel hatlar var. Mesele Edinburgh-Glasgow hattı. (40 Euro)
http://store.steampowered.com/app/65216/?snr=1_4_4__13
Bu arada Railworks2 bir üst versiyonu olan Train Simulator 2012 yi bu ay çıkartmaya hazırlanıyor. Railworks 2 si olanlar bedava upgrade yapabilecekler. Görüntüler şaşırtıcı derecede gerçekçi.
http://www.railsimulator.com/microsite_ts2012/index.html

Dediğim gibi sonuçta ekran başında öyle iki ray üstünde saatlerce gitmeye can dayanmıyor :) Sıkıyor ve kaldırıp bir köşeye koyuyorsunuz. Bu arada maksimum 100 Euronuz uçup gidiyor :) Resimlerine bakıp ne güzel yapmışlar demek bence daha mantıklı. Resimlere bakmak derken; görsel amaçlı çekilen resimler genelde üzerinde Photoshop'da oynanmış hatta 3D yapım aşamalarından kaydedilmiş görüntüler. Sakına aldanmayın vay be demeyin. Oyun aşamasında o görüntüleri almanız için en azından 300 Dolarlık ekran kartları vede yüksek performanslı bilgiyarlar gerekiyor. Yani sunulanla oynanan arasında hayal kırıklığı oluşuyor.

Ben ayda bir canım sıkıldıkça yapıyorum bir sefer o kadar. Sebebide Raildriver denen ek kullanma aletini yıllar evvel almıştım hakkını verelim diye. Zaten bunsuz simülatörlerin hiç bir anlamı yok. Klavyeden Z - W - A- S tuşlarıyla oynamak işi iyice sıkıcı yapıyor.
www.raildriver.com

Bilginize :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Tren simülatörlerinde son durum
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2011, 21:32:51 »
Arkadaşlar , Ferdi dostumuz çok güzel anlatmış olayı , ben yıllar önce MSTS ( micro soft train simulator ) almıştım , Ferdi biraz haksızlık etmiş , grafikler hiç fena değildi ve yaklaşık 3 sene düzenli kullandım .

Bırakmamın sebebi ise gerçekten klavyeden oynamanın çok sevimsiz olması.Eğer Ferdinin elindeki alet bende olsaydı yine kullanırdım.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2011, 22:59:23 »
Yanlis anlasilmasin MSTS haksizlik etmek istemem. Kimseler yokken o vardi piyasada. Girisi o yapti ama yenilemedi kendini. Maddi acidan tatmin olmadi herhalde ve devrini kapatti. Yukarida vermis oldugum Train Simulator 2012 linkine bakacak olursaniz ozellikle gece isiklandirmasi ve yagmurun markiz camindaki efektininin olayin ne kadar ilerlemis oldugunu goreceksiniz. Aslinda hic deginmedigim cunku bilmedigim bir konu Railworks vede yeni adiyla TS 2012 cok kullanicili bir ozellige sahip. Yani internet uzerinden bir kac kisi ayni hatta tren kullanabiliyormus. Mazallah Kemali dusenemiyorum bu ortamda. Sinyal dinlemez herhalde :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2011, 23:07:25 »
Ferdicim , senin evde galiba " raildriver " isimli aleti görmüştüm , asıl onu nerden buluruz , hala üretiliyor mudur , fiyatı nedir , onları yazsana.

Ben bu tren simülatörlerini herkese tavsiye ediyorum , gerçekten zevkli , Ferdi yazmamış ama , vagonları alıp bırakabiliyor , yeni tren dizileri yapıp kullanabiliyorsunuz , yani tam anlamıyla trencilik yapılabiliyor.

Benim şurda alacağım en fazla 300 - 400 loko daha var , onlar da bitince bilgisayarda loko aramak yerine tren sürmeyi tercih ederim. ( sinyal de ne yav )  ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #4 : Eylül 06, 2011, 23:33:55 »
E yazdım ya Kemal yazının altına. www.raildriver.com  >:( Fiyatı 200 USD. Amerika fiyatı. Avrupada ise http://www.shop.aerosoft.com/eshop.php?action=catalog_list&s_group_id=052&shopfilter_category=Train%20Simulation&s_design=bahn&s_language=german&PHPSESSID_aerosoft_esales=fa57qm1susvbi7kps43ffj2586 adresinde 200 Euro. Gümrük muafiyetinin 75 Euro olması alımı riske sokar. Yoksa hala üretiliyor. Ama MSTS ile çalışması son derce problemli. HUD göstergesi üzerinden kulağı tersten gösterircesine çalışıyor. Railworks de ve Trainz'de bu sorun yok.  Onlarda sürücüsünü yüklemeniz yeterli.
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2011, 12:37:21 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2011, 06:04:20 »
"Gümrük muafiyetinin 75 Euro olması alımı riske sokar" demişiniz , benim bildiğim 150 Euro..yanılıyormuyum , önceleri 100 Euro idi..

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2011, 08:26:50 »
Yeniden duzenlenerek 75 euroya dusurulmus. Bu forumda yaziyordu.
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2011, 12:36:18 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2011, 12:22:15 »
Ben "Traıns Railroad Simulator 2004" ü kullanıyorum.Çok çok güzel.Kesinlikle dışarıdan parayla birşey satın almanıza gerek yok.Senayoyu ben yapıyorum ve o senaryo üzerinde oynuyorum.Ferdi kardeşimin dediği gibi ayda bir ,iki sefer vakit bulabilirsem oynuyorum kendi senaryom olduğu için çok zevk alıyorum.Ancak senaryoyu yapmak çok uzun zaman alabiliyor.Kuracağınız  senaryoya göre  zaman kısalabilir.Mevcut misyonlardan çok daha güzel ve karmasık senaryolar hazırlıyabiliyorum.Ancak dediğim gibi çok çok vakit alıyor.Daha önce uzun zamanlar ayırarak yaptığım 4-5 senaryo üzerinde oynuyorum.Yeniden bir senaryo kurmaya zaman açısından cesaret edemiyorum.Ama kesinlikle çok zevkli bir oyun.Ancak Ferdi kardeşimin konuyu açması beni yeniden senaryo yapmaya itecek gibi görünüyor.Bu similatör ayunu bana yetiyor.Daha gelişmiş olanıyla baş etmem zor olur gibi geliyor.Zaten bu işe ayıracak zana bulamam.Kısaca aklıma geldikçe kurduğum senaryolarda oynuyorum.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2011, 12:40:52 »
Gümrük mevzuatı ile ilgili son durum. Doğan bulmuş foruma koymuş.

http://www.yenimedyaduzeni.com/internetten-yurtdisi-alisverise-sinirlama/