Gönderen Konu: üç kuşak demiryolcu  (Okunma sayısı 4768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sencer çopur

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
üç kuşak demiryolcu
« : Mayıs 16, 2007, 00:12:55 »
merhaba arkadaşlar;

İsmim Sencer Çopur bir mühendislik firmasında inşaat mühendisi olarak çalışıyorum. Siteyi tepe alışveriş merkezindeki model tren standında aldığım broşür sayesinde keşfettim o kadar memnun oldum ki şu an ki heyecanımı görmelisiniz. Konu başlığına 'üç kuşak demiryolcu' yazdım isterseniz ondan bahsedeyim sonra tren merakı nerden geliyor onu anlatayım. Efendim ben üç kuşaktır demiryollarına emek vermiş gönül vermiş bir aileden geliyorum. Babam 25 yıldır TCDD de hem buharlı hemde dizel loko bakım atölyelerinde mühendis, başmühendis, atelye müdürlüğü ve cer müdürlüğü yapmış halen 6. bölge müdür yardımcılığını sürdürmekte olan bir demiryolu emekçisidir. İki dedem TCDD ye 30 yılını vermiş gar müdürü ve gar müdür muavini emeklisidir. Babamın dedesi toros tünelleri inşaasında çalışmış bir yol çavuşudur. Çocukluğumun tamamı demiryolu caimasının içinde geçti. Bir arkadaş ray kokusundan bahsetmiş o kokuyu gerçekten iyi bilen biriyim. Arkadaşlarım okul bahçlerinde top koştururken ben havza içinde ıskat vagonların arasında, hurda buharlıların üstünde, loko bakım deposunun o tarifsiz ortamında 24000 lik 22000 lik dizel-elektirkli lokoların arasında oyun oynardım. Babamdan habersiz manevra makinistlerini tavlar manevraya çıkardım. Demiryolu işletmeciliğinde kullanılan çoğu fransızca kökenli terimleri, tren kullanmayı (teorik olarak) daha o yaşlarda öğrendim. Gecenin geç vakitlerinde siyah hantal işletme telefonun (antika sayılabilecek ericsson marka telefon) çalıp, dray haberi geldiğinde  babamın 'toplayın dray ekibini hazırlayın vinci gidiyoruz!!!' repliği hala kulaklarımdadır. Anlatacak o kadar şey okadar çok anı varki şu an hepsi karman çorman oldu aklımda hepsi ayrı ayrı duygulandırdı beni. Sanırm bunları anlatmaya çok fırsat bulucam aranızda. Tren modelciliğini eskiden beri yine babama düzenli olarak gelen yabancı sektör dergilerinden biliyorum her zaman hayranlıkla takip etmişimdir türkiyedede böyle bir oluşumun olması beni gerçekten çok memnun etti. Bütün oyuncaklarımın tren olmasına rağmen hiç doymadım trenlere ve en kısa zamanda modelciliğin inceliklerini öğrenip başlamak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden eminim şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: üç kuşak demiryolcu
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2007, 01:38:16 »
Merhaba Sencer bey...

Öncelikle hoşgeldiniz demek istiyorum.Yazınızdan anladığım kadarıyla babanız halen çalışıyor?Durum onu gösteriyorki Afyon un eski cer servis müdürü Mustafa Çopur müdürümüzün oğlusunuz.Yanılıyormuyum?Babanız çok sevdiğim saydığım değer verdiğim bir büyüğümüzdür.(Laf aramızda keşke biraz ters olmasaydı  ;D ).Eğer tahminim doğruysa çok güzel bir tesadüf.Tekrardan hoşgeliniz...

Saygılar

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2007, 02:19:17 Gönderen: iceman »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2007, 09:10:49 »
Sencer Bey Selam,

muhteşem ortamımıza hoşgeldiniz

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 16, 2007, 19:06:39 »
    Sencer bey aramıza hoş geldiniz,burada trenlerle ilgili her konuya cevap bulabilirsiniz.İyi vakit geçirmeniz dilegiyle,hoşçakalın.

mali....

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2007, 19:34:14 »
Sencer abi aramıza hoşgeldiniz.Yazdıklarınız beni duygulandırdı,çok hoşuma gitti.Küçükken Sirkeci-Halkalı hattında görev yapan makinist abilerimle geçirdiğim hoş vakitler aklıma geldi.İyi vakit geçirmeniz dileği ile...

Çevrimdışı sencer çopur

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Mayıs 17, 2007, 01:39:20 »
herkese tekrar teşekkür ederim hoşbulduk. en kısa zaman elimde fotoğraf döküman ne varsa toparlayıp paylaşacam sizlerle iyi çalışmalar.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2007, 13:58:28 »
    Sencer bey fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyoruz,hoşçakalın. :D

mali...

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2007, 22:22:33 »
sencer bey merhaba

aramıza hoşgeldiniz

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2007, 20:59:29 »
 Sencer bey, hem tren sever, hem de meslektaş birini aramızda görmek bizler içinde güzel birşey.
 Hoş geldiniz.
            cafer