Gönderen Konu: yeni başlıyorum...  (Okunma sayısı 4089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
yeni başlıyorum...
« : Ocak 11, 2007, 01:14:13 »
arkadaşlar merhaba..
yaşım 55. 1988 yılında tesadüfen çocuklarıma oyuncak alırken LİMA setine takıldım. o yıllar araştırarak şimdi adını hatırlayamadığım tahtakale'deki tek ithalatçı olduğunu öğrendiğim dükkanı buldum. (kendim eskişehirde ikamet ediyorum) ve dükkan sahibinin deyimiyle oltaya yakalanıp her ay sonu istanbula gitmeye başladım.  taaki 4. veya 5. seferimde ARNOLD markasını görünceye kadar.   o anda dükkan sahibine  elimdeki LİMAları geri almasını (fiyat mühim değil) yerine ARNOLD marka vermesini önerdim. değiştirmek istememdeki amac sadece o markanın ölçeklerinin daha küçük olmasıydı. o kabul etmedi bende inadımı sürdürerek o günden itibaren irtibatımı kestim. şimdi yıllar sonra elimde 3 grup set ve biraz rayla emekliliğe başlamış oldum. tesadüfen sizin sitenizdeki yazışmaları gördüm o eski hastalık yeniden meydana çıkmaya başladı :) şu anda malzemeler yazlık ewimde ama ben şu günlerde  elimdeki seti yazlıkta kurmaya niyetlendim fakat gördümki ölçekleri bilmediğim için yapmak istediğim yapı ve arazi çalışmaları oransız oluyor..
  sizden ricam 1/87 HO  diye geçen ölçek bizim kullandığımız metrik sistemdeki ölçek midir?  değilse gerçek metrik ölçek karşılığı nedir?
  bilgi verebilceklere şimdiden teşekkür ediyorum..
              teşekkürler...   
                               cafer çiftçi-eskişehir

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: yeni başlıyorum...
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2007, 01:30:04 »
Cafer bey selamlar,

Hoş geldiniz.

Uyuyan devi uyandırmışsınız :) ; hadi kolay gelsin!

Elinizdeki set HO ölçek ise 1/87'dir. Bu bir oran olduğu için ister metrik ister Anglo-saxon sisteminde sonuçları aynı olacaktır; yani otomobilinizin HO ölçeğinde modelini yapmak için ölçüsünü (cm veya inç olarak) alır ve bunları 87'ye bölersiniz.

Ancak bazı firmalar (bu benim şahit olduğum DEÐİL forumda yazılanlardan anladığımdır) 1/87 yerine 1/90 vs. gibi ölçekler kullanmaktadır. Doğal olarak çok küçük olan bu fark belli olmamaktadır.

Neyse kafanızı karıştırmamayım: 1/87 bir orandır. Bu orana sadık kaldığınız sürece elinizdeki sete uyacak HO ölçek istediğiniz şeyin modelini yapabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar,

Cem.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2007, 13:28:31 »
 Cafer bey tren seven ve sevdiren kulübümüze hoş geldiniz.

mali...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2007, 14:05:02 »
Cafer bey hoş geldiniz,
Eskişehirden bir tren sever arkadaşımızı aramızda görmek mutluluk verici.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2007, 14:10:14 »
cafer bey hoşgeldiniz aramıza sizdeki trenlerin resimlerinide görmek isteriz :) saygılar

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2007, 15:40:56 »
CAFER BEY

hoşgeldiniz eskişehir turkiyenin tren merkezi her ne kadar Jim Abapazarı desede..
bence Eskişehir çok şanslısınız..saygılar a.usta

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2007, 22:28:24 »
Merhaba Cafer bey.Hoşgeldiniz.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......