Gönderen Konu: TCDD 56701-56748 Br 44 & Roco model incelemesi  (Okunma sayısı 14323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
TCDD 56701-56748 Br 44 & Roco model incelemesi
« : Mart 21, 2011, 16:24:08 »

2. Dünya savaşı yıllarında Almaya işgali altında bulunan Fransa’da Almanya için 700 adet Br 44 sınıfı buharlı lokomotifler
üretilmiştir.

1944 yılında yapım aşamasında 226 adet Br 44, Fransız Demiryolları’na . (SNCF) devredilmiş. SNCF kadroları 150x olarak
lokomotifleri üretmişlerdir.
Bu lokomotifler, Fransa’nın Kuzey bölgelerinde kömür ve ağır yüklerin taşımacılığında yük katarlarında kullanılmışlardır.

1954 yılında SNCF 48 adet 150x (Br44) buharlı lokomotifi TCDD’ye satmıştır. Bu lokomotifler TCDD tarafından 1954 yılından
1970’li yılların sonlarına doğru yolcu ve yük trenlerinde kullanılmışlardır.

TCDD’ de Br 44 sınıfı lokomotifler, 56701-56748 plaket numaralı olarak 48 adeti hizmet vermiştir.

TCDD 56701-56748 buharlılarının teknik özellikleri ve açıklamamızın kaynağı aşağıdaki linkten daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Steam/56701

TCDD’de kullanılan Br 44 lokomotiflerin çeşitli fotoğrafları

Foto trains of turkey sitesinden alıntı olup, düzenleme yapılmıştır.

Railpictures sitesinden alıntıdır.

Steam in Turkey kitabından alıntıdır.

Altta bulunan 11 adet foto Robin Lush’ a aitir. Fotolar trains of turkey sitesinden aktarılmıştır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD 56701-56748 Br 44 & Roco Model Incelemesi
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2011, 16:43:42 »

TCDD 56701-56748 Fotolarına devam ediyoruz.

Fotoğraf çeken bilinmiyor. Foto, trains of turkey sitesinden alınmıştır.

Çamlık Tren Müzesi’de bulunan 56712 plaketli buharlı lokomotif.

Çamlık Tren Müzesi plaktorna çevresinde yer alan 56712 (ortada)

Lokomotif önünde, Türkçe ve İngilizce olarak yazılmış olarak yer alan tanıtıcı bilgi levhaları

Plaktornanın çevresinde yer alan diğer lokomotifler ile yan yana bulunan 56712 yandan tam görüntü vermemektedir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD 56701-56748 Br 44 & Roco Model Incelemesi
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2011, 17:23:12 »

Roco üretimi 63235 seri üretim numaralı 1/87 ölçek Br 44  modelimiz. Model üzerinde kazanın ön sağ ve solunda
bulunan duman savar kanatçıklar bulunmaktadır.

TCDD kullanılan Br 44 sınıfı buharlı lokomotiflerde daha önceki bölümlerde yayınladığımız fotoğraflardan da izlendiği
gibi duman savar kanatçıklar bulunmamaktadır.

Bu parçaları cımbız yardımı ile yerlerinden çıkarıyoruz. Üretim aşamasında model üzerine bu parçaların yapıştırılmamış
olmaması çıkarma işlemimizi kolaylaştırıyor.

Moel lokomotifimiz duman savar kanatçıkları olmaksızın, TCDD’ de kullanılan Br 44 sınıfı buharlı lokomotiflerin
görünümünde.

Roco üretimi Br 44 modeli bu lokomotif TCDD kullanılan gerçek Br 44 sınıfı lokomotiflerin  , HO ölçekte olup,   
birebir görünümündedir.

Modelin fotoğraflarından izlendiği gibi özellikle kazan üzerinde oldukça detay parçalar bulunmaktadır.
Roco detay konusunda iyi bir marka olduğunu her zaman olduğu gibi bu modelde de göstermiş.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: TCDD 56701-56748 Br 44 & Roco model incelemesi
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2011, 21:18:36 »
Oooooh gözümüz gönlümüz açıldı vallahi , eline sağlık hocam , şöyle arada bir İstanbula gelip bir TT nin ( isim vermeyeyim ) lokolarını da yayınlasan ne iyi olacak . ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2011, 22:19:45 »

Kemal Bey, merhaba. Sizin TT ( Tembel Trenci) olmadığınızı çok iyi biliyorum.
Evinizi ziyaret ettiğimde yapmış olduğunuz çalışmaları gözümle gördüm.
Uygun bir zamanda İstanbul’a gelip, dileğinizi yerine getirmekten büyük keyif alacağımı belirtmek isterim.

Roco Br 44 modelin biyelleri ve gövde üzerindeki detaylarından görünümler

Br 44 sınıfı buharlı  lokomotiflerin bir özelliği de silindirlerin (piston kutusu) 3 adet oluşudur.
Buharlı lokomotiflerin hemen hemen hepsinde ön kısma doğru tekerlek dizilimlerinin bitiminde biyel kollarına buhar gücünün
verildiği pistonlar sağda ve solda olmak üzere 2 adettir.

Br 44’lerdeki bu özellik HO ölçek modeline de yansıtılmış.

Roco üretimi kuplörler, model lokomotif ve vagonların gerçeğinde olduğu gibi bağlantılarında tamponlarının birbirlerine yakın
bir konuma gelmesini sağlamaktadır.

Br 44 ve yine Roco üretimi yolcu vagon bağlantısı.

Bak. http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3653.0

« Son Düzenleme: Mart 21, 2011, 22:27:07 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2011, 13:17:52 »
Teoman bey merhaba.
Br 44 ile ilgili açıklamalarınız için teşekkürler.Size roco br44 ile ilgili bir konuyu danışmak istiyorum.Anladığım kadarıyla elinizdeki Roco 63 lü serilerden ,yani yeni nesil Rocolardan.Bir arkadaşımla bizde bu lokolarla ilgileniyoruz.Bildiğimiz kadarıyla bu makinelerde markizden ön tekerlere kardan şaft aktarımı ile çekiş gücü aktarıldı.Mühendislik harikası bence.Ancak bazı duyumlar aldıkki makinenin yürüründe biraz sıkıntı oluyormuş.Hatta bazı yerlerde bu şaftı iptal edenler olmuş sanırım.Bu sayede gidiş daha iyi hale gelmiş.Görüntü olarak hoş durup durmadığı tartışılır(sonuçta çok dikkat çekmiyen bir yerde sayılır) belki ama sizde lokonun gidişinde bir sıkıntı gözlemledinizmi.?
Esenkalın

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2011, 23:54:32 »

C. Doğan Bey merhaba. İlginize ben de teşekkür ederim.

Görüntü olarak markiz içindeki şaft gözü rahatsız etmiyor. İşlevsel olarak ta iyi düşünülmüş ve çekiş gücünü arttırıcı
olması bakımından da iyi sonuç veriyor. Özellikle rampalarda bu daha iyi görülüyor.

Lokomotifin gidişinde ben bir sorun göremedim. Gayet iyi gidiyor. Şaftı iptal etmek kişilerin tercihine kalmış. İstenirse
çıkarılabilinir.
Ben çıkarılmasından yana değilim.

Buharlı lokomotif modellerinde gidişin çok hızlı olması izlenim yönünden pek te iyi olmaz.

Biyellerin hareketini izlemek, en keyifli tarafı da bu olsa gerek, çok hız yaptırılmaması uygun olur. Bu yüzden şaftın
çıkarılmasına gerek yok diyebilirim.

Şaft görüntüsü  ile ilgili, markizden görüntülediğim Br 44 modelinde, aşağıdaki  fotoğraflardan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2011, 23:55:00 »
Teoman bey merhaba.Alakanıza çok teşekkür ederim.Herzamanki gibi çok güzel detaylı bir açıklama yapmışsınız.
Bencede görüntü olarak pek bir sorun teşkil etmiyor açıkçası.Kesinlikle çok değerli bir model.Heleki bizdede kullanılmış olması çok daha anlamlı tabii..

Esenkalın

Çevrimdışı kemaliybar

• Kemal ?ybar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2011, 00:13:59 »
Konu BR-44 olunca bende Roco nun 04126D (Eski seri) modeli ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim...
e-bay dan makul ücretle alınan locomuz sağ-salim elimize ulaştıktan kısa bir süre sonra, sevgili C.Doğan arkadaşımın müthiş sabrı ve emekleri sonucu (sanırım 6-7 saat süren bir operasyon oldu) Analog dan Digital e çevrildi.
Sorun şu ki;  malesef eski tip motorlarda Teoman beyin bahsettiği o ağır ve yavaş gidişin keyfini yaşamak mümkün olamadı. Eski tip motorlara sahip makinaları, benim gibi ucuza aldım diyerek sevinmemek lazım :)

Sevgili Doğan; emeğin tamamı sende. Sen montajladın ben izledim. Atladığım ya da eksik braktığım bir yer varmı?

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2011, 00:51:41 »
Kemalcim selam.Forumdan seninle ilk kez yazışıyoruz.Hatta ilk mesajın sanırım.:)
Bugün ufuklada konuştuk,dilersen ileride yenitip motorlardan alıp adapte edebiliriz senin makinaya.Ufuk çok güzel bachman motorlar var diyor hesaplı ve yeni nesil.Sonsuz dişli takıla bilirse uçlara iş biter sanırım.Lokomotifin çok güzel bence.Detay ve kalite olarak Roco sonuçta.
Dijital çevrim konusunda dekoderi tenderin üzerini kesmeden içine oturtmamız harika oldu bence.Hornby dekoderler ufak ve çok iyi.
Güle güle kullan dostum.Daha nice buharlılara.(Ferdi duymasın.!)

Esenkal
Doğan

Çevrimdışı kemaliybar

• Kemal ?ybar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2011, 01:01:03 »
Teşekkürler Doğan;
Evet bu ilk mesajım. Uzunca bir süredir aktivasyonla alakalı bir sorunum vardı. Bu gün Harun Bey'i ziyaretim sonucu problemi iki dakikada çözüverdi sağ olsun :)

Bu yeni motor meselesi, benim ucuza dijital loco edinme işimi bitirecek sonuçta ama bu işin keyifi 'seyir'
Ucuz etin yahnisi ni bir kez daha tecrübe eyledik ne yapalım? :)

Aman Ferdi bey e laf atma !   Dizelciler-Tender ciler polemiğine girersek forum karışır  :)

Trenci ol canımı ye felsefesi en güzeli :P

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2011, 01:18:23 »

Doğan Bey, merhaba.

Belirttiğiniz gibi TCDD ‘de kullanılan bir model olması güzel bir anlam taşıyor. Br 44 modeli üzerinde hiçbir
tadilat yapmaksızın TCDD’ye çevrilebilecek bir model. DB armalarını yok edip TCDD armaları yapılması
durumunda tam bir TCDD lokosu olur.

Kemal Bey, merhaba. Forumumuza katılımınıza sevindim. Hoş geldiniz.

Bendeki lokonun hareketini gösteren kısa bir videosunu sizlere aktarıyorum.

http://s42.photobucket.com/albums/e304/kteoman/?action=view&current=br44vid1.mp4

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı kemaliybar

• Kemal ?ybar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 23, 2011, 01:38:54 »
Çok teşekkür ederim Teoman Bey;
Sıkı takipciniz olduğumu bilmenizi isterim. Sizden gelen bilgiler altın değerinde oluyor. Umarım yüz yüze tanışmakta mümkün olur zaman içerisinde... İzmirde yaşamanıza üzülenlerdenim :)

Sevgi ve sağlıcakla...

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Şubat 18, 2014, 21:52:57 »
Vallahi Teoman Bey bir muhteşemsiniz.
Sizin incelemenizi 3 yıl sonra okuyunca dayanamadım ıkınıp sıkınıp kredi kartının sınırını zorlayıp indirimli bir ROCO 63235 satın aldım  :D Şimdi bir de buna sesli dekoder falan almak için en az 2 ay kazınacağım. Hatta gelince lokonun kulaklarını çıkaracağım.  Belki benim emektar BR 52ye takmak mümkün olur  ;)Gene de değerli fikirleriniz çok değerli ve paylaştığınız için teşekkür ederim. Beni ayartıp hanımdan gizli işler çevirtecek başka bir güç yok vallahi,
Saygılar
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Şubat 18, 2014, 22:48:24 »
Bu arada daha önce BR55 sesi yüklenmiş olarak alıp takmaya fırsat bulamadığım ESU 54400 decoderi buna taksam, sesi bu loko ilee uyumlu olur mu? Daha önce forumda bir yerlerde buharlılarda silindir sayısı vb faktöre göre seslerin değişeceğini okumuştum. Cevaplar ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Unsal

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Şubat 20, 2014, 11:58:31 »
Surur Bey, dediğiniz konuyu ben bir iki gün önce okumuştum ve tekrar buldum, sizin için direk linkini paylaşıyorum.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=4990.0