Gönderen Konu: Mutlu Son  (Okunma sayısı 14767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Mutlu Son
« : Nisan 03, 2010, 22:22:40 »

Tahminen bir yıl önceydi bir yerlerde Garratt tipi loko görmüş ,” vaaaay bundanım yok “ diyip ebay da araştırmaya girmiştim. Birkaç tane buldum ama fiyatlar 800 ile 1000 dolar arası. kamera şakası gibi yani.

Sonra İngiltere de bir dükkânda sıfırını buldum, Tanrım hem de 300 sterlin. İçimden ” ulan bu ebay da amma sahtekâr var yahu, yenisi 300 sterlin, kullanılmışı 800 dolar “ dedim. Hemen sipariş verdim, kimseye haber etmedim ki gelince hava 1500 olsun.

10 gün sonra paket geldi. Aslında kutuyu gördüğümde bir gariplik olduğunu sezdim ama asıl kutuyu açınca guuuuuurk oldum. Ne gördüğüm aşağıda.

Yüzlerce metal parça, garip bir yapım kılavuzu, az ısıda eriyen lehimle yapılacak korkunç bir kit. Benim ebay da 800-1000 dolara gördüklerim yapılmış olanları imiş. Herifler insaflıymış bile be, ben bunu yapsam 50.000 dolara satarım vallahi.

Acıya biraz alıştıktan sonra aklıma Ufuk geldi, adam plastik maketlerin ustası. Ama bu metal. Ya huysuzluğu tutarsa yapmazsa, ya “ buna para mı verdin aklına şaşayım “ derse.

Sonra , “ tamam “ dedim “ Nedim’e vereyim o da bunu yapabilir ama 2026 da başlar, 2032 de teslim eder.

Ben yapsaaaam, bittiğinde Garratt yerine muhtemelen Gavat olur.

Kutuyu dolaba kaldırdım, veeeeeeeee , 10 gün önce mucize oldu. Ufuk bendeydi ve ebay’ı dolaşırken Model loco markalı metal setleri gösterip “ aslında bunlardan bir tane alıp yapmak lazım, nasıl olduğunu merak ediyorum “ dedi.

Kalkıp kutuyu getirip önüne koydum.

Yapacak , bence 1 sene sürer ama önemi yok yapsın yeter.
Ufuk daha önce çok güzel çalışmalar yaptı ama , o da bizim forumdaki üyelerin çoğunluğu gibi resimleyip paylaşma özelliği olmayanlardan.
Ben arada bir resmini çeker siteye koyarım.

Bu arada Garratt hakkında size bilgi vereyim , bu lokoları Hüseyin Garratt isimli yarı Türk yarı İngiliz bir mühendis tasarlamış.Adam Türk olduğu için tabi rakıyı biraz fazla seviyo,bir gece kafası iyiyken bu tasarımı yapmış ,tenderin su deposu vs hepsinin yeri karışmış tabi o kafayla , amaaaaa  İngilizler bayılmış ve çok değişik buldukları için hemen yapmışlar.

Arkadaşlar , ben bunun doğrusunu bilmiyorum ve ortaya kıtır atıyorum birileri doğrusunu araştırıp yazsın diye ,aynı Kittel olayında olduğu gibi yani.Biraz araştırma yapın hepimiz öğrenelim.Galiba Okan bu konuda bir zamanlar yazmıştı ama nerde kim bilir o yazı .Selamlar sevgiler….
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Mutlu Son
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2010, 23:14:08 »
Kemal bey kardeşim merhaba,

Yazınıza da bayıldım, aldığınız modelede. Tam benlik bir kit bu. Belki bende bir tane edinirim. Tabii bunu yapmak üzere bana verse idiniz torunum bitmişini torununuza teslim ederdi. Dolayısı ile Ufuk bey bence daha hızlı bir çözüm. Yine de görmek isterim doğrusu. Güle güle kullanın.

Selamlar, sevgiler,

Can

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2010, 20:34:51 »
Kemal bey hayırlısı olsun ne diyeyim.gerçekten işin baya zor.ama şu gerçek bitirince harika bir model ortaya çıkacağı.gün gibi aydınlık.yapım aşamalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.selamlar.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2010, 22:15:09 »
Kemal abi hayırlı uğurlu olsun, ama bunun neresi mutlu son, daha tünelin ucu bile görünmemiş, bu yüzlerce metal dediğin parçayı kabul yapsa yapsa Ufuk yapabilir ama ne kadar sonra olacak merakla bekleyeceğiz, Nedim için haklısın 2026da bile başlayamaz daha sırada BR55 var belki 2055de buna başlayabilirdi...

Bu arada ben Garratt ile ilgili ne yazmışım(yazmışmıyım?) bulamadım ama 1954-1956 arasında bu modelden 150 adet üretildiğini buldum.

Bir de bu linke Ufuk'la beraber bakarsanız yakın geleceğiniz hakkında ipuçları bulabilirsiniz, İngiliz Modelrail forumunda Doug Teggin deneyimlerini fotograflarla paylaşmış, metaller de güzel görünüyor, tertemiz, pırıl pırıl  ;D ;D ;D

http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=6596&st=0

Diğer taraftan bitirilmiş RTR modellerin fiyatlarını gördüm, başka kimse görmesin  :o  :o  :o

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2010, 00:27:15 »
Okancım , link için sağol , Ufuk kiti incelemiş ve " yarın akşam gel beraber başlayalım " dedi.
Adam 750 parçalık maket yapmış zamanında , bunda ise sadece 400 parça varmış , hiç korkmadı yani.

Bugün Jimmy Cem aradı ve setin yapılmışının DJH de 1500 sterlin olduğunu söyledi.Ben alırken farketmemişim yapılmışı olduğunu ya da belki o zaman yoktu,zaten görsem bunun kit olduğunu anlardım.

Neyse her işte bir hayır vardır derler , bence bu gerçekten mutlu son oldu, çünkü ben bunu almanın vahim bir hata olduğunu düşünüp kaldırmıştım  , ama şimdi çalışma ihtimali var.Ufuk onu kısa zamanda yapar bence.

Senin bir Garratt yazısı yazdığını hatırlıyorum , bence onu yine sen bulursun.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #5 : Nisan 05, 2010, 10:11:42 »
Hala Red Kit peşinde koşturun durun. Sizi gidi boylerciler. 

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Nisan 05, 2010, 14:22:39 »
Ferdi kardeşim, anladık sen dizel seviyorsun, belki elektrikliye bile tamamsın ama nedir bu buharlı karşıtlığı ? Senin buharlılar sadece camekan içinde mi tekerlek döndürmeye mahkum... :D

Her ne kadar ilk tasarım ve üretimleri 1900lerin ilk yılları da olsa Garratt'ın, Kemal abinin elindeki bu modeli dizellerin çıktığı 1950li yıllarda yapılmış kullanılmış.

Yapma lütfen gel sana bir buharlı alalım madem red kit dedin mesela şunu

http://cgi.ebay.com/Rivarossi-HO-ATSF-4-4-0-American-plus-cars_W0QQitemZ180487740095QQcmdZViewItemQQptZModel_RR_Trains?hash=item2a05e85abf

:) :) :)

Kemal abi, Ufuk 400 parça ve sorun değil diyorsa bildiği bir şey vardır elbet, sabırsızlıkla bekliyoruz. Benzer şekilde maket mantığıyla monte edilen ama hareketsiz Revell kitlerden sonra, herhalde metal parçaları tek tek monte edilerek, hareketli model elde edilen göreceğimiz ilk lokomotif bu olacak.

Gördüğüm QSI adlı bir firmada http://www.qsisolutions.com/products/index.html bu lokomotif için sesli dekoder var, yaparken hoparlör ve dekodere yer bırakmak iyi olur.

Bitince lokoyu Ferdi'nin kurgusunda ilk olarak gezdiririz...

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 05, 2010, 16:49:47 »
Hayırlı olsun.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #8 : Nisan 05, 2010, 18:17:01 »
Burda açıkça söylüyorum. Biz o boylerliyi 2011 den evvel raylarda göremeyiz. Mümkünü yok.
Biyeller, payton tekerleri, kazan v.s çok zor çoook.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 06, 2010, 00:54:28 »
Okancım Ferdiye tavsiye ettiğin Red kit lokosu benim en sevdiğim lokolardan biridir ,henüz alamadım ama alırsam 2 tane alayım bari ,birini Ferdi'nin kapısına bırakıp kaçarız.
Ufuk şaseyi birleştirmiş bile arkadaşlar.Resim de çekecek, Okan senin linkte adam 2 motor kullanmış acaba 2.motor istesem mi , tek başına satarlar mı ?
Ses dekoderi ile ilgileneceğim , teşekkürler.
Konuya cevap yazan herkese selamlar sevgiler.....

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 06, 2010, 01:23:17 »
Kemal Bey harika bir kit, sabir dilemekten başka birşey gelmez şimdilik. Kolay gelsin. (Nazar değmez iyişallah)

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 06, 2010, 11:45:16 »
Sevgili arkadaşlar muhteşem bir çalışma olacak belli.Çok heyecan verici kesinlikle..Başarılar

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #12 : Nisan 06, 2010, 19:39:29 »
Sendemi Doğan  >:( >:( >:(

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #13 : Nisan 06, 2010, 21:32:22 »
kemal abi hayırlı olsun

bitince muhteşem bir törenle yerine alırsın

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Nisan 06, 2010, 22:20:25 »
Kih kihh bende brütüs.Yaşasın redkit severler.:))

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 07, 2010, 10:43:56 »
dizel ve elektirikli !!! bir şasenin üstüne dört tane limon kasası kenarını çakmışlar bide tavan yapmışlar al sana loko... ;D ;D ;D

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 07, 2010, 15:53:09 »
kemal abi sen tufaya düşmezdin ama seni nasıl düşürdüler merak ediyorum
saygılar hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Mutlu Son İlk resimler
« Yanıtla #17 : Nisan 10, 2010, 21:32:58 »
Okancım , kesinlikle görmediğiniz saklanmış kutular yok , trenleri birbirimize gösterip çatlatmak zevki varken tren saklanır mı hiç ?
Bu loko bir kaza olduğu için saklanmıştı.

Hasan kardeşim , ben kendimi tufaya düşürmüştüm ne yazık ki ama dedim ya mutlu son oldu sonunda.

Ufuktan ilk resimler aşağıda.Yapım aşaması filan yok , adam hipnotize olmuş gibi çalışıyor , resimde gördüğünüz parçaların çoğu çıplak gözle zor görülüyor , hiçbir parça 10 - 20 dakika boyunca eğelenmeden kesinlikle yerine oturmuyor , parça listesi karma karışık , yapım klavuzu tam bir felaket Çince olsa aynı etkiyi yaratır insanda, biyel kolları ancak bir sihirbazın çözeceği şekilde yapılmış , zaten Okan araştırdı firma yapım ve boyama ile ilgili 3 DVD satıyormuş , 2 si yapım biri boyama için ve üçünün fiyatı 46 sterlin + yol parası.Adamlar bu yüzden yapım klavuzunu bu kadar kötü ve yetersiz yapmış herhalde.
Benim fikrimi sorarsanız insan bununla düşmanlarına iyi işkence yapar ama Ufuk mutlu mesut çalışıyor , ne diyeyim bilmem .

Resimde gördüğünüz metal parçaların bazıları tükürükle bazıları da yumurta akı ile yapıştırılıyor.Beyaz tutkal da fena sonuç vermiyor.

« Son Düzenleme: Nisan 10, 2010, 21:36:12 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2010, 22:29:45 »
valla çalışmalar çok güzel gidiyor. hayırlı olsun lokonuz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2010, 22:42:46 »
Arkadaşlar , biraz gecikmeli ama idare edin artık.Resimler 14 nisan gecesinden , Ufuk iğneyle kuyu kazar gibi çalışıyor, adam hala çok mutlu , bu farklı bir zevk , ben de maket yapıyorum ama zorluk derecesi böyle yüksek maketler ben de nefes darlığı yapıyor ama zoru seven ise şekildeki gibi zevkle çalışıyor.
Aslında dün gece biyel kolları bitmiş haldeki resmini de çektim ama daha bilgisayara yüklemedim ,yarın öbür gün koyarım.

Yapım aşaması yine yok, ne yapalım burası  " www.tembeltrenciler.com "
Hepimiz tembeliz , hiç kimse " bu Garratt da neymiş yahuuu " diyip araştırma yapmadı , hala bilmiyoz.

Böyle bitmiş gibi göründüğüne aldanmayın , neye benzeyeceği belli olsun diye toparlanmış hali bu.

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2010, 22:45:38 Gönderen: kemalomay »