Gönderen Konu: benimde bir mehano  (Okunma sayısı 22788 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafayanik44

• Forum Üyesi
benimde bir mehano
« : Mart 27, 2008, 20:15:15 »
benimde mehano başlangıç setim var bundan sonra ne yapacagımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

2) dijitale çevrilebilirmi
3) yada bu modelin ( bu model derken lokomotiften bahsediyorum ) dijitalini nerden alabilirim  bu linke baktım var ama daha kısa biliyorsunuzki biraz daha uzun ve içinde insan figürü olan modelleride var

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: benimde bir mehano
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2008, 20:23:00 »
model trenciler forumuna hoşgeldiniz.
mehanolar direk dekoderle digitale geçmiyor. ama lehimleme, soket yapma veya tabla yaparak digitale geçirilebiliyor.
lokomotifinizin modelini veya resmini yayınlarsanız diğer markalarla ilgili bilgi verilebilir.
mehona set yerine digitale direk bir digital başlangıç setiyle başlamanız daha rahat olur kanısındayım. genel bilgiler ve digitale geçiş için site kısmında detaylı bilgi bulabilirsiniz

enver

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2008, 12:01:46 »
resim ekleme butonuna seçiyorum bir türlü olmuyor bilgisayarda kayıtlı olan resim nasıl eklenir yardım ederseniz bahsetdiğim tren modelinin resimlerini gönderecem

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2008, 12:18:51 »
benim yazdıklarım anlaşılır olmadıysa asagıdaki linkte bulabilirsiniz.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=1907.0

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2008, 12:40:50 »
BU MODELLERİN HEPSİ DİTALDİR

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 31, 2008, 12:46:24 »
BENDEKİ MOHENO MODEL BU

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2008, 12:59:32 »
mustafa bey bu modeli digitale çevirebilirsiniz. ama size digital bir kumandada gerekicek.
bunun yanında raylarınızıda uzatmak istediginizde mehano rya bulmak sıkıntı oldugundan ve bence ray sisteminin tek markadan kurulması gerktiğinden raylarıda yeniden almanız gerekicek. buda en ucuz digital kuamnda 285 ytl. ray set 150 ve üzeri artı 35 ytl dekoder ve ve ve ler artıyor.
resmini yayınladıgnız digital lokolar amerikan dizelleri. bunlardan türkiyede satan firma şuan için yok. ama gittigidiyorda dönem dönem bulunabiliyor. bunlarda kendi içinde baya çeşitli dekoder takılımına, ses sistemine kadar bir çok detay var.
ince eleyip sık dokumakda fayda var.
bence kesinlikle digital başlayın. pişman olmazsınız. mehanodaki lokonun digitale hazırları 70 ila 100 ytl arasında piyasada satılıyor.
ama onuda 35 ytlye dekoder alarak diğital sistemler altındaki konuyu inceleyip digitale geçirebilirsiniz.

enver

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 31, 2008, 15:33:50 »
zaten sadece seti aldım onun için lokomotifi nasıl dijitale cevirebilirim ( söylediğiniz konu ile ilgili bölüme girdim ama site açılmadı) bununla ilgili dergi veya filim varmı yada bu işi yapan biryer varsa oraya gönderim

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 31, 2008, 15:44:44 »
şöyle söyliyeyim şuanda siz lokoyu digitale çevirirseniz o sette çalıştıramazsınız.digital kumanda almanız şart
digitale geçişle ilgili  her türlü döküman
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?board=37.0
bölümünde mevcut. burda video ve uygulmalı anlatımlar var. ayrca http://www.modeltrenciler.com/site/content/view/58/58/
bölümündende detaylara ulaşabilirsiniz.

enver

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 31, 2008, 15:51:42 »
yanliş anlattım galiba ben kumanda almıcam demedimki o basit önemli olan makineyi dijitale cevirme tşk

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2008, 18:43:12 »
sesli dijitale geçmenin ucuz yolu bulundu  bu paket benim lokomotif için olurmu

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #11 : Nisan 03, 2008, 00:52:27 »
Eğer Mehano lokonuzun içindeki motora akım veren yapıyı izole edebilir, decoderın kabloları ile lehimleyebilirseniz olur. Bu yöntem bütün DCC Ready olmayan lokomotifler için uygulanabilir.

DCCye veya sesli DCC'ye geçmenin yolunu Harun bey bahsettiğiniz konuda çizimli olarak vermişti. BU işlemi teorik olarak her lokoya uygulayabilirsiniz. Sadece lokomotifin tipine göre bu izolasyon işlemini yapmak bazen çileden çıkarıcı olabilir ve bezdirebilir.

Şahsen bir Mehano lokomotifin için nasıldır, motoru nasıldır bilmiyorum. Forumda Mehano diye arayın bakalım yapmış paylaşmış olan varsa yararlanabilirsiniz. Eski Lima'lardan DCC dönüştüren vardı biliyorum.

Çevrimdışı modelci2008

• ibrahim & Hakan Çelik
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmit -Kocaeli
  • Maket model hoby
« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2008, 18:36:51 »
konuyu fazla bilmiyorum acemiyim ama keşke bendede böyle bir set olsa :( bi gidemedim prosese
Herpa LKW Special Series Yeni Nesil Model Maket ...

Çevrimdışı gradius

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Eylül 08, 2008, 03:19:22 »
bende de ayni model mehano var ve bi suru de ray aldim ustune simdi de yeni raylarin gelmesini bekliyorum ama ayni sistemde bir kac lokomotiv yurutmek icin anladigim kadariyla mutlak dijital olucak veee turkiyeye bir geleyim direk prosese gidiyorum  ;D

Çevrimdışı s61mehmet

• Forum Üyesi
benimde bir mehano setim var
« Yanıtla #14 : Şubat 22, 2012, 20:15:23 »
ben de bu işe yeni başladım ve aranıza yeni geldim benim sorum mustafayanik44 elindeki mehona tren setini dijitale çevire bildin mi acaba olursa bende ilerde çevirmeyi düşünüyorumda o yüzden

Çevrimdışı s61mehmet

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 01, 2012, 23:12:44 »
Benim trenimde bu