Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 150314 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #360 : Ocak 21, 2017, 21:46:04 »
kesinlikle Mesudum fırsat buldukça birşeyler yapman iyi oluyor.. yapacak çoook iş var daha :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #361 : Ocak 22, 2017, 17:19:17 »
Koray bey ilk yapılan 18000 lik dizel lokolar bazı hatlar ve hafif olması için motor kapasitesi daha düşük ve 4 akslı olarak imal edilmişler.Bahsettiğiniz modelle 18000 lik yapabilirsiniz.Bende elimdekini o şekilde değerlendireceğim anlaşılan.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #362 : Ocak 22, 2017, 23:27:59 »
tesekkur ederim Metin bunu degerlendirecegim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #363 : Ocak 24, 2017, 13:50:46 »
ray yatakları sonunda yangın cıkmadan bitti  ;D sıra raylara geldi denemeler yakında..

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(ilk video)
« Yanıtla #364 : Ocak 25, 2017, 21:18:30 »
çalışma devam etmekte tüm ray yükseltileri hazırlandıktan sonra sıra rayları yerleştirmeye geldi. Ozalitciden aldığım çıktı sayesinde hatasız olarak rayları yerleştirdim. Plan bence bu işin olmazsa olmazlarından. Olası hataları en aza indiriyor. Rayları 1 kaç civi ile yerleştirdim ama pek cok yerde havada duruyor amac bu ksımda eğimleri kontrol etmek ve helixleri kontrol etmek. İlk denemelerden memnunum. Lokomotifleri ddc olarak hazırlamıştım. İlk heyecan bir başka oluyor:) bazı yerlerde raylarda temizlik gerekiyor.Malum yıllardır yatıyor raylar. sonrasında makasları ve lehimliyerek digital alt yapıyı tamamlamak gerekiyor.buyrun resim ve videolar:

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=--rrBLyRscs[/youtube]

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=j-QrKh_wFic&t=10s[/youtube]
[yt=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=j-QrKh_wFic&t=10s[/yt]

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=ZocZwiZsAHg[/youtube]

[yt=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=ZocZwiZsAHg[/yt]

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #365 : Ocak 27, 2017, 11:57:15 »
Korayım, artık aldın hızını 2 ayda bitirirsin sen bu kurguyu  :)  rayları sabitle de oynayalım biraz  :D

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #366 : Ocak 28, 2017, 18:45:57 »
Aynen Mesudum valla hareket edince trenler iş zevkli oldu.. helixleri kurdum denemelere başladım oksitlenmiş olan rayları lastikle temizlemeye devam ettim sonuçlar oldukça iyi.. alt kata armut hattıda kurdum ama henuz bağlamadım malum lehim gerekiyor bu hafta lehime başıyacağım.. yani oynama kısmını ertelemek zorunda kalacağım bitene kadar tren yürütemeyeceğim..birkaç kare ve video..

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=0XcuidobHts[/youtube]

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=2k2V7Z-8ayw[/youtube]

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #367 : Ocak 30, 2017, 14:33:51 »
Bence temizlik için erken

Bunun balast yapıştırıcısı,kirletmesi,ilehimi var raylar gümüş katkılı olduğundan kolay oksitleniyor

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #368 : Ocak 30, 2017, 20:01:43 »
evet abi ön temizlik diyim daha cok iş var rayları komple kirleteceğim. Bu arada sol hızlı makas lazım z ölçek olan varsa elinde çok makbule gecer. İhsan Abi sadece lastikliliyorum doğrudur dimi?

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #369 : Ocak 31, 2017, 10:35:40 »
İnce grenli mavi lastik doğru
Biliyorsun siyah lastik daha kalın grenli döner aletle raya dikkatli uygulamalı rayı aşıdırabilir

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #370 : Ocak 31, 2017, 15:19:29 »
Temel gidiş testlerim sona erdi sonuclar daha sabitlenmemiş raylarda bile oldukça iyi durumda. Sıra makas motorlarını yapmaya geldi capraz gecişler hariç tüm makasların motorlarını masa altına taşıyarak daha gerçekçi bir görünüm sağlamayı düşünüyorum. O yüzden çalişmalara başladım. ilk sonuclar:
önce

sonra

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #371 : Şubat 01, 2017, 20:56:13 »
güncelleme.. Sahne arkası armut hattı iptal ettim. Cunkü blok denetleyicimden 4 adet götürüyor yani 1 hat için aşağıda 3 bloktan vazgecmem lazım onun yerine sahne arkasına 2 bloklu 2 makaslı istasyon tanımladım. Bu sayede masa altında 2 adet üst sahne arkasında 3 adet lokomotif yatırabileceğim. Kurugu üzerinde de yaklaşık 5 adet yatırıcam toplam 9 adet yatan hareket halinde de yaklaşık 5 loko olacak. Makaslar bu hafta biterse lehim haftaya başlar...resimler yakında..

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(ludmilla dijital cevirim)
« Yanıtla #372 : Şubat 05, 2017, 23:43:51 »
evet dostlar hazır evdeyken bir lokoyu daha digitale cevirmeye karar verdim ama bu sefer nispeten tak ve kullan seklindeki digitrax decoderimi kullanarak değişimi sağladım. Lokomotifin kendi analaog devresini cıkardım ve yeni baskı devreyi takıp led ışık kısımlarını lehimledim yaklaşık 15 dakkika sürdü. Bu model için sesli olanıda var velmo marka ama fiyatı ucuk . İşte resimler:

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #373 : Şubat 08, 2017, 17:35:57 »
Evet modelci dostlar çalışma devam etmekte lehim işlemlerine başladım. Benim sistemimde blok denetleyiceli olduğundan rayları izole edip her blok için ayrı elektrik hattı bağlamak gerekiyor. 32 Blok olduğundan yaklaşık 60 farklı kesme işlemiyle rayları biribirinden ayırarak lehim yaptım. Lehimle işlemin rayların arka kısmından plastik parçaları keserek yapıp delikle rayların altına gecirdim tepeden bakıldığından hiçbir şey gözükmemiş oluyor. Özellikle helix kısımlarının tamamında her dairede extra besleme yaptımki zaten 6v calışan sistemim olası voltaj zayıfalıklarını ortadan akldırmak için. Bu arada sahne arkasını alt kısımda tekrardan düzenledim yolu masanın arka tarafına taşıdım bu sayede olası durumlarda masanın arka tarafı acık olacağı içim mudahale şansım olacak. Aynı zamanda yol uzadığından bana extra zaman kazandırmış oldu. Test sürüşlerimden oldukça memnunum. Sırada turntable montajı var bu hafta ve daha sonrada kataner yerleşimini yapıp tüm rayları sabitlemeyi düşünüyorum. Bu arada turntable için kafamda acaba dijital yapsam mı diye gidip geliyorum şimdilik manuel kullanmayı düşünüyorum. işte resim ve video... Bu arada forum son derece ölü durumda kimse birşey paylaşmıyor acaba herkes nerde... çalışma örnekleri görsek güzel olacak..

[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=zO0CrHTQlLQ[/youtube]

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #374 : Şubat 08, 2017, 17:46:46 »
Korayım mesleğe ara verdin galiba  :) bu kadar işi kısa sürede hallettiğine göre ya hasta almıyorsun ya da evden kovuldun  :D :D :D

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #375 : Şubat 08, 2017, 21:17:18 »
Korayım mesleğe ara verdin galiba  :) bu kadar işi kısa sürede hallettiğine göre ya hasta almıyorsun ya da evden kovuldun  :D :D :D
hiç sorma Mesudum yıllarca ac olunca :) Sabah erkenden ve hasta aralarında 1 lehim 1 lehimdir mantığıyla ilerliyorum ama yapacak iş cok ...:)

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #376 : Şubat 09, 2017, 00:52:33 »
Koray selam,

Hepsi süper vallahi.

Ama korktum dostum, iyiki hastan değilim. Bu kadar işin arasında Can abinin azılarıda  bloklayayım dersen..... ;D ;D ;D

Kolay gelsin arkadaşım,

Sevgiler,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #377 : Şubat 09, 2017, 01:20:36 »
Vallahi Koraycım , çalışma hızını ben de hayretler içinde izliyorum , bir Barbaros vardı böyle eli çabuk artık seni de listeye ekledim.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #378 : Şubat 09, 2017, 14:38:03 »
Koray selam,

Hepsi süper vallahi.

Ama korktum dostum, iyiki hastan değilim. Bu kadar işin arasında Can abinin azılarıda  bloklayayım dersen..... ;D ;D ;D

Kolay gelsin arkadaşım,

Sevgiler,

Can

Abilerin abisi cok sağol valla fırsatı yakaladım mı yapıyorum. Hastalara ses dekoderi takıcam yakında :)

Vallahi Koraycım , çalışma hızını ben de hayretler içinde izliyorum , bir Barbaros vardı böyle eli çabuk artık seni de listeye ekledim.

Hihihi büyükşehir çalışıyor valla o kadar çok parça varki takılacak bu hızda yapmazsam seneler sürer.. selamlar

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(kataner)
« Yanıtla #379 : Şubat 13, 2017, 18:58:56 »
Evet modelci dostlar sıra katanerlere geldi malum balastlamadan sonra kataner yerleştirmek çok yanlış balastlama bozulabileceğinden önden yerlerini belirlemek gerekiyor bu yüzden katanerleri deneme amaclı olarak dizmeye başladım.. bir kaç kare..