Gönderen Konu: Afyon İstasyon Maket Çalışması  (Okunma sayısı 97364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Afyon İstasyon Maket Çalışması
« Yanıtla #40 : Ağustos 06, 2009, 16:22:02 »

20.Bölüm

Bacaların şekillerinde meydana gelen bir aksaklık nedeni ile çalımamıza bir süre ara vermiştik. Bacaların birleştirilmesinde
yaptığım hatadan dolayı Sevgili Harun Bey, yeniden bacaları CNC de keserek bana yolladı.

Bu durumdan dolayı Harun Bey'den özür diler, yeni parçaları da kesip yolladığı için çok teşekkür ederim.

Baca çalışmalarında bu istasyon maketini yapacak arkadaşlara örnek olması için bu bölümde detaylı açıklamalarda bulunacağım.

Yeni gelen baca parçalarını poeştinden çıkarıp, birleştirme için hazırlıyoruz. Daha önce iki parçayı yapıştırdığımızdan dolayı
yaptığımız bacalar  dar olmuştu. Bacalar üç parçadan meydana gelmektedir. Fotoğrafta sol tarafta olanlar iki parçalı
bacalar önce yaptıklarımız, ortada görülen üç parça yeni yapacaklarımız

Üç parçadan meydana gelen baca yapısında; geniş açıklığı olan parça ortaya, üzerinde üç delik bulunan parçalar da bu
geniş açıklığı olan parçanın yanlarına gelecek şekilde yapıştırılacaktır.

Üç delikli olan parça ile geniş açıklığı olan parçayı yapıştırıyoruz. Diğer parçayı önce yapıştırmıyoruz. İç kısımlarını siyaha
boyayıp, sonra üçüncü parçay yapıştıracağız.

Bacaların dış yüzeylerini boyamadan önce iç yüzeylerini siyaha boyuyoruz.

İkili yapıştırdıklarımızla, diğer tek bıraktığımız bacaların içe bakan yüzeylerini boyadıktan sonra birbirleri ile birleştiriyoruz.

Yapıştırma işlemi sonrası baca kalınlığını diğer iptal ettiğimiz baca ile karşılaştırıyoruz. Burada Harun Bey'in bu durumu fark
edip, gerekli uyarıda bulunması çok yerinde olmuştur.

Bacalarımızın yapıştırma işlemleri tamamlandıktan sonra birleşim yerlerini zımpara ile düzeltiyoruz.

Bacaların zımparalama işlemi bittikten sonra şapkalarını yapıştırıyoruz. İçlerini önceden siyaha boyamamızın nedeni dış
yüzünü binanın rengine uygun boyayacağımızdan dolayı,renklerin birbirine karışmaması ve temiz bir sonuç elde etmek içindir.

Airbrush ile bacalarımızı bina rengine uygun olan koyu bej rengine boyuyoruz. Bu renk aynı zamanda son yıllarda ev içi duvar
boyamalarında kullanılan kesekağıdı rengine çok yakındır.

Airbrush ile yapılan boyama çalışmaları her zaman için fırçaya göre daha düzgün bir sonuç vermektedir. Boyadığımız bacaların
parçalarını kurumaya bırakıyoruz.

Baca olunca mutlaka isi sızıntısı olacaktır. Bizde bacalarımıza kuru toz pastel boya ile abartıya kaçmayacak şekilde bu is
etkilerini vermeye çalışıyoruz.

Çatımızın üzerine bacalarımızı geçici olarak yerleştiriyoruz. Bu kez yine daha önce yaptığımız, çok düzgün ve bir sırada
simetrik olarak dizilmiş baca düzeninden vazgeçiyoruz.

Bacaların çatı üzerinde, yükseltilerini; hava alıklarının olduğu bölümünün, çatının üst noktasını geçmemesine dikkât ederek
baca düzenini kontrol ediyoruz.

Bu çalışmaları Harun Bey'le kontrol ettiğimizde ek bir baca düzeni daha karşımıza çıkıyor. Bina ön cephesine göre sol üst
çatıdaki bir baca yapısını model yansıtmaya karar veriyoruz. Harun Bey, yeni hazırlayacağı kit içerisinde bu baca yapısını
ele alıp, CNC de keserek maket parçalarına ekleyecek.

Bu parça yeniden yapılıp boyanacak ve çatı üzerine diğer bacalar ile kalıcı olacak şekilde yapıştırılacak.

Çalışmamız devam ediyor.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #41 : Ağustos 06, 2009, 18:11:52 »
Teoman selam,

Küçük pencerelerin de iç parçaları olması lazımdı onları koymamış mıyız acaba?

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #42 : Ağustos 06, 2009, 21:19:15 »
Teoman bey,Harun eski Türk evleri ve bu istasyon maketini hazırladığında evleri çok beğenmiştim ama bu istasyon bana hiç sevimli gelmemişti.

Tabiki sen yapana kadar.

Sadece evleri alıp istasyonu almayacaktım ama şimdi istasyon da gözüme çok güzel gözüktü.
Beni zarara soktun sevgili hocam.
Selamlar sevgiler......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Ağustos 06, 2009, 22:04:44 »

Kemal Bey, merhaba.
Öncelikle istasyon maketini beğenmenizden dolayı çok memnun oldum.

İstasyon maketinin; son istasyon değil de, yol üstü istasyon olmasının, I/87 ölçekli kurgularda ve istenirse kesit kurgularda
yerleşim olarak kullanışlı bir özelliği bulunmaktadır.

TCDD'ye ait bir  istasyonun Türk demiryolu modelcileri için de ayrı anlamı bulunmaktadır. Afyon İstasyon ve aynı mimari
yapıdaki diğer istasyonlar; (Alaşehir, Salihli ve Uşak) orta büyüklükte istasyonlar olup, kurgulara uyarlandığında son derece
güzel ve bir o kadar da TCDD istasyonu olmasından dolayı da ilgi çekici olacaktır.

Harun Bey'in bu istasyonu düşünüp, çoğaltarak Türk demiryolu modelcilerine sunması ise takdir edilecek bir davranıştır.

Bunca yabancı modellere ve malzemelerine yatırım yaptığımız bu güzel hobinin, bize özgü bir maketine sahip olmak, çok haz
verici bir duygudur.

Bu maketi çok büyük bir keyif alarak yapıyorum. Sizlerle maket ile ilgili her yaptığım çalışmayı paylaşmaktan da son derece
mutluyum.

Bu maketin sizi etkileyip, beğenmiş olduğunuzu belirtmenizden dolayı da çok mutlu oldum.

Saygılar, sevgiler
Teoman Kardaşlar

Harun merhaba.

Yeni eklediğimiz bacayı boyayıp, diğerleri ile birlikte çatıya yapıştırdım. Ancak yine altına ince bant koyarak tutturdum.
Küçük pencereler yazı levhasını oluşturan dikdörtgen çerçevelerin bulunduğu poşette imiş. Hem yazı çerçevelerini boyadım.
Hem de küçük pencere iç parçalarını. Onları da yerlerine yerleştirdiğimizde maketimiz tamamlanacak. Son kontrollarını yarın
gündüz yapacağım.

Aşağıdaki fotolardan eklenen baca ve diğerleri maketin önünde çerçeveler boyalı olarak bulunmaktadır. Bunları da yarın güzdüz
gözü ile yerelerine takacağım. Sonra çeşitli açılardan fotoğraflayacağım.Gündüz fotoğraflamak daha iyi oluyor. Gece flaş ile
gölgeler oluştuğundan pek iyi olmuyor. Gece tepeden ve yanlardan ışıklnadırma yaptığımda ise üst taraflarda aşırı ışık
almasından dolayı parlamalar oluyor.

Terastaki zeminde, kağıt olamasından dolayı bozulma var. Oraya da el atacağım. Plastik ince malzeme düşünüyorum.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Ağustos 07, 2009, 13:14:44 »

21.Bölüm

Çalışmamızın son aşamasında bina üzerindeki yazı tabelâlarını hazırlıyoruz. Kit içinden tabela çerçevesi olarak pvc içi boş
dikdörtgen çerçeveler çıkmaktadır. Bu çerçeveleri bina rengine uygun gri renk boyuyoruz. Ayrıca yine kit içinden;seçenekli
istasyon isimleri de çıkmaktadır. Bizim yaptığımız istasyon ''AFYON ŞEHİR'' olarak hazırlanmış yazıların tabelâsına uygun
olduğundan bu yazıları verilen kağıt üzerinden kesip alacağız.

İstasyon ismini, yazılarını pvc plastik çerçevenin arkasından rahatlıkla yapıştıracağımız şekilde kesiyoruz.

Ön ve yan kenarlarını boyadığımız çerçevenin arkasına taşmayacak şekilde yapıştırıcımızı sürüyoruz.

''AFYON ŞEHİR'' yazılı kağıtları bu çerçevenin arkasından yapıştırıp, bina üzerine konacak duruma getiriyoruz. İstasyon
isim yazısının bulunduğu kağıdı yapıştırma öncesi mutlaka çerçeve üzerinde deneyip, kenarlarından taşmamasına dikkât
ediyoruz.

Hazırladığımız tabelâları yine arka kısımlarına yapıştırıcı sürerek, istasyonun gerçek fotoğraflarından inceleme yaparak,
cımbızla maketimizin üzerine yapıştırıyoruz.

Afyon istasyon binası maketinin tabelâ işlemlerini bitirerek, son bir kez daha maket üzerinde inceleme yapıyoruz. Bacaların
çatı üzerinde kiremitler üzerindeki renklerine biraz tonlama yapıyoruz. Baca boyamalarında baca delikleri içi ve çevresine
is etkisi vererek kuru toz pastel ile renklendirmiştik.Bacanın gövdesinin kiremitlerin üzerinde kalan kısmında baca sıcaklığı
nedeni ile sıva ve boyanın renk değiştirmesine neden olabilir. Bu duruma göre baca yapıları üzerinde kullandığımız renge
biraz eskitme çalışması yapıyoruz. Koyu bej renkli bacaların diplerine ve gövde kısımlarına oksit sarı ve siyah kuru toz
pastel kullanarak renklerde biraz sıva yanığı etkisini vermeye çalışıyoruz.

Tüm bacalara gereken eskitmeleri yapıyoruz. Çatı üzerindeki bacaların işlemleri de tamamlandıktan sonra, Afyon İstasyon
maket çalışmamız tamamlanıyor.

Bir sonraki bölümde tamamlanmış fotoları olacaktır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Ağustos 07, 2009, 13:39:21 »

22. Bölüm

Afyon istasyon maket çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan maket görüntülerimiz.

İstasyon maketimiz, demiryolu modelciliğinde aksesuar niteliğinde olduğundan, istedim ki bir lokomotif te önünde olsun.
Aşağıdaki iki fotoda  yazlıkta olduğum için elimde bulunan Rivarossi Br I8 Buharlı lokomotifini istasyon önünde deneme
amaçlı olarak fotoğrafladım.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Ağustos 07, 2009, 15:09:49 »
Teoman hocam ellerinize sağlık.Tek kelimeyle harika oldu.

Esenlikle...

Çevrimdışı vefanuri

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: A.B.D.
« Yanıtla #47 : Ağustos 07, 2009, 15:41:36 »
Teoman hocam,
gerceklige uygunlugu ile, eskitmesi ile, bilgilendiriciligi ile dort dortluk bir calisma oldu...daha nice guzel Anadolu istasyonlari modellerine...

selamlar,

-Vefa

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Ağustos 07, 2009, 17:39:20 »

C.Doğan Bey, Vefa Bey, İhsan Bey, görüşleriniz için çok teşekkürler.

Harun Bey'in yerinde uyarısı ile maket üzerinde atladığımız bir durumu düzeltme yoluna gittik.

İstasyonun demiryolu hattına bakan cephesinde olması gereken ''AFYON ŞEHİR'' tabelâsını, atlamışız. Aslında çalışmamızın
başında yaptığımız hatta işin sonunda ortaya çıktı. Maket üzerine yapıştırdığımız kat kesim şeritlerinden demiryolu hattına
bakan cepheye bşr köşeden diğer köşeye bütün olarakyapıştırmışız.

Yapmamız gereken yapıştırma anında yazı tabelâsının yerini de ayarlamaktı. Neyse ki yine Harun Bey, durumu fark edip beni
uyardı. Ben de gereken çalışmayı yaparak, eksik olan yazı tabelâsını yerine yapıştırdım.

Harun Bey'e, bu konudaki uyarısından dolayı çok teşekkür ederim.

İşin bittiği anda ortaya çıkan bu eksikliği maket üzerinde dikkâtli kesim ile önce şeridin tabelâ gelecek bölümünü keserek
alıyoruz. Yer açtığımız boşluğa hazırladığımız tabelâyı yapıştırıyoruz.

Yazı tabelâsındaki bu eksikliği de gidermiş olduk. Bu maket çalışmasından ben çok keyif aldım. Afyon İstasyon maketini
yapmayı düşünen arkadaşların da mutlaka bu çalışmayı keyifle yürüteceklerini düşünüyorum.

İyi çalışmalar dileklerimle, saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2009, 17:44:25 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Ağustos 07, 2009, 19:12:23 »
Teoman bey ellerinize sağlık her zaman ki gibi çok titiz ve özenli çalışmanızın sonunda gerçekten çok güzel bir çalışma ortaya çıktı.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #50 : Ağustos 08, 2009, 09:44:47 »
Teoman hocam elinize emeginize sağlık.harika çalışma olmuş.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #51 : Ağustos 08, 2009, 12:30:27 »
teoman bey,
herzamanki gibi eğitimci öğretimci kişiliğinizle gene döktürdünüz.
elinize emeğinize klavyenize sağlık.
yablız ben hala kiremitlerin yönünden endişeliyim.
sevgiler

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Ağustos 10, 2009, 00:40:38 »

İbrahim Bey, Mehmet Bey, Haldun Bey, güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Kemâl Bey; yapım çalışmaları sırasında yazdığınız aşağıdaki mesajınızı dikkâte alarak, kit içindeki parçalardan oluşan maket
çalışmasını tamamladıktan sonra öneriniz doğrultusunda yağmur oluk ve borularını çalıştım. Yapmş olduğum çalışmayı sizlere
aktarıyorum.

Teoman bey, sizin yapımla oldukça gerçekçi bir görünüm alacak bu setteki tek eksik yağmur olukları ve boruları.
Bunların CNC ile yapılması mümkün değil , siz bunları kendinizinkine hangi malzeme ile ve nasıl yaparsınız acaba ,eğer niyetlenirseniz bize de örnek olur.
Teşekkürler,kolay gelsin yaz sıcağında. ;D

Afyon İstasyon maketi üzerinde yağmur olukları ve boruları çalışması

Kullandığımız malzemeler: 0.25 mm bakır levha, Imm bakır tel ve I,5 mm pirinç metal çubuk.

Pirinç metal çubuğu kalıp olacak şekilde kullanarak, bakır levhanın kenarından çubuk üzerine bakır levhayı sararak oluk
biçiminde bir şekil verdiriyoruz.

Pirinç çubuğa sardığımız oluk biçimindeki bakırı parçayı,ana levhadan keserek alıyoruz. Çatı kenarlarında uzunluklarına göre
hazırladığımız oluk şeklindeki bakır parçalarının düzgünlüğünü kontrol ediyoruz.

Çatı kenarlarına yapıştıracağımız olukların diziliş konumunda, dışa bakan açıklıkların kapatılması gerektiğinden oluk uçlarına
parça kesip yapıştırıyoruz.

''L'' biçiminde yerleştirilecek olukların birleşim yerlerini 45 derece açıyla kesiyor, yerlerinde prova ediyoruz.

Yağmur oluklarına bağlı olan yağmur oluk borularını I mm kalınlığındaki bakır telden yapıyoruz. Maket üzerinde aldığımız ölçü
ile paylı olarak bakır telden çubuklar kesiyoruz. İnce uçlu pense ile gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra gerçek istasyonun
fotoları üzerinde inceleme yaparak, bakır tele  oluk boruları şeklini veriyoruz. Hazırladığımız bir adet oluk borusu şeklini örnek
alarak diğer boruları da bu ilk hazırladığımız oluk borusuna göre yapıyoruz.

Maket üzerinde ölçü kontrolü yaparak paylı olarak bakır telden kestiğimiz çubukların şekillerine uygunluk sağladıktan sonra
fazlalıklarını kesiyoruz.

Bu tür tarhi binaların yapıldığı yıllarda plastik borular henüz üretilmediğinden o yıllarda galvanizli borular kullanılırdı. Aynı şekilde
yağmr olukları da galvanizli saç metalden yapılırdı. Bized bu duruma uygun olarak bakır boruları ve olukları gümüş renkli maket
boyası içine siyah boya katarak kurşini renge uygun bir boya elde ediyoruz.

Çatı kenarlarına yapıştırdığımız olukları da çatı üzerine maskeleme bantını koruyucu nitelikte yapıştırıp, oluk boyamalarını
daha temiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Oluklarından boyanmasından sonra oluk borularını yine fotoğrafa bakarak yerlerine yapıştırıyoruz. Olukları takılmış olan
maketimizin en son görüntülerinde olukların da yerlerine yerleşmesi ile maket çalışmamızda eksik kalmamış oluyor.

Kemâl Omay Bey'e, oluk çalışmalarına teşvik edici yönlendirmesinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #53 : Ağustos 10, 2009, 03:29:20 »
Emeği geçen herkese teşekkür ederim , aşamalarını izlemek bile büyük keyif...son hali ile kutudan çıkan hali arasındaki adeta bir canlanma sürecine şahit olduk hep beraber..Bu özen sabır ve zerafetde bir diaroma bitirilebilinirse "ne muazzam bir şey olur" diye iç geçirmemek ne mümkün...
     Tekrar ellerinize emeklerinize ve aklınıza sağlık..
 Yahya Dai

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #54 : Ağustos 10, 2009, 14:17:37 »
Teoman selam,

Çok çok güzel oldu.

2 gün evvel üye olduğum bir İngiliz forumunda paylaştım, orada da güzel övgüler almış.

http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=9690

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #55 : Ağustos 11, 2009, 20:32:11 »
Teoman selam,

Aşağıdaki gibi bir yerleşim uygun mu?

Tabi yan parçalar çoğaltılabilir.

Selamlar,

Harun

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Ağustos 11, 2009, 20:58:28 »

Harun selam.

Öncelikle ''modelrailforum'' a bu çalışmayı aktarman ve Türkiye dışındaki demiryolu modelcilerinin de
çalışmalarımızı görme olanağını ortaya çıkarman çok iyi olmuş. Çok teşekkürler.

İstasyon platformu düşüncen ve uyguladığın yerleşim planı da çok güzel. Biran önce bu platform ile
ilgli parçaları yollayabilirsen istasyonun alt yapısınıda çalışabilirim. Böylece istasyon ve platform bir
bütünlük sağlamış olur.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2009, 21:09:33 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #57 : Ağustos 11, 2009, 22:54:08 »
Teoman selam,

Genel bir platform üzerinde çalışıyorum.

Bu üstten görünüşü.

Bu da yanına bizim tuğla desenli PVC plakalar konmuş hali.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #58 : Ağustos 11, 2009, 23:34:50 »
Bu da genel bir üst görünüm.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Ağustos 11, 2009, 23:57:54 »

Harun selam.

Çalışmaların çok iyi ancak bir kaç önerim olacak.

İstasyon platform taşları dikdörgen yapıda olabilir mi?

Yukarıdaki fotoğrafa dikkât edersek insanların durduğu platformun altında yığma taş duvar görülüyor.

Maket istasyon platformunun altına aynı görüntüyü veren yığma taş duvar çalışması olabilir mi?