Genel Konular > Aksesuarlar

Ağaç Yapımı - Woodland Scenics ile

(1/2) > >>

Okan:
Bugün Proses'den yeni gelen Woodland Scenics hazır ağaç yapım malzemelerinden aldım. Bu kadar pratik olabileceğini düşünmemiştim.

http://www.woodlandscenics.com/ViewVideos.htm linkinde video olarak yapımlarda mevcut. Paketleri açtıktan sonra oğlum yapmak istedi, yapım işini tümüyle ona bırakarak, ben de fotograflama işine girdim.

Paketin içinden çıkan ağaç parçalarını önce taban ve çapak ayırma işleminden geçirdik.

Okan:
Çapaklarından temizlenmiş gövdeyi yuvarlak, kök görünümlü tabanının içine bastırarak sabitliyoruz.Ağacın dallarını parmaklarımızla tutarak, bastırarak, istediğimiz yöne kıvırabiliyoruz. Kuvvete dayanıklı ve kırılmayan malzeme ile büyük dalları istediğimiz yöne kıvırıyoruz, küçük dalları ise sağa sola kıvırırsak seyrek yapraklı bir görünüm yukarı doğru yaparsak daha bir top ağaç görünümü veriyor. Kıvırma işlemini dalların duruşu bizi tatmin edinceye kadar devam ediyoruz.

Kıvırma işimiz bittiğinde sıra dallara yapıştırıcı sürmeye geliyor. Yapıştırıcı malzeme beyaz tutkala benziyor ve kokuyor ancak bir süre sonra beyaz rengi kayboluyor ve şeffaflaşıyor ancak yapış yapış reçinemsi bir hal alıyor. İlk denemelerimizde yeterince beklemediğimiz ve az sürdüğümüz için ağaçlar oldukça az yapraklı bir ağaç halini aldı. Tabii kullanılacağı yere göre bu da doğal bir görünüm olarak düşünülebilir. Yine yapıştırıcıyı sadece dallaraın ucuna sürerek veya daha fazla gövdeye doğru sürerek yaprak yoğunluğu ve tok görüntü ayarlanabiliyor. Yapıştırıcının üzerinden non-toxic ibaresi bulunduğu için rahatça çocuklarla kullanılabileceğini düşünüyorum.

Yapıştırıcı sürdüğümüz ağacı kurumaya bırakırken(yapıştırıcı kutusunda 15dakika bekleyin diyor). Yaprak görüntüsünü verecek malzemeyi, bitmiş bir selpak mendil kutusuna döküyoruz. İlk denememizde tek renk yaptık, sonraki denemede ise açık ve koyu yeşilleri kutuda karıştırarak ağaçlara uyguladık.Yapıştırıcısı kurumuş olan ağaç gövdemizi kutu içine daldırıyoruz, bastırıyoruz, karıştırıyoruz, sallıyoruz, çeviriyoruz, her yapıştırıcılı dala yeşil malzemenin yapışmasına emin olarak biraz kaldırıp kutudan çıkarmadan kutunun kenarlarına vurarak yapışmamış malzemenin kutuda kalmasını sağlıyoruz.İlk tek renkli ağaçlarımız hazır...Doruk yaptığı ağaçlarla gururlu, ben oğlumla ...Daha sonra hem farklı renklerle karıştırdığımız ağaçları yaptık, hemde daha önceden elimde olan Faller'in kırmızılı yeşilli malzemesi ile meyva ağaçları yapmaya çalıştık. Meyva/çiçek görüntüsü için Woodland Scenics'in mikro top görüntüsünde renkli malzemeleri de var, daha sonra deneyeceğiz.

İşte Doruk'un yaptığı ağaçlar hazır...Yaprak görünümü için son bahar görüntüsü veren pembe sarı malzemeler de var, bir dahaki sefere bunlardan denemeyi düşünüyoruz.

Nedim:
sevgili hobidaş doruk kardeşim,
ellerine saglık ne kadar güzel bir uygulama yapmıssın. yapmıs oldugun uygulama
bana ornekk olusturdu en kısa zamanda senı ornek alarak oğlum ile bende deneme
yapacagız. insallah senin kadar titiz calısırız.senın paylasımcı bır cocuk oldugunu bılıyordum..
tekrar tesekkurlerımızle..
sevgı ve saygılarımla..
nedım kus..

(not. hobidas dostum okan uygulamalar doruk tan geldıgı ıcın mesaj ona ama sende anlatım yapmıssın sana da tesekkur ederız..)

cafer:
  ALKIŞLARIN HEPSİ DORUK  KARDEŞİMİZE....
                   cafer

SERHATPA:
 Bir babanın gurur duyacağı an,

 Okan Bey, Doruk kardeşimi kutluyorum. Bu yaşta bu beceri, bir babanın oğluna verebileceği en değerli miras. Beyler aramızda sıkı bir modelist kardeşimiz var, hayırlı uğurlu olsun. Çekirdekten yetişme diye ben buna derim.
                 

                                               Serhat Papila

Not : Okan Bey teşekkürler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git