Gönderen Konu: Zahnradbahnen (cogged railway)  (Okunma sayısı 10411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Zahnradbahnen (cogged railway)
« : Nisan 22, 2008, 16:59:14 »
Arkadaşlar Zahnradbahn ( Cogged railway )  yani lokonun altındaki dişli ile  rayların arasındaki dişli hat sayesinde yüksek rakımlara çıkabilen loko arıyorum ,tabi Ho ölçekli. Fleishmann 4306 haricinde bildiğiniz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
Ynt: Zahnradbahnen (cogged railway)
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2008, 21:07:16 »
Arkadaşlar Zahnradbahn ( Cogged railway )  yani lokonun altındaki dişli ile  rayların arasındaki dişli hat sayesinde yüksek rakımlara çıkabilen loko arıyorum ,tabi Ho ölçekli. Fleishmann 4306 haricinde bildiğiniz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılar
Ferda...

Ferda Bey Merhaba,

Yine Fleischmann'ın 4034 adlı Buharlı lokosu var....Özelliklerini ve fotoğrafını ekliyorum.......

4033 analog,4034 dcc ready....

Bildiğim Satış Yeri :

4033 = Hobbytime(~607 YTL)

4034 = Hobbytime(~677 YTL)

Selamlar...

The Model:
Exact livery and lettering · Inset windows · Interior details in driver's cab · Fully operational, finely detailed Heusinger valve gear · Brake blocks between the wheels · Cast metal chassis · Motor with flywheel · With standard NEM 651 socket to install a decoder · Drive on all 6 drifving wheels · Double headlights at each end, co-ordinated with direction of travel · Slot-guide mechanism at each end and automatic PROFI-couplings for true close coupling · Standard NEM 362 coupling socket.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2008, 21:58:48 »
Necati Bey çok teşekkür ederim.
Selamlar
Ferda...

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2008, 05:00:45 »
Arkadaşlar,

Yukarıda yazılan marka ve modeller dışında başka marka dişli siteme sahip lokomotif bilen varsa paylaşsın lütfen...

Selamlar...

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2008, 14:54:51 »
arkadaslar,
acikcasi ben baktim ama googleda aradigim zaman bile sadece fleischmann a yariliyor. bence isvicrede kesin bir firma vardir; bende olan MIBA larin icine bakarim, belki birsey bulunur.
acikcasi fiyatlar cok ucuk..yani bizim burdada ucuz denmez ama yinede....
selamlar,
tarik b
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2008, 15:50:47 »
Biraz önce verdiğim kurgu tanıtımı sitesinde gördüğüm WestModellin linkini veriyorum. Zahradlokları varmış.

Firma sahibi Klaus Bachmann, Mönchengladbachda bir firma, oldukça ilginç, değişik, çirkin, çekici, lokomotifleri var, fiyatları da ona göre ilginç, itici, yüksek vb.

Modelle kutucuğundan sonra ölçek seçimi geliyor HO olarak 13 sayfa resim var, HOm, HOe, HOf de ilginç

http://www.westmodel.de/

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Zahnradbahnen (HOm-HOe)
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2008, 16:58:36 »
Değerli Dostlar,
Bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.Bildiğiniz gibi HOm ray aralığı 12 mm ve HOe nin ise 9 mm (HOf :6.5 mm-HOn2 :7 mm).Şimdi bu dar raylarda giden trenlere bizim HO insanlarmı  :D biniyor ? Kemal arkadaşımızın bana verdiği bilgiye göre bu ölçeklerin sadece rayları dar,loko ve vagonları normal HO ölçekli.(İsviçre ve Avusturyadaki dağ trenlerinde olduğu gibi)Teşekkürler.
Saygılar
Ferda...

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2008, 19:44:56 »
okan bey ben bu konudan uzak kaldım bunu tam olarak açıklarmısınız şaka falan değil herhalde degişik ölçekler çıkaran bir araçtan bah sediliyo

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 03, 2017, 09:30:12 »
Günaydın,

Dişli ( İng : Cog veya Rack and Pinion Railway, Alm : Zahnradbahn ) lokomotiflerden bahsedilince...

Fleischmann'ın bu modeli ve buharlısı dişli olarak halen bulunabiliyor, üretiliyor. Ayrıca videoda görebileceğiniz ray ortasına konan, gerçeğindekinin benzeri, dişlilerin oturduğu parçalarda satılıyor. Lokomotifin altındaki fonksiyonel dişli buradan tutunarak kaymadan çekiş/tırmanma sağlıyor.

Bu da bir başka açıdan, ama en çok 02:10daki ve en sondaki turntable görünümleri için:

Burada raylardaki sistem açık görülebilir

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2017, 12:06:27 »
Ferda Bey,

Zamanında BEMO'dan bir glacier express vagonu almıştım, bu Hom ölçekti, kullanabileceğimi düşündüm ama vagonuj teker araları HO ölçekle aynı değildi, normal HO'da gidemeyecek kadar dardı.
Sonra BEMO limited seri olarak bunları HO olarak çıkardı, o dönem bir kaç vagon aldım. Bunu önceden aldığımla yan yana koyunca Hom'in genel olarak daha kucuk olçek olduğunu gordum, yani hem ray, hem vagon boyutu olarak küçükler. Normal HO'da kullanma şanısınız yok. Benim HOm model yuk vagonunda taşınan bir vagon dekoru olarak yerini aldı ne yazık ki.

Selamlar.
Serdar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #10 : Nisan 09, 2017, 01:16:34 »
Arkadaşlar , hem HOe  hem de HOm  kesinlikle HO ölçektir , HOe gerçek hayatta endüstri trenlerinin gittiği 80-85 santim aralığındaki rayların ölçeğidir , evet gabarileri normalden ufaktır ama HO ölçeklidir , genellikle fabrika vs gibi yerlere işçi taşıyan biraz oyuncak tren misali aletlerdir , mesela bizde Nazilli deki meşhur gıdı gıdı dedikleri tren , mesela Eskişehir de üniversite öğrencilerini taşıyan ufak tren gibi ( şu anda çalışmıyor ama sergileniyor )

HOm ( m= metre ) ise 1 metre aralıklı rayda giden trenlerdir , onlar da birazcık ufaktır ama kesinlikle HO ölçektir , genellikle şehirler arası kısa mesafelerde çalışan trenlerdir.

Her iki ölçek de eğer raylarını döşerseniz  HO ölçek bir kurguda yan yana çalışabilir , mesela benim kurgumda kayak merkezine çalışan trenler HOe dir.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 09, 2017, 10:54:27 »
Hatta, birara Roco Ho ve Hoe hatlarını birleştiren bir makas ve ray seti çıkarmıştı istasyon alanları için.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Zahnradbahnen (cogged railway) önemli düzeltme
« Yanıtla #12 : Nisan 10, 2017, 23:51:41 »
Jimmy Cem kardeşim facebook tan özel mesajla uyarmış ,Nazilli de ki gıdı gıdı treni dar hat değilmiş ,teşekkür edip  düzeltelim , kayıtlara yanlış girmesin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.