Gönderen Konu: Bahçe locosunun kazanı test edilp nihayet loconun şasesine oturtuldu  (Okunma sayısı 4359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ersan

• Forum Üyesi
  • çengelhan Rahmi M.KOÇ müzesi Ankara
Bir yıldan fazladır yapımına devam ettiğim  7 1/4 inç ölçek bahçe tipi loconun buhar kazanının basınç dayanım testini nihayet tamamlayıp, evelce bitirdiğim şasenin
üzerine oturtup buhar borularının yapımına başladım.
    Kazan , basınç dayanım testi ve buharla çalışma testi olmak üzere kabaca iki önemli testden geçmek zorunda
Basınç dayanım testi : Kazanın normal çalışma basıncı yani tam yükteyken(15 çocuk) 7 bardır.Basınç dayanım testinde bu basıncın iki katına(14 bar) dayanmak zorundadır. Yarımşar saatden üç sefer 14 bar basınç uygulanır ,bu uygulama sırasında kazan üzerindeki bütün buhar giriş ve çıkış yerleri geciçi tapalarla kapatılır.Kazan üzerindeki bir çıkışa çok hassas bir manometre bağlanır,bu manometreden ugulanan basıncı görmeniz lazım.
   Piyasada 14 bar hava basıncı üreten ve depolayan bir kompresör bulmak çok ama çok zor olduğundan ben bu testde 130 bar hava dolu bir tüp kullandım hava çıkışını
bir basınç kontrol vanası ile kontrol ederek kazana 14 bar verdim bu ilk tesden başarıyla geçip şasenin üzerine oturdu.
Buharla çalışma testi : Bu test kazanın tüm boru ve valf giriş ve çıkışları yapılıp tamamlandıktan sonra şase üzerinde yapılacaktır.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Haydi hayırlısı dostum , umarım en kısa zamanda çalıştığını da görürüz...
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.