Genel Konular > Kurgular, diaromalar, koleksiyonlar, modeller ...

TCDD Karnıyarık Yolcu Vagonu

<< < (2/8) > >>

Özcan:
Boya sökümünde bazı bölgeler inatçı çıktı. Bunun için ikinci ve üçüncü kez Rust-Oleum işlemini tekrarladım.
Sonuçta istediğim çıplak metale ulaştım. Vagon içinde ise girinti ve çıkıntılar çok olduğu için sökülebildiği kadar söktüm. Metale ulaşmayı denemedim.

Ancak beklemediğim bir durum ortaya çıkıyor. Boyanın altından ince paslanmış bölgeler beliriyor.

Bu durumda Dremel ile taşlıyorum ve istediğim passız malzemeye ulaşıyorum. Burada 240 grid zımpara ile önce Dremelle sonra da 12000 gride kadar giden zımparalarla elle parlatıyorum. Sonuç fena değil.

Özcan:
Modellerin vagon sonlarına ışık düşünülmemiş. Ama vagon sonlarına takılan plastik parçalarda ışıklar için delikler var.

Buradan hareketle hangi ışıkları takabilirim diye bakınca, ESU firmasının ürünü 50705 parça numaralı iki kırmızı LED'inin çapı 2mm olduğunu fark ediyorum. Elimde 2,38 mm'lik matkap ucu var. 2,5 mm de olabilirdi. Onunla plastik parçaya göre bir şablon yapıp sacı deliyorum.
Şablon tampona yaslanınca simetrik olarak işe yarıyor.

Özcan:
Boya öncesi son olarak modellere takılmış ama Sn.Ergin Tönük'ün vagon fotoğraflarında yer almayan tutamakların sökümüne geldim.
Bir zımba teli gibi yerleştirilmiş parçaları söküyorum.

Daha önce metalde denemediğim Squadron firmasının model macunu ile delikleri kapatıyorum. Başka tip macunlar, özellikle çelik macun da kullanılabilirdi, sanırım. 30dk sonra sertleşince zımpara ile yüzey temizleniyor. Ama bu malzeme kururken çekebildiği için ikinci bir kez atmak gerekebilir. Bu durum ilk kat astar boya atıldığında görünecektir. Astar boya olarak metalde de kullanılabilir diye yazdığı için Vallejo firmasının 74601 akrilik gri astarını seçiyorum. 1.2 atmosfer basınçta ince bir kat atıyorum. Metali güzel yakalıyor gibi. Ama deliklere bir kat daha macun gerekiyor.

kemalomay:
Dostum , zor işe girişmişsin , Allah kolaylık ve sabır versin , şimdiden eline sağlık diyeyim......

Özcan:
Sağolasın.

Ucunda TCDD'ye ait bir vagon olunca, zorluklar kolaylaşıyor.
Bol yanlış yapma ve öğrenme de işin cabası.

Bugün astar boya kuruyunca resimlerini paylaşacağım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git