Markalar, üreticiler > Fleischmann

Fleischmann Digital hakkında güzel bir kaynak

(1/2) > >>

Okan:
Fleischmann'ın digital yapısı ve bileşenleri hakkında İngilizce detaylı açıklama bulunan bir web sitesi.

http://www.ontracks.co.uk/library_guides/109_guide_fleischmann_digital.htm

http://www.ontracks.co.uk/library_guides/17_guide_fleischmann_digital3.htm

http://www.ontracks.co.uk/library_guides/18_guide_fleischmann_digital4.htm

http://www.ontracks.co.uk/library_guides/16_guide_fleischmann_digital2.htm

Mevcut decoderlar 6 veya 8 pinli 6lar Nem 651, 8ler Nem652. Loko içindeki eğer Nem652 ise Hornby 8215 doğrudan takılabilir, eğer 6pinli ise ya Nem651 uyumlu bir decoder(bugün için Hornby olarak yok) yada kabloları soketten sökerek elle bağlantı yoluyla decoder takılabilir.

Bu arada aşağıdaki linkde de fiyatlar mevcut, Fleischmann decoderların 36 sterlin arasında olduğu görünüyor. Kumandaların fiyatları ise başka bir alem...

http://www.ontracks.co.uk/index.php?page=catalogue&cat=243&toplevel=243

6839 · TWIN-DECODER with 6-pole plug.
For FMZ and DCC as per NMRA standard.
For locomotives with 6-pole socket as per NEM 651 standard, i.e. for item no. 82 7320.
Maximum power rating: 600mA
Lead length: approx. 30mm
Especially designed for use with N gauge.

6846 · TWIN-DECODER with 6-pole plug.
For locomotives with 6-pole socket as per NEM 651 standard, i.e. for item no. 4070. Installation will be made by your specialized trade.
Maximum power rating: 800mA
Lead length: approx. 20mm

69 6846 · TWIN-DECODER without plug.
With 6 leads to convert D.C. locos without a fitted connector socket.
Lead length: approx. 150mm

6847 · TWIN-DECODER with 6-pole plug.
For locomotives with 6-pole socket as per NEM 651 standard, i.e. for item no. 4124.
Lead length: approx. 80mm

6848 · TWIN-DECODER with 8-pole plug.
For locomotives with 8-pole socket as per NEM 652 standard, i.e. for item no. 4460.
Lead length: approx. 20mm

Haksan:
Okan bey merhabalar.öncelikle yanıtlarınıza teşekkür ederim.bayağı aydınlatıcı oldu.Ama bilmediğim daha bir çok şey var.Soruları sıralıyayım:
1.bendeki fleischmann soket takılı iki lokomotifin katalogda nem651 e uygun olduğu yazıyor.daha doğrusu öyle olduğunu sanıyorum.6847 kodlu dekoderi takmamız gerektiğini yazıyor.yani altı bacaklı dekoder.ama fleıschmann ın 8 bacaklı dekoderide var kodu 6848 bu 6848 benim lokoya takılamazmı.takıldığını farzedersek hornby nin dijital kumandasıyla bu dekoderler  uyumlumu
2.diğer iki lokoda hiç soket yeri yok.bu lokolarada diijital dekoder takılabiliyormuş.ozaman soket yeri hiç olmadığından hornby nin veyahut bir başkasının dekoderi bu lokolarda çalışırmı?
3.Fleischmann kataloğunda 69 6846 kodlu bir dekoder daha var.6 bacaklı . halinde.NMRA Standart ında olduğu belirtilmiş.acaba bu dekoder hiç dekoder yeri olmayan lokolar içinmi
4.farzedelim dijital dekoderler ve kumandalar tamam.yine katalogda fleischmann lokolar ve vagonlarda kullanılan lambalarında dijital olanları ayrı kodlarda belirtilmiş.lokoların ve vagonların ampüllerini değiştirmek gerekirmi?
5.katalogda 6805 kodlu booster 6806 kodlu fmz coupler aletler var bunlar nedir?
6.önceki yanıtınızda dijital trafo yok demişsiniz ama katalogda 6811 kodlu dijital kontrol transformatör var.bunun için ne diyeceksiniz?

şimdilik bu kadar.Selamlar

Bülent

Okan:
Merhabalar, bildiğim kadarıyla yanıtları vermeye çalışacağım.

1.bendeki fleischmann soket takılı iki lokomotifin katalogda nem651 e uygun olduğu yazıyor.daha doğrusu öyle olduğunu sanıyorum.6847 kodlu dekoderi takmamız gerektiğini yazıyor.yani altı bacaklı dekoder.ama fleıschmann ın 8 bacaklı dekoderide var kodu 6848 bu 6848 benim lokoya takılamazmı.takıldığını farzedersek hornby nin dijital kumandasıyla bu dekoderler  uyumlumu

Eğer katalog 651 yazıyorssa ki Fleischman'ın çoğunluk HO lokomotifinde N soket kullanmışlar, sizin de 6 bacaklı bir decoder takmanız gerekli zaten 8 bacaklıyı buna takamazsınız. Hornby dijital kumandası ile 651 soketli decoder takılmış bir loko denemedik(ben bilmiyorum en azından) sadece beklenti olarak uyumlu olabileceğini söyleyebilirim  :(

2.diğer iki lokoda hiç soket yeri yok.bu lokolarada diijital dekoder takılabiliyormuş.ozaman soket yeri hiç olmadığından hornby nin veyahut bir başkasının dekoderi bu lokolarda çalışırmı?

Bugün Nedim bey 1976 bir limaya kablolarla uğraşarak decoder taktığını forumda paylaştı. Evet soket yoksa decoderı takabilirsiniz, motora ve lambalara giden elektriği decodera kablo ile iletmeli decoderdan motor ve lambalara elektrik gönderelisiniz. Diğer başlıklarda decoder kablo kodları görevlerini paylaştık, oradan yararlanabilirsiniz. Decoder'ın markası önemli değil, standart önemli NMRA. Soket de yoksa 6 bacaklı veya 8 bacaklı takabilirsiniz ama şu an en ucuz ve en kolay bulunabilecek seçenek Hornby diyebilirim(benim bildiğim).

3.Fleischmann kataloğunda 69 6846 kodlu bir dekoder daha var.6 bacaklı . halinde.NMRA Standart ında olduğu belirtilmiş.acaba bu dekoder hiç dekoder yeri olmayan lokolar içinmi

Eğer 6 bacaklı ise 6lık soket olan loko içindir ama kabloları sökerek soket olmayan lokoda da kullanabilirsiniz sanırım.

4.farzedelim dijital dekoderler ve kumandalar tamam.yine katalogda fleischmann lokolar ve vagonlarda kullanılan lambalarında dijital olanları ayrı kodlarda belirtilmiş.lokoların ve vagonların ampüllerini değiştirmek gerekirmi?

Katalogda görmüştüm ilgimi çekmişti ancak tam bilmiyorum, ingilizce katalogdan detaylı bakacağım

bakacağım
6.önceki yanıtınızda dijital trafo yok demişsiniz ama katalogda 6811 kodlu dijital kontrol transformatör var.bunun için ne diyeceksiniz?

şimdi bir şey diyemedim bakayım.

Okan:
Bülent bey diğer sorular için katalogdan alabildiğim bilgiler bunlar, ancak Fleischmann tarafında daha çekici kılan yeni bir şey yok.

Şöyle denmiş " For simultaneous operation of both digital and traditional DC vehicles, the bulbs of the DC vehicles should be replaced by the corresponding exchange bulbs for digital operation. "

Dikkatimi çeken normal ampuller için 14Volt denirken digitaller için 24volt denmiş.

6805 için"FMZ-Booster For large layouts, or for lots of trains with interior lighting, it may be necessary to connect in one or more boosters, each with an FMZ-transformer # 6810, to ensure sufficent electrical power to each section in the layout!" denmiş anlaşılan yeterli elektrik sağlamak için ancak FMZ formatında çalışıyorsanız.

6806 için "The coupler necessary when running FMZ-DIGITAL and standart DC locomotives together in one circuit. The coupler is an intermediary joining the tracks with the digital control equipment and the standard DC transformer." denmiş. Açıkçası Fleischman DCC deneyimim olmadığı için tam anlayamadım. Ama aynı hatta decoder olmayan lokomotifleri çalıştırmak isterseniz gerekiyor diye yorumluyorum.

Bunun ek bir özelliği olmadığını veya Twin Center için mecburi tutulan bir modeli olduğunu düşünüyorum, bir pazarlama tekniği gibi duruyor. Sonuçta 45VAlık bir transformer. Diğeri ile arasındaki fark gerilimde, bu 16.5V diğeri 14V, belki TWIN içindeki devre 16.5için uyarlanmış...

Haksan:
Okan bey merhabalar yanıtlarınız için teşekkürler.Yukarıda Erkut bey in göndermiş olduğu ingilizce metinde özetle ne yazıyor biraz bilgi verebilirmisiniz.Malüm ben Yabancı dil özürlüyümde.Selamlar

Bülent

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git