Markalar, üreticiler > Hornby Group (Hornby, Lima, Rivarossi, Jouef, Arnold, Electrotren)

Lima ÖBB 1043 -> TCDD 525XX

(1/4) > >>

Tarık:
arkadaslar,
ilk basta bu forumun ilk kuruldugu günlerde üye olmustum. ama ne yazikki vakit yetersizliginden forumu takip etmem cok zor olmustu..son bi kac günden beri mesajlari okumaya calisiyorum..oku oku bitmiyor :)
sonucta, fazla yazmaktansa sorunumu ortaya koyayim...umarim sizin yardimlarinizla problemlerime bir cözüm bulabilirim :-\

bastan söyleyim, cogu 'trenci kelimerin' türkcesini bilmedigim icin kusuruma bakmayin  :-[

bundan 2 ay evel limadan ÖBB 1043 aldim..acik arttirmadan..cok cazip.
o yüzden zaten lokoya birseyde olsa, canim yanmaz dedim, kesip bicmeye basladim.
ilk etapta lokonun kasasini actim, ve dakka bir gol bir derler ya...aynen o oldu...
limanin avrupada ve amerikada denilen ''pasta'' motoru cikti...yani akslarin üstünde direk 3 disli ile motoru cakmislar.
ii dedim, bi türlü roconun yeni yatay motorunu koyarim..
düsündügümdende zor oldugu ortaya cikinca eski motor icinde kalsin dedim..en azindan bi türlü decoder takar, idare ederim..
siradaki sorunda o oldu zaten..decoderi kocaman lokoda olan 2 kablonun neresine baglican?
ac agzini kapa gözünü taktigi ile bu sorunlari bi kenarda biraktim (su anlik).
zimpara kagidi aldim, iki tarali olan kaburgalarin hepsini zimparaladim.
ondan sonra ön taraftaki isik düzenini degistirmeye karar verdim.
sorunda burda basladi..
ön tarafta olan beyaz/kirmizi isik düzenlenmesini kit ile kapatmaya calisiyorum.ama nedense tutmuyor  :'(
bana yardimci olabilirmisiniz??
selamlar

E 40 003:
Baltasar Usta,

Soırularınıza yanıt veremeyeceğim (zira bu konuda heniz bilgi ve becerim yok) ama sizin yaşadığınızın bir benzerini ben yaşadım.

E 40 000 hastasıyım. Derya Bey bana bir Lima SNCF BB 17 000'den E 40 000 yaptı. Derken ben bir açık arttırma sitesinde yine Lima SNCF BB 17 000 buldum, fiyatı da fena değil, dayanamayıp aldım. İçini açtığım zaman sizin karşılaştığınız durumla karşılaştım. Tek boji üzerinde, yüksek sürtünmeli üç dişli ile oyuncak Lima motoru. Oysa Derya Beyin getirdiği Lima'da bir motor iki Kardan eklemiyle iki bojiyi de sürüyordu ve düşük sürtünme sayesinde yumuşak kalkış yapıp düşük hızda gidebiliyordu.

Ben de bir fırsat bulabilirsem bu ikinci lokomotifi de E 40 0000'e çevirmeye çalışacağım. Tabii köşe penceresi, buluşma değişikliği için (zamanında, sinyalsiz ve tek hatlı bölgelerde) kullanılan kırmızıyla birlikte yeşil ışıklar, tepedeki projektör, davarkovan v.b. ayrıntılar için, sizin sorularınıza gelen yanıtlar veya okunması önerilen malzemeler bana da yol gösterici olacak.

Selamlar,
Ergin

Tarık:
ergin abi,

inan derya abinin dedigi aklima takildi..herzaman hersey kutudan cikmaz (tam dogru degil, kbakmayin)
o yüzden zaten saldirmaya basladim.
gördügünüz gibi ilk basta lambalari kulak pamugu ile yapacaktim.evet, ne alaka diye sormayin. en ucuz ve actigim deliklere uyan tek boru o oldu :) sorun macunlamayi 3 defa denedim, her defasinda macun kuruduktan sonra patliyor...
sorun galiba macunu cok kalin sürüyorum..bakalim..bir kac gün projem kenarda yatsin..aklima baska birsey gelmez ise, mecbur yine ayni yöntemi deneyecegim..
selamlar,
tarik b

Nedim:
sevgili tarık bey (baltasar),
öncelik ile aramıza hoşgeldiniz. kendinizi bizlere biraz daha tanıtır iseniz sizleri yakınen tanıma
şansınma sahip oluruz. bizler her c.tesi günü proses te (harun bey ofisinde) toplanıyoruz.
ayrıca fotograflarınızı biraz daha küçük olarak yükler iseniz seviniriz.
boyama konularında kulüp üyemiz teoman beyin çalışmalarını
gözden geçirir iseniz sanırım macunlama,astarlama vede boyama ile ilgili konularda daha
detaylı bir bilgiye sahip olursunuz. ışıklandırma veya ışık taşıma konusunda ben size fiber optik
kabloda tavsiye edebilirim. sözkonusu ışıgı bu kablo ile istediğiniz noktadan istediğiniz yere taşıma imkanına sahip olmaktasınız. birde ışık konusunda smd led kullanabilirsiniz. ölçü ve ışık parlaklığı açısından. çalışmalar her zaman deneme yanılma metadu ile mükemmele gider.
tekraren hoşgeldiniz.
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

E 40 003:
Tarık Bey,

Nedim Bey önemli bir konuya dikkat çekmiş. Öncelikle http://www.modeltrenciler.com/site/content/view/44/54/ adresindeki yazıyı okursanız size yol gösterecektir. Sonrasında belki ayrıntılar ve sizin uygulamanıza özel problemler için buradaki arkadaşlarımızın bilgilerinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

E 52 500'ünüzü görmeyi heyecanla bekliyorum.

Ergin

Hayatta her şey her zaman kutudan çıkmaz veya kutudan çıktığı haliyle sizi mutlu etmez. Asıl fark yaratanlar sizin modele eklediklerinizdir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git