Gönderen Konu: Petrol rafinerisi  (Okunma sayısı 6696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Caner

• Forum Üyesi
Petrol rafinerisi
« : Ağustos 26, 2015, 13:49:41 »
Arkadaşlar ben yeniyim ve bir kurgu üstünde çalışıyorum ve petrol rafinerisi yapacam bu konuda sizden yardım istemekteyim öncelikle petrol kuleleri ve boruları yani tüpraş gibi bu yapının malzemesini neyden yapabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler...

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Petrol rafinerisi
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2015, 21:23:44 »
Uygun çapta PVC borudan kesebilirsin.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2015, 21:30:28 »
PVC borulardan stoklama tanklarını , evergreen isimli malzemeden aktarma borularını yapabilirsin.( Ankara hobitime da satılıyor )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2015, 00:57:32 »
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle şu Hobbytime konusunu bir açıklığa kavuşturayım. Yaklaşık iki senedir Evergreen benzeri plastik malzeme, alüminyum ve sarı ve bakır benzeri yardımcı malzemeler artık gelmiyor. Neden acaba... Model trenciler olarak bulabileceğiniz sadece ve sadece Piko trenler ve elde senelerden beri kalmış eski Fleischmannlar ki, zaten fiyatları malum. Yeni Preiser, Noch, Vollmer, Herpa, Viessmann v.b. gibilerini yaklaşık üç senedir gördüğümüz yok. Keza Die-Cast lerde ortalıktan çekildi. Arada bir (iki senede bir biraz Faller geliyor o kadar). Bu bir suçlama olarak lütfen algılanmasın, dövizin ne halt ettiği belli olmayan bir ülkede bir hobby dükkanı stok yaparsa aklından zoru vardır. Bu sene Belçikada tren dükkanı kalmadı, kapatan kapatana. Eh Avrupa böyleyse buradaki ne yapsın. Model trenciliğe bugün başlasaydım ciddi olarak düşünürdüm doğrusu. Bu şartlarda bu sene bu hobby ye açıkçası hiç yatırım yapmayı düşünmüyorum

Gelelim Rafineriye, borulama kolay, plastik malzeme olmasa bile, perşembe pazarında her ölçüde pirinç tel bulmak mümkün, hatta bununla daha iyi sonuç bile alınır. Yatay tanklarda ben herzaman plastik enjektörleri kullandım. İstediğiniz boyda iki tane alın ortadan kesip birleştirin, işte size yatay yakıt tankı. Yatay LPG tanklarına en iyi sonuç Orucun kullandığı yöntemki birebir aynı, alüminyum puro kutuları, tam LPG standartlarına uygun. Nasılsa çevremizde ehlikeyf bir purocu vardır. Dikey tanklar her zaman her türlü PVC malzemeden imal edilebilir, hatta Oruç ahşap tornada bile tahtadan çektirdi. Bir anda aklıma gelen bunlar.

Adamlar Almanyada kibrit çöpünden Katedral yapıyorlarsa herhalde bizde bir petrol rafinerisi yapabiliriz. Yaratmanın sonu yok. Birde herşey eskisi gibi değil, artık çok malzeme var. Plastik gemi modelciliği yaptığım 70-80 yıllarında telmi vardı. Kalıp artıklarını ısıtıp çekerek tel üretirdik. Sadece biraz kafa yormak gerek.

İyi çalışmalar,

Can

Çevrimdışı Caner

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2015, 07:23:21 »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar fikirleriniz bana bu konuda yardımcı oldu değerlendirecem saolun...

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Ağustos 27, 2015, 09:56:05 »
İstanbul da bazı kırtasiye ve maket dükkanlarında Evergreen ve Plastruct kadar çeşitli olmasada markasını bilmiyorum ama plastik çubuk ve borular var
Bunlar daha ekonomik
Birara bakır ve pirinç borular vardı 1 metre
Fakat devamı gelmedi
Evergreen 35 cm dir bunlar 50 cm ve tek olarak satılıyor bunlarda devam etmeyebilir

Rafineri resimlerine baktım
Görsel oalak bacalar dikkatimi çekti
Eski tükenmez kalemlerden rahatlıkla yapılır

« Son Düzenleme: Ağustos 27, 2015, 10:13:50 Gönderen: İhsan »

Çevrimdışı Caner

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2015, 10:11:02 »
İhsan bey teşekkürler bir yolunu bulacaz artık :))