Gönderen Konu: Kucuk lokonun elektrik alamamasi  (Okunma sayısı 9464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Kucuk lokonun elektrik alamamasi
« : Ocak 24, 2012, 08:38:44 »
Rocodan  SBB ye ait V60 benzeri 3 aksli bir manevra lokosu aldim. Geoline rayda makas uzerindeki  V gibi olan yere geldiginde (almanlar makasin kalbi diyor)  teker elektriksiz kaliyor. Hizli suratte problem yok ama yavasda duruyor. Rocoya yazdim tek caresinin makaslarda 61195 elektrikli makas motoru kullanip polarize etmek oldugunu yazdilar. Makasdan degilde lokodan halledilebilinirmi? Diger tekerlerdende elektrik almasi saglanarak ?

Çevrimdışı denizkezer

• Forum Üyesi
Ynt: Kucuk lokonun elektrik alamamasi
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2012, 13:27:59 »
aynı sıkıntıyı aynı ekipmanlarla ben de yaşıyorum.

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2012, 22:55:31 »
Merhaba Ferdi bey,

üç akslı bir lokoda bence (eğer tekerlekler temizse) sorun olmaması gerekiyor. bence lokonun elektrik alan patilerinde sorun olabilir, normal olarak tüm tekerlerin elektrik almaları gerekir V60 gibi ise. V60da hiç öyle sorunla karşılaşmadım benim makaslarım standart makas (ortası canlı /elektrikli denilen tipten değil). Bu makaslarda amerikalıların gandy dancer denilen minik aracı ve trackmobile denilen minik araç sorunsuz geçiyor.
Bence elektrik alan minik parçalara bakın.

selam ve sevgiler

Sermet Eray

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2012, 10:09:24 »
Sermet hocam iyi günler, milimi milimine yalnızca "makaslarda" V ye orta teker girince duruyor. Ufukda baktı oda bunların tüm tekerlekleri elektrik alıyor gözüküyor dedi ve bir anlam veremedi. Roco dan gelen yazıda Geoline makaslarda bu tip küçük lokolarda sorun çıkar diye yazmışlar. Tek çözümüde 61195 kodlu elektrikli makas motorlarını kullanmak diyorlar. Diyorlar ama bildiklerindenmi bilmediklerindemi bilemiyorum.
Patilerin demişsiniz. Bakırlardanmı bahsediyorsunuz ? Loko sıfır. Yada Almanyada bana sıfır diye kazık attılar ???

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2012, 10:45:29 »
merhaba Ferdi bey

evet patilerden fosfor bronz elektrik alan parçaları kastediyorum.
benim makaslarım LİMA ve geoline ile benzer görünüyor (yalıtık kısım açısından).
eğer üç tekerlek grubundan ortadaki hariç kenerdakiler raya değiyorsa ve bu sorun çıkıyorsa çok şaşırtıcı açıkçası. sinir olmakta haklısınız. elektrik alan parçalar tüm tekerleklere değiyor mu? yoksa değiyor gibi mi görünüyor. ama herhalde onları kontrol etmişsinizdir. bende ROCO ürünlerini seviyorum, fiyatları makul ve şimdilik güzel çalışıyorlar.

umarım sorun çözülür.
selam ve sevgiler

sermet eray

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #5 : Nisan 29, 2012, 08:25:38 »
Sorunu Lenz 'in kondensatorlu dekoderiyle cozduk. Dekoder iki parcadan olusuyor. Gold modeli denilen normal dekoder ve buna ilave kondensator. Aradaki baglanti lehimle yapiliyor ve fiyatlari 35 'er Euro. İki ray arasindaki fishplate 'leri cikarip deneme yaptim, elektriksiz rayda 3-4 saniye gitti. Toplamda 70 euro ile cok pahali bir cozum. ESU firmasindada var ayni tip dekoder ama Lenz'e nazaran cok buyuk.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 29, 2012, 16:06:52 »
syn Ferdi bey.
yükseltili raylarda küçük lokolar verim vermiyor.ağır ve büyük lokolarda problem olmuyor.Herhalde yükseltili raylar sabit ray makaslarından daha fazla(loko geçerken)esniyor.hızlı iken tamam ama yavaşken takılıyor.Ben felischmann (42224 modeliydi galiba)manevra lokomu sattım.Roco br 290 loko biraz daha ağır olduğu halde yükseltili raylarda takılabiliyor ve gittigidiyor da uygun fiyata şu an satılık.(yükseltili raylarda verimsiz.fakat diaromalarda muhteşem çalışıyor.Tcdd 24000 lik modele çevirdiğim Bachmann loko , tcdd 33000 lik,tcdd 22 000 lik athearn loko(sd 24t2)ve roco buharlı tcdd 56000 lik ve ve br 52 model buharlılar takılmadan sorunsuz gidiyor.liliput manevra lokosu(tcdd nin 9500 lüklerine benzeyen)sorunsuz çalışıyor.Sanırım yükseltili raylarda daha seçıci  olupve ağır olan lokoyu seçmek gerekebiliyor. Biraz deneme yanılma ,biraz da (yeni loko alıp deneyip bayağı zararına satış)maddi kayıp gerekebiliyor.

selamlar....

İrfan.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 29, 2012, 23:35:14 »
Sevgili Ferdi ve İrfan,

Yav bu tartışmaya katılmayacaktım ama, dayanamadım. Daha yeni döndük Dortmund fuardan. Adamlar her rayda, her lokoyu sorunsuz yürütüyorlar. Ağır loko, hafif loko, kısa loko, uzun loko, rampa, iniş farketmiyor.

İrfan ray esnemesi dediğin şeyi anlayamadım, ray neye esnesinki.. sabit ray nasıl esneyebilir...

Ben böyle problemlerle karşılaşmıyorum, ama kendim dışında bir örnek vereyim, sevgili Kemal Omayın kurgusundada tren yürütüyoruz, her marka ray ve makas, rampa mevcut. Ne Kemalin eski ve yeni lokoları, ne benim çok uzun ve kısa lokolarım dediğiniz problemleri yaratmıyor.

Ferdi dostum,

Sebatına hayranım, tamam yaptığın şey doğru, bunun zaten doğru olduğunu Dortmundada söyledim. Ufuk da bunu doğruladı.

Ama bu yönteme katılmıyorum. İstersen şöyle anlatayım,

Senin bir Ferrarin var, ve bunu İstanbulda kullanamıyorsun. Çünkü İstanbulun yolları buna elverişli değil. Ne yapıyorsun, Ferrarine İstanbulda kullanılabilecek amortisör vs. takıyorsun. Tamam yap, bütün Ferrarilerini modifiye edebilirsin.

Ama sevgili dostum sen zaten İstanbulun Belediye başkanısın, yolları Ferrari kullanacak hale sokmak senin elinde, Ferrarileri modifiye etmek niye...

İnşallah kızmadınız, sadece samimi olarak kendi fikirlerimi söyledim.

Sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2012, 01:57:51 »
Arkadaslar alet zaten bozuk. Rocoda kabul ediyor. Bize gonderin dediler zaten. Ama gonder getir bana kulfetli geldi. İcini acip anliyacak durumumda yok. Belki cok basit bir lehim sorunu var. Ben kisa yoldan cozume gitmek istedim. Yukseltili ray zaten soz konusu degil. Hepsi Hornby 100 kod standart ray. Yani blediye baskani olarak itina ve titizlikle raylar dosenmis bulunuyor :) Ammaaa bu kondensatorlu dekoder takildigindan beri soz konusu alet yakinda halida bile gidecek. Toz moz dinlemiyor :)

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2012, 16:00:19 »
syn Can bey.sabit diaromada ray esnemez.balast taşlama tutkalla yapıştırma vs. Fakat yer problemi olan rayları sök tak bir sistemde raylarda loko geçişlerinde esneme oluyor.Raylarda takılan lokoyu Proseste denediğimizde hiç problemsiz çalışıyor.ama bachmann e-z track raylarda veya roco geoline tipi sök tak raylarda problem oluyor.(tartışma polimik asla yok.herzaman fikir ve bilgi alışverişi var.)Ben yükseltili raylarda kısa 3-4 akslı lokolarda verim alamadım.ama uzun 4-6 -8 sıra tekerlekli diesel veya buharlıda gayet kullanışlı.
ferdi bey galiba ben yanlış anlamışım. yazınızda "geoline makas üzerinde" deyince roco geoline yükseltili ray sanmışım galiba.  roco geoline yükseltili raylarda da aynı problemi yaşamıştım.

selamlar....
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2012, 16:17:00 Gönderen: irfantprk »

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2012, 19:57:56 »
Dogrudur İrfan bey. İlk basinda Geoline larla basladim ama m
Onlarda ekspress makas olmadigindan fazla hat olusturamadim. Tekrardan Honby lere dondum. Bahsettiginiz sorunu yasamadan Geolinelari kaldirdim yani :) modeltrencilik bazen insanin sevkini kiriyor. Abuk sabuk elektrik arizalari, calisan seylerin aniden calismamasi, toz, adaptor v.s v.s. Yeni genclik zaten kendini bilgisayara vermis bunlara bakmiyorlar bile.