Gönderen Konu: Kurgumdan görüntüler  (Okunma sayısı 32156 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Kurgumdan görüntüler
« : Mart 13, 2011, 02:36:25 »
Değerli Modeltrenciler,

Çeşitli nedenlerden dolayı yapım aşamasında sizlerle paylaşamadığım kurgu çalışmamın 1. bölümü olan Raf kurgumu 2. bölüme başlamadan önce sizlere aktarmak istedim.

300x40 cm. ebadında olan raf kurgum yakında montajına başlayacağım 230x130 cm. ebadında olacak olan 2. kurgumla bağlantılı olacak şekilde komple sanal bir tren istasyonunu kapsamaktadır. Her ne kadar daha önce forumda yayınladığım Uşak istasyon binasını ve Uşak adını kullandım isede gerçek Uşak istasyonu ile bir alakası yoktur.

Kurgu, 1.4x2.8 cm. çam çıta karkas üzerine 8mm. kavak kontradan imal edilmiştir. Kavak kontranın üzerini 3mm. izoporla kapladım. Arazi malzemesi (ağaç, çalı çırpı v.b. montajında bayağı faydalı oldu, ancak asıl gaye ses izolasyonu idi.)

Bu kısımda, zaman içinde elimde birikmiş olan Lima, Hornby, Mehano ray, makas ve motorları kullandım. Ray yatakları Faller mantar ray yataklarıdır. Ancak 2. bölümde tamamen Hornby ray/makas/motor ve Proses ray yataklarını kullanacağım. Faller ray yatakları 5 mm. kalınlıkları nedeni ile arazi düzenlemesinde, istasyon ve peron yerleşimindeki kot ayarlamalarında epey zorluk çıkardı. Ayrıca 5 mm. yükseklik balastın fazla yayılmasına sebep olduğu için çok uğraştırıyor (Hah, birde çok pahalı).

İstasyon binası malum Prosesin imalatıdır. Depo binası ve eski su deposu Faller indir. Loko deposu tamamen kendi imalatımdır. Aydınlatmalar Belibeco dur (Çok beğenmediğimi söylemeliyim, 2. bölümde Brawa veya başka marka kullanmayı düşünüyorum). Katener ve sinyalizasyon Viessmann dır. Bina içlerinde ve peronlarda kendi yaptığım LED aydınlatmaları kullandım. Arazi malzemesi Faller, Noch ve Woodland Scenics dir. Tabiiki Prosesin bir yığın aksesuarı mevcut (E-Bay den fırsat kalırsa.., yalvar yakar aldım).  Figürlerde 1/87 ve 1/76 figürler beraber kullanılmıştır. Gözü rahatsız eden varsa söyleyin. Backdropu önce kendim yapmaya çalıştım, beceremeyince Express Models den aldım.

Yapım süresi başlangıçtan bu yana yaklaşık iki yıl sürdü. Bunun nedeni ise tam kurgunun yarısında oda değiştirmem, ve buna bağlı olarak kurguda ciddi değişiklik yapmam oldu. Eşimin üç odalı evimdeki bir odayı bana vermesi ise burada vurgulamayı hakeder bence...

İşte böyle...

Nihayet model trencilikten para kazanılamayacağını öğrenenlerde var....

Biraz teknik detay...

Kumanda olarak MRC Prodigy Advance2 kullanıyorum. Aydınlatma ve makas kumandaları kendi imalatımdır. Aşağıda 17 V AC trafodan direkt lamba çıkışları, ortada 22 V DC CDU makas motor beslemesi, ve 12 V DC ayarlı regüleli LED aydınlatma beslemesi.

Kurgu alt görünüm,

Gece manzaraları,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

« Son Düzenleme: Aralık 26, 2011, 23:43:07 Gönderen: CAN »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Kurgumdan görüntüler
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2011, 06:57:00 »

Sevgili Can Bey, öncelikle kurgunuzun güzelliğine ve titiz çalışmanıza tebrikler.

Raf kurgu sisteminiz gerçekten  çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Lokomotif deposu Uşak İstasyondaki lokomotif deposunun benzeri olmuş. Çatısında biraz daha işlem yapmak gerekiyor.
Kiremit görüntüsü veya oluklu metal saç görüntüsü verebilirseniz daha iyi olabilir.
Deponun duvar kirletmeleri yerinde olmuş.

İstasyon binası) çok güzel, temiz ve titiz bir işçilikle çalışılmış ancak çok az hafif kirletmeler gerekebilir.

Sizinde belirttiğiniz gibi (‘’aydınlatmaları beğenmedim deyişiniz’’) peronların platformlarında yer alan direkli lambalar ölçü
olarak figürlere göre çok iri görülüyor.

İstasyon ve yolcu platformlarında ve diğer binalar çevresindeki figür dağılımları da çok güzel olmuş.

Raf kurgu çalışmanızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2011, 08:27:25 »
Sevgili Can kurgunun üst yapısıda, alt yapısıda harika olmuş. Bence tüm bu çalışmaları iki yıllık bir sürece yaydığın için böyle kusursuz bir sonuç aldın. Her şeyin düşünülerek, planlanarak ve titizlikle yaplıdığı belli oluyor. Ama kurgunun yapım aşamalarının resimleri varsa onlarıda paylaşırsan memnun olurum. Teoman'ın saptamasına bende katılıyorum, peronlardaki aydınlatma lambalarının şapkaları büyük kalmışlar. Kataner sistemide çok şık olmuş. Ellerine ve emeğine sağlık.

Ferda
« Son Düzenleme: Mart 13, 2011, 13:13:49 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2011, 09:14:20 »
Can Bey raf kurgunuz cok guzel olmus, elinize saglik. Aydinlatmalarda uzerinde HO yazmasina ragmen 1/87 olmuyor, su anda bende ayni sikintiyi yasiyorum. Selamlar.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2011, 09:23:41 »
Can bey.Elinize sağlık.Kurgunuz çok güzel olmuş.Güle güle kullanın.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 13, 2011, 12:05:14 »
tebrik ederim çok güzel bir çalışma ortaya koymuşsunuz.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Mart 13, 2011, 13:12:59 »
Wooow. Süper olmuş. Tebrikler.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Mart 13, 2011, 13:52:00 »
Esefle kınıyorum!!!

Böyle süper bir işi bizden bunca zaman nasıl saklarsın?

Şaka bir yana süper, şahane, fevkalade, başka bu tip ne kelime varsa öyle olmuş. Ayrıca dikkatli bakınca bazı tanıdık ürünlere de rastladım haliyle çok hoşuma gitti. Çok güzel uygulamışsın.

Arkadaşların dediği gibi yapım aşamalarından da resimler varsa ve koyabilirsen çok iyi olur.

Bir süredir böyle güzel bir sürprizle karşılaşmamıştım.

Tebrikler,

Harun

Not: Şimdi eminin bizim Bozacı kafasında sil baştan düşüncelere dalmıştır. :)

« Son Düzenleme: Mart 13, 2011, 14:43:06 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Kurgumdan Görüntüler
« Yanıtla #8 : Mart 13, 2011, 17:45:28 »
can abi dehşet güzel olmuş. ayrı bir havası var.
elektirik sistemi ve katener detayları çok hoş görünüyor.
biras eskitmeye ihtiyacı var gibi.
fotoraflamada çok başarılı olmuş.
yeni projenizin hazırlık çalışmalarınında detaylarını bekliyoruz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Mart 13, 2011, 18:29:04 »
Ne demiş ünlü spiker  " vay anasını sayın seyircileeeer  "  ;D

Yav arkadaşım gizli gizli neler yapmışın böyle.İyi bişeyler bekliyodum ama bunlar çok çok iyi olmuş.İçimden hep  " Can görmeden altyapıya ve katanere başlamayalım  " diyordum , haklıymışım , en kısa zamanda geliyor ve bunları nasıl yapacağımızı bize  de anlatıyorsun , yoksa Ankaraya gelir camı çerçeveyi  kırarım vallayi taş atıp.

Bu arada , benim sürekli ,  " yerim yok " diyen insanlara   " yahu 2,5 metreye 40 santim bir raf da yapamıyor musun " dediğim olayı bizlere gösterdin , bu kadarcık alanda bile neler yapılabileceği sanırım anlaşılmıştır.

Bize biraz odanın şeklini , yeni yapacağın kurgunun bununla nasıl birleşeceğini filan da yazsan ne iyi olacak.

Tamam , senin ellerine sağlık ama ben en büyük teşekkür ve saygıyı sana bu odayı bırakan değerli eşine veriyorum.................

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2011, 18:54:16 »

Sevgili Can,

Ellerine sağlık, harika bir iş cıkarmışsın, senden öğreneceğimiz çok şey var. (  özellikle elektrik ve elektronik konusunda)

En kısa zamanda ziyaretine geliyorum.

Sevgiler.   

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #11 : Mart 13, 2011, 22:51:30 »
Can bey emegine sağlık harika olmuş.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 14, 2011, 00:40:42 »
Syn. Can abi,

Gerçekten taktire şayan bir çalışma yapmışsın.

Gazete bayii çok güzel olmuş.Gazete bayisinden 2 adet almıştım.Bir de telefon kulübesi almıştım.İyikide almışım.Bir daha bulamadım.(özellikle telefon kulübesini)Gözüm gibi saklıyorum.Gar binasına yetişemedim.İnşaallah onu da satın alacağım.Harun Abi'nin yaptığı ürünler Türkiye'de arayıpta bulamadığımız ürünler.Çok da güzel uygulamışsınız. Detaylar çok güzel.Emeklerine sağlık....

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 14, 2011, 10:30:17 »
Can bey tebrik ederim.
Resimleri izlerken çok keyif aldım. Yerelleştirme çok başarılı, eskitme ve kirletmeler çok başarılı, elektirik tesisatı ve alt yapıda çok temiz bir işçilik ile sonuç harika. Tekrar elinize sağlık demek istiyorum.
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #14 : Mart 14, 2011, 11:13:53 »
   Tebrik ederim Can Bey,başka övgü yazamıyorum,ziraa dilim tutuldu,Ankara'ya ilk gelişimde müsaadenizle kurgunuzu dünya gözü ile görmek istiyorum,Ellerinize,emeklerinize sağlık Abiciğim.Selamlarımla Yusuf SÜNBÜL

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Kurgumdan Görüntüler
« Yanıtla #15 : Mart 15, 2011, 18:52:47 »
VAAAY BE!
Harika can abi.
İlk fırsatta canlı yayında izlemek istiyorum :)

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #16 : Mart 16, 2011, 17:45:12 »
can kardeşim.... harun zaten literatürdeki tüm kelimeleri kullanmı. bize bişey bırakmamışşş.
alıntı yapmayı bilemediğim için sadece o guzel ve övücü kelimelere katıldığımı belirteyim...
sevgiler....

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #17 : Mart 17, 2011, 21:37:41 »
Merhaba Can bey,

Öncelikle tebrik ederiz ellerinize sağlık.
"özenle gizlediğiniz!!!" kurgunuzun fotolarını defalarca keyifle ve imrenerek izledik.
açıkça görülüyorki sizin kurgu  çekim merkezi olacak ve umarım bir süredir yapmadığımız Ankara toplantılarımızı tekrar canlandıracak.
En kısa sürede kurgunuzu görebilmek ve keyifli tren sohbetleri yapabilmek dileği ile.

selam ve sevgiler.

Aynur&Sermet

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 18, 2011, 00:45:13 »
Değerli Modeltrenciler, sevgili dostlarım,

Hepinize kucak dolusu teşekkürler. Yazdığınız güzel mesajlar beni çok mutlu etti. Sağolun. Bu kurgunun yapımında, bir çok şeyi bu forumdaki paylaşımlardan faydalanarak geliştirdim, bunu bilmenizi isterim.

Kurgu ile ilgili bir kaç görüşü yanıtlamak isterim.

Loko deponun çatısını bende beğenmiyorum. Yeni çatıyı hazırladım ama havalandırma bacaları konusunu henüz çözemedim, onun için bekletiyorum. Aydınlatmaları yaklaşık üç sene önce toparlamıştım. Perondakilerinde büyük kaldığının farkındayım. Zaten üç seneden beri aydınlatma teknikleri ve malzemelerde çok değişti. Artık ikinci kısımın aydınlatmaları ile beraber çözeceğim. Bu arada dostumuz Oruç çok güzel aydınlatma direkleri buldu, bilginiz olsun. (Yanlış hatırlamıyorsam Macaristandan)

Sevgili Enver, fotoğrafları çekerken kurguyu olduğu gibi görebilmeniz için flaş kullanmadım, doğal ışıkta fotoğrafladım. O nedenle biraz detay eksikliği mevcut. Aslında yeteri kadar eskitme var, hatta biraz fazla bile. Sadece istasyon binasının duvarları eskitilmemiştir. Yapımına iki aydan fazla uğraştım. Eskitmeye elim varmadı.

Sevgili İrfan, sana katılıyorum, Türk model trenciliğinin tek istasyon binası muhakkak tekrar imal edilmeli...

Kurgumun ikinci bölümü ile ilgili çalışmalara başladım. Oda yerleşimi, birinci kısım ile bağlantılar ve diğer detayları yakın zamanda sizlere aktarmaya başlayacağım.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 18, 2011, 08:32:58 »

Sevgili Can,

Bahsettiğin aydınlatma direkleri Polonya ki ' RB model ' . Sitesi : www.rbmodel.com

Trenle ilgili başka güzel malzemelerde var.