Gönderen Konu: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi ve Modifiyesi  (Okunma sayısı 32164 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi Ve Modifiyesi
« Yanıtla #80 : Mayıs 26, 2017, 22:36:59 »

Roco S-160 modelimizin eskitme ve kirletme çalışmalarımızın sonuna yaklaştık. Bu arada artık lokomotif modelimizin tüm
dağılmış parçalarını toplayıp, son düzeltmelere girdik.

Hava pompası üstü ve alt kısımlarına yağ görüntüsü vermiştik. Modelin yürüyen bölümünü taktıktan sonra, piston kutusunun
 üzerine eskitme yaparak yağ pompasından sızan yağ akıntısının görüntüsünü de piston kutusu üzerine vermeyi ihmal etmedik.

Markiz içi kumanda tablosunda eskitme yaptıktan sonra, ocak kapağı altında kömür artıklarını ve kömür tozlarını vererek
görsellikte biraz çeşitliliği arttırdık.

Modelin çevresini tekrar gözden geçirerek eskitmede son düzeltmeleri yapıyoruz.

Tenderi kazan bölümüne bağlamadan önce tender içinde ve dışında düzeltme konrollarımızı yapıyoruz.

Modelimiz analog olup, digitale çevrim için düşünüldüğünde, tender içinde decoder yerinin ve gerekirse ses düzeni için
hapörlör takımında gerekli boşluğun, kömür haznesinin altındaki boşluk ile uygun alan içerdiğini de saptamış oluyoruz.

Kazan ve tender bağlantısını sağlayıp, modelimizin bütünü üzerinden son kontrollerimizi yapıyoruz.

S-160 TCDD 45181 plaket numaralı buharlı lokomotif kullanıldığı yılların sonuna doğru çalışır konumda ancak, iyice
yıpranmış, eskimiş ve kirlenmiş olarak son anlardaki görüntüsünü vermeye çalıştık.

Roco 1/87 ölçek 72158 kodlu S-160 modelin ikinci olarak yaptığımız modifiye çalışması böylece tamamlamış olduk.

TCDD 45181 plaketli buharlı lokomotif modelinin görüntülerini görüşlerinize sunuyorum.

Bu konu ile ilgili tüm eleştiri ve yorumlarınızı  çekinmeden yapabilirsiniz.

Bilgi ve görüşler paylaşıldıkça değer kazanır ve bu yolla  model çalışmalarımıza ışık tutar.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
Ynt: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi ve Modifiyesi
« Yanıtla #81 : Mayıs 27, 2017, 14:04:17 »
  Nefis bir çalışma oldu elinize sağlık. Selamlar

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #82 : Mayıs 27, 2017, 15:36:08 »
Teoman Hocam,

Ellerinize ve emeğinize sağlık, hakikaten bir sanat eseri yarattınız. 55022 artık yalnızlık çekmeyecek, iskata giden yolda kendine
bir arkadaş bulmuş oldu.

Forumdaki arkadaşları bilgilendirmek amacı ile bu çalışmanın yıllar önce başlamış olduğunu da belirtmekte fayda var.
Bu modelin çıkacağı bildirildikten sonra gerek Amerika, gerekse Avrupa'ya savaş yardımı için gönderilen lokomotiflerin
özellikleri inceden inceye araştırıldı. Daha sonra TCDD lokoları ile Avrupa'nın diğer ülkelerine gönderilen lokoların farklılıkları
çıkarıldı. Bu inceleme de tamamlandıktan sonra çıkacak modelin değişik versiyonları ile TCDD makinaları karşılaştırıldı ve en
uygun olabilecek versiyon belirlendi. Bir sonraki etapta sıfırdan yapılacak parçalar için Çamlık Müzedeki 45172 üzerinde
ölçümleme yapılıp HO boyutu hesaplandı. Bu işlem de tamamlandıktan sonra Weinert ve Kuswa'dan aksesuar ve plaketler
getirtildi. Bütün bunlar yapılırken TR'de modelcilik yapmanın zorluklarına ayrıca katlanılıp piyasaya çıkan S-160 lar temin edildi.
Vee en sonunda da Teoman Hocamın sabır ve yeteneği ile TCDD versiyonları ortaya çıktı. Çok ama çook teşekkürler.

Şimdi bakalım sırada daha neler var ????

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #83 : Mayıs 27, 2017, 22:34:17 »
Sevgili hocam , senin İsviçre de yaşayan Türk lokosu da  ;D  Mahmut beyin Anadolu'nun bağrında çalışan Türk lokosu da gerçekten muhteşem oldu.

Son yaptığın tam bir eskitme şaheseri  ayrıca  modelcilikle ilgili  bütün bildiklerini bizlere gösterdin , öğrettin , teşekkürler ve ellerine sağlık.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #84 : Mayıs 28, 2017, 15:44:43 »

Sedat Bey, Mahmut Bey, Kemal Bey, çalışmamız ile ilgili değerli görüşlerinize çok teşekkürler.

Mahmut Bey; Sizin de belirttiğiniz gibi Roco üretimi HO ölçek S-160 modelin, TCDD 45171-45220 Serisi modeline dönüşüm
çalışmalarımızda sizin de, yurt dışında yedek parça temininde gösterdiğiniz yoğun çaba ve destekleriniz sayesinde  bu
modellerin TCDD versiyonuna dönüşümünü sağladık. Bundan dolayı ben de size çok teşekkür ederim.

Tüm bu çalışmaların oluşumunda sizin ile yaptığımız dayanışma içinde,  sizin İzmir’e birkaç kez gelişiniz, yapılan telefon
görüşmeleri, eposta üzerinde bilgi ve belge paylaşımları böylesine hobby çalışmalarına çok güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Roco’nun S-160 modelinden TCDD versiyonuna dönüştürdüğümüz bu modellerin kazanımlarının yanı sıra kurduğumuz
dostluğun oluşturduğu değer bu çalışmalara ayrı bir hassasiyet katmıştır.

Sevgili Kemal Bey, iki modelin kullanım özelliklerini çok güzel örnekler ile açıklamışsın.

Eskitme konusunda yapmış olduğum çalışmalarda, sizin cesaretlendirici söylemlerinizin
çok katkısı vardır. Her zaman bu çalışmalar ile beni cesaretlendirip, eskitme konusunda gelişmemi sağladınız. Size de bu
durumdan dolayı çok teşekkür ederim.

Saygıdeğer modeltrenciler, TCDD 45172 ve 45181 modellerimizin ikili görüntülerini, izleniminize sunuyorum.

Roco kutulamasında bir yenilik yaparak son ürettiği modelleri şeffaf plexiglass koruma kabında kutu içinde sunmaktadır.
Konumuzun başında Roco’nun S-160 modeli kutulama fotoğraflarını sizler ile paylaşmıştık.

Şeffaf koruma kabının altındaki ray görünümlü satandı altta vidalama ile modelin kayması önlenmektedir.

Masa üstü, kütüphane raflarında vb. modeller tozdan ve çeşitli dokunuşlardan koruma altında sergilenmektedir.

TCDD 45181 Roco Model video

« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2017, 18:05:26 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #85 : Mayıs 29, 2017, 08:12:09 »
Teoman hocam,

Ellerinize sağlık, sonuç mükemmel. Yapım aşamalarının paylaşımı ve cesaret edecek arkadaşlara yol gösterici olması açısından çok değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Mahmut bey sizlerede desteğiniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #86 : Mayıs 29, 2017, 11:39:41 »
Teoman Hocam; ellerinize sağlık, harika bir çalışma olmuş.
TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #87 : Mayıs 29, 2017, 22:33:59 »

Sevgili İbrahim Bey ve Mertcan Bey,

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Umarım bu tür çalışmalara ilgi duyan, eskitme  ve modifiye çalışmaları yapacak arkadaşlara belli ölçüde
yararlı olabilecek paylaşımlarda bulunabilmişimdir.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #88 : Mayıs 30, 2017, 22:34:25 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Forum üyelerimizden ‘’LIMATRAIN’’  Sedat Coker Bey, Kuswa pirinç plaketlerin ölçülerini paylaşmamı istemişti.

İlgilenecek modeltrenciler için faydalanabilme açısından bu plaketlerin ölçülerini sizlere aktarıyorum.

Ayrıca dijital baskı yapan yerlerde kendinden yapışkanlı etikete de baskı yaptırabilirsiniz. Kuswa plaketlere alternatif olarak
bu teknikten de yararlanabilirsiniz.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #89 : Mayıs 30, 2017, 23:09:48 »

Plaket Fotoğrafı

Teoman Bey, plaket fotoğrafı olan bu görüntüde plaketler etiket midir, kuswa'nın prinç plaketi midir.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2017, 23:18:32 Gönderen: gguno »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #90 : Mayıs 31, 2017, 00:22:06 »

Alp Bey, verdiğim örnek; plaket görünümlü etiket olan çalışmadır. Aşağıdaki fotoğraflarda uygulamalı örneğini bir başka
modelin (Br 57) markizinde, deneme amaçlı görebilirsiniz.

Kuswa plaketlere alternatif olarak düşünülebilinir.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #91 : Mayıs 31, 2017, 08:10:37 »
Elinize sağlık ....çalışmalarınız bizlere çok faydalı oluyor

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #92 : Haziran 07, 2017, 00:13:34 »
Sevgili Teoman bey merhaba,

Uzun zamandır forumdan uzaktım. Önce seyahatlerim, sonrada bir desktopun ve bir laptopun arızalanmasından dolayı.

Zaten herkes söylenecek şeyleri söylemiş, bana söz kalmadı.

Son iki S-160 çalışmanız, tabiri caizse hepsinin üzerine tuz biber ekti.

Yaklaşık 11 senedir bu güzel camianın içindeyim. Eğer forumu şöylebir silkelersek, sizin çalışmalarınız ve paylaşımlarınız neredeyse bir ders kitabı olacak nitelikte. Başkalarının ne düşündüğünü bilemem, ama sizin gibi dosta ve öğretmene sahip olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Sizden tek bir dileğim var.

Bu çalışmaların ve bilgi birikiminin, sadece bizim forumla sınırlı kalmaması. Yabancı forumlarda çok daha basit çalışmaların nasıl istekle okunup, övgüyle karşılandığını biliyorum. Sizi Dünya çapında izlemek benim için doyumsuz bir iftihar vesilesi olurki bu konuda her türlü yardıma hazırım.

Bugüne kadar Türk Model Trenciliğine yaptığınız katkılardan dolayı size teşekkürü borç biliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #93 : Haziran 07, 2017, 15:34:22 »

Sevgili Can Bey, merhaba.

İçten duygularınızla ile görüşlerinizi belirtmenizden dolayı çok teşekkür ederim.

Her zaman açıklık getirmeye çalıştığım düşüncelerimde belirttiğim üzere, bilgi paylaşımının önemine elimden geldiğince
özen göstermeye çalıştım.

Çalışmalarımda tüm ayrıntıları aktarıp, yararlı olabilecek sunumlarda bulunmaya çalıştım. Bazen de işi abartıp,
görüntüler ile paylaşımlarda bulunma gayreti içinde olmaya çalıştım.

Kişilik yapım gereği  ayrıntılara önem verdiğim için bu alışkanlığımı model çalışmaları üzerinde sürdürmeye çalıştım.

Yukarıda açıklamaya çalıştığım bu durumlardan dolayı bu foruma katılıp, izleyen modeltren meraklılarına yararlı
olabildiysem ne mutlu…

Ülkemiz dışındaki forumlara kayıt olup, çalışmalarımı bu forumlarda paylaşmayı düşünmeniz ve bu konuda yardımcı
olma önerinizi büyük bir memnuniyetle karşılıyor yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Can Bey, forumda sizin de yaptığınız çalışmalar ve çalışmalar ile ilgili açıklamalarınız bir çok modeltrenci
arkadaşlarımıza örnek olacak niteliktedir. 

Ben de sizin bu güzel paylaşımlarınıza çok teşekkür ediyorum. Siz de iyi ki bu forumda varsınız ve sizin gibi dostlar
ile birlikte olmaktan ben de çok mutluyum.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Not: 04 Haziran 2017 tarihinde’’ Model Rail Form’’ a üye oldum. Umarım burada çalışmalarımızı paylaşabilirim.

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #94 : Haziran 15, 2017, 23:42:41 »
Teoman bey
Öncelikle tüm çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Hepimize renovasyonlarda gösterdiğiniz yol ve maharetleriniz mükemmel.
Sizler kadar olmasa da üzerinde çalışmakta olduğum  toshiba lokomoıtifler ki bizdeki karşılığı 43000 liklerden bir adet gövde tamamladığımda eksikliğini hissettiğim parçaları nasıl yapabileceğimi düşünürken eski reklamcıların kulladığı ve KUSWA nın mükemmel olarak yaptığı plakalar gözüme ilişti. Bu manada parçaları nasıl yapabileceğimi düşünürken prinç levhalarda yapabileceğimi gördüm. Şimdilik iki adet sizin vermiş olduğunuz ölçülerde kendi atolyemde denemeler yapmaya başladım.
ilk denemeden örnekleri paylaşıyorum. Farklı kalınlıklarda denemeye devam edeceğim umarım sonuçlar istediğim gibi olur.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #95 : Haziran 16, 2017, 11:42:31 »

Sedat Bey, merhaba.

Çalışmalarım ile ilgili görüşlerinize çok teşekkürler. Buna bağlı olarak sizlere yararlı olabiliyorsak ne mutlu...

TCDD 43000 lik çalışmalarınız için şimdiden başarılar dilerim.

Asit indirme metal çalışmalarında olumlu sonuca ulaşmanız hepimiz için mutlaka iyi olur.

TCDD lokomotifleri için bu konuda büyük bir eksikliği gidermiş olursunuz.

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #96 : Haziran 18, 2017, 23:07:40 »
Teoman bey

Galiba olacak farklı metalleri deneyerek doğruyu sanırım bulacağım