Gönderen Konu: raylara yukselti vermek  (Okunma sayısı 8052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ali osman manav

• Forum Üyesi
raylara yukselti vermek
« : Eylül 09, 2016, 09:19:27 »
Raylara yükselti vermek için altına ne koyabilirim

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: raylara yukselti vermek
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2016, 21:15:55 »
Raylara yükselti vermek için altına ne koyabilirim

Osman'cım selam,

Kullandığım tip raylarda kendiliğinden yükselti olduğu için böyle bir sorun yaşamadım. Ancak yurt dışında gördüğüm kurgularda mantara benzeyen ya da mantar olan malzeme çok tercih ediliyor.  Eminim marka bazında bilgisi olan birmodelci arkadaş çıkacaktır... :)
İyi Bayramlar... :)

m.utkan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2016, 23:00:45 »
Sağol mehmet abi Teşekkürler

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2016, 00:57:27 »
Merhaba,

Raylara yükselti verebilmek için genellikle kullanılan iki tip malzeme var. Birincisi mantar bazlı, ikincisi ise stropor bazlı. İkiside kullanışlı. Üreten firmalar epey var ama, benim bildiklerim Woodland Scenics (Stropor), Faller (Mantar) ve Proses (Mantar). Türkiyede en çok kullanılan mantar olan. Bende onu kullandığım için biraz daha açıklayabilirim.

Hem Fallerin, hemde Prosesin ürünlerini kullandım. Fallerinki 2x50 cm ebadında ve yaklaşık 5 mm kalınlığında olup kenarları 45 derece pahlı. Sadece düz olarak imal ediliyor. Proses (ki kendi markamız) Bachmann, Hornby ray geometrisine uygun 2 mm kalınlığında ve her ray formunda imal ediliyor.

Kullanıma gelince, burada istediğiniz ray yükseltisi önemli. Düz arazide Faller bayağı yüksek kalıyor, ve göze hoş görünmüyor. Form vermek gerektiğinde de bayağı uğraşmanız gerekiyor. Proses üretime başladıktan sonra tamamen onu kullanmaya başladım.

- Öncelikle form verme sorunu yok. Her geometriye uygun parça var.
- Düz alanlarda 2 mm çok uygun bir yükseklik. Doğal bir görünüm sağlıyor.
- İsterseniz ray yataklarını 2-4-6 mm oranında üst üste yapıştırarak istediğiniz yükseltiyi elde edebiliyorsunuz.

Mantar, ray montajı için hem gerekli sertliğe, hem gerekli yumuşaklığa ve elastikiyete sahip olduğu için benim tercihim. Yüksek yoğunluklu stropor malzemelerde ray balansını tutturmak daha fazla dikkat ve uğraş gerektiriyor.

Ben sadece tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Karar size kalmış. Tabiiki benim bilmediğim, başka arkadaşların kullandığı daha değişik malzemelerde olabilir. İnşallah yardımcı olmuşumdur.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2016, 03:37:19 »
Teşekkürler can bey  verdiğiniz bilgiler için