Gönderen Konu: PİKO BR 41 DUMAN JENERATÖRÜ  (Okunma sayısı 8902 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
PİKO BR 41 DUMAN JENERATÖRÜ
« : Temmuz 07, 2016, 10:06:41 »
Arkadaşlar öncelikle herkesin Ramazan Bayramını  kutlar esenlikler dilerim.Benim öğrenmek istediklerim;
1-PİKO nun 50125 veya 50128 BR 41 HO buharlı lokosunu alacağım,ancak PİKO ya sorduğumda bu modelin sesli dijital ve duman jeneratörü için hazırlanmadığını (yapılamayacağını) bildirmişti.
2-Ancak PİKO 57195 İCE3 içinde aynı şeyleri söylemiş fakat forumdaki arkadaşlara da danışarak 8 pin ESU loksound V4,0 u takarak işi halletmiştim (yer problemi yoktu)
3-Yine aynı uygulamayı bu lokomotife de uygulayabilirmiyim,ESU nun 54424 , 64424 loksound V4,0 kullanabileceğimi sanıyorum ancak aralarında (ikisi de 8 pin)ne fark var onu çözemedim.
4-Birde ESU nun loksound larında açık uçlu kablolar duman jenarötörü için kullanılabiliyor ,buharlı lokoların hepsinin jenereatör için gerekli
donanıma ihtiyacı varmıdır .SEUTHE nin tak çalıştır jeneratörleri mevcut.(ROCO lokoya aldığım firmaya taktırmıştım)
Bana yardımcı olursanız sevinirim sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: PİKO BR 41 DUMAN JENERATÖRÜ
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2016, 19:38:55 »
Metin kardeşim , ESU  V 3,0 ile V 4,0 ses modülleri farklı versiyonlar , V 4,0 en son çıkardığı , fazladan ve biraz da fasulyeden çeşitli ilave özellikleri  olan bir versiyon , eskisi ile % 90 aynıdır , daha fazla programlanabilme özelliği vardır , ihtiyacına göre  karar senin.

Bacaya gelince , öncelikle baca deliği var mı ona bak , yoksa açıp açamayacağını test et , altında takma yuvası hazır değilse , ki muhtemelen öyle , bacayı yerine takıp dekodere bağla.

Tabi bunları yapıp yapamayacağını bilmiyorum ama bilen biri tarafından yapılabilir. ( her türlü lokoya biraz uğraş ile duman jeneratörü takılabilir )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2016, 20:55:21 »
Kemal bey teşekkür ederim yanıtınıza.
Ben iki adet ROCO (2016 ) buharlılara SEUTHE 10 taktırdım onların yeri hazır tak çalıştır gibi kablosuz jeneratörler.
Ancak sürekli olarak devrede kalıyor onun için yakıtsız (kuru) bırakmamak lazımmış. Loco F1 modundan sessiz hale geldiğinde devreden çıkabiliyor.Birde duman jeneratörleri genellikle izoleli yapılıyormuş bunları firmaya sorup öğrendim. BR 41 in hazır dijital ve buhar jenaratörü
takılabilir olanı yok (ROCO ve PİKO da en azından) Analog alıp ESU v 4,0 ile sesli dijital yaparım her halukarda.Ancak uygun duman jeneratörünü nasıl monte ederim endişem var sadece.
Sevgiler saygılar.
Metin TOKMEN

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2016, 22:35:24 »

Ancak uygun duman jeneratörünü nasıl monte ederim endişem var sadece.
Sevgiler saygılar.
Metin TOKMEN

Metin Bey, aşağıdaki linkteki  '' Yanıtla #64'' ü incelerseniz belki size yardımcı olabilir.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=4874.60

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2016, 20:21:52 »
Teoman Bey Teşekkürler,
Yurtdışı firma duman jeneratörlerinin büyük bölümünün izoleli olduğunu söylüyor.
Sizin denemenizde izoleli olduğu halde ısındığı anlaşılıyor.Bacaya değdirmeden veya baca ile arasına ilave izole yapılarak takılabilirmi ve sabitleştirmesi nasıl yapılır .
ROCO nun yeni buharlılarında izolesiz ve kablosuz olan SEUTHE 10 duman jeneratörünü takacak yer mevcut olduğu için takıp gönderdiler,loco çalıştığında sürekli devrede olduğunu söylediğimde kesinlikle yakıtsız ve kuru çalıştırmayın bacaya zarar verebilir dediler.Ancak sessiz konumda çalıştırdığımda devreden çıkıyor .
Birde 10-16 V ve 16-22 V seçimini nasıl yaparım ve ESU  loksound un açık uçlu kablosuna (Bu iş için ayrılan) bağlasam kontrolunu sesli çalıştırmada da yapabilirmiyim.
Sevgi ve saygılarımla.
Metin TOKMEN