Gönderen Konu: Fleishmann 64154 BR 55 - Piko BR 55  (Okunma sayısı 13726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Fleishmann 64154 BR 55 - Piko BR 55
« : Kasım 17, 2014, 23:49:25 »
İyi akşamlar,
Bu hafta çok ilginç bir şey yaptım ve internette açık arttırmayla bir loko aldım. Şimdiden cehaletimden dolayı özür dileyerek, bazı sorularıma cevap arıyorum.
Öncelikle elimde daha önceden var olan Piko BR 55 G7 yi ESU ile sesli bir hale getirmiştim. Sorunsuz da çalışıyor.

Geçenlerde internette gezerken Hong Kong'dan çok uygun fiyata Bir Fleischmann BR55 G8.1 buldum. Lokomotifin numarasında 64154 yazıyordu ki bu FLM twin-decoderli modeli ama model açıklamasında çok açıkça WITHOUT TWIN DECODER yazıyordu. Ben de her türlü kazıklanma riskini alıp bulokomotifi satın aldım. Gelen kutusunda FMZ Lok 64154 yazıyor ve gri renkli eski kutulardan.

Valla ikisi yanyana çok hoş durdu

Ama yeni gelen lokoya bir decoder takmam gerekiyor ki onu da raylarımda çuflatabileyim.

İnternetteki araştırmamda Erkut Baykal adında bir beyin bunlara kablo ve dekoder taktığını anlattığı sayfayı gördüm. Bir çok eski sayfada bu modelin DCC çalışabildiğini okudum ama decoderi yoksa tabii ki bunu çalışması imkansız. Çılgınca bir fikirle öncekinin tender bölümü acaba yeniye olur mu diye düşündüm ama birbirlerinden o kadar çok farklılar ki. O zaman bu yeni lokoya decoder takmak imkansız mıdır dedim. Ben daha açmaya kıyamadım. İçinde decoder içinde arayüz var mıdır bilmiyorum ama üretici sayfasında FMZ dekoderler için 6 kablolu fala diyor.
Bu konuda bana yardım edebilecek var mıdır. Acaba Harun Bey'e göndersem buna bir dekoder eklemekle uğraşır mı. Ses istersem kokusunu çıkarmış olur muyum. Neyse gene yaşımla uyuşmayan şımarıklıklar yapıyorum.
Neyse kısaca bana bu konuda yardımcı olabilecek var mıdır?
Yanıtlar için şimdiden teşekkür ediyorum
Saygılar, Sürur
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2014, 00:21:40 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Fleishmann 64154 BR 55 - Piko BR 55
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2014, 00:33:20 »
Bu arada dış şekli benimkiyle aynı olan ama teknik özellikleri kat kat üstün olan şu ürün ve videoları da buldum.
&feature=youtu.be
http://www.fleischmann.de/en/product/182184-4154-0-0-0-0-0-002001/products.html
http://www.fleischmann.de/en/product/178657-4154-0-0-0-0-0-002001/products.html
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2014, 15:46:33 »
Surur kardeşim , eğer biraz beklemeyi göze alırsan ( elleri çok dolu bu ara ) Harun beyin orda ses dekoderi takarlar.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Kasım 18, 2014, 16:57:25 »
Harika ! Acelem yok .
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2014, 20:24:30 »
İyi akşamlar,
Acelem yok demiştim ama daha fazla dayanamadım ve trenimi söktüm  :P En azından hem 64154 yazıp neden içinde twin dekoder yokmuş diye merak ettim. Gördüğüm kadarıyla 4 tane kablosu var ve bunların 2 tanesi motora diğerleri de ışıklara gidiyor. Yani full analog gibi duruyor. Kazanın altında gerçekten dekoder e uygun gibi duran bir boşluk var.Adam lokoyu mahfetmiş demeyin hemen eskisi gibi topladım.İşte resimleri

« Son Düzenleme: Kasım 18, 2014, 20:27:30 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2014, 20:41:56 »
İlk model trenim olan analog Santa Fe yi dijitale çevirirken kullandığım kablolu Digitrax DH163 dekoderim aklıma geldi. Harika yürüyen lokomotifim ne yazık ki daha sonra aldığım Alman lokolarımla uymadığı için pek fazla kullanılmamaktaydı. Dekoderden çıkan 8 tane renk renk kablo vardı. Nasıl yaptığımı unuttum ama bağlantıları tekrar öğrenebilirim . FLM twin dekoderin resmine bakınca onun da 8 kablolu olduğunu gördüm. İşin tek kötü yanı lokoya bu dekoderi takasam sessiz olacak olması.Sizce bu Digitrax DH163 dekoder bu Fleishmann lokonun motoruna ve ışıklarına uyumlu olabilir mi? Yoksa sesli bir şeyler mi düşünmeliyim. İki dekoderin reimleri de aşağıda.
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 18, 2014, 21:35:59 »
Sürur kardeşim. bu lokomotif eski tip motorlu digitala çevirmek epeyce zahmetli motor üzerindeki levha şaseden ayrılmak ister. yoksa decoderi yakarsın..vede eski tip motorlu olduğu için pek randımanlı çalışmayacaktır.özellikle alçak devirlere tepkisiz olacaktır.bence hiç uğraşma kolleksiyonunda analog olarak yerini alsın..Barbaros

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 18, 2014, 21:41:50 »
Sürur bey ben  daha önce buna benzer bir fleishmann buharlı lokoyu dijital ve sesli hale çevirdim. Ben MRC dekoder kullanmıştım, dekoder kutusundan çıkan kullanma kılavuzunda hangi renk kablonun hangi işlevi gerçekleştirdiği yazıyor ve bildiğim kadarı ile bu renk kodları standart. Benim çevirdiğim loko bir kutbu şaseden bir kutbu ise kablo vasıtası ile alıyordu, dolayısı ile gövdeyi izole edip ışıkları ve motor kartını düzenlemek biraz zaman aldı ama şu an sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Bu loko da biraz uğraşla hem dijital hem de sesli olabilir, tek sıkıntı bence ses sisteminin hoparlörünü koyabilecek yer bulmakta. Bir sıkıntı daha olabilir yanlış bilmiyorsam eski fleishmanların motoru üç kutuplu bu nedenle ilk kalkış sırasında titreyerek kalkış yapıyorlar ancak hızlanınca bu sıkıntı ortadan kalkıyor.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2014, 20:48:10 »
İyi akşamlar,
Bugün araştırırken bir şey tekrar dikkatimi çekti. Fleishmann 4154 FMZ analog iken 64154 aynı lokomotifin twin dekoderli dijital versiyonu. Büyük olasılıkla o nedenle satan kişi kırmızı renkle "without twin decoder" yazmıştı. Açıkçası nasıl anlaşılacağını bilmiyorum ama motoru izole edilmiş olabilir. Okuduğum kadarıyla FLM bunun için plastik bir motor parçası kullanıyormuş. Bunu nasıl anlarım bilen var mı.
EK NOT: Yaşasın tenderi tekrar söktüm ve ne buldum :) :) :)   Kırmızı ve siyah kabloların lehimlendiği yer plastik bir izolasyon yabakasının üstünde. Yani adamlar twin dekoderi sökmüşler ama motoru dijital yapılmaya uygu. YAŞASIN :) :) :)

Resimde açık renkli görülen yer metal değil plastik. Yani şaseden izole edilmiş. E tüm kablolarda öndeki markiz ve kazanın altına gidiyor. Yani tender içiyle uğraşmaktansa öndeki geniş alana dekoder koymak çok daha pratik geldi.
« Son Düzenleme: Kasım 20, 2014, 21:01:44 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2014, 21:05:41 »
Sürur bey tekerleklerden motora ve lambalara çift kablo geliyorsa yüzde 99 izoledir.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2014, 21:31:31 »
Evet Oktay Bey,izolasyonlu. Loko zaten orjinalde dekoderliymiş :S O nedenle izolasyonlu yapmışlar.
Eveeet; bu iş benim için hem baştan öğrenip hem de bilgi alıp sonuçta yaptığımı anlattığım bir çalışmaya dönecek sanırım. İşte lokomotifin ön kısmında tüm kabloların gittiği yer.

Burada kabloların lehimlendiği 4 adet metal nokta var. Sol alta mavi, sağ alta kırmızı, sağ üste ise siyah ve kahverengi kablolar bağlı. sol üstte kablo yok sanırım alttan metal bir tabakayla ön lambaya giden bağlantı var. Daha o kadar sökmedim. Demekki dekoderin bağlanacağı nokta burası. Şimdi çarşıdan bu ince lehimi yapacak bir elektrikçi-elektronikçi kanka bulmam gerekiyor.
Bu arada hala sesli dekoder takmalı mıyım yoksa elimdeki digitrax ile mi devam etmeliyim bilmiyorum. Zira forumlardan ESU decoderin 0.5 amp ile çalıştığı ama bu motorların (pancake diyorlar) 1.1 amp devamlı akımla çalışan loksound ile daha iyi çalıştığı yazıyor. Bendeki digitrax DH163 1.5amp (max2.0 amp) olduğuna göre ses olmadan çalıştıracak olursam bu treni sorunsuz çalıştıracak gibi duruyor. Sizin fikriniz nedir?

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2014, 21:43:38 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 27, 2014, 22:59:38 »
Ben galiba treni bozdum :(
3-4 kere denememe rağmen tren decoderli haliyle çok kısa çalıştı ve sonra daimi olarak kısa devre mesajı verip hareketsiz duruyor. Açıkçası nerede bozukluk var onu da anlamadım ama barsakları çıkarılmış hale getirmeme rağmen çalıştıramadım. Tekrar Deli Dumrul deneme yapana kadar Uzun süre rafta bekleyecek galiba.
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı bahadirgenc

• Bahad?r GENÇ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2014, 11:48:32 »
haydi geçmiş olsun :) umarım düzeltirsiniz en yakın zamanda

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2014, 13:06:54 »
Biraz olanaksız da gelse fikrinizi sormadan duramayacağım. Yukarıdaki resimlerde G8.1in yanındaki halihazırda çalışan piko g7nin tenderini buna taksam, bu g8.1 dcc olarak çalışır mı dersiniz?
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Aralık 27, 2014, 23:19:03 »
Sonunda kader sevgili BR55ime güldü ve elimden çektiği sayısız işkencelerin sonunda işin ehli Sayın Barbaros Ağırbaş'ın mahir ellerinde tekrar hayat buldu. Yeni sesli dekoderiyle ve yeni motoruyla Benim emektar G8.1im artık inişli çıkışlı raylarımda gururla seyahat ediyor.
Buradan Sayın Barbaros Ağırbaş'a teşekkürlerimi sunuyorum. Elinize sağlık.
Aşağıda trenimin kısa bir videosunu bulabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2014, 23:59:37 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2014, 10:53:02 »
güzel görünüyor güle güle kullan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Aralık 28, 2014, 19:12:16 »
Doktor yetişmiş , geçmiş olsun....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #17 : Aralık 28, 2014, 19:53:17 »
  Geçmiş olsun güle güle kullanın

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #18 : Aralık 28, 2014, 20:56:05 »
Sizinki hayırlı olsun,

Nedense BR55 ve Piko sözcüklerini yanyana görünce hala, bunca seneye rağmen içim kötü oluyor...

Ahh ah, keşke...