Gönderen Konu: dynamis kumanda  (Okunma sayısı 3852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Metin Öztürk

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
dynamis kumanda
« : Ocak 20, 2011, 08:51:47 »
Harun Abi Dynamis kumandada lokomotif adrslerinin nasıl değiştiği ile ilgili bir video koyabilirsen çok sevinirim. Dynamis kumanda kullanan varsa onlarında değerli bilgilerini paşlaşmalarını rica ediyorum.

Metin ÖZTÜRK

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: dynamis kumanda
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2011, 19:11:34 »

Metin Bey merhaba;

Yaklaşık 1 hafta önce ben de dynamiss aldım. Henüz inceleme fırsatım olmadı ancak en kısa zamanda inceleyip bilgi vermeye çalışacağım.  Saygılar Kerem Türker....

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2011, 23:13:53 »
   Metin Bey merhaba;

Lokoların adreslerini değiştirmek ve yüklemek için biraz bilgi vermeye çalışayım, fotoğraflı anlatım yapacaktım ama imkanım olmadı.

Bachmann Dynamiss kumanda ile lokomotif adreslemek için öncelikle tanımlamak istediğimiz lokoyu raya yerleştiriyoruz. Bu sırada kurguda başka lokomotifin olmaması gerektiğine dikkat edelim. Aynı anda 1 den fazla loko mevcut ise hangisini programlayacağımız konusunda sıkıntı olabilir. Lokoyu yerleştirdikten sonra kumanda ekranının altında bulunan 4 adet tuştan en sağdakine basalım. Bu tuş menü tuşu olarak geçer. Menü tuşunun ekranda dosya şeklinde bir simgesi vardır. Menü tuşuna girdikten sonra listenin en sonunda program loco menüsü bulunur. Program menüsünün içinde sanırım 2. sayfa da WRITE ADDR ON SERVICE LOCO komutu var. O komuta girilip numara girilir. Girdiğimiz numara adres numarası olacak ve lokoyu o numara ile çağırabileceğiz. Numara seçiktikten sonra yine menü tuşuna bastığımızda kumanda kendisi lokoyu pogramlamaya başlayacak. Bu sırada progmlanan lokomotif kesik hareketlerde bulunabilir. Bu fırlamalar normaldir, programlama yaparken yapabilir. 

Adreslenen lokomotif kumandada LOCO ? olarak kaydedilir. ? işareti yerine hangi nummaraya kaydettiyseniz o numara çıkar. Daha sonra yine menü tuşu ile EDIT NAME kısmından lokonun ismini değiştirebilirsiniz. Bu işlemi tek tek bütün lokomotifler için ayrı ayrı yapmamız gerekecek. Dikkat edilmesi gereken bir nokta aynı numaraya birden fazla loko kaydetmemektir. Böyle bir durumda aynı adres ile  2 adet lokoya aynı komutları vermiş olursunuz.

Saygılar     KEREM TÜRKER......
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2011, 23:24:18 Gönderen: Kerem Türker »

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2011, 23:23:25 »

Bir lokoyu adreslerken bir hata yapılmış ise yine menü tuşu ile girilen sayfada DELETE LOCO komutu var. Bu komutu kullanarak adreslediğiniz lokomotifi silip tekrar baştan yükleyebilirsiniz.

Bu kumandada asıl dikkatimi çeken özellik ise ranfor kullanma imkanı vermesidir. Aynı anda farklı adreslere kaydettiğimiz lokomotifleri aynı katar için özdeş komutlar vererek kullanabiliyoruz. Bu özelliğin detaylı açıklamasını da yakında yazacağım.

Çevrimdışı unforgiven53

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2011, 15:42:28 »
ben bir locomotif i adresledim ama çok uğraştım anlatımınla bir çok kişi bnm gibi zorluk çekmiçektir emeğine sağlık.