Gönderen Konu: Çeşitli Fleischmann Lokomotiflerin Bakım Resimleri  (Okunma sayısı 16051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 11:27:16 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: Çeşitli Fleischmann Lokomotiflerin Bakım Resimleri
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2007, 10:58:32 »
lokolar ıskat olmuş kamil bey gerçekten ellerinize sağlık bu küçücük şeyleri böyle un ufak etmek herkezin harcı değil sanırım .

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2007, 11:02:48 »
Aman, ıskat değil, yeniden doğuş  :D

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 15, 2007, 11:33:57 »
Not: Baştan ikinci yağlama resminde, sanki tekerleğin raya basan yüzeyi yağlanıyormuş gibi çıkmış, aslında tekerleklerin arka (elektrik plakalarının değdiği) yüzeyleri yağlanıyor. 

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Lokomotiflerden İkisinin Toplanmış Hali
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2007, 10:22:43 »
Resimler:
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2007, 10:24:28 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 16, 2007, 21:08:19 »
kamil bey bu olay marklin içinde böylemidir sistem aynımıdır. bende bir BR216 dizeli varda marklin aynı işlemi yapabilirmiyim

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 16, 2007, 21:16:23 »
Ömer bey,

Marklin lokomotiflerden elimde bulunmadığından daha kabaca biliyorum, her ne kadar incelemişliğim olsa da. Bu nedenle derin bilgi veremeyeceğim, sanırım Marklin konusunda daha deneyimli arkadaşlar bulunuyorlar.

Yine de bu tip bir bakımın mutlaka gerekli olup olmadığına karar vermelisiniz (burası önemli), eğer sadece dışarıdan yapılan temizlik yeterli olacaksa ise hiç sökmeyin.

Sökülmesinin mutlaka gerekli olduğu sonucuna varırsanız, her parçasının zarar vermeden nasıl söküldüğünü bulmanız gerekecek. Bunun dışında bakımlar benzer şekilde yapılacaktır, yön değiştirme rölesinin kontaklarında sorun varsa, ona da bakım yapılmalı. Bu konuda deneyimli olan arkadaşlardan adım adım yardım da alabileceğinize eminim. Gerekirse yettiğim noktaya kadar ben de desteklerim.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 18, 2007, 10:28:14 »
Bir lokomotif daha toplandı, Fleischmann V 212 Cargo.

Bu lokomotifin ışık sistemi çalışmıyordu. Birinci resimde kırmızı işaretlenmiş diyot sistemi, herhangi bir kısa devre nedeniyle arızalanmıştı ve işlevini yerine getiremiyordu. Bu parça Fleischmann'a özel imal edildiği için şu çözüm uygulandı:

Fleischmann orjinal diyot devresinin (kırmızı daire içinde) bağlantıları kesildi ve orjinal parça görünüm açısından yerinde bıraklıdı. Lamba çıkışlarına iki tane standart diyot bağlanarak (pembe daireler) sistemin eskisi gibi çalışması sağlandı. Şimdi ışıklar yeniden yöne göre değişiyorlar. Bu sistem aslında aynı lokomotifin birkaç eski versiyonlarında da kullanılıyor. Elimde bir tane olduğundan, ondan kopya çekerek lokomotifin elektrik sistemi yenilendi.

Ayrıca, motor ve böjilerin şaseye değmesi gerekirken kesintili değdiğini fark ettim. Bu nedenle, bojiden sarı ok ile gösterilen şasi noktasına bir köprü (tel bağlantısı) yapıldı. Lokomotif şimdi sorunsuz çalışıyor.     
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 10:37:39 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2007, 10:36:12 »
kamil bey hiç boş durmuyorsunuz. sizin foruma aktardıklarınız bir CD yapmak lazım . saygılar

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2007, 14:06:50 »
Elleriniz dert görmesin Kamil bey.Tek kelimeyle şahaser.Avrupada sizinde bileceğiniz gibi loko üreten firmaların vede satışını yapan firmaların ayrıca birde servisleri var.Her türlü lokonun tamirini buralarda yaptırabiliyorsunuz.Bence bu firmalar servis işini Türkiye de size vermeliler.Selamlar

Bülent

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2007, 14:28:12 »
Bülent bey, teşekkür ederim.

Yalnız bu servis işini sanırım bana vermezlerdi, çünkü bütün püf noktalarını açığa döküyorum ! Benim işleteceğim servis hemen batardı  :D
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 14:30:14 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2007, 14:31:48 »
katılmıyorum kamil bey püf noktalarını açığa vursanızda iş ustalıkta bitiyo bence beceri ön planda :) tabiki bilgi birikimide saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2007, 14:33:10 »
aslında bi serviste bilgisayar için açmanız lazım :)

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2007, 14:44:23 »
Not: Bazen kılavuzu olmayan bir lokomotifin nasıl söküldüğünü bulamazsam internetten demonte resimlerini bulmaya çalışıyorum. Örneğin Fleischmann'ın Alman sitelerinde bunlar bulunabiliyor. Oradan zarar vermeden nasıl sökebileceğimi anlıyorum. 

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2007, 12:40:37 »
Dörtlü seriden son lokomotifin de tamiri ve bakımı tamamlandı. Bu lokomotififn gövdesi içinde oldukça geniş bir alan bulunduğu için teller daha derli toplu duruyor: 

Not: Telleri ağırlığın üzerinde sabitlemek de olanaklı, ama ben özellikle sabitlemiyorum. Bojiler sağa-sola dönerken tellere en fazla esneme payını vermeye çalışıyorum ki, kopmadan ömürleri uzun olsun.
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2007, 15:37:42 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 19, 2007, 13:07:58 »
Her lokomotifin detay resmi bulunamasa da, bazıları için mevcut:

http://www.fleischmann.de/

Bu adresten "Spareparts" seçilip, lokomotifin numarası girildiğinde parça numarası resimlerine ulaşılabiliyor (eğer resim var ise).
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2007, 12:21:30 Gönderen: ktuzunalp »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 19, 2007, 13:12:39 »
selamlar kamil bey sabahtan yoktunuz.nedeni şimdi anlaşıldı yine mükemmel işler peşindeymişiniz. tebrikler.bu arada dünkü yapıştırma işlemi ile ilgili resimleri bugün pğaylaşıyormusunuz bizimle

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 22, 2007, 10:08:37 »
Cuma günü işle yoğundu, yeni fakülte yönetimimize ziyaretlerde bulunduk...

Ömer bey, yapıştırma işlemi hangisiydi, çıkaramadım?

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 22, 2007, 10:25:35 »
balast malzemesini plastik yüzeye uygulama beyaz tutkalla  :) saygılar kamil bey

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 22, 2007, 10:32:28 »
Ömer bey, sanırım bu konu bana ait değildi, diğer taraftan, balsayı plastiğe çevirme konusunda bir ek deneme yapmıştım, sulandırılmış tutkal ile başarılı olmamıştı, koyu tutkal ile deneyecektim, ama henüz deneyemedim.