Gönderen Konu: 1/76 OO Hornby Scaleautos 1/87 HO Kurgularda Sırıtır mı?  (Okunma sayısı 8069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Hornby'nin çok sempatik bir otomobil kamyon serisi var. Fiyatları da bana uygun geldi. İlk defa da bugünçektiğimiz partide geldi.

Ancak ölçek olarak 1/76 olduğu için HO 1/87 kurgularda biraz sırıtabileceğini düşünüyordum.

Aşağıdaki toplu fotoğrafta Hornby dışında Herpa, Viking, Woodland Scenics ve Ricko markalarının HO (1/87) araçları da var.

Hepsini toplu olarak çekip farkın göze batıp batmayacağı konusunda fikrinizi almak istedim.

Sizce çok sırıtıyor mu?

Soldan 2. ve 5. arabalar Hornby Scaleauto yani 1/76 ölçek, diğerleri ise 1/87.

Gelen tüm çeşitleri aşağıda görebilirsiniz.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=4182.msg39274#msg39274

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2010, 12:54:12 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: 1/76 OO Hornby Scaleautos 1/87 HO Kurgularda Sırıtır mı?
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2010, 09:29:50 »
Merhaba

Direksiyonun sağda olmasının dışında bence hiç fark edilmiyor.

İbrahim Kaygın

dadaş

• Ziyaretçi
Ynt: 1/76 OO Hornby Scaleautos 1/87 HO Kurgularda Sırıtır Mı?
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2010, 10:55:49 »
Sayın İhsan bey yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle izliyor ve takip ediyorum.Ellerinize sağlık çok zarif ve hassas çalışmalara imza atıyorsunuz.Sizden öğrenmek istediğim bir resim üzerinden ölçeklendirmeyi basitçe nasıl yapabilirim.Bir bina resmini 1/87 ölçeğe nasıl uygulayabilirim.
Saygı ve hürmetlerimi sunarım.

dadaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2010, 14:34:39 »
Teşekkürler.Kolay gelsin.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Haziran 04, 2010, 17:15:36 »
İhsan bey doğru söylüyor , bir çok firma üzerine Ho yazarak  1/80 ile 1/87 arasında üretimler yapıyor.Bir Rivarossi E 17 lokom vardı ve uzun zaman kullandım,ancak bir gün Harundan  Roconun E 17 sini aldım ,evde iki loko arasındaki boyut farkını yanyana getirince anladım.Ufuk Rivarossinin bazı modellerini 1/80 yaptığını söyledi.
Arabalara gelirsek eğer aynı tip olmazlarsa Ho ve 00 ölçek arabaların farkı göze batmaz.
Hornby nin bu arabaları değişik ,sanırım ben de alacağım bazılarını.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2010, 17:23:52 »
ohoooooo ona kalırsa kemal gözleriyle gördü.
ben airfix 1/87  kowboy figuru getirttim içinden 1/72 cıktı valla billa.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2010, 18:44:37 »
İhsan abinin dediğine katılıyorum. Doğru yerde kullanıldığı zaman farkedilmiyor fakat yanlış yere koyduğunuzda 3-5 kişi farketmez ama 6. kişi farkedebilir..
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2010, 21:15:28 »
Merhaba,

1/76 ile 1/87 ölçekler tabii ki farklıdır. Herhalde bu konudan böyle bir mana çıkmamıştır. Bunu anlamak zor olmasa gerek. Gerçi bilemiyorum :)

Buradaki konu "Hornby 1/76" arabalarla "diğer marka 1/87" arabalar arasında nasıl bir fark olduğu.

İmalatta bu ölçeklerden çoğunlukla şaşılıyor. Mesela bazı vagonlarının boylarını Roco kataloğunda 1/100 olarak yazıyor. Herhalde uzunluğunu 1/100 yapıyorlar. Gerçi bunu hemen her firma vagonlarda aynı şekilde yapıyor. Vagon boylarını gerçek ölçülerden daha kısa yapıyorlar.

Geçen yaz Derya bey gelmişti bizim Afyon İstasyonunu görünce biraz büyük olmuş diye konuşmuştuk. Ben "ama tam 1/87 yaptık" deyince "siz ona bakmayın Faller'in kapılarından adam sığmaz" demişti.

Aslında doğru mesela Fallerin güzel bir Bonn istasyonu var. 1/87 boyu 70 cm, eni 16 cm, yüksekliği 13 cm. Ama aynı istasyonu Kibri de yapmış boyu 99 cm, eni 25.5 cm, yüksekliği 17.5cm

Neredeyse Kibri %40 daha büyük gibi görünüyor. Haa bir de farkı daha büyük görmek isterseniz hacim hesabı da yapabilirsiniz. O zaman Kibri HO, Faller HO dan neredeyse %320, yani 3 mislinden daha büyük de diyebilirsiniz. Bu arada birisi Bonn istasyonunun gerçek ölçülerini bulabilirse eminim daha da farklı birşey çıkacaktır.

Yani kağıt üstünde, teorideki ölçek ile bitmiş ürünün ölçeği farklı olabiliyor.

Bence Hornby de bu arabaların ölçeğini tam tutturamamış. Bence malzemeden çalmak için arabaları küçük yapmış. Ama sonuç benim işime geldi. :) Gerçi traktör gözüme hala büyük geliyor ama...

Bir de figürler var. Bence Hornby figürler çok kötü, lafı bile edilmez onun için marka olarak geçiyorum. Ama herhangi bir marka HO figürün 1.80 cm lik bir insan için 2.05 cm olması, 1.70 cm lik bir insan için de 1.95 cm olması lazım. Bu adamları HO vagonların kapısından geçirmeye kalkarsanız çoğunun kafası çarpar çünkü hemen hemen her markadan HO vagonların kapıları 2 cm civarında.

Kısaca kataloglarda yazılan ölçeklerde Hornby'ler dahil bolca yanlış var. Hepimizi kandırıyorlar. :)

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2010, 21:22:42 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2010, 00:07:24 »
Arkadaşlara katılıyorum, iyi bir perspektifle yerleştirildiğinde sırıtmayacak gibi duruyor.... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2010, 00:45:32 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2010, 00:34:11 »

İlyas bey,

Bence özellikle bu resimdeki arabalarda perpektife bile gerek yok çünkü ilginç ama yeşil ve kırmızı arabalar zaten 1/87 lerden daha küçük. Bence bunlarda gerçekten bir ölçek hatası var.