Gönderen Konu: 1/87 1/87 Start-Set Digital-with Profi-Boss and DCC-Loco 2008  (Okunma sayısı 15711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canopp

• Ziyaretçi
Degerli abilerim bu seti sagolsun bir arkadaşımdan aldım hiç bekleden burda bu seti ile ilgili sizlerden bilgi almak istiyorum ...http://www.hobbytime.com.tr/web/detay.asp?UK=F636881&TID=78&SID=85&ID=13&MARKA=FLEISCHMANN
bu setin kumadası nasıl ileriye dönükmü birde 218 tip dizel lokoya ses decoderi taka bilirmizyiz lütfen yorumlarınızı bekliyorum
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2010, 20:54:30 Gönderen: MTK »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: 1/87 Start-Set Digital-with Profi-Boss and DCC-Loco 2008
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2010, 12:29:51 »
ercan kardeşim,
hayırlı olsun iyi günlerde kullan.
bu forumda cevabını alamıyacağın soru olmaz.ama sen bu seti alırken,aldığın firma sana bu sorduğun sorunun cevabını vermedimi veya sen mi sormadın..
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2010, 20:54:11 Gönderen: MTK »

canopp

• Ziyaretçi
Ynt: 1/87 Start-Set Digital-with Profi-Boss and DCC-Loco 2008
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2010, 20:00:19 »
ercan kardeşim,
hayırlı olsun iyi günlerde kullan.
bu forumda cevabını alamıyacağın soru olmaz.ama sen bu seti alırken,aldığın firma sana bu sorduğun sorunun cevabını vermedimi veya sen mi sormadın..

Çok teşekkür ederim Haldun bey ben her hangi bir firmadan almadım efendim bir arakadaşımdan aldım fazlada soru sorma fırsatı bulamadım hediye oldugu için .Siz degerli abilerimden ögrenmek isterim...Dijital bir setle başladık sayenizde ileri dogru yol alacaz..:))
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2010, 20:53:47 Gönderen: MTK »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: 1/87 1/87 Start-Set Digital-with Profi-Boss and DCC-Loco 2008
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2010, 23:54:43 »
Ercan bey,

Hayırlı olsun güle güle kullanın, hızlı ve iyi bir başlangıç yapmışsınız.

Fleischmann Profi Boss 2008 ortasında piyasaya çıktı, Fleischmann'In eski FMZ veya Twin kumandalarından sonra DCC uyumlu ilk modeliydi. DCC uyumu açısından herhangi bir sorunu yok, bir arkadaşımda incelediğimden hatırladığım kadarıyla CV programlama yapabiliyor, bilgisayar bağlantısı Uhlenbrock'tan ek bir parça ile olabiliyor. Başlangıç için iyi bir kumanda sayılabilir, ancak ürün olarak Fleischmann-Roco ve diğer markaları grubunda bulunduran Modelleisenbahn grubun gelecek programlarında sanırım yok. Grup artık Roco multimausu Fleischmann setlerde veriyor.

Ancak bu sizin kullanmanıza bir engel değil, zira DCC dünyasında pek çok olanak geriye doğru destekleniyor, elinizdeki kumandanın standart bir dekoderi kullanamama sorunu yaratması 4-6 yıldan önce olmayabilir. Benim elimdeki 2005 üretimi Piko-Digi1(başlangıç düzeyi ve sizin elinizdekinden oldukça yeteneksiz ve kendi iç yazılımı güncellenemiyor), halen en yeni dekoderleri sorunsuz kullanabiliyor.

Kumanda ile ilgili İngilizce klavuz bu linkte http://www.fleischmann.co.uk/PROFI_BOSS_GB.pdf

Lokomotifiniz dijital olduğu için sesli dekoderi kolayca takılıyor olabilir, ancak burada dikkat etmeniz gereken iki konu var.

1. Fleischmann genelde 6 bacaklı dekoder kullanıyor ve soketlerini altı bacaklı yapıyordu. Lokomotifinizdeki dekoder ve soketin kaç bacaklı olduğuna bakmanız iyi olur.Eğer 8 bacaklı ise seçiminiz Loksound V3.5, 6 bacaklı ise Loksound Micro olacaktır.

2. Lokomotif içinde hoparlörü koyacak yer olup olmadığı. 6 bacaklı Micronun hoparlörü de küçük olacağından sorun olmayacaktır.

ESU 52433 kod numarasıyla BR 218 dizel seslerini hazırlamış. Ya dekoderi bu kodla bulup alacaksınız, veya herhangi bir ESU Loksound dekoder alarak 52433 ses dosyasını internetten indirip, Proses'te yüklemek için Harun beyden yardım alacaksınız.

http://www.esu.eu/download/geraeuschdateien/generation-3/loksound-v35/diesel/

Bir diğer seçenek de 6 bacaklı 52833 Loksound Micro,

http://www.esu.eu/download/geraeuschdateien/generation-3/loksound-micro-v35/diesel/

Bu aşağıdaki adreste, sizin lokomotifin DCC olmayan eski modeline nasıl ses dekoderi takılacağı fotograflanmış, son iki fotografa bakarsanız dekoderin altındaki siyah silindirik kısım hoparlörü gösteriyor, sanırım yer sorunu olmayacaktır. Ancak yine de içini açıp bakmanızda yarar var.

http://www.hp-pfeiffer.de/digi_umbau1/dcc/br218_flm_h0_sound/br218_flm_h0_sound.html

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2010, 09:39:29 »
Ercan bey,

Hayırlı olsun güle güle kullanın, hızlı ve iyi bir başlangıç yapmışsınız.

Fleischmann Profi Boss 2008 ortasında piyasaya çıktı, Fleischmann'In eski FMZ veya Twin kumandalarından sonra DCC uyumlu ilk modeliydi. DCC uyumu açısından herhangi bir sorunu yok, bir arkadaşımda incelediğimden hatırladığım kadarıyla CV programlama yapabiliyor, bilgisayar bağlantısı Uhlenbrock'tan ek bir parça ile olabiliyor. Başlangıç için iyi bir kumanda sayılabilir, ancak ürün olarak Fleischmann-Roco ve diğer markaları grubunda bulunduran Modelleisenbahn grubun gelecek programlarında sanırım yok. Grup artık Roco multimausu Fleischmann setlerde veriyor.

Ancak bu sizin kullanmanıza bir engel değil, zira DCC dünyasında pek çok olanak geriye doğru destekleniyor, elinizdeki kumandanın standart bir dekoderi kullanamama sorunu yaratması 4-6 yıldan önce olmayabilir. Benim elimdeki 2005 üretimi Piko-Digi1(başlangıç düzeyi ve sizin elinizdekinden oldukça yeteneksiz ve kendi iç yazılımı güncellenemiyor), halen en yeni dekoderleri sorunsuz kullanabiliyor.

Kumanda ile ilgili İngilizce klavuz bu linkte http://www.fleischmann.co.uk/PROFI_BOSS_GB.pdf

Lokomotifiniz dijital olduğu için sesli dekoderi kolayca takılıyor olabilir, ancak burada dikkat etmeniz gereken iki konu var.

1. Fleischmann genelde 6 bacaklı dekoder kullanıyor ve soketlerini altı bacaklı yapıyordu. Lokomotifinizdeki dekoder ve soketin kaç bacaklı olduğuna bakmanız iyi olur.Eğer 8 bacaklı ise seçiminiz Loksound V3.5, 6 bacaklı ise Loksound Micro olacaktır.

2. Lokomotif içinde hoparlörü koyacak yer olup olmadığı. 6 bacaklı Micronun hoparlörü de küçük olacağından sorun olmayacaktır.

ESU 52433 kod numarasıyla BR 218 dizel seslerini hazırlamış. Ya dekoderi bu kodla bulup alacaksınız, veya herhangi bir ESU Loksound dekoder alarak 52433 ses dosyasını internetten indirip, Proses'te yüklemek için Harun beyden yardım alacaksınız.

http://www.esu.eu/download/geraeuschdateien/generation-3/loksound-v35/diesel/

Bir diğer seçenek de 6 bacaklı 52833 Loksound Micro,

http://www.esu.eu/download/geraeuschdateien/generation-3/loksound-micro-v35/diesel/

Bu aşağıdaki adreste, sizin lokomotifin DCC olmayan eski modeline nasıl ses dekoderi takılacağı fotograflanmış, son iki fotografa bakarsanız dekoderin altındaki siyah silindirik kısım hoparlörü gösteriyor, sanırım yer sorunu olmayacaktır. Ancak yine de içini açıp bakmanızda yarar var.

http://www.hp-pfeiffer.de/digi_umbau1/dcc/br218_flm_h0_sound/br218_flm_h0_sound.html
Okan abi bu bilgileri benimle paylaştıgın için sana çok teşekkür ederim...Ses deoderi takmayı çok istiyorum verdigin bilgileri inceledim benim loko nun ses dekoderi bu degil mi http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.esu.eu/en/products/loksound/loksound-micro-v35/&ei=QTLVS8KVOMqdOLGx6YMO&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CBMQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3DLoksound%2BMicro%26hl%3Dtr  bu dokederi nedrden bulurum ve bilgisayardan bunu nasıl programlarım ..Yoksa dekoder kendinden proramlımı benmi kumandaya tanıtacam abicim..saygılar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2010, 23:18:48 »
Merhaba Ercan,

Bir önceki notumda belirttiğim gibi lokonun içine bakabilirsen hangi dekoder olacağını kesinleştirebilirsin. Lokonun nasıl açılacağı konusunda setin içinde klavuz olmalı, ondan yararlanabilirsin. Ankara grubu arkadaşlarla iletişime geçersen sana yardımcı olacaklardır.

Sesli dekoderi ESU olarak istiyorsan, bugün için Almanya'dan getirtmek dışında bir seçenek bilmiyorum.

Eğer sana belirttiğim kodlardaki dekoderleri bulup alırsan, doğrudan takıp çalıştırırsın. Bulamaz isen başka lokomotif sesleri yüklü dekoderi, Proses'de bulunan cihaz ile internetten indireceğin ses dosyasıyla yükleme yapabilirsin.

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 27, 2010, 10:03:55 »
Merhaba Ercan,

Bir önceki notumda belirttiğim gibi lokonun içine bakabilirsen hangi dekoder olacağını kesinleştirebilirsin. Lokonun nasıl açılacağı konusunda setin içinde klavuz olmalı, ondan yararlanabilirsin. Ankara grubu arkadaşlarla iletişime geçersen sana yardımcı olacaklardır.

Sesli dekoderi ESU olarak istiyorsan, bugün için Almanya'dan getirtmek dışında bir seçenek bilmiyorum.

Eğer sana belirttiğim kodlardaki dekoderleri bulup alırsan, doğrudan takıp çalıştırırsın. Bulamaz isen başka lokomotif sesleri yüklü dekoderi, Proses'de bulunan cihaz ile internetten indireceğin ses dosyasıyla yükleme yapabilirsin.
Anladım okan abi benim lokoyu  bu gün akşam söküp içine bakacam yapabilirim katolog var zaten dekoder olarak ben sendikada çalışıyorum ve Alman yada bir temsilcimiz var 2 hafta sonra buraya gelecek dekoderide ordan getirte bilirim yüklü oldugu için sagdece lokomotife takmak kalıyor degilmi bakalım hayırlısı ..Yoksa istanbula proses e gelip Harun beyden yardım alacaz ..Sanada çok teşekkür ederim abicim saygılar

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2010, 10:06:02 »
Okan abicim birde benim bu kumandanın türçe kılavuzunu bulamayız mı .. ingilizcesini aldım sayende.. çok teşekkür ederim

canopp

• Ziyaretçi

canopp

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2010, 21:35:07 »
Ercan,

İlk gönderdiğin, Ludmilla Class 232, senin elindeki lokomotife benzer ancak farklı. Elindeki Class 218'in en belirgin özelliği tavandan yukarı çıkan iki baca borusu ve tavan kaplamasının şekli.

İkinci mesajındaki gerçek 218 son derece güzel.

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2010, 16:07:37 »
OKan abi bu gün proses i aradım Gürkan beyle görüştük ses dekoderi hakkında 15 güne kadar yeni ürünler gelecekmiş ..bende olmazsa ya istanbulla gelecem yada lokoyu kargo ile yollayacam ses dekoderi takılması için saygılar abicim
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2010, 22:05:35 Gönderen: canopp »

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2010, 21:46:56 »
BU da benim dijital lokomotifim br 218

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 28, 2010, 21:52:26 »
B Lokomun içini çok rahatlıkla açıp burda paylaşıyorum ...

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 28, 2010, 21:54:23 »

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 28, 2010, 21:59:10 »
 Okan abiye ve Enver beye çok teşekkür ederim bana yardımcı oldukları için.... :)
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2010, 22:01:48 Gönderen: canopp »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 28, 2010, 23:14:04 »
Ercan selam,

Motorun üzerinde, dekoderden gelen kabloların birleştiği bir plaket ve onun girdiği bir soket var. Resimden gördüğüm 6pinli soket. Dolayısıyla sana lazım olan ESU Loksound Micro V3.5 52833 kodlu dekoder. Hoparlörü koyabileceğin bolca yer görünüyor.

www.lokshop.de adresinden 87.82Euro ücretle dekoderi sipariş edebilirsin, postayla beraber 108.82Euroya sana ulaşır.  52833 senin modele uygun ses yüklü olarak geleceğinden başka bir işleme de gerek kalmaz.

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 29, 2010, 15:23:23 »
Okan abi anladım bana yardımcı oldugun için çok sagol abi sayende ögreniyorum model trenciligi...Birde bu dekoderi alınca 6 soket dediginiz yere takacam üzerindeki dekoder duracak degilmi

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #18 : Nisan 29, 2010, 15:31:39 »
Ercan kardeşim,Harun beyden ESU dekoder istiyorsun ama getirtebileceğini zannetmiyorum ( aslında ESU ile anlaşması vardı ama fiyatlar yüksek ve alıcı az olunca getirtemiyor , Jimmy Cem kardeşimin de kulakları çınlasın )
Bak Okan bey adresi yazmış , Cem 'in de isteği vardı , birlikte getirtin ,posta parasını da bölüşürsünüz.Aranızda bir konuşun bence.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

canopp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 29, 2010, 15:57:50 »
Ercan kardeşim,Harun beyden ESU dekoder istiyorsun ama getirtebileceğini zannetmiyorum ( aslında ESU ile anlaşması vardı ama fiyatlar yüksek ve alıcı az olunca getirtemiyor , Jimmy Cem kardeşimin de kulakları çınlasın )
Bak Okan bey adresi yazmış , Cem 'in de isteği vardı , birlikte getirtin ,posta parasını da bölüşürsünüz.Aranızda bir konuşun bence.
Haklısınız Kemel bey Cem beyle konuşacaz msn den bakalım hayırlısı bir çare bulacaz sagolun ilginiz için...