Gönderen Konu: yardım  (Okunma sayısı 3742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
yardım
« : Temmuz 29, 2009, 00:13:42 »
Merhaba,

Çözemediğim bir konu var: Ekteki düzenlemede kırmızı yuvarlak içindeki makas 1 nolu yola geçiş verirken sorun yok, 2 nola yola geçtiğinde tüm sistemde enerji kesiliyor ve DCC'nin ekranında kısa 2 çizgi yanıp sönüyor. Sanki bir kısa devre havası var ama kısa devre olması için bir neden göremiyorum.
Bilmediğim ya da farketmediğim bir şey mi var ?
Yardımlarınızı bekliyorum :)

Ahmet Sönmez

Çevrimdışı hksuher

• Forum Üyesi
Ynt: yardım
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2009, 00:36:58 »
Kardeş merhaba ben kemal nasılsın. Ahmet yeni bir makas takıp denedin mi? Kardeş bence hat yapısıyla olabilir ama forumdaki ustalar çok yardımcı olabilir. Buna yani hattına bildiğim kadarıyla siding deniyor, online sohbet alanında sorarsan çok daha hızlı cevap alabilirsin. Kolay gelsin. Bunu yanlış söylüyor olabilirim ama hat genişledikçe ve loko sayısı arttıkça sistem ek elektrik beslemesine ihtiyaç duyuyor diye biliyorum.

Kemal
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2009, 00:43:10 Gönderen: hksuher »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2009, 10:56:28 »
Bir kısa devre göze çarpmıyor; aklıma gelen sorular(bir kısmı zaten basit düşünmüş olabilirsiniz)

1- Besleme tek yerden mi ? Eğer iki noktadan ise, aynı yönde/sırada olmalı.
2- Makasın dijital için taktığınız ince telleri doğru yerlerde oturuyor mu ? Teller yerinden çıkmış, başka bir yere sıkışmış/değiyor olabilir.
3- 2 nolu yoldaki vagon tekerlekleri izole DC mi ? İzole tekerlek değilse kısa devre yapıyor olabilir.

Makası değiştirerek denemek ilk adım olabilir.

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2009, 14:47:24 »
Hemen yanıt veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum :)
Soruları yanıtlamaya çalışayım ve yeni bulgularımı da paylaşayım.

- Besleme tek yerden.
- Makasın iletkenlik telleri doğru yerde ve sağlam
- 2 nolu yoldaki vagonun tekerlekleri izole DC olmalı çünkü bu yanda duran vagonla aynı ve aynı zamanda vagon içi aydınlatma var.
- Yeni bir makas takıp denemedim

yeni durumlar ise şöyle:
sorunun olduğu makstan sonraki 2 nolu yolu söktüğümde durum düzeldi ve ben de o parçada kısa devre aradım ama bulamadım... Daha da garibi parçayı tekrar taktığımda kısa devre durumu düzelmişti ! Ancak başka bir durum oluştu: 2 nolu raydaki vagonun iç aydınlatması var, o vagonu makasa doğru hareket ettirdiğimde (yaklaşık yolun yarısına geldiğinde) ışıkları yanıyor yolun sonuna doğru hareket ettirdiğimde sönüyor ! Sanki elektirik yolun yarısında bitiyor gibi ??? Tabi ki ray bağlantılarını filan kontrol ettim, sağlam.

Bu nasıl bir iştir ? :)

A.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2009, 14:53:53 »
Makasın iletkenlik tellerinden(ikisinin de) başka aklıma bir şey gelmiyor, onları da kontrol etmişsiniz,

O yolun üzerindeki raylardaki fishplateler/ray birleştiricileri hepsi metal mi ? arada biri plastik olabilir mi ?

Kısa devre için iki raya bakmışsınızdır bir de o yol parçasındaki iki rayı ayrı ayrı ve uçtan uca ölçtüğünüzde iletkenlik görüyormusunuz bakabilirmisiniz ?

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2009, 15:39:14 »
Tellerde sorun yok.
Bağlantı elemenları metal (orjinal hornby zaten).
Rayları ölçmedim (gözle kabak gibi sağlam gözüktüğü için), akşam ölçeyim bakayım...

Benim sisteme daha kurmadan cin mi girdi nedir ? :)

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2009, 19:45:42 »
makasi, 1 adet duz ve bir de besleme rayini biraya getirip deneyn.. bence sorun makasta

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================