Gönderen Konu: bir dioramada en iyi yer kazanma teknikleri  (Okunma sayısı 10752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
bir dioramada en iyi yer kazanma teknikleri
« : Aralık 29, 2006, 20:35:44 »
bu konu hep kafamı kurcalıyor 250x150 ebatlarında bir dioramada en güzel yer nasıl kazanılır yani kurgulara bakıyorum yeşil alan çok fazla ray profilinin ortası hep boş kalıyor alanı en iyi nasıl kullanırım şehir dioraması planlıyorum.

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: bir dioramada en iyi yer kazanma teknikleri
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2007, 21:27:59 »
Selamlar,

Aşağı yukarı aynı ebatlarda diaroma yapıyoruz.

Benim kurgumda ortadaki alanın yaklaşık yarısından itibaren manevra alanları ve gar girişi yer alıyor. bu tür bölümler çok fazla ray ve aksesuar gerektirdiğinden rahatsız olduğunuz boşluklar azalıyor.

Ancak ben de Özgür bey gibi diaroma üstünü çok fazla doldurmayı pek sevmiyorum. Bu nedenle alanınızı seçeceğiniz birkaç ögeye (gar, sanayi, kent, liman, banliyö, coğrafya - dağ tepe bunlardan birkaçı) tahsis edip bunları tam olarak başarmanız bence daha önemli.

Kolay gelsin,

Cem.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2007, 21:49:26 »
Benim tavsitedioramanın bir kısmında bir alt kısmı kullanmanız. tabi bunun için masa özel yapım 2 katlı olaması lazım. benim düşündüğüm masa elektrik tesisatınıda saklayacagı için 2 katlı ve bir kısmını böyle kullanmayı düşünüyorum

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2007, 15:29:41 »
evet cem beyin önerisi güzel bir fikir bunun içinde turntable ve aparatları vede değişik yükleme boşaltma sistemleri kullanılması gerekecek buda maliyeti arttıracak  sanırım turntable nin bizim tarafımızdan yapılması mümkünmü :)

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2007, 16:17:01 »
Mahmut Gökdemir yapacak,

Ben de yapmayı planladım. Ayırdığım yer bakımından standart plaktorna-depo binası sığdırabilmem mümkün degil, tamamen benim kurguya özel bir plaktorna yapılması gerekiyor.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2007, 16:41:32 »
yapım aşamalarını ve bitmiş halini görebilirsek çok iyi olur saygılar
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2007, 16:45:21 Gönderen: avsalı »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 11, 2007, 16:50:12 »
tekrar selamlar,

bir küçük yer kazanma tekniği daha var aklımda: bu konuda Haydarpaşa garında gördüğüm bir hattan esinlendim.

armut tipi hat ile lokoları tornistan etmek isteyenler bunu rahatça kullanabilirler: olay yarı-sahne arkası olarak adlandırılabilir. ikinci bir kata ihtiyaç duymaksızın armut hattın geçeceği bölüm yavaşça alçaltılır ve zemin altına alınır. böylece gar giriş/çıkış hatları armut hattın üzerinden (yükseltilmemiş birer köprü bölümü ile) geçirilebilir.

bu sistemin avantajı ikinci kata ihtiyaç duymaması, armut hattın görünür olması. kendi diaromamda uygulayacağım muhtemelen.

saygılar,

cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2007, 17:03:14 »
Çok denememe rağmen, genel hat planıma göre armut oluşturma olanağı bulamadım, en azından grupta başka bir kurguda olmasını çok isterim. Ben, armut yerine sadece loko döndürebilecek plaktorna ile yetineceğim, her ne kadar yolcu trenleri için çok hayırlı olmayacak olsada... 

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2007, 18:14:15 »
armut hat dediğiniz kurgunun plan örnekleri varmı

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2007, 18:42:00 »
Bu konu önceki forumda konuşulmuştu jcem abi iyice açıklamıştı.  bu hatlar diaroma için çok büyük kalabilirler en ufak oluşturulan bie ciddi yer kaplıyor (kendi denemem)

resimdeki gibi isimleri armut hat kuşak hat birkaçtane daha vardı ama tam hatırlamıyorum
saygılar.
Uğu®

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2007, 18:44:50 »
çok enterasan armudun uç kısmında lok dönüşü nasıl oluyor uç kısımdan hat başka yeremi devam ediyor

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2007, 00:13:23 »
Erkut abi H.paşa da armut hat olduğu doğru.Da..............H.paşa da plaktorna olmadığını kim söyledi?Dizel deponun önündekini beğenmedin mi? (Beğenmen için onunda markasının Roco mu olması lazım) ;D

Uğur o şekillerden soldaki armut hat (veya kuşak hattı).Sağdaki müselles.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2007, 00:24:52 »
Haydarpaşa uzaydan..

1.genel
2. armut ve plaktorna

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2007, 00:31:33 »
Sağol Okan abisi.Çok teşekkürler....

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 12, 2007, 00:40:36 »
evet plaktorna varmış

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 12, 2007, 00:46:41 »
Marşandiz burasının adı.Batısı Behiçbey.Bu da güzeldi.Teşekkürler Okan abisi...

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 12, 2007, 10:38:05 »
Üç raylı sistemlerde armut ve müselles oluşturmanın elektriksel bir zorluğu bulunmuyor.

İki rayda ise, Erkut Bey'in de vurguladığı gibi, kutuplar ters döndüğü için kısa devra oluşuyor. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki gibi bir basit blok sistemi oluşturmak mümkün olabilir.

İki ray Armut hat üzerinde trenin kesintili ilerleyişi belki bir otomasyon ile giderilebilir. Bu konudaki düşünceleri Özgür Bey'e bırakıyorum.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 12, 2007, 11:02:44 »
çok güzel bir anlatım çok yararlı olacaktır. fakat sormak istediğim bir konu var tek ray hatlı kurgularda bunu uygulamanın bir yöntemi varmı yani kurgu olarak döşenecek bir armut ray hattında AC akımlı bir rayda problem çıkmaz dimi.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2007, 11:04:32 Gönderen: avsalı »

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2007, 13:23:54 »
  Sevgili Ayhan fikrin bence güzel notun içinde teşekkürler uğraşmamış oluruz.Arkadaşlar yer sorunundan bahsediyor sonra armut hatını nasıl yaparız diyorlar ben anlam  ??? veremiyorum,sadece merak ettiğim için deseler anlıcam.Söylediklerimi kimse üzerine alınmasın  ??? saygılar.

mali...
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2007, 23:46:33 Gönderen: mali87 »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 13, 2007, 13:34:00 »
bu hobiye gönül vereli daha üç ay oldu soracak ve öğrenecek daha çok şeyimiz var saygılar.