Gönderen Konu: Ve Pendolino gidiyor...  (Okunma sayısı 8005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ve Pendolino gidiyor...
« : Ekim 16, 2007, 01:15:14 »
Kış olunca masa-kurguya geri döndüm. Harun Bey'in katkıları ile edindiğim Pendolino huzurlarınızda...Gerçekten muhteşem bir şey, hele tilt özelliği mutlaka görülmeli. Videosunu da ekliyeceğim önümüzdeki günlerde. Bu arada masa-kurgudaki 1/87 maketlere de dikkatinizi çekerim arkadaşlar. Boş durmuyoruz anlayacağınız yaza hazırlıklara şimdiden başladık yani... Sevgi ve saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Ve Pendolino gidiyor...
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2007, 01:20:43 »
Devam edelim

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2007, 01:24:12 »
Bu da Ice 3

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2007, 01:35:30 »
İlyas abi..

Öncelikle Pendolinon hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullan.ICE3 dikkatimi çekti.Piko mu diye soracağım ama Piko için fazla lüx gibi geldi bana nedense.Sanırım hatırı sayılır bir Faller,Kibri stoğun var.Fabrikaya geldiğim bir zaman yaratığ uğrayayım sana.  ;)

Saygılar

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ekim 16, 2007, 01:43:22 »
Sevgili Cem, mutlaka beklerim, önceden geleceğin günü bildirirsen işlerimi ayarlarım, bir yemek yeriz birlikte. Evet şaşırtıcı ama Ice Piko-Digital. Bir arkadaşım hediye getirdi. Fakat digital olarak kullanamıyorum, çünkü İngilizce kullanım klavuzu yok, sitelerinde de hazırlanacak diyor, bende Almanca yok. Analog gidiyor şimdilik... Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Ekim 16, 2007, 01:50:06 »
Hayret...Fleischmann falan diyeceksin diye bekliyordum.Gerçekten şaşırdım.Vay Piko vay sen neymişsin be  ;D İnce düşüncen için çok teşekkür ederim.Haberleşiriz.

Saygılar
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2007, 04:21:37 »
SEVGİLİ HOCAM İLYAS BEY,
BAKIYORUM HAZİNE ÇIKMIŞ ORTAYA. İYİ GÜNLERDE KULLANINIZ.
İNŞALLAH GÜZEL ORTAMINA MUTLULUK DAÐITAN BİR KURGU/DIAROMA DA YAKIN GELECEKTE
OLUŞMAYA BAŞLAR.. OZAMAN DEYMEYİN KEFFİNE..
SEVGİLİ HOCAM SUNTA YOK, STAFOR (KOPUK) YOK.. UNUTMAYIN..
SAYGI VE SEVGİLERİMLE.
NEDİM KUŞ..

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2007, 09:01:20 »
İlyas bey hem Pendolino hem ICE3 hayırlı olsun,

Piko-ICE3 setiniz 57195(DCC) mi ? 57194(DCC Ready) mü ?

Her durumda eğer Dijital set ise ve elinizde Piko Digi1 kutusu ve uzaktan kumandası var ise lokomotifte de decoder olması gerekli. Benim elimde de bir Piko dijital set var ve kullanımını basitçe anlatabilirim.

Pendolino'ya decoder taktınız mı ? Her iki uçta da soketi var, bu arada rica etsem, ICE3 ve Pendolino'nun Lokomotiflerinin uzunluklarını paylaşırmısınız, Pendo hatırladığım 29.3 cm idi ICE3 benzer mi ?

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=298.0 ,
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=300.0

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2007, 10:09:21 »
ilyas abi hayırlı olsun gerçekden çok hoş duruyorlar.
ice 3 setleilgili almanyada bir forumdan 8 bacaklı dekoder kullandgını gördüm yani hornby dekoderle çalışma ihtimali yüksek. detayları almanca fotolar linde mevcut.

http://stummi.foren-city.de/topic,4327,-der-piko-ice-3-ist-da.html

enver

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2007, 10:16:13 »
ilyas bey abi kolay gelsin  abi imrendim sana ya eğer masada böyle kurgu varsa kimbilir diamorada durum nası olur tekrar kolay gelsin

saygılar   hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #10 : Ekim 16, 2007, 10:39:13 »
ilyas abi demek istedim yazı hatası 

saygılar     hasan yaşar mert
hasan yaşar mert

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 16, 2007, 18:04:39 »
Okan Bey selamlar, piko 57195. Arkadaşım Moskova'dan gelirken almış. İçinden rusça ve almanca klavuz çıktı. Ben de bu nedenle çalıştıramadım. Bu arada digi1 ve uzaktan kumanda var, lokoda da decoder vardır herhalde. Verdiğiniz linkten loko+3+sağ ok tuşlarına bastım ama hiçbir şey olmadı.Ice'ların çekicileri 29 cm, ara vagonlar 28 cm. Pendolino ise çekiciler 33 cm, ara vagonlar 32 cm.  Unutmadan pendolinoya iki adet decoder takılmış vaziyette.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ekim 16, 2007, 20:05:18 »
57195 evet dijital set, kumandanız da olduğuna göre lokomotifte decoder olmaması ancak çok büyük bir şanssızlık olabilir. Pendolino için ben de aynısını yaptım, hatta abartıp iki uca da ESU takayım dedim ama abartmamak daha karlı. Bana bir faks veya email verirseniz Piko ingilizce kitapçığını size ileteyim.

Yine de bu gece için aşağıda kontrol için bir kaç adım yazıyorum, deneyebilirseniz sevinirim.

1. Lokomotifin altında küçük beyaz bir etiket görmelisiniz. Bu etikette Lokaddresse :x ve Übertr.Kanal Taste C yazıyor olmalı. x Decoder adresi C ise kanalı(A B C D olabilir). Default 3 C olarak geliyor ancak farklı olabilir.

2. Digi1i raylara, Adaptörü Digi1e bağladıktan sonra Digi1 üzerindeki kırmızı ledin sürekli yandığını görün. Uzaktan kumandanızdan stop tuşuna bastığınızda Digi1 üzerindeki ledin yanıp söndüğünü görüyor olmalısınız. stop dcclerde emergency olarak raylardaki elektriği keser. Yanıp sönme Digi1'in elektriği kestim işareti. Tekrar stop tuşuna bastığınızda tekrar raylara elektrik verir ve led sürekli yanmaya başlar.

Bu adımları bu şekilde geçtiyseniz, adaptör, digi1 ve kumanda en azından çalışıyor diyebiliriz.

3. Kumandanızdan önce, lokomotifin altından okuduğunuz kanalı tuşlayın(A,B,C,Dden biri), ve sonra + tuşuna basarak lokomotifi hareket ettirin. Oklar yönü değiştirmek için kullanılıyor. Herhangi bir anda sağ veya sol oka basarsanız seçilen lokomotif hareketini bırakarak ani duruş yapar.

Bu quick start modu, adres seçmedik çünkü kitaba göre eğer kanal A ise adress 1, B ise 2, C ise 3 otomatik seçiliyormuş. Bu şekilde hareket başlamalı.

4. Olmadı ise yine kanalı tuşladıktan sonra lokomotif tuşuna basarak okuduğunuz x değerini tuşlayın ve + tuşuna basın, lokomotifin hareketlenmesi gerekli.

5. Eğer bunlarla hareket yok ise yine kanal + loco + adres sonrasında f0 tuşuna basın ICE3'ün ışıklarının yanması gerekli.

6. Hiç birinde bir hareket yok ise şasiyi açıp decodera bakalım diyeceğim.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ekim 16, 2007, 20:42:24 »
Bingoooo. Okan bey destekleriniz için teşekkür ederim, kanal yazmıyor ama 3 rakamı var ben de C'olacağını varsaydım ve çalıştı. Digitalin zevki de bir başka oluyor. f0 ile ışıklarını da yaktım söndürdüm. Sizden rica etsem o klavuzu bana ulaştırabilir misiniz. E mail adresim : ilyas@eso-es.net. Yardımınız için tekrar teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ekim 16, 2007, 21:14:33 »
Tamam Okan Bey, gece deneyeceğim. Yardımlarınız için çok çok teşekkürler... Sevgi ve saygılarımlar.. İlyas Şıklar