Gönderen Konu: Kurgumun %95 bitmiş durumu  (Okunma sayısı 8357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
  • Yer: Sivas
Kurgumun %95 bitmiş durumu
« : Mayıs 25, 2007, 05:06:51 »
Herkese selamlar nihayet "ilk" kurgumu(diorama) bitirdim diyebilirim, sizlerle resimlerini paylaşmak istedim.

(GENEL GÖRÜNÜM - 1)

(GENEL GÖRÜNÜM - 2)

(GENEL GÖRÜNÜM - 3)

(YOL YAPIMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER - AYRINTI FOTO - 1)

(YOL YAPIMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER - AYRINTI FOTO - 2)

(YOL YAPIMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER - AYRINTI FOTO - 3)

(YOL YAPIMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER - AYRINTI FOTO - 4)

(İŞÇİ ŞANTİYE BİNASI)

(CEP TELEFONU İLE KONUŞAN ESRARENGİZ TEYZE/ABLA)  :D

(KASABAMIZIN ÇEKİRDEK AİLESİ)

(KASABAMIZIN ÇEKİRDEK AİLESİ - 2 / BAHÇE İŞLERİYLE UÐRAŞAN İŞÇİ)

Saygılar.

Şeref.

AC (eski kafa) ;)

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: Kurgumun %95 bitmiş durumu
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2007, 05:21:20 »
şeref bey ellerinize sağlık çok güzel olmuş .ilk deneme olarak güzel bir çalışma .daha da büyümüş halini görmek isteriz üzerinde trenler dolaşan büyük bir kurgunuz olması dileğiyle çalışmalarınızın devamını dilerim.saygılar

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2007, 06:04:21 »
sevgılı dostumuz seref bey,
oncelık ıle ellerınıze saglık.. emek ıle ortaya cıkan oyle yada boyle her urun baska bır deger tasır.
gordugum kadarı ıle yapmıs oldugunuz kurguda olcekler de farklılıklar var sanırım.. yanılmıs ta olabılırım.. acaba bızlerı bıraz daha detaylı olarak bilgılendırmenız mumkunmu..
* kullanmıs oldugunuz urunler (hazır veya sızın olusturdugunuz)
* olcekler
* sokak aydınlatmasında elektrık dıreklerınde kullanılan malzemeler
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2007, 08:55:45 »
Şeref Bey,

Hayırlı olsun. Umarım en kısa zamanda daha da büyür ve trenlerle zenginleşir. Son fotoğrafta çim olarak kullandığınız malzeme nedir? Öğrenebilir miyiz?

Not: Fotoğraflar çok güzel olmuş.

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2007, 09:08:19 »
Sayın Ömer Bey,Özgür Bey ilginiz ve güzel düşünceleriniz için ve Sayın Nedim bey eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.

Nedim bey, evet haklısınız kesinlikle ölçeklerde farklılıklar var. Kullanılan malzemeleri şöyle özetleyebiliriz :

* 1-) Hazır binalar (Faller, Piko markalarının üretmiş olduğu parça birleştirmeli maket evler kullanıldı. Ölçek 1/87)
* 2-) Taban olarak bir keresteciden 100 x 46 cm'lik kontaplak kestirilerek kullanıldı
* 3-) Yeşil zemin için evde bulunan nane ve diğer baharatlar kullanıldı :)
* 4-) Toprak zemini oluşturmak için yine evde bulunan kara biber kekik vs.. gibi baharatlardan yararlanıldı
* 5-) Figürler prosess'ten alındı 1/87 ölçek
* 6-) Otoyol dokusu hazır olarak alındı ve yapıştırıldı
* 7-) Ufak tepe yapımı için sprey köpük(foam) kullanıldı, üzeri sprey boyalar ve baharatlarla boyandı.
* 8-) Elektrik direkleri için 3 mm'lik çapı olan bakır borular 14 - 15 cm uzunluğunda kesildi, içlerinde beyaz 2mm lik ledler kullanıldı, ledlere 520 ohm'luk direnç bağlandı. Direklerin kafaları bildiğimiz "erkek anten fişi"nin içleri çıkarılarak oluşturuldu. Elektrik direkleri ölçekten bilerek şaşılarak yapılmıştır aydınlatmanın daha yüksekten yapılmasını istediğim için böyle oldu.
* 9-) Kurguda kullanılan bütün araçlar 1/72 ölçek olarak hazır alındı. Elimde mevcut bulunan 1/87 araçların ölçekleri gerçekten çok küçüktü markasız adi araçlar olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
* 10-) Yol çiti olarak "fırın kürdanı" diye tabir edilen bildiğimiz kürdanların biraz daha uzun olanları alınarak tamamen elde kesildi ve birleştirildi.

* 11-) Toplamda 24 günde bitirildi. Her gün olmamak kaydı ile günde 1-2 saat çalışma yapıldı.

Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.

Saygılar.

Şeref.
AC (eski kafa) ;)

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2007, 09:23:40 »
Şeref bey,

Ben de çim vb. şeyler için baharat-yaprak kullanma fikrinde idim. Ancak Ankara'da askeri kurgular üzerine uzman bir arkadaşım kesinlikle kurguda organik malzeme kullanmamamı, çok kısa zamanda bozulma-kurtlanma-küflenme sorunları olacağını belirtti. Ben de şaşırdım.

İlerleyen günlerde ve aylarda durumu bildirebilir misiniz?

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2007, 09:29:48 »
Sayın Özgür Bey, aynı problemi bende bir yabancı sitede okumuştum ancak çözümü de var tabiki.

Kullandığınız organik maddenin üzerine saç spreyi yada buna benzer dondurucu bir madde sıkabilirsiniz zaten nane uygun miktarda yapıştırıldıktan sonra üzerini 2 kat olarak yeşil sprey ile boyadım.

Boyamadığınız zaman çok mat görünüyor ve güzel bir görüntü oluşmuyor. Üzerindeki boyada tek başına koruyucu olabilir. 2 aydır yerinde duruyor ve hiçbir problem olmadı, yani dediğim koşulları sağlamanız durumunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Saygılar.

Şeref.
AC (eski kafa) ;)

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2007, 10:00:31 »
sevgılı hobıdas dostum seref bey,
oncelık ıle baharatlar fıkrı entresan.. eger adresınızı bana ozelden verır ısenız sıze elektrık dıreklerın uc kısımlarında anten fıslerı yerıne kullanabılecegınız malzeme gondermek ısterım bırde nacızane mademkı bakır boru kullanıyorsunuz elınıze ınsaat ıslerınde kullanılan kalın eldıven takarak bakır boruları hafıf hafıf ısıtarak yuvarlak oklava gıbı bır nesne ıle kıvrımlarını yapar ısenız daha ıyı netıceler cıkacaktır. ayrıca gonderecegım malzemeler dısında elımden geldıgınce yardımcı olmaya calısırım..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2007, 16:16:19 »
Sevgili Nedim Bey alakanız için gerçekten çok teşekkür ederim. Şuanda (2 haftalık geçici süreyle) sabit bir adresim yok :) Ancak evime döndüğüm anda yardımınızı bekliyor olacağım. Sizin gibi değerli ustaların yaptıklarını her daim hayretle ve ilgiyle takip etmeye çalışıyorum, her konuda da yardımcı olacağınızdan kesinlikle şüphem yok.

Tüm gönlümle sevgiler, saygılar.

Şeref.
AC (eski kafa) ;)

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2007, 16:32:07 »
sevgılı hobıdas dostum,
ustalık gonullerde yer alır hepımız gonulerımızdekı sevgı ıle bırer ustayız zaten..
seve seve elımızden gelenı yapmaya gayret gosterırız.
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #10 : Mayıs 26, 2007, 00:02:41 »

Kırkyıl düşünsem baharatları kullanmayı akıl edemezdim. İnanın artık herşeye diamora malzemesi olarak bakmaya başladım. Kurgunuzda sanırım tek eksik trenler. :)

Emre B. ÇAKIR

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2007, 00:16:39 »
merhaba

sanırım bulgur veya kırık pirincdende balast tasları yapılır..mutfak ne malzemeyle güzel doluymus..

Bu guzel buluslar icin sizi kutlarım

saygılar
a.usta

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 26, 2007, 00:21:34 »
    Şeref bey gerçekten çok güzel.Diaroma yapımında yeni bir boyut açtınız teşekkürler.

mali..

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mayıs 26, 2007, 15:03:39 »
Sevgili Ayhan bey ilginiz için teşekkür ederim şuan hala tren setlerimi oluşturmakla uğraşıyorum bu yüzden henüz bir tren kurgusu yapamadım, maddi açıdan fazla zorlamak istemiyorum kendimi :)

Sayın Emre B. Çakır orjinal malzemelere ulaşım güçlüğü yüzünden kendi imkanlarımla birşeyler yapmaya çalıştım açıkcası zorunluluk çare doğurdu diyebilirim.

Sayın ABDURRAHMAN USTA'm kırık pirinçten balast taşları yapımı için uğraşmaktayım bende bu aralar, olacak gibi bakalım gönlümden onay alırsa bitirdiğimde resimlerini paylaşırım sizlerle, teşekkür ediyorum ayrıca.

Sayın Mehmet Ali bey, ilginiz için teşekkür ederim en küçük bir katkım olabiliyorsa ne mutlu bana.

Niyetim sadece ve sadece paylaşım ve birşeyler öğrenebilmek bu yüzden her türlü önerilerinizi olumlu olumsuz (özellikle olumsuz :) ) bekliyorum.

Saygılar.

Şeref.
AC (eski kafa) ;)

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
AKŞAM OLMUŞ...
« Yanıtla #14 : Mayıs 26, 2007, 23:04:16 »
Minik kasabada akşam görüntüsü

Saygılar. Şeref
AC (eski kafa) ;)

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #15 : Mayıs 27, 2007, 00:10:46 »
Son resim çok güzel :) Fakat sokak lambaları 1/87 ölçek mi? ???

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mayıs 27, 2007, 00:23:01 »
Hayır Yarkın bey, 1/87 değiller elde yapıldılar ve bilerek büyük yapıldılar. Aydınlatmanın yüksekten yapılması gerekiyordu bu nedenledir. İlginize teşekkür ederim.

Saygılar.

Şeref.
AC (eski kafa) ;)

Çevrimdışı Şeref

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2007, 00:26:09 »
Aslında o kadarda büyük değiller 14 cm civarı ancak şimdi bende tekrar baktım resimlerde -simetri odaklama- problemi yüzünden devasa görünmüşler :D
AC (eski kafa) ;)