Model Trenciler Forumu > Yeni başlayanlar için Sorular ve Cevaplar

DC hatta çalışan lokomotifleri minimum akımda hareket.

(1/2) > >>

Sertan Aslan:
Selamlar , merak ettiğim bir konuda sizlerin bilgisine ihtiyacım var.
Şöyleki , Analog yani DC hatta çalışan bir lokomotifi , minimum hız ile çooook yavaş olarak ilerlemesini sağlamak için ne yapmalıyım ?
Bu konu ile ilgili videolar izledigimde, bilgisaraydan yazilimi olan bir program ile istenilen hız seçilerek lokomotif hareket ettirilebiliyor , yani digital sistem mi gerekir?

Kerem Türker:
DCC sistem buna büyük ölçüde yardımcı olacaktır. ancak düşük akımlara tepki verme meselesi aslında motorun ta kendisiyle alakalı. Mesela Lima ve eski nesil Fleschmann lokomotiflerde bu sorun çok fazla yaşanmaktadır. Sebebi ise eski teknoloji motorlar 3 kutuplu oluyor ve düşük akımlarda hareket etmiyor. Belli bir voltajın üzerinde harekete geçebiliyor. Görsel olarak birden fırlayan lokomotif izlemesi pek keyifli değil. Bu motorlara G motor deniyor. Onun çözümü ise eski motorları bildiğimiz bilgisayar cd sürücülerin motorları ile değiştirebiliyorlar. Böylece dcc olarak da kullanıma uygun hale geliyor. G motorlara dcc dekoder uygulasanız da bazen düşük hızlara tepki vermiyor. Ama 5 kutuplu motorlar düşük akımlarda çok daha randımanlıdır. Dolayısıyla kullanacağınız lokomotifin motorunda bitiyor bütün mesele. G motorlu lokomotifleri üyelerimizden Nedim Kuş yeni nesil motorlarla değiştirebiliyor. Bilginiz olsun.

Sertan Aslan:
Bilgi desteğiniz için teşekkür ederim. Bende bu sonuca vardım iş motorda bitiyor.

Aynur&Sermet:
Merhaba Sertan bey,

Kerem beyin dediklerine katılmakla beraber, illaki DC de kalacağım diyorsanız bir elektronik devre deneyebilirsiniz. Atma genişliği modülasyonu (Pulse width Modulation, PWM) tekniği ile DC gerilim ayarı yapan elektronik devreler var. Hazır olarak ta bulabilirsiniz.
Dc lokomotifin hızını ayarlamak için, DC gerilimi 0volt ile 12Volt arasında değiştirmeniz gerekir. Ama Kerem beyin dediği gibi bazı motorlarda bu daha sıkıntılı olabilir. Ama PWM ile çalışan gerilim ayarlayıcılarda durum biraz değişik o nedenle deneyebilirsiniz.
İstediğiniz hızda belki gidebilir.

Kolay gelsin.

iyi akşamlar.

Sermet Eray

Sertan Aslan:
Sorunu , Mehano nun sarı anahtarli , hız ayarlı adaptörü ile çözdüm , eski tip lokolar bile düşük hızda gidebiliyor, bu gibi sorunu olan varsa adaptör ile ilgili.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git