Gönderen Konu: Roco GeoLine  (Okunma sayısı 3311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
Roco GeoLine
« : Nisan 21, 2007, 21:18:27 »
Roco GeoLine kullananlardan yorumlar almak istedim.Geoline'dan memnun kaldınız mı?Bir problemi veya dezavantajı oldu mu?Geoline'ı K-Gleis'a tercih edermiydiniz?Paylaşımlarınız için çok teşekkürler... :)

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
Ynt: Roco GeoLine
« Yanıtla #1 : Mayıs 07, 2007, 15:56:10 »
Anladığım kadarıyla kocaman sitemizde bir tane bile roco geoLine kullanıcısı yok.Ne kadar güzel... :(

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2007, 16:01:24 »
Merhaba Yarkın,

Hayır bende Geoline yok, Geoline'ın tek farkı ray altındaki kabartma sert plastik yatak diye düşünürsek(yanlışsam düzelt lütfen), benim Roco raylarım 92-96 arasında alınmış olan alt yatağı olmayan raylar. Ancak şu kadar söyleyebilirim, üzerinden geçen bunca seneye rağmen halıkurgu ve masakurgularda güvenle kur-izle-sök-kaldır operasyonuna maruz kaldı. Tek sorun fishplate denen rayları bağlayan küçük metallerin zamanla gevşemesi ki pense marifetiyle çözülebiliyor.

Kendinden yataklı ray olarak bolca Fleischman var bende onlardan da gayet memnunum. Bir de önceki sene Toys'rUs dan aldığım yuvarlak Bachman setin rayları bu formda, onların kalitesi pek güzel değil.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2007, 16:21:06 »
Okan abi,ilginize çok teşekkür ederim.Fleischmann C tip rayları pekçok yerde gördüm ve hoşuma gittiler açıkçası.Merak konum şu ki Geoline'ı tercih ettiğim zaman aklım Fleischmann C raylara gider mi?Ray kodları farklı olmasaydı böyle bir düşüncem olmazdı.Bu iki farklı koda sahip rayları bağlayan özel bağlayıcılar varmış ama onları da nereden bulabilirim bilmiyorum.Uzun zamandır Marklin C-Track kullandım.Çok memnun kaldım ve aynı memnuniyeti Roco Geoline'da yakalamak isterim.Tekrar teşekkür ederim.Saygılar.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 07, 2007, 16:54:52 »
Bunlar hep ne yapmak sonuçta ne elde etmek istediğine bağlı, şöyle söyleyeyim bendekileri ve izlenimlerimi paylaşayım sen karar ver.

1. Elimde fazlasıyla düz, dönüş, makas, çapraz eski Lima var, bağlantı parçaları biraz aşınmaya başladı ancak halen kurşunkalem silgisi ile silip kullanabiliyorum. Yatakları yok, sadece travers ve ray, şimdiye kadar hiç kırılma olmadı. Ancak raylarda esneme yükseklik farkı olmaya başladı.

2. Roco raylarımı söylemiştim, özellikle zamanında diğer markalarda(belki halen de olmayan) büyük yarıçaplı dönüşler, 3lümakaslar, makaslı çaprazlar(ingiliz, kuazman?) için almıştım. Sıfır kırılma sıfır eğilme, evladiyelik.

3. Fleischman yataklı veya yataksız bir miktar var, hatta ikinci el aldığım yataksız makaslar var, hepsi taş gibi.

4. Hornby, bir kaç tane dönüş, Y makas vb. Traversleri biraz nazik, hassas.

5. Marklin sadece bir oval set, yataklı ray, sağlam ve sorunsuz.

6. Bachman sadece basit yuvarlak set yataklı ray pek kaliteli değil.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 07, 2007, 20:58:50 »
DC'ye geçmek kararını aldığımdan beri aklımda hep Roco ve Fleischmann vardı.Dediğiniz gibi her iki marka da çok iyi markalar.Sanırım tercihim Roco geoLine olacak.Önümüzdeki yıllarda bir diaroma kuracak olursam balastlanmış roco rayları tercih ederim.Almanya'daki birçok müzede Roco rayların ve çok fazla olmasa da Fleischmann rayların kullanılmasının bir sebebi olsa gerek.Kararım roco,eğer farklı kodlardaki rayları bağlayan özel bağlayıcılar bulursam Fleischmann'ı da düşünürüm.Çok teşekkürler...