Model Trenciler Forumu > Yeni başlayanlar için Sorular ve Cevaplar

5 yıl sonra yeniden

(1/2) > >>

Bozgeyik:
Merhabalar;
2016 yılından itibaren forumun üyesiyim fakat bir türlü aktif bir şekilde ilgilenemedim hobi ile bir çok konuyu ve tavsiye yazılarını okudum, hepsi çok çok faydalı bilgiler öncelikle bunun için foruma katkı ve emek veren herkese tek tek teşekkür etmek isterim.
Şu an Berlin'deyim yılbaşına kadar da burada olacağım o yüzden hobiye olan ilgim hazır artmışken ve fırsatım da varken bir başlangıç yapmak istedim, okuduklarım sonucunda 2 raylı dc dijital H0 ölçekli bir başlangıç paketiyle başlamamın uygun olacağı. Çünkü lokomotif harici almam gereken bileşenleri daha uyguna alabileceğim kanaatindeyim. Temelde istediğim Türkiye şartlarında hobiyi devam ettirmek durumunda olacağım için birden fazla marka lokomotif  ile kompleks bir diaroma yaratmamı engellemeyecek bir sistem ile başlangıç yapmak, bu yüzden doğru bir temel atmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz ?
Biraz bakındıktan sonra şu ürünü buldum :

https://www.haertle.de/Modelleisenbahn/Spur+H0/Startpackungen+Spur+H0/TRIX+21528+Digital+Startpackung+Gueterzug+Epoche+III+DB+DCC+Spur+H0.html

Tabii ki kontrol kumandası ray sistemi taleplerimi karşılar mı bilemiyorum farklı ürünler, setler veya ayrı ayrı lokomotif, ray ve kumanda sistemi almam mı mantıklı ikilemdeyim, vereceğiniz kıymetli dönüşler için şimdiden teşekkürler iyi akşamlar dilerim.

Kerem Türker:
Mehmet Bey Berlin'de bu işe başlayarak doğru bir tercih yapmışsınız. Ancak almayı düşündüğünüz setteki raylar kendinden pedli. Yani balast dediğimiz şekliyle bütün olarak üretilmiş. Dolayısıyla Türkiye'ye geldiğiniz zaman setinizi ray bakımından genişletmek istediğinizde aynı seriyi bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Tamamen kişisel zevk ve tercih meselesi olduğu için sadece kendi tercihimi belirterek söylüyorum; balastsız ray seti ile başlamak ve daha sonra kendinizin balast uygulaması yapması hem malzeme bulma açısından hem de gerçekçi bir görünüm için daha faydalı olabilir.

Bozgeyik:
Cevabınız teşekkürler Türker Bey, 4-5 adet model tren mağazasına gideceğim bu hafta balastsız raya sahip setlere bakayım o zaman.

Özcan:
Mehmet Bey,

Eğer o sette aklınız kaldıysa, aşağıdaki linkteki işlemlerle her türlü farklı marka ek rayı o sete ekleyebilirsiniz :
https://www.trix.de/en/products/trix-c-track/crossing

Selamlar,
Özcan

MERTDURUDAS:
Mehmet Bey merhaba,
bu işe yeni başlıyorsanız size daha radikal birşey söyleyeceğim. Kesinlikle HO ölçek ile başlamayın. N Ölçekle başlayın. Aynı ölçülerde HO ölçekle yapabileceklerinizin iki misli dioramalar yaratabilirsiniz. Türkiye de bu hobinin en büyük handikapı yer problemidir. Evlerimizin içinde  trenlerimize yer bulmak çok zordur. En fazla bir iki metrelik bir masa edinip onun üstünde, ne sığdırabilirseniz, onunla yetinmek zorunda kalırsınız. Bu da HO ölçek ile çok sıkıcı olur. yaklaşık 30cm.lik yolcu vagonlarıyla kaç vagon peşpeşe takarak dizinler oluşturup, kaç katar döndürebileceksiniz. kaç makas kullanabilirsiniz ki, çift hatlar veya tali hatlar yaratabilin. bir peron yapmak isteseniz, üç vagon bir lokomotif en az 110cm. eder. buna göre peron yapacaksınız, birde istasyon giriş çıkışlarında makaslar kullanmak isterseniz ölçüleri düşünün.   hiçbirimizin ne bir garajı, ne bir çatı arası veya kocaman mekanlarda tüm üyelerinin bir araya gelerek trenlerini sürdükleri müthiş dioramalar inşa edilmiş klüplerimiz var.  N ölçekde çok mükemmel modeller var. artık sesli dekoderler, ışıklı vagonlar, çok ayrıntılı, teferruatlı modeller üretilebiliyor. mesela incelediğiniz Trix in N ölçek MiniTrix i var, Fleischmann var, Arnold var. Bunlar N ölçekte çok güzeller. Daha birçok marka N ölçek üretiyor. Çeşit bulamam kaygınızda olmasın, artık herşey üretiliyor. Türkiye de bulamam derseniz, Türkiye de zaten  hiçbirşey yok. Hiçbirşey bulamayacaksınız. Herşeyi dışardan getirtmek zorunda kalacaksınız. sadece kişilerin internete koyup sattıklarıyla yetinirsiniz. sonuç olarak, şahsi tavsiyem N ölçek yapın. ben çok pişmanım, HO ile başladığıma. ama ben başladığımda N ölçek çok zayıftı, çok kabaydılar.  şu anda elimde okadar çok malzeme varki, N ölçeğe dönemiyorum. Youtube bir hazine, çok araştırın, inceleyin. Çünki bu iş, bizim için çok çok pahalı hale geldi. pişmanlıklar çok kötü olur. size kolay gelsin diyorum. çok güzel bir uğraş bu.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git