Genel Konular > Modelcilikle İlgili

TCDD Yük Katarı Modelleri Dönüşüm Çalışması

(1/6) > >>

Teoman Kardaşlar:

Saygıdeğer modeltrenciler.

Bu konumuzda; MTK üyemiz Sayın Alp Günalp Bey'e ait tren modellerinden, dizel makinenin çektiği arkasında
altı adet yük vagonunun bulunduğu yük katarı modellemesini oluşturmaya çalıştık.

TCDD DH 6507 Plaketli V-60 model Roco üretimidir.

2 adet kapalı yük vagonu ile 1 açık kasa yük vagonu Piko üretimidir.

3 adet balast vagonu Roco üretimidir.

Dizel makine üzerine uyarladığımız plaketler kendinden yapışkanlı dijital baskı etiket yapımıdır.

Vagonlar üzerinde uyguladığımız beyaz TCDD ve Ay-Yıldız logoları sulu çıkartma çalışmalarıdır.

Modeller üzerinde çini mürekkebi, akrilik boya, kuru toz pastel ve mat vernik uygulamaları olmuştur.

Teoman Kardaşlar:

Saygıdeğer üyemiz Alp Bey'in model tren koleksiyonunda TCDD yük katar modellerini iyi günlerde değerlendirmesi
dileklerimle sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Arda Tırmaş:
Çok başarılı olmuş ellerinize sağlık, Alp Bey de güle güle kullansın,  gözüm kaldı doğrusu  :)

Teoman Kardaşlar:

Arda Bey, çalışmamıza yönelik görüşleriniz için teşekkürler.

Hazır bu konu açılmışken ben de elimdeki modeltrenlerden, kömür yüklü açık yük vagonlarını,  TCDD logolu modeller
olarak dönüştüreyim istedim.

İtalyan demiryolları (FS) logolu 5 adet kömür yüklü açık  yük vagonları  dizisini TCDD yük vagonları katarı olacak şekilde
dönüştürmeye karar verdim.

Sergileme vitrininden 5 adet vagon modellerini alıp, üzerlerinde inceleme yaparak TCDD yazısı ve Ay-Yıldız logolarını
yerleştireceğim yerleri tespit ettim.

İtalyan Devlet Demiryolları ( FS: Ferrovie Dello Stato Italiane) logosu olan ''FS'' harfleri ile kapı üzerindeki 2 rakamını
vagon modeli üzerinden sileceğiz.

Saf alkol ile kulak temizleme pamuğunu kullanarak yazı ve rakamı siliyoruz. Vagon gövdesi üzerinde servis yazılarını
bırakacağımız için Tamiya maskeleme bantını silme işleminde bu servis yazıları üzerini kapatarak korumaya alıyoruz.

Beyaz TCDD harfleri ve Ay-Yıldız logosunu yerlerine yapıştırdıktan sonra sabitlemek için mat vernik sürüyoruz.

Mat verniği vagon modelinin tüm yüzeyine uyguluyoruz ki, kirletme yapacağımız kuru toz pastel yüzeye daha iyi
tutusun!

Vagon modelinin yüzeyi plastik enjeksiyonlu rengi olduğundan ayrıca boya tatbik edilmemiş. Bu durumlarda plastik parlak
ve kaygan olduğundan toz pastelin yüzeyde tutunması için mat vernik uygulayıp onun üzerine kuru toz pastel ile kirletme
yapıyoruz.

TCDD yazı ve logolu vagon modelimiz ile FS logolu fabrika çıkışlı model arasındaki farkı yaptığımız çalımalar sonucunda
bu şekilde görebiliyoruz.

Ön çalışma olarak bir vagonun tek yüzeyinde yaptığımız çalışmayı, bu vagon modelinin diğer yüzeyinde ve diğer 4 vagon
modellerinde yaparak çalışmamızı tamamlayacağız.

kemalomay:
Hocam bu vagonlardan şöyle bir 5 tane daha bulup yapsan ne katar olur var ya, tadından yenmez.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git