Model Trenciler Forumu > Üyelerimizin yapmış olduğu öğretici çalışmalar.

raylara yukselti vermek

(1/1)

ali osman manav:
Raylara yükselti vermek için altına ne koyabilirim

utkan:

--- Alıntı yapılan: ali osman manav - Eylül 09, 2016, 09:19:27 ---Raylara yükselti vermek için altına ne koyabilirim

--- Alıntı sonu ---

Osman'cım selam,

Kullandığım tip raylarda kendiliğinden yükselti olduğu için böyle bir sorun yaşamadım. Ancak yurt dışında gördüğüm kurgularda mantara benzeyen ya da mantar olan malzeme çok tercih ediliyor.  Eminim marka bazında bilgisi olan birmodelci arkadaş çıkacaktır... :)
İyi Bayramlar... :)

m.utkan

ali osman manav:
Sağol mehmet abi Teşekkürler

CAN:
Merhaba,

Raylara yükselti verebilmek için genellikle kullanılan iki tip malzeme var. Birincisi mantar bazlı, ikincisi ise stropor bazlı. İkiside kullanışlı. Üreten firmalar epey var ama, benim bildiklerim Woodland Scenics (Stropor), Faller (Mantar) ve Proses (Mantar). Türkiyede en çok kullanılan mantar olan. Bende onu kullandığım için biraz daha açıklayabilirim.

Hem Fallerin, hemde Prosesin ürünlerini kullandım. Fallerinki 2x50 cm ebadında ve yaklaşık 5 mm kalınlığında olup kenarları 45 derece pahlı. Sadece düz olarak imal ediliyor. Proses (ki kendi markamız) Bachmann, Hornby ray geometrisine uygun 2 mm kalınlığında ve her ray formunda imal ediliyor.

Kullanıma gelince, burada istediğiniz ray yükseltisi önemli. Düz arazide Faller bayağı yüksek kalıyor, ve göze hoş görünmüyor. Form vermek gerektiğinde de bayağı uğraşmanız gerekiyor. Proses üretime başladıktan sonra tamamen onu kullanmaya başladım.

- Öncelikle form verme sorunu yok. Her geometriye uygun parça var.
- Düz alanlarda 2 mm çok uygun bir yükseklik. Doğal bir görünüm sağlıyor.
- İsterseniz ray yataklarını 2-4-6 mm oranında üst üste yapıştırarak istediğiniz yükseltiyi elde edebiliyorsunuz.

Mantar, ray montajı için hem gerekli sertliğe, hem gerekli yumuşaklığa ve elastikiyete sahip olduğu için benim tercihim. Yüksek yoğunluklu stropor malzemelerde ray balansını tutturmak daha fazla dikkat ve uğraş gerektiriyor.

Ben sadece tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Karar size kalmış. Tabiiki benim bilmediğim, başka arkadaşların kullandığı daha değişik malzemelerde olabilir. İnşallah yardımcı olmuşumdur.

Saygı ve sevgilerimle,


Can

   

ali osman manav:
Teşekkürler can bey  verdiğiniz bilgiler için

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git