Gönderen Konu: Vahşi Kapitalizm Soma'da Cinayet İşledi  (Okunma sayısı 6017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Vahşi Kapitalizm Soma'da Cinayet İşledi
« : Mayıs 16, 2014, 02:04:44 »
Bu forumu kurduğum günden beri burada tek bir siyasi içerikli mesaj yazmadım. Yazılmasına da izin vermedim. Sinir, öfke ve isyan içindeyim kusura bakmayın, bu kuralı ilk defa bozuyorum. Aslında siyasi falan da değil insani bir tepkimi dile getiriyorum.

Bu ilk ve sondur. Muhtemelen böyle bir vahşet ve zavallılık bir daha yaşanmaz bu kuralı bir daha bozmayız.

KAZA FALAN OLMADI VAHŞİ KAPİTALİZM VE ORTAKLARI SOMA'DA CİNAYET İŞLEDİ

1,200 TL ye dünyanın en tehlikeli işlerinden birini yaptırtmak ölmemiş olsalardı bile kapitalizmin cinayetidir.

1,200 TL ye dünyanın en tehlikeli işinde çalışmaya mecbur bırakılmış olmak Türk kapitalizminin ve devletinin cinayettir.

Dünyanın en tehlikeli işi eğer "sadece Türkiye'de bu kadar tehlikeli" ise bu gene Türk devletinin cinayetidir.

Devlet kömürü nasıl olursa olsun "ucuza" mal etmek için işi en düşük teklifi veren firmaya ihale ediyorsa devlet de vahşi kapitalizmin ortağıdır.

Devlet, sistem, liberal ekonomi tümü de bu cinayetlerin ortağıdır.

Bu çok acı olay için hükümete saldırmak bence çok eksiktir. Bu vahşi ekonomik sistem, bu hükümeti de aşan ama bu hükümetin de acımasızca ve işine geldiği gibi kullandığı bir kapitalist sistemdir. Hükümet eden AKP olmasaydı da bunlar olabilirdi. Maaşları gene 1200 TL olabilir ve gene ölebilirlerdi.

Ama bedava kömür dağıtmak için bu işçilerin 1200 TL ye çalıştırılmasına göz yummak devleti de bu cinayete büyük ortak yapmıştır.

Dünyanın en tehlikeli işi olan "Türkiye'de madenci olmanın" aylık karşılığı 1200 TL ise diğer güvenlik önlemlerine ne kadar para ayrılmıştır düşünün.

Bunların olanların tümü gem vurulamayan vahşi kapitalizmin malesef en çarpıcı özetidir.

Bu olay üstüne kaza, kader, fıtrat, şehit oldular, hamdolsun, inşallah laflarıyla konuşan siyasetçiler var. Ayıptır, günahtır.

70-100-150 sene evvelki kazalardan örnekler vermek siyasilerin ahlaksızlığı, terbiyesizliğidir ve milletle alay etmektir, insanları aptal yerine koymaktır.

Bu işçiler şehit olmadılar, şehitlik "kutsal bir amaç uğruna ölmek" demektir, ki herkesin kutsalı da farklı olduğuna ve nedense şehit olanları cepheye, madenlere sürenler genellikle rahat koltuklarında, yataklarında olduklarına göre aslında başkalarının ihtirasları, parası, gücü uğruna "ölmenin" tesellisi olsun diye uydurulmuş bir kavramdır. Şehit oldular diyerek geride kalanların isyanlarını hafifletmek, bastırmak, aslında ne için can verdiklerini örtmenin ahlaksızca bir usülüdür, kandırmacasıdır. Hangi kömür işçisi "1200 TL ye kömür çıkartayım, kutsal bir iş yapayım, ölürsem de şehit olurum" demiştir.

Bu işçilerin kaderinde, fıtratında ölüm yoktu, bu zavallı işçiler, aileler para hırsının vicdanları tamamen kör ettiği bir sistemin ve onun ortaklarının kurbanı, cansız bedenleri oldular.

İlk su altından geçen metronun yapılmasında 150 sene sonra, üstelik kendi teknolojimiz ile de yapılmayan Marmaray açılışında Mars'a adam göndermişçesine kutlama yapanlar biraz medeni ülkelerde eşi benzeri en son 50-70-100 sene evvel görülmüş bu tip ölümlere kaza, fıtrat, şehit oldular demesinler.

Bu ölümlerde payı olan, bütün dünyanın bildiği önlemleri hala almamış olan, bu işçiler kendi menafaatleri için 3 kuruşa sömüren herkes yazıklar olsun.

Ve eğer Allah varsa, ve adilse, ve vicdanlıysa bunları unutmasın, payı olanları öbür tarafta aynı kömür madenlerinde, aynı koşullarda çalıştırsın.

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2014, 02:19:01 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: Vahşi Kapitalizm Soma'da Cinayet İşledi
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2014, 14:29:30 »
Yazılacak ve söylenecek her şeyi dile getirmişsin. Bize bir şey kalmamış. Teşekkürler....

Çevrimdışı diesel

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2014, 15:38:28 »
Harun abi.Hepimizin içinden geçenler üç aşağı beş yukarı aynı.Ağzına sağlık.Hislerimize tercüman olduğun için.Daha fazla traji komik söylemler duymamak,insanlara hakettiği çalışma ortamlarının bir an önce sağlanması ve DENETLENMESİ umuduyla.
Ali Rıza ÇURA

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 16, 2014, 17:36:21 »
Ağzınıza Yüreğinize sağlık harun bey

Çevrimdışı O?uz Tosun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2014, 22:19:08 »
Manisa'da yaşayan ,facia ve acıyı çok daha yakından yaşayan biri olarak her cümlenize katılıyor,eklenecek daha çok cümleler olduğunu düşünüyorum.Ama ve maalesef kapitalist kafa yapısına sahip,eğitimsiz,bilinçsiz,çıkarcı,korkak vatandaşlar olmaya devam ettiğimiz sürece güdülmeye ve ölmeye devam edeceğiz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2014, 22:30:45 »
En çok da şuna yanıyorum , aç gözlü zenginler ve bizler gibi bu düzenin nimetlerinden az çok yararlananlar yüzünden dünya cehenneme dönecek ( muhtemelen 50 yıl sonra başlayacak ) ve  bu tüketim düzeninden neredeyse hiç faydalanmayan suçsuz yaklaşık 2 milyar insan ilk önce ölecek.

Yazık çok yazık.............

Önemli not:40-50 yıl sonra erimeye başlayacak denilen güney kutbunda , erime bu yıl başlamış.Bilim insanları şaşkınlık içinde......................
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2014, 00:46:26 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı nurullah

• Forum Üyesi
    • Firma Tanıtım Sitesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 17, 2014, 00:14:12 »
Sayın abim sözlerinin bazılarına katılıyorum ama bazıları tamamen katılamıyorum kusura bakma kimse kimseyi 1200 tl ye mecbur etmiyor çalışın diye bu çalışanlar 1200 tl degilde 5000 tl ye çalışa yinede şehittir hatta 750 tl yede.

Şehitligin maaşla bir ilgisi yok.

(Hz. Peygamber Efendimizin (asm), savaşta şehit olanların dışında, doğumdan dolayı vefat eden kadının, boğularak, yanarak ölen mü´minlerin de şehit sayıldığına dikkat çekmiştir. (İbnu Mace, Cihad, 17)

İnsanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanın yangında veya boğularak ölmesi, onun günahlarına keffaret olacağı gibi şehitlik mertebesine de yükseltir.)

Diyorsunki eger ALLAH c.c varsa.

Sen ALLAH c.c varlıgına inanmıyorsun anlamına geliyor bu senin görüşün ama benim görüşüme saygı duyuyorsan yazacagın kelimelri şeçmeni tercih ederim.

Birde tavsiyem kuranı kerim okursan ALLAH c.c varlıgına inanırsın.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2014, 00:57:56 »
Tamam arkadaşlar , bu konuyu burada KAPATALIM.

böyle şeylere inananlar ölenleri şehit kabul ederek üzülsün , inanmayanlar sadece üzülsün , kimin doğru söylediği bir gün anlaşılır , bu gün değil.

Şimdilik bizlere düşen , bu insanlar için yapılan yardım kampanyalarına katılarak biraz olsun dertlerine derman olmak...................................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2014, 03:14:21 »
Nurullah kardeşim,

Kimse kimsenin görüşüne saygı duymak zorunda değildir. Görüşlere saygı duyulmaz, görüşlerini ifade edebilme hakkına saygı duyulur. Farklı görüşleri beğenmesek de tahammül ederiz, bunun adına da demokrasi denir.

Benim inancım veya inançsızlığım bana, seninki de sana aittir. Aslolan birbirini zorlamamak, benim de yaptığım gibi herkesi kendi inancı ve görüşü ile kabul etmek, bunun ayrımcılığını yapmamak, bunları karşılıklı nefrete dönüştürmemektir.

Mesela bir hristiyan tanrısından çok oğlu saydığı İsa'ya dua eder, ondan yardım ister. Hristiyan bir üyemiz kendi itikatınca bu işçiler için "İsa sizi korusun" diye dua ederse müslümanlara saygısızlık etmiş olmaz. Faydası olur mu bilmem ama kendince iyi birşey yapmış olur. Bir müslüman İsa'ya tapınmaya tabii ki saygı duymaz ama hristiyanın tapınma şekline ve özgürlüğüne saygı duymak zorundadır.

Ben senin görüşlerine değil ama senin şahsına ve bunları özgürce ifade edebilme hakkına saygı duyduğum için ne istiyorsan onu yazabilirsin.

Ancak burası bir model tren forumu olduğu için bu tip konular hele din konusu burada hiçbir zaman tartışılmaz, izin verilmez. Bu forumun dini, milliyeti yoktur. Herkese de açıktır.

Yaşadığımız çok istisani bir Türkiye felaketi olup hepimizi üzdüğü ve ilgilendirdiği için böyle bir konu sadece bir kereye mahsus açılmıştır ve bu konu ile sınırlı ve kısa bir süre için geçerlidir. Benim yazımın dinle hiçbir bir ilgisi de yoktur, sadece insan hayatının ucuzluğu ve sistemin acımasızlığı üstünedir.
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2014, 04:56:33 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2014, 07:54:34 »
Harun bey ağzınıza yüreğinize sağlık . bu kadar can kaybının suçu bu iktidar,hükümet,muhalefet ve bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm partilerindir. üçüncü dünya ülkesi olmaktan çıkamadık hala . yazıklar olsun . ayrıca somada çalışanlar 1200 tl maaşla çalışmıyorlar günlük 40 tl yevmiye ile  çalışıyor haftada 6 gün çalışıyorlar maaşları ayda 1040 tl dir 

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2014, 10:05:53 »
Sevgili dostlar;

Yazılarınızı bir çırpıda okudum çok çarpıcı tespitleriniz mevcut. Bende azda olsa tespitlerimi 10 maddede sizlerle paylaşmak isterim.

1- Dini konulara girmiyorum çünkü inancım hoşgörüyü emrediyor. Ayrıca kendime saygım herkese saygı göstermem gerekliliğini bana hatırlatıyor.
2- Hak ve hukukumuzun ne olduğunu ne merak ediyoruz nede uyguluyoruz nede öğreniyoruz. Sadece kulaktan dolma bilgiler ile günümüzü geçiştiriyoruz.
3- Doğru tepki vermeyi bilmiyoruz. Haklarımızı bilmediğimizden aramak yerine terör yaratıyor başkalarının hakkını ve özgürlüğünü kısıtlıyoruz.
4- Güveniyoruz ( bu kelimeyi uygun gördüm çünkü şekilciyiz ye kürküm ye de belirtilen dış görünüşe göre hareket ediyoruz. ) KESİNLİKLE DENETLEMİYORUZ
5- Ümmetçiyiz; Bizden ise doru yapar değilse tukaka
6- Kapitalist olmaya çalışıyoruz ancak ben son neredeyse 50 yıldır gelişmiş ülkelerde böyle kazalar ( iş kazalarını saymakla bitiremeyiz ) olmuyor bu tip ülkelerde Hakikaten ÖNCE GÜVENLİK . Biz Türküz bize bir şeycik olmaz demiyorlar
7- Gördüğümüz hataları şikayet etmiyoruz Nede olsa gammazcı olmak istemeyiz. Gelişmiş ülkelerde sizi gayet güzel şikayet ediyorlar
8- En önemlisi nasıl yaşamak istiyorsan onu seçersin mantığı devam ediyor ( Kelle koltukta 1940 tan beridir yaşıyoruz ) Gelişmiş ülkelerde kanun - denetleme ve ceza varken bizde bir gecede maaşını onaylayan 550 ancak her şeyi kılıfına uyduran insanları seçen bir toplumumuz var.
9- Çocuklarına birey olabilmeyi sevgiyi-saygıyı-bilgiyi-teknolojiyi-insanlığı-doğayı sevmeyi vb birçok konu varken biat etmeyi, kayıtsız şartsız emre itaat etmeyi öğretmeyi bıraktığımızda
10- Bizlerin şuan bu topraklar üzerinde özgürce yaşayabilmemiz için canını hiçe sayarak vefat eden insanlara küfür etmeyip saygıyla andığımızda

Yazılabilecek çok konu var ancak son olarak BEN değil BİZ dediğimizde adam olacağımızın insanlarımızın ZİHİNLERİNE KAZINDIÐINDA görevimiz son bulacak

Sevgiyle kalın 

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2014, 14:23:38 »
Abi yazdıkların çoğumuzun hissetlikleri şeyler aslında.

Malesef yine bir "çok ucuz" facia yaşadık, yaşatıldık,
bedava kömür dağıtmak için daha ucuz maliyet adına birkaç taşerondan arta kalan 1200 tl için ölmek,
o bölgede büyürken "madencinin kaderi" yazgısı bilinç altına işletilmiş insanlarımızın
daha iyi bir iş bulamayıpta mecburen madene inmek zorunda kalmaları hep kader midir ?

Sedyedeki çamuru düşünme naifliği gösteren insanım bilmiyor ki kendisine hangi gözle bakılan bir kapitalizmin içinde kaybolup gitmiş,
Ülkemin her köşesinde farklı sektörlerde benzer koşullarda çalışmaya mecbur bırakılmış niceleri var,

Ve yine malesef daha fazla para kazanma uğruna her türlü güvensiz ortamda insanları çalıştıranların suçuna
facialar yaşandığında "kader, alın yazısı, fıtrat" söylemleriyle durumu normalleştirmeye çalışanlarda ortaktır...
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2014, 14:26:40 Gönderen: mesut kurt »