Gönderen Konu: Uzun İnce Bir Başlangıç  (Okunma sayısı 28751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
Ynt: Uzun İnce Bir Başlangıç
« Yanıtla #40 : Şubat 26, 2014, 21:38:58 »
kemal bey ve koray bey abılerım belkı konu dısı olcak benım lokomatıfın bır tekerın lastıgı cıkıyor kısaca bollasmıs olmuyor yerıne ne yapmam gerekıyor bayır cıkarken patanac yapıyor kereta bılgılendırısenız cok sevınıcem sımdıden cok tskler abıler

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #41 : Şubat 26, 2014, 22:18:33 »
Merhabalar Lastik yıprandığı zaman bu tip problemler malesef olur. 2. Çözüm var ya lastiği değiştireceksiniz. Yada eğimi biraz azaltmayı deneyin. O ölçekteki oraya uyabilecek bir lastik takın. Bir başka çözümde japon yapıştırıcıyla yapıştırmak olur. Yapıştırırken dikkatli olun sıvı olduğundan az bir miktar sürerek yapıştırın. Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
« Yanıtla #42 : Şubat 27, 2014, 06:27:54 »
tsk ederım koray bey dıkkatlı bır sekılde denıcem japonla yapıstırmayı yada rampayı azcık kuculcez cok tskler

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Nisan 05, 2014, 17:51:40 »
Kısa bir aradan sonra herkese selam. İşer güçler aile derken tren konusuyla çok ilgilenemedim ama isteğe aynen devam.

şimdi yine bir tavsiye talebim olacak ustlar olarak.

HO seti yapmaya ve 2R sistemi kullanmaya karar vermiştim ancak beklenmedik bir gelişme oldu. Ailem emekliliklerini geçirmek üzere Bodrum'a gider babam eski tren setinden kalan herleyini bana bıraktı. Bir dolu ray, vagon, ev maketleri tüneller vs artı 5-6 tane lokomotif. Şimdi bu aslında başlangıç için süper bir fırsat olarak görülsede şöyle bir durum var. Lokomotiflerin ve vagonların çoğu Marklin. (1-2 tane Piko) Şimdi bildiğim kadarıyla model trende sistem gereği marklin ve diğerleri diye ayrılıyor. Bu durumda önümde iki seçenek var..

1- Elimdeki marklin setini tutup iyice bir bakımdan ve ayıklamadan geçirdikten sonra bunun üzerinden bir set kurmak. Burada beni endişlenediren tek konu marklin seti kurunca başka bir amrkaya yönelemeyecek olmam ve marklini Türkiye'de rahat temin edememek.

2-Marklin'den vazeçecem ve diğer markalarla sıfırdan bir set kuracam. Bunun en büyük eksisi bana maaliyeti olacak.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Nisan 05, 2014, 20:06:12 »
Alper kardeşim , marklinlerini ziyan etme , muhtemelen rayların dar açılıdır , istersen onları içerde kullanabilir ve dışında yeni bir DC hat çevirebilirsin , ayrıca istersen marklin vagonlara DC tekerlek takarak kullanabilirsin ( proseste DC tekerlekler var )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Nisan 05, 2014, 22:35:59 »
Selamlar, hayırlı olsun öncelikle. Kemal abime katılıyorum mix sistem yapın ikisini birden kullanabilirsiniz. Birini diğerinin üstünden köprüyle falanda gecirerek kullanabilirsiniz. Hatta daha ilginç olarak marklin raylarda dc yürütebilirsiniz. Marklinler akım dışı yerlerde yatarken dc leri dönürebilirsiniz.  Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Nisan 05, 2014, 22:44:13 »
Bir kez daha teşekkürler Kemal Bey, Koray Bey hızlı cevap için. Elimde başlangıç için oldukça yeterli malzeme olduğu için Marklin'leri harcamak benimde içime sinmeyecek gibi.

Mix sistem konusu hiç aklıma gelmemişti. İtiraf edeyim bu alım elektrik işlerini tam olarak anlayabilmiş değilim. Bunu biraz daha çalışmam lazım sanırım :)

Şimdi yapmam gereken en öenmli konu öncelikle lokoları bir bakımdan geçirmek. Uzun süredir aktif olarak kullanılmadıkları ve 3-4 taşınma süreci geçirdikleri için iyi bir bakıma hityiaçları olabilir. Bu konuda Proses'den yardım almam mümkün mü acaba?

Teşekkürler,
Alper

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Nisan 05, 2014, 23:47:15 »
Merhaba,

Çocukken raylarımın bir kısmı Marklin K-serisiydi (K=kleber/plastik; görünüşleri bizim kullandıklarımıza benzer) ve DC raylarla birlikte gayet iyi işliyorlardı. M (Türkiye'de en bol bulunan ray tipi; M=metal) ya da C (Yeni seri) tip raylarla malesef bu imkansız. Tahminim seninkiler de M serisidir. Belki C serisi rayları yalıtmak mümkündür. Ne de olsa Trix dclerini kullanıyor.

Marklin ayrıca her vagonu için ne tür dc tekerlek gerektiğinin bilgisini de verir kolayca değiştirebilirsin. Gerekirse, Pera Hobby'de var. Lokomotifler ayrı bir sorun. Onlar için incelikli çalışma gerekiyor. Tekerleklerden birini dingilden çıkarman ve yalıttıktan sonra japon yapıştırıcıyla tekrar tutturman gerekiyor. Tabii, oluşan çap farkının da önüne geçmen gerekiyor. Ayrıca akım almasını istediğin dingillerin tekerleklerini de karşılıklı yalıtmalısın. İkisi de aynı tarafta olursa lokomotif yine çalışmaz. İçeride de kabloları yeniden düzenlemen gerekir. Pabuçtan gelen elektrik hattı bir dingile yönlendirilmelidir. İşin teorisi bu kadar, pratiği için daha tecrübeli arkadaşlar da var. İstersen onlara danışırım.

Kolay gelsin
Naci

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Nisan 06, 2014, 15:13:16 »
Alper kardeşim , bu iş mesajla olmaz , iyice aklın karışır , cumartesi günleri klübe geleceksin ve orada her şeyi konuşarak öğreneceksin , en garantili yöntem budur.
Çok fazla marklinci üyemiz yok ama bir cumartesi Mehmet Utkan'a rastlarsan yaşadın , marklin uzmanıdır.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Uzun İnce Bir Başlangıç cumartesi çağrısı
« Yanıtla #49 : Nisan 06, 2014, 15:22:01 »
Önceki mesajımı yazdıktan sonra öğrendim Alper kardeşim , bu cumartesi klübe gelirsen Mehmet Utkan ile görüşebilirsin .( 14.00 den sonra )

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Nisan 06, 2014, 18:08:55 »
Bu Cumartesiden kasıt 12 Nisan Cumartesi midir? Yoksa dündü ve geç mi kaldım :)

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Nisan 06, 2014, 19:27:09 »
Dün yoktu.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Nisan 06, 2014, 23:44:43 »
12 nisan cumartesi günü klüpte hem DC ci , hem de marklinci  İşbilenler olacak.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Nisan 07, 2014, 01:06:36 »
Marklin konusunda bende görüş paylaşmak isterdim, ancak o tarihlerde İstanbulda olamayacağım maalesef. Ayın 12 sinde ESU ile görüşmem var, yanar dönerli lokolarla ilgili  ;D ;D ;D

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Nisan 07, 2014, 01:19:55 »
Marklin konusunda bende görüş paylaşmak isterdim, ancak o tarihlerde İstanbulda olamayacağım maalesef. Ayın 12 sinde ESU ile görüşmem var, yanar dönerli lokolarla ilgili  ;D ;D ;D
tamam , elbet gelirsiniz İstanbul'a yanar dönerli lokocular...........

Hem lokoyu hatırlatın , hem de fuara gidemeyenleri çatlatın , bol bol resim ve bilgi getirmeyin de bak nooluyor görün....

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Nisan 07, 2014, 15:16:58 »
Bugün Harun Bey ile de görüşme fırsatı buldum. Umarım bir aksilik çıkmaz ise Cumartesi günü elimdeki lokolarımı da alıp toplantınıza eşlik etmeyi planlıyorum. Lokoların bakımı ve tamiri için her türlü öneriye teklife açığım :)

Bu arada gelen kolilerde kaba bir envanter sayımı yaptım. 4 Marklin+2 Piko toplam 6 loko var. 20'ye yakın yük vagonu 10-12 tane yolcu vagonu var. Bunun dışında hazır yapılmış 2-3 ev ve 2-3 istasyon maketi, 4 alçı tünel, 4-5 tane plastik köprü, bir koli ray (marklin K serisi), 9-10 paket farklı bitki örtüsü malzemesi, sokak ışıklandırmaları, tren/maket ışıklandırma sistemleri gibi vs pek çok aksesuarda mevcut.

Bunlarda kendime bir tam sistem rahatça çıkartabilirim gibi gözüküyor ama önce iyi bir kurgusunu yapmam lazım.   

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Mayıs 06, 2014, 03:01:50 »
Herkese selam.. yoğunluktan dolayı zorunlu bir aradan sonra hazırlıklara kaldığım yerden devam :)
Şu an odada masaının kurulacağı alan tamam. Masa konusunda ilk başta bir marangoza yaptıracam diye planlamıştım ancak kendim yapmaya karar verdim.
Özellikle taban olarak kullanılacak malzeme seçimi ile ilgili forumda yazılan birşeyler hatırlıyorum ama emin olmak için burdan da bir danışmak isterim.
Tabanı istediğim ölçülerde Bauhause'dan gidip kesitrecem ama mazleme olarak ne seçmeliyim? :)

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Mayıs 06, 2014, 11:11:16 »
Herkese selam.. yoğunluktan dolayı zorunlu bir aradan sonra hazırlıklara kaldığım yerden devam :)
Şu an odada masaının kurulacağı alan tamam. Masa konusunda ilk başta bir marangoza yaptıracam diye planlamıştım ancak kendim yapmaya karar verdim.
Özellikle taban olarak kullanılacak malzeme seçimi ile ilgili forumda yazılan birşeyler hatırlıyorum ama emin olmak için burdan da bir danışmak isterim.
Tabanı istediğim ölçülerde Bauhause'dan gidip kesitrecem ama mazleme olarak ne seçmeliyim? :)

Alper bey merhabalar.Ben siteye daha yeni girmiş bir üyeyim.Haliyle açılmış olan bir çok konuyu sürekli okumaya ve öğrenmeye çalışıyorum.Fakat bizim sitedeki tecrübeli abilerimizden farklı olarak bir dezavantajımız var sanırım oda iş güç ile uğraşmaktan doğru dürüst vakit bulamamak.Bendede 10 yıldan daha eski yıllarda alıp bir gün başlarım diye bir kenara koyduğum bir kaç tren seti ve raylarım var.Bende senin gibi artık evde ufak ufak bir şeyler yapma işine giriştim.

Öncelikle taban demişsin.Ben taban olarak oğluma ilk aldığım ve sonradan depoya attığım yatağının sunta tahtasını kullandım.Çok dandik pres yapılarak elde edilmiş bir şey.Ama üzerine güzelce renkli kalın naylon kapladım ve çok güzel oldu.Üzerinde büyük bir ağırlık taşımayacağı için kırılma gibi bir sorunda olmadı.Ölçüsü 1.80x90cm. Ama sen dediğin ölçüyü hatta L şeklini vereceksen tabi MDF kestirmen daha iyi olacaktır.Sağlam olur.

Bu arada ustaların belirttiği gibi hem A.C. marklin ve D.C. trenler için ayrı ayrı ray döşemende daha güzel olur kanaatindeyim.Hem marklinlerini değerlendirmiş olursun.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #58 : Mayıs 06, 2014, 14:34:10 »
Alper bey, zemin olarak mutlaka su kontrası kullanın. Diğer ürünlerde deforme, şişme vs gibi zamanla oluşacak sorunlar ileride sıkıntı yaratacaklardır.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Mayıs 06, 2014, 18:42:16 »

Ben 8 mm OSB kullandım biraz ince oldu 10 mm OSB daha iyi olur.