Gönderen Konu: Uzun İnce Bir Başlangıç  (Okunma sayısı 28750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Uzun İnce Bir Başlangıç
« Yanıtla #20 : Şubat 14, 2014, 18:54:02 »
Detaylı yardım için çok teşekkürler. Gönderdiğiniz linkleri en kısa sürede inceleyeceğim. Ama x ve y'lerden oluşan son teknik yorumunuz değerlendirmek için biraz daha okumam gerek sanırım. Tabiri caiz ise biraz fransız kaldım :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Whyte_notation Sayfasındaki sağdaki resimler kolayca anlamanızı sağlayacaktır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Locomotives_by_wheel_arrangement sayfasında pek çok lokomotifin tekerlek dizilimini görebilirsiniz.

Örneğin 2-10-2, önde 1 dingil klavuz(2 teker), kazan altında 5 dingil(10 teker), markiz altında 1 dingil(2 teker) var demek. Bu tekerlek dizilimi DRG 45 model buharlı(kömür vagonu olan) lokomotifte(Steam Loc with Tender) bulunuyor. Bir Br45 modeli İlyas hocamızın koleksiyonundan...
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3576.msg33962#msg33962

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Şubat 14, 2014, 20:16:25 »
Eğer çokça küçük vagon çektirecekseniz de yan gerilmeleri azaltmak, raydan çıkmayı engellemek için büyük yarıçap lazım.

Okan'ın söylediklerine ek olarak, küçük vagonlar söz konusuysa, yarım değil, çeyrek dönüşlerle daha düşük yarıçaplı virajlar da kullanılabilir. Vagon uzunluğu (gelecekte alınacak olanlara da) dikkat edilerek viraj kurabilirsiniz. Kolay gelsin

Naci Aklan

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Şubat 14, 2014, 20:48:18 »
Naci Bey, Okan Bey, ek bilgiler için tekrar teşekkürler. Verdiğiniz siteleri inceliyorum ve çok yardımcı oluyorlar. Kafamda biraz daha şekillendikçe yazıyor olacağım ek destek için
Sevgiler

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #23 : Şubat 14, 2014, 21:09:54 »
Ahhhhh ahhhhhh yanlız kaldım. Siz Ho cular yokmusunuz. ;D neyse 200X115-75 te şöyle 10 katınız bir kurgu yapıyımda görün siz :) şakası bir yana hayırlı olsun madem ho yapacaksınız seçenekler çok fazla iyice incelemekte yarar var. Az ama öz yapmakta yarar var. Bence madem Ho yapacaksınız kereste kömür gibi sanayi tipi , yada ülkemizin bir kesitini çalışmanız çok fazla dağılmanızı engeller. Kolay gelsin diyorum.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Şubat 14, 2014, 21:11:40 »
Bu arada sevgili Kemal omay abimizin diaroması da var forumda isterseniz bir göz atın neler oluyormuş diye :)

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Şubat 14, 2014, 23:57:09 »
neyse 200X115-75 te şöyle 10 katınız bir kurgu yapıyımda görün siz :)

hiçbişi diilde bunu kıskanırım ;)

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Şubat 17, 2014, 12:56:56 »
Herkese selamlar... kurgumu planlamak için araştırma sürecim devam ediyor. HO yapacağım kesin. İlk N tercihime döneceğimi sanmıyorum. Kesin olarak belli bir döneme ve tarihe ait bir kurgu yapacam.

Şu anki ilk işim sahip olacağım ala üzerindeki ray düzenini çıkartmak olacak. Bunun için Koray Bey'in önerdiği SCARM programını kullanıyorum. Programı yavaş yavaş çözmeye başladım. Ancak şimdi karşıma karar vermem gereken "elektrik/ray" seçim konusu geldi. Foruma Okan beyin kattığı "Model Trencilikte Kullanılan Güç/elektrik Sistemleri Nelerdir" başlıklı yazıyı 2-3 kere okuduktan sonra aşağı yukarı durumu anladığımı sanıyorum. Ama tabi bu yazı tek başına seçim yapmak için yazılmamış. Burada biraz tecrübe görüşüne ihtiyacım var. İlk olarak ray sistemlerini gerektiğinde kolay tedarik edebilmek ikincisi de yeterli çeşidi bulabilmek açısında hangi marka/markalara yönelmemi tavsiye edersiniz?

İçimden bir ses elektrik sistemi olarak 2Ray/DC önerisi geleceğini düşünüyorum ama onu da duymak isterim :)

Görüşler için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #27 : Şubat 17, 2014, 14:00:18 »
  Alper bey selamlar, 2ray DC sistem daha fazla kullanılıyor bildiğim kadarıyla ve tabii ki daha kolay bulunabiliyor.Kolay gelsin.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Şubat 17, 2014, 17:04:33 »
Dc seçmeniz yararınıza olur. Hem çok kolaylıkla bulabilir hemde tek bir markaya bağımlı kalmazsınız. Hornby raylar oldukça güzel alabilirsiniz. Ama ben balastla uğraşmıyım derseniz farklı firmaların balastlı rayları var. Raylarda tek dikkat etmeniz gereken code numaralarıdır. Farklı firmaların farklı code numaraları oluyor. Bu nedemek raylar arasında kot farkı oluşabiliyor birleştirmek istediğinizde. Forumda bunun açıklaması yapılmıştı bulursam linklerim.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Şubat 17, 2014, 21:44:34 »
2ray DC gidecem bu durumda. Tüm detaylarla olduğu gibi balast ile de uğraşmayı planlıyorum açıkçası.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Şubat 17, 2014, 22:29:06 »
Zaten gerçekçilik istiyorsanız balastlamalısınız. Diğerleri benim çok hoşuma gitmiyor açıkçası.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Şubat 17, 2014, 23:37:52 »
Ho raylardaki kodlar

100,83,73,55 olarak geçiyor. Bu şu demek oluyor elinizde diyelim code 55 raylar var rayın metal kısmının yüksekliği 0,055 inc oluyor. Netten aratarak hangi firma hangi codeları üretiyor bulabilirsiniz. Ray alırken bu önemli sonuçta farklı code lu raylar alırsanız yükseklik farkı sıkıntı yaratacaktır. Hornby raylar code 100 dür.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Şubat 17, 2014, 23:57:19 »
Bilgi için teşekkürler. Ray işini inceleyip bir karar vermem gerekecek. Pahalı olacağından bir kerede herşeyi alıp kuramayacağım için parti parti sistemi toparlayıp kurmayı planlıyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2014, 14:30:50 Gönderen: alberto_di_gio »

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Şubat 21, 2014, 13:06:40 »
Herkese selam,

Son bir kaç gündür SCARM üzerinde ray planlaması denemeleri yapıyorum. Öncelikle farkettim ki ray planı çıkarmakayrı bir zanaatmiş. Sandığımdan zor olacak ;D

Bu noktada raylar ile ilgili iki sorum var.

1-SCARm programı içinde  planı yapmadan önce ne marka ray kullanacaksam seçmek durumundayım -ki mantıklı olan bu tabiki. Ancak ne marka ray almam gerekeceğini bilemiyorum. Yüksek ihtimal ilk çalacağım kapı Proses olacaktır. Çeşit ve tedarik açısından (kalitede tabiki önemli) hangi rayı kullanacak gibi düşünmeliyim? (2ray/DC sistemi kullanacağım)

2-SCARM programı milimetrik çizimler ile ilerliyor. Bu noktada iki ucun birleşmediği anda planı silip farklı çözümler arıyorum. Ancak SCARM özelinde okuduğum bir blog SCARM üzerinde çıkacak 1-2 milimlik aralıklar göz ardı edilebilir, genel ray planı o kadarcık aralığı kompanse edecektir diyor. Bu konuda tecrübe ne der? :)

Teşekkürler..
Alper

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Şubat 21, 2014, 13:46:01 »
Alper kardeşim , Türkiye de kolay bulunan ve oldukça kaliteli raylar Hornby , yani müracaat , proses Harun bey.

Çizim programları sadece kafandaki hayalleri sana göstersin yeter , ihtiyacın olan olan rayları % 90 tespit etsen tamamdır , gerisini pratikle yaparsın.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Şubat 21, 2014, 13:52:42 »
Scarm gayet başarılı 1-2 mm hiç sorun değil. Ray olarak Harun Abideki horby raylar güzel sadece 3 lü makası yok birde makaslı crossu yok onuda diğer markalardan temin edebilirsiniz. Ama önce biraz ray alıp ufak denemeler yapmakta yarar var. Tecrübe ettikten sonra giderek büyültürsünüz. Kolay gelsin

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Şubat 24, 2014, 01:20:31 »
SCARM üzerindr HORNBY ray ile modelleme yapacağım ancak seçeneklerin hepsi "OO" olarak gözüküyor. Bir yanlışlık yoktur umarım bildiği OO başka bir ölçek değil mi??  ???

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Şubat 24, 2014, 06:41:58 »
Selam hornby raylar OO ölçek diye geçer yani 1/76 dır ama Ho trenleri üzerinde yürütebilirsiniz. Görsellik olarak belirgin bir fark yok trenleride hep OO dur. Forumda örnekleri var bazen 1/76 hornby 1/87 x firmanın lokosundan daha bile küçük olabiliyor.OO raylar 16,5mm dir yani problemsiz kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Alper Garan

• Alper Garan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Şubat 26, 2014, 16:15:23 »
Bir kez daha teşekkürler Koray Bey :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Şubat 26, 2014, 17:58:05 »
Rica ederim bilgi paylaşmak kadar güzeli yok bence  ;D