Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 152123 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #120 : Mart 14, 2014, 07:31:47 »
Emirhan çok sağol gerçekten küçücük ama yapmasıda bir okadar zevkli. Arada biraz insanı sinir edebiliyor :)

Can Bey teşekkür ederim. Evet harika bir dekoder dediğiniz gibi kabloları pek sevmedim. Kolayca kopabiliyor. Daha ince ve mümkünse tek damarlı kablo öneriniz varmı acaba? Malum z de yer sıkıntı. Birde pico micro lehim makinası almayı düşünüyorum elektronikçi bir hastam tavsiye etti ısı ayarlı ne dersiniz? Elektronikçiler çarşısına gidince kabloda almak istiyorum ne olarak istemem gerekiyor acaba?

Teşekkür ederim.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #121 : Mart 14, 2014, 20:43:50 »
Koraycım , lokonun ağırlığı çok az olduğu için 3 kutuplu motor kolayca kalkış sağlıyor , hepsini rahat rahat dijital yapabilirsin ( heh he 2 saat uğraşmak da ne rahat ama  ;D Akıllı işi mi bu yav )

Dediğin gibi tüm lokolarını yavaş gitmeye ayarla , vıyıl vıyıl giden lokolar hiç hoş gözükmüyor.

Kolay gelsin , hatta sana çok kolay gelsin demek lazım  ;D       ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #122 : Mart 14, 2014, 22:19:37 »
Koray bey merhaba,

Ben dekoder ve loko montajlarında 0.14 mm2 kablo kullanıyorum. Bu kablo tek değil çok telli ve dekoder renk kodlarında üretiliyor. Viessmann ve Brawa bu kabloyu satıyor. Türkiyede bulmak olanaksız. Üç hafta sonra Dortmunda gidiyorum, isterseniz alıp getiririm.

Ben yaklaşık 35 senedir 24 V. Weller soldering station kullanıyorum, sanırım ölene kadarda beni idare edecek. Ancak böyle bir havyanın Karaköy fiyatı şu anda 800 TL civarında olması lazım. Sadece kurgu işlerinde kullanacaksanız daha uygun fiyatlı havyalar bulabilirsiniz. Ancak Weller, Ersa v.b tanınmış markalar olsunki, aradığınızda yedeklerini bulabilesiniz. (Bir müddet sonra yedek veya farklı uç ihtiyacı doğuyor). Örneğin şu anda elimde dostumuz Tufan beye ait arızalı Viessmann havya var. (350 Euro). Ne tamir ettirebiliyoruz, nede parçası var. Zaten Viessmann da üretimden kaldırmış.

Görüşmek üzere,

Selamlar, sevgiler,

Can

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #123 : Mart 15, 2014, 00:05:10 »

Elkatek Elektronik ltd sti
    www.elkatek.com.tr

VELLEMAN
    VTSSC60
    model lehim istasyonunu tavsiye ederim. Çok kullanışlı fiyatıda EUR 90.- cıvarındaydı.

230 volt ile çalışıyor fakat 24 volt ile lehim yapıyor 150-450 C sıcaklık arası ayarlanabiliyor.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #124 : Mart 15, 2014, 10:55:06 »
Can Bey,

Çok teşekkür ederim. Bu hobi işleri hep böyle en basit kablo bile burda yok malesef. Ö.M den iletişim bilgilerim atıyorum size zahmet vermek istemem ama getirebilirseniz harika olur. Oruç Bey, baktım lehim istasyonuna yerli malı olan Ersa daha cazip geldi sanki pico modeli. Linkini veriyorum nedersiniz? Ersanın havya ucu daha ergonomikmiş gibi duruyor. Küçüklüğünden dolayı.
Teşekkür ederim.

http://www.cigirelektronik.com/detay?u_id=84108
« Son Düzenleme: Mart 15, 2014, 11:02:19 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #125 : Mart 15, 2014, 11:53:32 »
Koraycım , lokonun ağırlığı çok az olduğu için 3 kutuplu motor kolayca kalkış sağlıyor , hepsini rahat rahat dijital yapabilirsin ( heh he 2 saat uğraşmak da ne rahat ama  ;D Akıllı işi mi bu yav )

Dediğin gibi tüm lokolarını yavaş gitmeye ayarla , vıyıl vıyıl giden lokolar hiç hoş gözükmüyor.

Kolay gelsin , hatta sana çok kolay gelsin demek lazım  ;D       ;D

Evet Kemal Abim haklısın hafifler ama motorları çok güçlü, kesinlikle katılıyorum vıyıl vıyıl gidince hoşolmuyor. Tüm ayarlamalar yapılacak. Akıllı işi değil ama bir o kadarda keyifli yeri olmayanlar için.  ;D

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Evet trenci dostlar hafta sonu Klüpteydim. Sağolsun Harun Abi, helixin prototipini yapmıştı. Aynı zamanda Z ölçek için balast dökücü yaptı bana. İyiki kulübümüz var :) Hemen helixin kurulumunu yapıp denemelere başladım. 6 yolcu vagonuna kadar çıkış başarılı oldu. Ama biraz zorlandı. 4-5 yolcu vagonu yada 8-9 adet yük vagonuyla başarılı bir şekilde çıkış yapmak mümkün olarak gözükmekte. İlk çekimi telefonla yaptım. Malum salonda yemek masasındayıdım ve atıldım  ;D Ama daha iyi çekimler ve denemeler yapılacak. Balast resimlerinide yakında. İşte video:

[youtube=425,350] _EA9UVVRZ6w[/youtube]

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #127 : Mart 17, 2014, 14:13:06 »
Mükemmel
Bu süratte geri giderken vagonlar dray olmaması çok iyi
Ray birleşimlerine çok dikkat edilmesi gerekir parmak ucuyla yokla yükseklik farkı hissedersen siyah lastik diskle düzelt malum Z ölçekte 1mm büyük mesafedir
Lastik disk bulamazsan bende var
Bilhassa makas ve X geçişlerde balastlamaya aşırı dikkat etmeni öneririm

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #128 : Mart 17, 2014, 15:48:37 »
Evet İhsan Abi, harikaydı. Kaldıki daha henüz deneme raylar sabit değil bazı yerleri oynuyor arada sabilenince kusursuz olucak. Lastiklerim bende de var abi çok sağol. Tam hızda değildi tam hızda bile deray olmadılar.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(son gelişmeler)
« Yanıtla #129 : Mart 22, 2014, 06:47:05 »
Trenci dostlar çalışmalar son hızla devam ediyor. Serkana gönderdiği parçalar için teşekkür ederim. Son amerika siparişi önümüzdeki hafta geliyor böylece transpording ve slow motoin swicth motorlarıda elime ulaşınça alt yapı eksiğim kalmıyor. Pazar günü akvaryum çıkıyor haftaya masa geliyor ve resmi olarak microdenthist z grubu çalışmalara başlamak üzereyiz. Bu hafta en zor operasyonu tamamladım v60 manevra lokomotifime dekoder taktım. Bu dekoder en zor olandı metalde traşlama yapmak gerekiyordu. Çalışma sırasında ilk dekoderimi malesef yakmış oldum.  ;D ama en azından o dekoder artık şablon olarak kullanılıyor. Toplamda 20 lokoyu ilk etapta dijitale çevireceğim. Kataner sistemim tamamlandı eksik kalmadı sıra makasların modifikasyonuna sıra geldi. Tüm makasların motorlarını sökeceğim ve tabla altına koyacağım böylece gerçekçilik artmış olacak. Helix süper oldu şimdi akrilikten yapılacak. Masa yüksekliğinide 110 cm e yükseltmeye karar verdim. Kemal abimin uyarısıyla. Vagon sayısı 40 oldu sıra köy ve şehir evlerinde onlar yavaş yavaş toplanmaya başlanıcak. Buharlı lokomotiflerde dekoderleri traşlama yapmak yerine tendera takmaya karar verdim çok ince soket ve tel için beklemedeyim. Hareketli kamyonlar için Metehanzadeyi bekliyorum faller sistemi baz alınarak yapılacak. İhsan abi içinde araba kitlerinden getirtiyorum kabul ederse birkaçının montaj ve boyamasını kendisine vericem . Şimdilik gelişmeler böyle resimler yakında.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #130 : Mart 22, 2014, 09:59:08 »
Tabii ne demek evleride montajlar boyarım
Bende birkaç N ölçek evler var onları biraz uzağa yerleştirip kullanabilirsin
Bu arada miadı geçmiş kompozitleri atma sana lazım olacak

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #131 : Mart 22, 2014, 13:14:20 »
Balast dökūcüyü deneyebildin  mi?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #132 : Mart 22, 2014, 15:09:12 »
Bir türlü yapamadım bu hafta sonu yapacağım. Sadece biraz iterken takılıyor. Akşam resimliyeceğim.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Evet Harun Abi üretimi z ölçek balast dökücü. Balast malzemesi woodland fine balast . Fleksi üzerinde yaptım tam dolu yaklasık 30-35 arası dökebiliyor . Ellerine sağlık Harun Abi :) Tek bir sorum var bir keremi yoksa  iki keremi geçmek gerekiyor?

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #134 : Mart 22, 2014, 23:33:22 »
Koray bey merhaba,

Bir seferde bu kadar dökebiliyorsanız yeterli. Balast prensip olarak traversin üst seviyesini geçmemeli.

Selamlar,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #135 : Mart 22, 2014, 23:40:17 »
Evet Koraycım Can abinin dediği gibi yeterli , daha fazla dökersen lokolar zor yürüyor.

Çok ince tel , soket ve lamba için Barbarosla konuş muhakkak.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #136 : Mart 23, 2014, 10:08:41 »
Can abi, Kemal abim tamamdır. Tek sefer geçicem o zaman. Barbaros abiyle konuşucam. Teşekkürler.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(elektrikliler)
« Yanıtla #137 : Mart 27, 2014, 13:47:54 »
Evet çalışmalar devan etmekte. Akvaryum nihayet gitti yer açıldı sıra masada. Bu arada lokolar çevrilmeye devam ediyor. Kim demiş z ölçekte krokodil olmaz diye işte birkaç kare. :)
Hepside dijital.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #138 : Mart 31, 2014, 11:50:29 »
Evet trenci dostlar çalışmalar devam etmekte. En zor çevirim işlerinden biri olan V60 manevra lokomotifini dijitale çevirdim. Oldukça zor olduğu söylemeliyim bayağı bir kesme ve traşlama işlemi yapmak gerekti ama sonunda oldu. Bir video çekeceğim V60 la. Tüm lokomotiflerin genel yapısını oldukça iyi anlamış bulunmaktayım. Dijitale çevirme konusunda en sıkıntılı olan kısım tank ve manevra lokomotifleri. Benzer şekilde buharlılarda pek kolay olmayacak gibi gözükmekte. Tendara koymaya ve arada micro soketle bu problemi çözmeyi düşünüyorum. Hazır bunu yapmışken tendara kırmızı ışıklandırma koyacağım. Son parti malzemler çarşamba günü elimde olacak alt yapı tamamlanmış oldu. 19 adet dijitale çevrilmiş lokomotif olacak elimde kalan lokolar zaman içinde çevrilmeye devam edecek. Masayı beklemekteyim ama bu sırada lokomotiflerle uğraşmaya devam ediyorum. Marklinin özelliklede 20 sene üstü lokomotiflerin işcişiğine ve mühendisliğine hayran oldum desem yalan olmaz. Bu kadar küçük lokomotiflerde tüm tekerleklerden çekiş sağlanmış olması ve tüm dişlilerin metalden yapılmış olması hayret verici bir durum. Kömürlerinin çok kolayca değişebilmesi ise olayın farklı bir yönü. Temizlikten sonra çalışmaları ise tek kelime ile muhteşem. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar video en kısa zamanda.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(alt yapı son eklemeler)
« Yanıtla #139 : Nisan 05, 2014, 10:45:57 »
Evet trenci dostlar. 4 adet dijital Z ölçek iki tanesi manevra lokomotifi ile helixlerde iniş ve çıkış denemeleri yaptım. Sonuçlar harika kusursuz çalışıyorlar. Son parti alt yapı malzemlerimde gelmiş bulunmakta. Kalan lokoların dekoderleride elime ulaştı.Z ölçek araba kitleride geldi. İnanılmaz ince parçalar işlenmiş pirinç levha üzerine. İşte bir kaç kare.

2.blok denetleyicisi 32 ayrı hattı bloklayacağım 10 adet tren kendi başına hareket edecek inşallah  ;D

yavaş hareket eden makasc motorları.

araçlar

transpording chipleri hangi loko kurguda nerede sahne arkasında kim yada kimler var tespit aynı zamanda ses içinde.

Tek eksiğim masam oda gelmidi çalışmalar başlıyor. Faller car system iceleme altına alınmak üzere bakalım sonuçları hep beraber göreceğiz.