Gönderen Konu: Tanışma  (Okunma sayısı 4858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakanyabgu

• Forum Üyesi
Tanışma
« : Temmuz 18, 2013, 03:23:30 »
Dedem DDY Sivas Tüdemsaş Elektirk şefi idi, daha küçükken trenlere binmeye bayılırdım. Dedeme ait lokomotif modelini çok severdim. Sonrasında elektrikli trenim oldu. (Lima marka) ortaokuldayken suntadan kaide üzerine maketler yapar; örme iplerden çimler yapıştırırdık. İşin güzel kısmı tüm arkadaşlar ortaklaşa çalışır kafa yorardık. Bir tren; tek kumanda; 5 kişi. Şimdinin hiçbir  uğraşında bu eşsiz tadı alamam herhalde...

Gelelim siteye aboneliğime. Yabancı ülkelerde düzenlenen güvenlik sistemleri fuarlarında tren modelleri ve trenleri izleyen güvenlik kameraları kurulumlarına bayıldım. Eski yaralar depreşti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü'nde teknik şartname, kabul, AR-GE birim sorumlusu olarak, ülkemizde ilk defa düzenlenecek olan IFSEC Fuarı için başladım tren modellerine bakmaya. MOBESE için ayrılan yerde epey kurulum, test ortamı yapacağız, ancak tren modeli için küçük hazır da olsa bir kurulumun benim için yeri bambaşka. Gerekirse, cebimden para vererek bu kurulumu gerçekleştireceğim. Tüm tren modeli severleri de 30 Eylül -2 Ekim arası bu fuara beklerim. İnşallah güzel bir çalışma olacak. Kameraların full HD olarak akıcı yayınlarındaki görüntülerini izleteceğiz. İçişleri Bakanı da fuara gelecek ayrıca  uluslararası katılımcılar da fuarda olacak.

Umarım bu vesile ile şahsi olarak da güzel bir model trenim olur, ya da en azından güzel kurulumlarınızı incelemek, bu muhabbetleri takip etmek isterim. mümkünse de yapılan ortak kurulum işlerinde görev almak isterim.
Şimdiden tüm üyeleri MOBESE Merkezi' Vatan Caddesi'nde bulunan merkezimize beklerim.

Hakan TOPÇU
htopcu@iem.gov.tr
Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü
Vatan MOBESE Hizmet Binası
0212 636 15 49
0533 485 485 1
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2013, 03:30:06 Gönderen: hakanyabgu »

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
Ynt: Tanışma
« Yanıtla #1 : Temmuz 18, 2013, 08:49:04 »

Hakan Bey merhaba;

Aramıza hoş geldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim. Fuarı ziyaret etmek isteriz.

Sevgi Saygılarımla

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Temmuz 18, 2013, 11:10:59 »
Hakan bey
Aramıza hoş geldiniz. Benimde galiba trenci olmamda Dede ve Büyükbaba çok büyük etkendi çünkü her ikiside demiryolcu ancak bir tanesi bunu modele yansıtandı.
Fuar umarım CNR dadır ve bu fuarı gezmekten büyük keyif alacağımıza da eminim şimdiden görüşmek üzere diyelim )

Sedat Çoker

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #3 : Temmuz 18, 2013, 12:04:27 »
   Hakan Bey hoşgeldiniz.

Selam ve sevgiler Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Temmuz 18, 2013, 13:54:50 »
hakan kardeşim ailemize hoş geldin.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Temmuz 18, 2013, 18:15:43 »
Hakan bey hoş geldiniz.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Temmuz 18, 2013, 22:09:52 »
Hakan bey , önce aramıza hoş geldin diyeyim.

Yazdıklarından konuyu tam anlayamadım , fuar ne fuarı , kamera ile trenler arasında nasıl bir atraksiyon olacak , lütfen konuya uzak olduğumuzu düşünerek daha ayrıntılı yazarmısın.

Olayı anlarsak sana yardım edip edemeyeceğimizi de bilirdik.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Temmuz 18, 2013, 23:13:40 »
Hakan bey , önce aramıza hoş geldin diyeyim.

Yazdıklarından konuyu tam anlayamadım , fuar ne fuarı , kamera ile trenler arasında nasıl bir atraksiyon olacak , lütfen konuya uzak olduğumuzu düşünerek daha ayrıntılı yazarmısın.

Olayı anlarsak sana yardım edip edemeyeceğimizi de bilirdik.

+1 fuara baktım ben yangın ve güvenlik fuarı diyor !!!
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı hakanyabgu

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2013, 23:38:05 »
Sedat Çoker Bey; fuar 30 Eylül 2 Ekim tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre & Sergi Sarayı'nda düzenlenecektir. Tüm tren severleri beklerim.

Fuar güvenlik teknolojileri üzerine düzenlenmektedir. Genelde kongre, panel, tanıtım etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşmektedir. Dünyanın en prestijli güvenlik fuarı olan İngilitere IFSEC'in ilk kez ülkemizde uygulaması olacak.Kameralar ile tren model çerçevesinin(kurgusunun) ilişkisini açıklamaya çalışayım. Kameralar görüntüleri kare kare oluşturup; belirli sıkıştırma teknikleri (H.264, MPEG4..) ile farklı formatlara dönüştürürler. Profesyonel güvenlik kameralarında bu görüntü oluşturma sürecinde, elde edilen videonun kalitesi; renk derinliği, gereceğe yakınlık ve hareketli nesnelerin gösterimdeki akıcılıkla da değerlendirilir. Bu nedenle kuracağımız tren modeli senaryosunda 2 adet tren seti ters yollardan sürekli hareket halinde olacak; farklı marka 5 adet kamera da 70 cm uzaklıkla belirli lens odaklıkları ayarlanarak trenleri görüntüleyeceklerdir. Bu görüntüleme LED ekranlara yansıtılacak olup; kameraların akıcılık, görüntü kıyaslamaları rahatlıkla yapılacaktır. Rusya ve Taiwan'da düzenlenen fuarda çok büyük şehir maketleri üzerinde uygulamışlardı.

Bu uygulama için Harun Bey ile irtibata geçtim. Sağolsun ilgilendiler, haftaya da dükkanlarını ziyaret edeceğim. Gönül ister ki bir o güzelim Haydarpaşa Garı maketi üzerinde bu uygulamayı yapalım, çünkü o istasyonların bir ruhu olduğuna inanıyorum. Ancak bu mümkün olmayacaksa da hazır senaryoları alıp, ilgili düzenlemeleri yapacağız. Okuduğum kadarı ile bu model dünyası çok ayrıntılı ve titizlik isteyen bir uğraş. Ben de mümkün olduğu kadar güzel bir modeli biraz da kendi imkanlarımı katarak fuarda sergilemek gayesindeyim. İnanıyorum ki güzel bir çalışma ortaya çıkacak, fuar sonrası da şubemizin girişinde güzel bir yerde konumlandıracağız.

İyi akşamlar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Temmuz 19, 2013, 00:52:59 »
Ayrıntılı bilgi için teşekkürler , fuara katılacak bir kurgu konusunda herkes gerekeni yapacaktır.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 19, 2013, 14:54:13 »
Hakan Bey
Aramıza hoş geldiniz.
İşallah ilk fırsatda sizi Vatancaddesindeki yerinizde ziyaret etmek isterim.
Saygılarımla

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN