Gönderen Konu: tren garlarımız ve istasyonlarımız  (Okunma sayısı 412557 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: tren garlarımız ve istasyonlarımız
« Yanıtla #1080 : Ocak 11, 2016, 14:37:07 »
diğer yanı

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1081 : Ocak 14, 2016, 06:32:27 »
Susurluk istasyonu wc binası

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1082 : Ocak 14, 2016, 06:33:08 »
su deposu

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1083 : Ocak 14, 2016, 06:33:47 »
çeşmesi

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #1084 : Ocak 14, 2016, 15:07:22 »
Ozan Bey;
Bizim bölgelerde dolaşıyorsunuz :)

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1085 : Ocak 15, 2016, 07:51:10 »
Ozan Bey;
Bizim bölgelerde dolaşıyorsunuz :)

doğrudur 3.bölgede Bandırma İzmir arasını bitirmeye çalışıyorum

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1086 : Ocak 16, 2016, 19:17:42 »
binadan detay

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1087 : Ocak 16, 2016, 19:20:42 »
ilk defa Susurluk da gördüğüm yeni nesil led li aydınlatma direği

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1088 : Ocak 17, 2016, 14:09:55 »
Susurluk istasyonu farklı renkleriyle

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1089 : Ocak 18, 2016, 02:54:47 »
Kardeşim Ozan merhaba,

Devamlı takip ediyorum ve arşivliyorum. Artık sana övgü yazmıyorum, zira yaptığın çalışma kelimelerle anlatılamayacak kadar önemli. Türkiyede daha kimsenin yapmadığı kadar büyük bir arşiv çalışmasını başardın. Bana sadece teşekkür etmek kalıyor.

Kurgumda Susurluk istasyonunu kullanmıştım. Bir resmini koyuyorum. Tabiiki birebir aynı değil, kurguya uygulamak için biraz değiştirdim. Beğenirmisin bilmiyorum.

Eğer bu dokümantasyona devam edersen ve sıra 2. Bölgeye gelirse emrine amade bir araba ve bir şöför (yani ben) var. Bilgin olsun.

Tekrar kolay gelsin,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1090 : Ocak 18, 2016, 10:34:14 »
Kardeşim Ozan merhaba,

Devamlı takip ediyorum ve arşivliyorum. Artık sana övgü yazmıyorum, zira yaptığın çalışma kelimelerle anlatılamayacak kadar önemli. Türkiyede daha kimsenin yapmadığı kadar büyük bir arşiv çalışmasını başardın. Bana sadece teşekkür etmek kalıyor.

Kurgumda Susurluk istasyonunu kullanmıştım. Bir resmini koyuyorum. Tabiiki birebir aynı değil, kurguya uygulamak için biraz değiştirdim. Beğenirmisin bilmiyorum.

Eğer bu dokümantasyona devam edersen ve sıra 2. Bölgeye gelirse emrine amade bir araba ve bir şöför (yani ben) var. Bilgin olsun.

Tekrar kolay gelsin,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Can bey öncelikle Susurluk istasyon çalışmanıza bayıldım birebir aynı olmuş elinize sağlık . Arsiv konusu işe ben Türkiye'deki istasyon maketleri yapıldıkça mutlu oluyorum bunun içinde tüm istasyonları belgelemeyi düşünüyorum . Harun beyinde sattığı istasyon binalarında bir çok istasyona uyarlanabiliyor. kesinlikle ikinci bölgeyi de arsivleyeceğim Ankara dan başlamak lazım yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler. size bu konu hakkında soracağım bir çok şey var şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı Firat Akcay

• Forum Üyesi
  • Demiryolu bir Aşkt?r :)
    • F?rat AKÇAY
« Yanıtla #1091 : Ocak 18, 2016, 10:59:09 »
İstasyon'ların (Susurluk) Osmanlı zamanındaki isimleri hala duruyor ilginç :)

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1092 : Ocak 19, 2016, 06:17:09 »
İstasyon'ların (Susurluk) Osmanlı zamanındaki isimleri hala duruyor ilginç :)
bu hat üzerinde Çoğu istasyonların eski isimleri hala bulunmakta

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1093 : Ocak 19, 2016, 14:01:25 »
Merhaba,Zahmetli uğraşla Tren istasyonu resimlerini paylaşan,başta  Ozan bey ve destek olanlara teşekkür ederim. Ben Uzunca bir zamandan beri  İzmir -Aydın,İzmir Kasaba  demiryolu tarihi üzerine çalışmaktayım.Malesef  Bu iki demiryolu şirketinin   inşa ve işletme  tarihi açısından kaynak az ve yetersiz. Geçmişte  D.D.Y 3. Bölge  Bölge Müdürlüğü ile yaptığım yazışmada eski tarihlerde arşivlerinin yandığı ve mevcut bilgilerini  bir dvd eki olarak paylaştılar .Konu ile alakalı ilgili makale,Tez,kitap,salnamelerdeki bilgileri derlemeye çalıştım.Umarım çalışmamı zamanla kitaplaştırabilmem mümkün olur.Bu konuda elinde bilgi ve resim olanlar destek  memnun olurum,Ozan bey paylaştığınız resimlerin bazılarını çalışmamda kullanmama izin verirmisiniz.
 Çoğumuz merak etmiştir.Bazı Tren istasyonlarımızda Hem Osmanlıca  hemde Fransızca  istasyon tabellaları görülür.Bunlar genelde Manisa sonra Afyona kadar,Manisadan sonra  Bandırmaya kadar istasyonlardır. İzmir kasaba demiryolunu  İngiliz Şirket inşa edip imtiyazı gereği 1893 yılına kadar işletmişsede siyasi dengeler imtiyazın İngiliz şirketten  alınıp Fransız şirkete  verilmesini gerektirmiş  Bu tarihten sonra  Demiryolunun Fransız şirket tarafından işletilmesi yeni şube hatlarının inşası 1912 sonlarına kadar sürmüştür. 1935 yılı demiryollarının devletleştirilmesi kanunu gereği devletleştirilmiştir. Osmanlı devletinde Resmi dili  osmanlıca  ve bürokrasi ve dış yazışmalarda Fransızcadır, İzmir Kasaba demiryolu işletmecisi Fransız şirkettir. İzmir kasaba Demiryolunun fransızlar tarafından inşa edilen bölümlerindeki istasyon binaları(Balıkesir ,Afyon,Uşak gar binaları ,ilçe ve ara istasyonlar örneği) ortak proje ile inşa edilmiş  ön ve iki yan cephesinde  taş veya mermere kazınmış  Fransızca ve Osmanlıca  istasyon tabelaları daha o zamanlar yerleştirilmiştir. Harf inkilabından sonra tümü sıvanmış,boya altına alınmıştır,son restorasyonlarla  istasyon binalarının özgün haliyle  görülmesi gerekçesiyle  bu iki lisanlı istasyon tabelalaları gün yüzüne çıkarılmıştır. 

Bir soru son Manisa gar binası  Samsun,malatya ortak mimaridir.Ondan önceki  gar binası ahşap bir binadır, Manisa gibi bir şehire ahşap ve meruk derecede bir gar binası büyük bir soru işaretidir.izmire doğru geri istasyonlar örneği Manisayada azametli taş istasyon binası yapılmamışmıdır?

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1094 : Ocak 20, 2016, 09:06:36 »
Merhaba muharrem bey bütün fotoğrafları kullanabilirsiniz (zaten benim eserim değil sanatsal da değil) ve mutlu da olurum en azını-dan çorbada tuzumuz olmuş olur . hatta orjinalerini (küçültülmemiş hali) de yollayabilirim. Manisa istasyonu hakkında bende biraz araştırdım ama bir bilgiye rastlamadım .aynı şekilde aydın istasyonu fotoğrafı da yok üzücü sizde olup ta bizde olmayan fotoğraf varsa bizde çok seviniriz .görüşmek üzere

Ozan Dik
tel 05392565346

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1095 : Ocak 20, 2016, 12:05:01 »
Merhaba Ozan Bey, Alakanız için teşekkür ederim.Gerçek ilgi alanım Çocukluk yıllarımda başlayan 40. yılını geride bıraktığım  Osmanlı Türk posta pulları,posta,telgraf tarihi ve Osmanlı posta mühür ve damgalarıdır. Durum böyle olunca başta  Osmanlı Kara,Deniz,Hava,Demiryolu ulaşımı,yol ,menzil,sistemleri velhasıl geniş bir coğrafyaya yayılmış Osmanlı İmparatoluğunu her yönüyle bilmeyi gerektiriyor. Böylesine geniş ölçekli çalışmalar için  sanal ve kütüphane olmak üzere iki arşivim  var.Pek bilinmeyen  Bunca bilgi  birikiminden sonra zaman yazma zamanı İzmir Kasaba Demiryolu Tarihi ,Posta Tatarlarının İzinde,Her yönüyle Karası Beyliği, Tren Geçsinde İsterse Sırtımdan Geçsin Demiryollarımız,Kurtuluş savaşında Haberleşme daha nice kitap konusu.  İnternetten, çeşitli kaynaklardan  derlenmiş  geniş bir  demiryolu ve tren istasyonları  arşivim var. Bilmem telif hakkı sorun olurmu,olmazsa arşivimi gözden geçirip  burada olmayan bazı istasyon resimlerini  size ulaştırmaya çalışacağım.

Çevrimdışı muharrembey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #1096 : Ocak 24, 2016, 09:49:58 »
Kurtuluş Savaşında Yunan Askerleri kaçarken demiryollarımıza verdikleri tahribat.
http://www.dailymotion.com/video/xb4ef1_yunanlilar-kacarken_news

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1097 : Ocak 24, 2016, 23:41:36 »
Kurtuluş Savaşında Yunan Askerleri kaçarken demiryollarımıza verdikleri tahribat.
http://www.dailymotion.com/video/xb4ef1_yunanlilar-kacarken_news

çok güzel kareler var teşekkürler

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1098 : Ocak 29, 2016, 06:46:41 »
.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #1099 : Ocak 29, 2016, 06:57:11 »
03-84 Ömer Köy istasyonu günümüzde kullanılmayan yıkılmaya terk edilen istasyonlarından biri daha