Gönderen Konu: Model için bina v.s. yapımı  (Okunma sayısı 4320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lokoman

• Forum Üyesi
Model için bina v.s. yapımı
« : Ocak 20, 2013, 13:46:39 »
Yapacağım senaryo için bina v.s. nasıl yaparım diye düşünüyordum. bende farklı bir yol izlemeye karar verdim COREL DRAW da çizip baskı yapmak. Bir ön çalışma yaptım kağıda aşağıda veriyorum. Bina için en uygun malzemenin elektronikçilerin kullandığı Bkırlı plaket olduğunu düşünüyorum kem işlenmesi kolay hem de bulunması kolay. Corel Draw da veya başka bir şeyde çizip siyah / beyaz çıktı asetata alınırsa lazerle tabiki Pozitif 20 ile bu resim veya çıktı bakırlı plakete geçirilip asit banyosu veya demir 3 klörürle ışık gören kısımlar çıkartılırsa 1/160 için ki senaryom 1/160 olacak belirli çıkıntılar için veya girintiler için rahat bir alt yapı oluşturacak.

Kağıt çalışmasının resimleri aşağıda.

bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

Sevgiler

Mustafa

Bir hayalin birden çok yorumu olabilir.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Model için bina v.s. yapımı
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2013, 21:49:12 »
bahsettiniz yöntem çok değisik ama zor  simdiden kolay gelsin

Çevrimdışı lokoman

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2013, 23:28:11 »
teşekkür ederim. ne yazıkki CNC ile yapmaya kalksam max 0.2 mm hassasiyeti var. ki türkiyede bu hassasiyette uygun fiyatlı cnc bulabilirim ki. geçenlerde bir firmadan cnc sorayım dedim hassasiyeti 0.35 mm 2100 usd fiyat verdiler ne yazıkki benzer ürün çinde 395 USD  ;D bir elektronikçi olarak aklıma en yakın bu geldi.

Sevgiler

Mustafa
Bir hayalin birden çok yorumu olabilir.

Çevrimdışı BULENT

• Bülent Yayc?o?lu
  • Forum Üyesi
  • Yer: Adana
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2013, 22:14:23 »
Aşağıda gördüğünüz tamamen bana ait bir tasarım.Malzemelerden bir tek çatı-faller,noch vs gibi bir markaya ait.Örnek olarak ,satın aldığım bir HO ölçek binanın ölçülerini baz aldım.Basit bir plan yapıp,ana yapıyı arası köpüklü ince kartondan oluşturdum.Dışını ,pencere dizaynından sonra mobilyacılardan temin ettiğim kaplama ile kapladım.Pencere kenarlarına ince çıta yerleştirerek boyadım.Pencere içlerine evde bulunan parça tüllerden perde yaptım ve aksesuarlarla zenginleştirdim.Sizin düşünceniz elbette güzel fakat bu yöntemin uygulanabilirlik ve yapım aşamasının daha kolay olduğunu düşünüyorum.Siz daha milimetrik düşünmüşsünüz,bence gerek yok,ufak tefek şeyleri aksesuarlarla veya yamalarla kamufle etmek mümkün.

Mesela benzer bir HO scale binanın duvar yüksekliğini tesbit edip işe başlamak olası.
Kolay gelsin.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2013, 22:28:13 »
Bülent bey

Belki benim pc de öyle görünüyordur
Sanki çatı kaplaması yanlamasına konmuş gibi görünüyor
Birde mahya benim bildiğim kadar tek sıra olur
Burada üç sıra olmasının bir nedeni varmı

Tekraren emeeğinize sağlık

Çevrimdışı BULENT

• Bülent Yayc?o?lu
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2013, 23:24:16 »
Çatı normal bir çatı oturtması,sadece ters "V " nin birleştiği yerin çirkin görünmesini önlemek amaçlı küçük bir "v" çıta gibi oturtulmuştur.Mahya dan neyi kastettiğinizi anlayamadım,bağışlayın

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2013, 09:55:13 »
Çatı normal bir çatı oturtması,sadece ters "V " nin birleştiği yerin çirkin görünmesini önlemek amaçlı küçük bir "v" çıta gibi oturtulmuştur.Mahya dan neyi kastettiğinizi anlayamadım,bağışlayın

Merhaba
Belirttiğiniz gibi V tepesindeki açıklığı kapatmak için kiremit dizilir bu genellikle tek sıradır ve bu yarım yuvarlak bir kiremittir etraftan duyduğum kadar buna mahya deniyor

Sizin için acele ile ufak bir örnek hazırladım

Kiremitilerin dar kenarı Yukarı/Aşağı istikamette olmalı bence

SYGLR

Çevrimdışı BULENT

• Bülent Yayc?o?lu
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2013, 22:12:48 »
Bu kadar ayrıntı bana fazla gelir,teşekkür ederim.