Gönderen Konu: DCC hat üzerinde DC kavşak  (Okunma sayısı 4289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
DCC hat üzerinde DC kavşak
« : Ocak 30, 2013, 22:02:15 »
Digital kumandayla kontrol edilen bir ray hattında ayrı bir analog kumandayla kumanda edilen sağa ayrılan yol kavşağı kullanmak mümkün müdür?
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: DCC Hat üzerinde DC Kavşak
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2013, 22:23:15 »
surur bey iyi akşamlar anladıgım kadarıyla dijital kumandayla kontrol edilen hatta bir makasla ayrı bir hattada analog kumanda ile konrtol etmek istiyorsunuz makası diger hattan izole edip bunu yapabilirsiniz fakat dijital kumandalarda genelde analog lokolar kumanda edilemiyor bazılarında ise örnek verecek olursam roco multimaus analog loko çalışmıyor bende marklin hat var ordada analog loko yu kontrol edemiyorum sabit hızda tek yöne hareket ediyor
kısacası ayrı hatlarda çalıştırsanız daha saglıklı analog loko dijital hatta çalışırken analog hatta gecip devam eder fakat dijital loko analog hatta girerse dekoder zarar görebilir

selamlar
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: DCC hat üzerinde DC kavşak
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2013, 10:15:20 »
Ben sadece kavşağın motorunu analog kumanda ile kontrol etmek istiyorum. Yoksa hattaki tüm lokolar DCC olacak. Yani tren sola mı yoksa sağa mı gidecek sadece onu analog kumandadan kontrol etmek istiyorum. Elimdeki kavşak HO E-Z Track #4 Right-Hand Turnout w/Nckl Slvr Rails BAC-00-44558 ve sadece analog kumanda edilebiliyormuş. Yoksa hatta Dynamis var.

Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2013, 20:19:25 »
Sürur kardeşim , yeni olduğun için bazı malzemelerin isimlerini değişik yazmışsın anlaması zor olmuş.

Kavşak yerine makas dersen sorun kolay çözülür.
Her türlü makas motorunu doğru akım veya alternatif akımla ( senin deyiminle analog ) çalıştırabilirsin , ya prosesten bir makas düğmesi al ya da bir elektrikçiden akım yönünü değiştiren  ve bastıkça akımı , +   -  veya   -   +   yapabilen bir bas bırak düğme bul.

Makas motorunun üç teli vardır , biri ortak tel olur ve akım terse çevrilir.
Kolay gelsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2013, 20:31:24 »
Çok teşekkür ederim. Yanıtımı aldım. :)
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2013, 19:46:16 »
Acemilikten gene bir şeyleri eksik yaptın galiba. Prosesten aldığım Hornby raylarla sistemime son halini verdim. ( Bu arada rayların altına mantar almayı ve 4 tane uzun düz ray almayı unutmuşum  :( ) Yeni gelen V100 deneme trenimi raylara koydum. Dynamis kumandamı açtım ve lokomotifim çalışmaya başladı. ilk kurulu haliyle makastan dış hatta da geçti. Fakat manevra için makaslardan birinin yönünü değiştirince lokomotif durdu. Makası eski haline getirince loko tekrar yürüdü. Bana bir elektrik bağlantı sorunu gibi geldi zira makasın yönünü değiştirince tek rayın bağlantısı güç bağlantısından ayrılıyor. ( Bu sadece tahmin.) Acaba makastaki rayın altındaki küçük metal parçayı mı yana ittirmeliyim bilemiyorum yoksa aynı yölü raydan dışarıdaki de doğrudan kablo bağlantısı mı gerekli?. Yardım edebilecek fikri olan var mı.
« Son Düzenleme: Mart 24, 2013, 19:50:27 Gönderen: sururkip »
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 24, 2013, 20:31:42 »
Merhaba,

Yanlış birşey yapmadınız. Böyle birşeyle karşılaştığınıza göre hatlarınızı muhtemelen tek noktadan besliyorsunuz. Hornby makaslar makas hangi yola açıksa enerjiyi sadece o yöne verir. Öbür hat enerjisiz kalır. Çözümü kolay, Hornbynin ürettiği makas jumperleri ile her iki yolun temasını sağlayacaksınız. Yada rayları tel ile birbirine lehimleyeceksiniz. Ne demek istediğimi daha anlaşılır kılmak için bu akşam bunun altına fotoğrafını çekip koyacağım.

Kolay gelsin.

Can

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 24, 2013, 22:11:19 »
Teşekkür ederim
Ad Astra Per Aspera

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 24, 2013, 23:30:56 »
Merhaba

Selamlar,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Mart 24, 2013, 23:58:20 »
Harun bey kardeşimiz eskiden makasları satarken insanları bu konuda uyarıyordu , bence yine aynı şeyi yapmalı.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sururkip

• Surur Kip
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 25, 2013, 12:17:44 »
Bu makas jumperları Harun Beyde var mıdır acaba?
Ad Astra Per Aspera