Gönderen Konu: Digital marklin loko  (Okunma sayısı 12424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
Ynt: Digital marklin loko
« Yanıtla #20 : Ocak 30, 2007, 21:01:02 »
Cem bey;
Size ilginç bir şey daha söyleyeyim. Bu lokonun farları yanıyor yukarıdaki sarı lamba yanmıyordu. Ben sökünce onun lamba olduğunu anladım.
Bu arada mobilstation için geçmiş. Nasıl yandıki bu meret?
Birde hep sormak istemiştim hazır konu açılınca sorayım. Mobilstationun orjınal adaptörü 18VA, GG da bir tane 32 VA satılıyor. Alıp mobilstationa (max güç ile) bağlasak yakarmıyız?
Diğer bir soruda yukarıda da geçmişti bu loko delta demiştiniz digitalde nasıl çalışıyor peki daha doğrusu her delta digitalde çalışırmı? Bende buharlı loko bakıyorum ama digital çok nadir delta ile bunu çözebileceğiz sanırım.
Mehmet UYGUN
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 21:05:02 Gönderen: uygun »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 30, 2007, 21:25:02 »
Mehmet bey selamlar,

MS için teşekkürler, entegrelerinde bir kısa devre oldu sanırım. Perşembe anlayacağız, neyse ki pahalı bir şey değil.

Gelelim trafo meselesine: Digital sisteminiz için 32 ve üstü VA süper olur. Sisteme bağlamanızda hiçbir mahsur yok aksine iyi bile. Elinizdeki 18VA trafolar DC ama MS digital adaptörün girişleri hem AC hem DC için uygun. Yapacağınız tek şey yeni trafonuzun sarı-kahverengi (dikkat kırmızı-kahverengi değil) uçlarını digital adaptöre bağlamak, yani tek bir fiş almanız gerekiyor.

Delta lokolar aslında digital. Onlarda da decoder var. Digital'den tek farkı onlardaki adreslerin fix (değiştirilemez) olması. Bu yüzden delta ve digital loklarınızın adres çakışması problemi olabilir ama digitalde adres değiştirmek mümkün. Yani iki delta lokonuz aynı adresli olmadıkça sorun yok demektir. Ayrıca decoder fiyatları daha da ucuzlayacak, delta loko alıp sonradan decoder değiştirmek bile geçerli bir alternatif.

Lokonuzun işi en geç hafta sonuna biter diye umuyorum. Mümkün olursa Cumartesi kargoya veririm.

Saygılar,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Ocak 30, 2007, 21:36:54 »
Cem bey;
Teşekkür ederim. Bir soru daha sorayım o zaman mak1000 serisi iki digital lokom var, 37640 ve 37646 adresleri. Adresler farklı olmasına rağmen ikisinide yükleyince, ikincide mobilstation çakışma bildiriyor. ikinciyi kabul etmiyor. Mobilstation kitapcığında 80 adet adres (8 li DIP swıch) ile elde edilebilecek rakamlar var ya açtığımda ikisininde 64 konumunda olduğunu gördüm. Bence 37 genel kod iki rakamda swıchlerden geliyor . Son rakamın espirisi yok. 8 siwichle bir kaç dememe yaptım. 37 70 1 mesala çalışıyor ama yön ters. Bu konuda bilginiz varmı?
Mehmet UYGUN
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 23:08:09 Gönderen: uygun »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 30, 2007, 21:57:27 »
Mehmet bey selam,

Sorunuzun cevabını benden başkası yazabilirse ne ala, aksi halde Perşembe günü yanıt verebilirim, şu an Ankara'ya doğru yola çıkıyorum.

Saygılar,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Ocak 30, 2007, 23:10:15 »
Cem bey;
Farkındayım Ankaralı arkadaşlardan acil yanıt istemişsiniz. İyi yolculuklar.
Görüşmek üzere.
Mehmet

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Şubat 01, 2007, 17:14:41 »
Mehmet bey selamlar,

Bahsettiğiniz iki loko için verdiğiniz numaralar Marklin ürün numaralarıdır, yani adresle ilgisi yok - sadece bir rastlantı (örneğin 37647 nolu lokonun orijinal adresi 70). Her iki lokonun fabrika çıkışı (orijinal) adresi de 64 olduğu için çakışma oluyor. Bu yüzden lokolardan birinin adresini dipswitch'ten değiştirmelisiniz. Lokoların kullanım kılavuzunda adres-dipswitch konum listesi olmalı, oradan kullanmadığınız bir adres seçip lokoların birini o adrese ayarlarsanız problem ortadan kalkacaktır.

Adresi değişen lokonun fonksiyonları MS üzerinde görünmeyebilir ama bastığınızda çalışacaktır.

THW testi yarın (Mobile Station bekliyorum).

Görüşmek üzere,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Şubat 01, 2007, 21:07:38 »
Cem Bey;
Teşekkür ederim. Adresi değiştirince yönler ters oluyor. Mobilstationda normal olarak sağa gitmesi gerekirken sola gidiyor. 3-4 numara girdim hepsinde aynı. Bu doğal mı?
Saygılar.
Mehmet

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Şubat 01, 2007, 22:04:56 »
Mehmet bey selamlar,

Lokoların ters gitmesi pek normal değil. Her iki loko da aynı şeyi mi yapıyor? Diğer fonksiyonları normal çalışıyor mu?

Daha önce orijinal adresini değiştirdiğim lokoları MS ile kullandım ve bir problem yaşamadım. Sebebi hakkında hiçbir fikrim yok açıkçası. Eğer isteseniz marklin-users.net'de sorarım. Bir çözümü olduğunu sanıyorum.

Saygılar,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Şubat 01, 2007, 22:21:33 »
Cem bey;
Valla bir arızadan nerelere geldik :D
Hayır sadece adresi değişen ters davranıyor. Diğer fonksiyonlar daha doğrusu bir ışık var ona kumanda edilebiliyor. (mavi loko için de mobilstationdan şüphelenmiştim. Başka bir mobilstationla da denedim. Her iki mobilstation da da aynı oldu)
Saygılarımla.
Mehmet UYGUN

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Şubat 01, 2007, 22:34:33 »
Mehmet bey selamlar,

Valla akıl sır erdiremedim ben bu mevzuya; en geç yarına kadar marklin-users.net'e yazacağım bakalım ne diyecekler.

Hiç komik değil ama tüm bu terslikler de sizi bulmuş, hayret verici bir durum :(

Saygılar,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Şubat 01, 2007, 22:44:39 »
Cem bey;
Valla ben gülüyorum :D zaten iyi vakit geçirmek için bu işle uğraşmıyormuz.
Size zahmet olacak malesef benim yabancı dilim lokomotiflerimden daha vahim durumda. :D
Saygılar.
Mehmet

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Şubat 01, 2007, 23:19:07 »
Size zahmet olacak malesef benim yabancı dilim lokomotiflerimden daha vahim durumda. :D

Hiç merak etmeyin lokolarınızın problemini mutlaka çözeceğiz. En kötü şartlarda decoderlarını değiştiririz :)

Saygılar,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Şubat 03, 2007, 20:53:06 »
Mehmet bey selamlar,

Bugün THW lokonuzu saatlerce değişik konfigürasyonlarda denedik; maalesef haberler iyi değil :(

Loko analog sistemde olması gerektiği gibi davranıyor (lambalar, ışıldak, vs.) ancak digital sistemde hiçbir komuta cevap vermiyor. Bu durumda tek varsayım decoder'in bir şekilde hasar görmüş olduğu idi. Decoder'i test ettik ve problemin entegrede olduğu ortaya çıktı. Bu entegreler Marklin için özel üretim ve ayrıca satılmıyor.

Ben sizin yerinizde olsam lokoyu analog kullanır, ilk fırsatta yeni bir decoder koyardım. Decoder fiyatları düşmeye devam ediyor.

Saygılar,

Cem.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Şubat 03, 2007, 23:12:34 »
Cem bey selamlar;
Tahmin ettiğim gibi çıkmış neyse sağlık olsun. Dekoder bulma şansımız nedir? Ben digital kullanıyorum analog kullanma şansım malesef yok.
Saygılarımla
Mehmet UYGUN

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Şubat 03, 2007, 23:38:48 »
Cem bey selamlar tekrar;
Daha önce bahsetmiştim 32 VA trafo geldi. Sizin bahsettiğiniz gibi LO (sarı kahverengi) için 16 V, BO için (Kırmızı kahverengi) 4-16/24 V diyor. Tekrar bir sorayım dedim malum tüm şansızlıklar bende.
Saygılarımla.
Mehmet UYGUN

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Şubat 04, 2007, 10:00:39 »
Mehmet bey selamlar,

Decoder bulma şansımız var. Ben Mart ayı içinde kendim için getirteceğim. Onlar arasında size de getirtebilirim isterseniz. Kesin fiyat hakkında bilgi veririm.

Trafonuz hayırlı olsun!

Digital adaptöre sarı-kahverengiden akım alacaksınız (16VA). Kırmızı-kahverengi kullanılmayacak. Ben sizin yerinizde olsam makas ve diğer aydınlatmaları eski küçük trafonuz ile beslerdim. Bunun için eski trafonun (-) yani toprağını yeni trafonun kullandığınız (!) kahveregisine bağlamalısınız. (+) tarafı da çoklayıcı ile aydınlatmaların sarı kablolarına bağlanacak. Böylece ray akımı ile aydınlatma akımı ayrılmış olacak ve aydınlatma için güç kullanımı lokolarınızı etkilemeyecek.

Yarın THW'yi kargoya vereceğim, adresinizi yazabilir misiniz?

Saygılar,

Cem.
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2007, 10:06:40 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Şubat 04, 2007, 17:08:05 »
Cem bey selamlar;
Size çok zahmet verdim her şey için teşekkür ederim.
Adresim;
Mehmet UYGUN
Yurtiçi kargo Samsun Atakum şubesine "Şubeden alınacak" Tel:0533-2757734 gönderirseniz sevinirim.
Dekoder getitirken banada bilgi verirseniz sevinirim. Bir tanede yedek de dursun istiyorum.
e-mail :rmuygun@ttnet.net.tr veya rmuygun@gmail.com
Herşey için yine teşekkür ederim.
Saygılar.
Mehmet UYGUN

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Şubat 07, 2007, 19:30:16 »
Cem
Loko geldi bu gün herşey için tekrar teşekkürler.
Mehmet

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Şubat 07, 2007, 19:56:23 »
Selamlar,

Keşke bir çare bulabilseydik! Neyse biraz zaman alacak artık, ama yürütürüz illa ki!

Cem.