Gönderen Konu: Selam  (Okunma sayısı 9191 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
Selam
« : Ocak 04, 2012, 00:24:45 »
Herkese Selam.

Bu forumu googlede tesadüfen buldum. Türkiye'de böyle bir hobi olduğunu bilmiyordum. Yapılan çalışmaları görünce gerçekten ağzım açık kaldı. O tren istasyon çalışmaları. Herpsi mükemmel ötesi.. Herkesi tek tek tebrik ediyorum.

Bende akvaryum hobisi ile ilgileniyorum. Strafordan kaya yapıyorum. Bunu boyamada zorlandığım için gooleye kaya modelleme gibi birşeyler yazdığımda buraya ulaştım. Bu forumu bulduğuma çok memnun oldum.

Benim çalışmam. Belki abilerim bana boyama onusunda tüyo verebilir  :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Selam
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2012, 14:24:56 »
Volkan hoş geldin,

Bence kayanın şeklide rengide çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2012, 21:50:24 »
Volkan hoş geldin,

Bence kayanın şeklide rengide çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

Ferda

Hoşbuldum Ferda abi.

Beğendiğinize sevindim. Sizin mini orman kurusu çalışmanız sayesinde bu foruma ulaştım  :) Orada nasıl boyanacağınız anlatmışsınız. 2. Kayamı sizin anlatımınız şeklinde boyayacağım. Yaptığınız çalışmalar gerçekten harika.

Size akrilik boya hakkında bir soru sormak istiyorum. Belki fikriniz vardır. Ben bu kayayı polisan su bazlı renklendiriciler ile boyadım. Suda çözülür mü çözülmez mi bilemedim. Akvaryumun içinde olacak çünkü. Akrilik boya nasıl bir boya. Onunla boyasam suyun içinde dayanıklı olur mu ? Siz bu boyayı kullandığınız için size sormak istedim.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2012, 01:03:33 »
Volkan kardeşim , önce hoş geldin diyeyim , sabah yazını okudum ama cevap verme fırsatım olmadı , sana öncelikle  " strafordan yapılma bir kayayı suyun içinde nasıl tutacaksın ( yüzer ) " diye soracaktım , ayrıca     " hangi boyayı kullandın "  diyecektim .

1. soruya bir cevabın varsa yaz lütfen.
2. soruyu sen de biraz açıklamışsın , akrilik boya su bazlıdır ve zaman içinde suda çözülme ihtimali çok yüksek , balıklarına zarar verebilirsin.Kayanı bir suya koy ve beklet önce.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2012, 07:12:04 »
Volkan kardeşim , önce hoş geldin diyeyim , sabah yazını okudum ama cevap verme fırsatım olmadı , sana öncelikle  " strafordan yapılma bir kayayı suyun içinde nasıl tutacaksın ( yüzer ) " diye soracaktım , ayrıca     " hangi boyayı kullandın "  diyecektim .

1. soruya bir cevabın varsa yaz lütfen.
2. soruyu sen de biraz açıklamışsın , akrilik boya su bazlıdır ve zaman içinde suda çözülme ihtimali çok yüksek , balıklarına zarar verebilirsin.Kayanı bir suya koy ve beklet önce.

Selam Kemal abi. Hoşbuldum.

Önce strafordan yaptığım şekli fuga pool 2900 doldu derzi ile kapladım. Alçıya benziyor. Bunu havuzlarda seramiklerin arasını doldurmakta kullanıyorlar. Antibaktrel olduğu için balıklara zararı olmuyor..  Bunu akvaryuma baş aşağı sokacağım. Yani batmaması işime geliyor. :) Ama ben bunun rengini tutturmak için 6-7 kere üstüne derz sürünce çok ağır oldu. Biraz batıyor.

Biz akvaryum hobicileri arka fon yapımını bu şekilde yapıyoruz. Straforun üzerine derz kaplayarak. 2. kattan snra derze polisan nature su bazlı renklendiriciler ile renklendirip o şekilde sürüyoruz. Bittikten sonra akvaryumun içten arka camına silikonluyoruz. Çoğu yaptıklarımız pek bişeye benzemiyor. Yani boyamasını Türkiye'de yapılan doğru düzgün kimse yok. Yurt dışında orjinalleri satılıyor. Polyesterden yapılıyor fakat çok pahalı. Türkiye fiyatı 800 tl örnek.

Şu orjinal fon:

Bunları şekil olarak yapabilirim ama renk olayını beceremiyorum. Bu günlerde birde şu kayayı yapacağım. Boyamasını sizin çalışmalarınızın hepsini tek tek inceleyerek boyamaya çalışacağım. Artık olduğu kadar.

Şunu da 2 sene önce yapmıştım. Renini yapamayınca siyah yapmıştım.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2012, 10:37:07 Gönderen: Nuada »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2012, 13:23:10 »
Volkan , bilgilere teşekkürler , ben arka fonunda yapay kayalar olan akvaryumu hiç görmemiştim ,bizim sanatçı dostumuz Doğan Ür'ün kocamaaaan bir akvaryumu var ama kaya yapmamış , belki o da niyetlenir ,sen ona yapım tecrübelerini aktarırsın o da gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde nasıl boyanacağını gösterir , biz de seyrederiz.

Kaya yapmasa bile Doğan bize bir kayanın nasıl boyanacağını anlatır.

Ayrıca ,model firmalarının kaya kalıpları var , içine alçı dökerek kaya yapılıyor , yalnız alçı suya uzun zaman dayanmaz , bu kalıplardan elde edip ,  resin ( polyester bazlı bir malzeme ) ile döküm yaparsan çok daha gerçekci kayaların olur.

Bundan sonraki bilgileri İhsan abi yazsa iyi olur , onun uzmanlık alanı.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2012, 20:31:40 »
hoşgeldiniz kayalar harika gözüküyor

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2012, 21:03:37 »
Volkan , bilgilere teşekkürler , ben arka fonunda yapay kayalar olan akvaryumu hiç görmemiştim ,bizim sanatçı dostumuz Doğan Ür'ün kocamaaaan bir akvaryumu var ama kaya yapmamış , belki o da niyetlenir ,sen ona yapım tecrübelerini aktarırsın o da gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde nasıl boyanacağını gösterir , biz de seyrederiz.

Kaya yapmasa bile Doğan bize bir kayanın nasıl boyanacağını anlatır.

Ayrıca ,model firmalarının kaya kalıpları var , içine alçı dökerek kaya yapılıyor , yalnız alçı suya uzun zaman dayanmaz , bu kalıplardan elde edip ,  resin ( polyester bazlı bir malzeme ) ile döküm yaparsan çok daha gerçekci kayaların olur.

Bundan sonraki bilgileri İhsan abi yazsa iyi olur , onun uzmanlık alanı.

Teşekkür ederim Kemal abi cevabın için. Dediğin gibi bu orjinal fonları polyester ile yapıyorlar. Ben polyester veya epoksi ile deneyecektim fakat hem fiyatı pahalı geldi hem de acaba yapabilir miyim diye tereddüt ettim. Epoksinin dondurucusu felan varmış. Biraz kafamı karıştırdı.

Doğan bey ile tanışmak isterim. Acaba kendini forumda kayıtlı mı ?  Nikini alabilir miyim ? Ya da bu konunun linkini verebilir misiniz rica etsem :) Hem akvaryumu var hem de sanatçı. Tam aradığım kişi :) Belki bana yardımcı olur. Kendisi de böyle çalışma yapmak ister belki. Bende bildiklerimi seve seve anlatırım.

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2012, 21:04:08 »
hoşgeldiniz kayalar harika gözüküyor

Hoşbuldum Ozan Bey.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2012, 01:16:49 »
Volkan bey merhaba.Mesajınızı aldım.Kemal abi benim hakkımda size bahsetmiş.Bende sizin gibi akvaryumculuğa gönül vermiş birisiyim.Şuan kendi yetiştirdiğim mavi melek balıklarım olan bir akvaryumum var.Daha çok bitki akvaryumlarını sevdiğim için akvaryumumda henüz kaya kullanmadım.Akvaryumum dev Cryptocoryne balanse bitkilerimle kaplı.

Kaya yapımı konusunda aslında hiç bir tecrübem yok.Maalesef henüz bir kurgumda yok.Yer ayarlıyabilirsem ileride bir kurgu yapmak istiyorum tabiiki.Anladığım kadarıyla strafor malzeme ile kaya yapım işini çözmüşsünüz.Hoş da görünüyor.Tek sıkıntı boyama sizinde yazdığınız gibi.Kaya boyamasıda şimdiye kadar hiç yapmadım.Nacizane tek önerim,kaya yüzeyini boyadıktan sonra ara çatlakları daha koyu(mesela orjinal boyadığınız renge siyah katarak) boyamak.Mesela gri kaya tonunu yüzeye atın.Kuruduktan sonra daha koyu olan ara çatlak rengini sürüp kurumadan hemen yüzeyden silin.Dolayısı ile ara çatlaklardaki koyu renk silinmeden içerlerde kalacak.Etki hoş olacaktır.Renkleri hiçbir zaman tüpten çıktığı gibi sürmeyin.Özellikle kaya tonlarında siyah katıp biraz kirleterek nötürleyin.Ufak parçalar üzerinde denemeler yaparak mükemmele ulaşabilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir
Başarılar

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2012, 07:24:28 »
Volkan bey merhaba.Mesajınızı aldım.Kemal abi benim hakkımda size bahsetmiş.Bende sizin gibi akvaryumculuğa gönül vermiş birisiyim.Şuan kendi yetiştirdiğim mavi melek balıklarım olan bir akvaryumum var.Daha çok bitki akvaryumlarını sevdiğim için akvaryumumda henüz kaya kullanmadım.Akvaryumum dev Cryptocoryne balanse bitkilerimle kaplı.

Kaya yapımı konusunda aslında hiç bir tecrübem yok.Maalesef henüz bir kurgumda yok.Yer ayarlıyabilirsem ileride bir kurgu yapmak istiyorum tabiiki.Anladığım kadarıyla strafor malzeme ile kaya yapım işini çözmüşsünüz.Hoş da görünüyor.Tek sıkıntı boyama sizinde yazdığınız gibi.Kaya boyamasıda şimdiye kadar hiç yapmadım.Nacizane tek önerim,kaya yüzeyini boyadıktan sonra ara çatlakları daha koyu(mesela orjinal boyadığınız renge siyah katarak) boyamak.Mesela gri kaya tonunu yüzeye atın.Kuruduktan sonra daha koyu olan ara çatlak rengini sürüp kurumadan hemen yüzeyden silin.Dolayısı ile ara çatlaklardaki koyu renk silinmeden içerlerde kalacak.Etki hoş olacaktır.Renkleri hiçbir zaman tüpten çıktığı gibi sürmeyin.Özellikle kaya tonlarında siyah katıp biraz kirleterek nötürleyin.Ufak parçalar üzerinde denemeler yaparak mükemmele ulaşabilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir
Başarılar

Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim Doğan abi. Demek bitkili akvaryumun var. Ben aksine kayalıklı malawi takılıyorum :) Albino sarı prenses üretiyorum.

Bu resmini paylaştığımı tepeden sarkıt olarak düşünmüştüm. Benim akvaryumda sağ üst köşede mavi taşırma kutusu bulunuyor. Masanın altındaki filtreye suyu gönderiyor yani. Ben onu gizlemek için bu kayayı yapmıştım.

Kayanın içi boştu. Alttan şu şekilde geçirdim.

Bu benim içime sinmedi. Tekrar malzeme alıp. Baştan başlayacağım. Doğan abi tavsiyen içinde teşekkür ederim. Söylediğin şekilde boyamayı deneyeceğim. Umarım başarırım.   :) Anlattığın şekil gibi yapabilirim fakat Doğan abi, boyayı direk sürmüyorum. Çünkü zamanla suda çözülür diye tahmin ediyorum. Boyayı derz denilen madde ile karıştırıp (aynı alçı gibi) o şekilde renklendirmeye balıştığım için tonlamayı tam becerememiştim. Aslında benim sorunum sanırım kayanın şelinde. Çok dalgalı olmuş. Daha düz kaya yapacağım.

Şu kayayı taklit edeceğim. İnşallah benzetebilirim.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2012, 07:31:01 Gönderen: Nuada »

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 16, 2012, 22:18:20 »
Hoş Geldiniz

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2012, 22:46:17 »
Hoşbuldum. Teşekkürler.

Siz değerli abilerim sayesinde az çok bu işi söktüm. Ferda Genç, Kemal Omay, Cemal Doğan Ür ve Hasan Ulutaş gibi abilerim sayesinde. Yani sizin çalışmalarınız ve verdiğiniz tüyolar ile az çok birşeyler yapmaya çalıştım. Hepinize tek tek teşekkür ediyorum.

İlk olarak küçük bir kaya denemesi yaptım.

Dediğiniz gibi boyalara siyah katarak yani eskitme yaparak o şekil sürdüm. Ve boyayı sulu olarak sürdüm. Böyle çok daha kolay oluyormuş. Yalnız derz ile karıştırmak mutlaka gerekli. Bu şekilde çözülüyor. Suda bekleyince çözülmedi ama elimle ovalayınca akvaryum suyuna boya karışıyor. Bu orjinaller epoksi boya ile yapılıyormuş. Onu öğrendim. Fakat epoksi boyalar çok pahalı ve 20 kgdan aşağısı yok malesef. Bu şekil idare edeceğim. Boyalar çıkmadan yosun tutar güzel bir görüntü oluşur diye tahmin ediyorum.

2. olarak yukarda yapacağım dediğim kayayı yaptım. Resime bakarak şeklini çıkartmak gerçekten zormuş. 3d olarak şeklini yapmak ayrı marifet istiyor.

3. olarakda akvaryumun dibine koyacağım büyük bir kaya yaptım.

Bunları daha boyamadım. Sadece derz uyguluyorum şimdilik. 1 kat derz sürüp 1 gün kurumasını bekliyorum. Sonra gene derz sürüp gene bekleyeceğim. Katmanlar oluştuktan sonra son katı renklendireceğim. Suda batması için ise, alt veya arka tarafındaki straforları ateş yardımı ile eritip ya da maket bıçağı ile kesip çıkartacağım. Sadece kalıp olarak kalacak.

Şimdilik bu kadar. Bu gece yine sabaha kadar çalışacağım. :)  2-3 kaya daha aklımda var. Bitiğinde inş. güzel birşeyler ortaya çıkar.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2012, 08:25:14 Gönderen: Nuada »

Çevrimdışı Nuada

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Şubat 23, 2012, 22:55:03 »
Selamlar. En sonunda akvaryumumu bitirebildim. Sizinle de paylaşmak istedim. Bana yardımcı olan, bilgilerini esirgemeyen bütün abilerime çok teşekkür ediyorum.