Gönderen Konu: Nostalji  (Okunma sayısı 6325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Nostalji
« : Aralık 19, 2011, 02:38:15 »
Merhaba,

Daha beş yaşındayken tanıştığım, herhalde hayatımda sayısını hatırlayamayacak kadar en çok bindiğim, (benim çocukluğumda otobüs yoktu) bana tren zevkini ve tutkusunu aşılayan, o zamanlar (1955-1970) kalite, konfor ve hız olarak Avrupa standartlarını yakaladığımız MT 5300. (MAN-Duewag-Esslingen). Merak edenler için bu konuda uzun bir makale yazabilirim, TCDD nin bugün ekspres diye kullandığı katarlar onun yanında banliyö treni kalır.

Konuyu niye açtım.... Kafamı dağıtmak için internette dolanırken Rusya da halen kullanılan bir mototren resmi ilgimi çekti... Bizim MT 5300 lere benzerliği dikkat çekici, bana eskileri hatırlattı.

Buna ister nostalji deyin, ister benim bunaklığım deyin, ama söyleyin bakalım hanginiz üç kuruş paraya kolalı masa örtüsü ve beyaz üniformalı hizmetliler eşliğinde trende yemek yedi....

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Nostalji
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2011, 09:35:28 »

Can Bey, merhaba.

MT 5300 mototreni ile ilgili bilgilendirme girişiminize  çok teşekkürler.
Modellerine ilgi duyduğumuz bu keyifli hobinin gerçek araçları ile ilgili haberleri ve özellikle TCDD trenlerini konu
alanları bizleri daha da heyecanlandırıyor.

Yazınızda da belirttiğiniz gibi ben de bu konuda merak edenler içinde biri olarak uzun bir makale yazabilirseniz
çok sevinirim ve keyifle takip ederim.

TCDD’nin ilk hızlı mototreni olma özelliğini taşıyan MT 5300’ler ile ilgili basında yer alan iki haber:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=130780

http://www.haberhurriyeti.com/HaberDetay/34281-bir-donemin-hiz-rekoru.aspx

İyi çalışmalar dileklerimle, saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2011, 11:05:56 »
Can Bey:

Babam da hep bahseder bu mototrenler, eger bir makale yazarsanız cok memnun olur ve heyecanla okuruz.

Selamlar, saygılar.
Serdar

Çevrimdışı kuyumaz

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2011, 19:08:22 »
Can Bey, Izmit'ten her sabah 07:25 de ada motorlusu dedigimiz Adapazari-Istanbul arasi calisan halkin cok sevdigi ve tercih ettigi bir moto tren vardi. Dumansiz da denirdi, herhalde karatrenle kiyaslanip konforunu vurgulamak icin.  bende birkac kez binmistim. Siz konuyu acinca hatiralarim geldi aklima.Selamlar.

Kadir Uyumaz

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2011, 23:15:42 »
2. olarak bunu yaptırabilsek keşke  ???

Harun bey, mümkün olabilir mi ::)

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2011, 11:46:27 »
3. Resimdeki platforma Harun beyin dikkatini çekmek istiyorum.
Belki böyle bir malzeme yapabilir bizlere.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2011, 20:37:20 »
Bu gün Sururi bey bu konuyu sitede gördüğünü söyledi ve değişik bir site ismi verip bir de anısını anlattı.
( " bu site İzmitli Kadir beyin özellikle ilgisini çeker " dedi )

Çocukluğu Tavşancıl da geçen Sururi bey  bu tren ile okula gidermiş ve o yıllardaki adının  " mektepli treni " olduğunu söyledi.

www.herekeli.com  sitesinde başka bilgiler olduğunu belirtti. ( zaman tüneli kısmına bakın )

Bir gün okula giderken treni kaçırıyorlar ve İzmit'e başka vasıta ile gidip okulu da kırıp , soluğu sinemada alıyorlar.Kaçırdıkları tren kaza yapıyor ve aileleri onları okulda bulamayınca morgda aramak zorunda kalıyor.
Akşam eve döndüğünde annesi onu sevinçle karşılayıp kafasına terlikle bir tane patlatıyor.  :D

Bizim anneler sevinince böyle yapar , kendimden biliyorum , 6 yaşında yola atlayıp bir arabanın altında kalmıştım , kocaman ve yüksek bir Amerikan arabasıydı , dolayısı ile altından sapasağlam çıktım , annem kafama bir tane şaplak atmış , ben hatırlamıyorum bile ama , annem bana yıllarca  " sevinçten attım o şaplağı " dedi.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2011, 20:44:56 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2011, 20:39:01 »

3. Fotoğraftaki benzer platform yapısı, Harun Bey tarafından üretilmiş ve Afyon İstasyon maketi çalışmasında kullanılmıştı.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2011, 21:14:43 »

Devamı varmı acaba ?