Gönderen Konu: haydarpaşa miniatürk  (Okunma sayısı 59063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdusta

• Ziyaretçi
Ynt: haydarpaşa miniatürk
« Yanıtla #20 : Ocak 17, 2007, 11:05:07 »
Ömer bey

hpasıyı calısmak ciddi bir iştir..ben öncelikle kurguyu tasarlamak icin en az 3 ayınızı ayırmanızı oneririm..
yer konusu icin ayırabileceginiz alan ebatlarını acıklarmısınız?
HAYDARPASA GARI  O dan yapılamayacak kadar cok detay ve ince işcilik gerektirir..Bu yuzden onun yapımını en sona birakarak
benzer bina ve yapıları piko veya faller gibi ureticeilerden toplamaya baslamanız..Hpas garı sanırım onceki kaybolan forumda soylenmisti 1/87 benzerini Amerikalı bir firma baska bir istasyon adı altında uretiyormus..onu arastırmanız rica
ucuncu tavsiyemde 1/87 olcekden asla vazgecmeyiniz..
son tavsiyemde eger ben avsalı olsaydım Bandırma limanı ve istasyonunu kurgulardım
kolay gelsin saygılar a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 17, 2007, 11:34:36 »
Ömer bey, biraz da daha önce neler yaptığınıza ve deneyimiminize bağlı. Eğer yeni başlıyorsanız Abdurrahman bey'i dinlemekte yarar var.

Mutlaka Haydarpaşa düşünüyorsanız, başlangıç için detay seviyesini düşük tutabilirsiniz, deneyim kazandıkça daha detaylı maketler yaparsınız.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 17, 2007, 15:00:06 »
kamil bey insan ilk başladığından mıdır nedir hep en büyüğünü en güzelini en detaylısını ne bilim hep enleri istiyor daha önceden de maket deneyimim oldu elim yatkındır .ama yinede siz ustalarımızdan görüş ve fikir almadan başlamaya korkuyorum .hep detaylara takılıyorum zaten kuleler duvar görünümleri hayırlısı bakalım neler çıkacak. kafaya koydum.boğulursam haydarpaşada boğulayım. saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 18, 2007, 13:54:58 »
bugün miniatürk atölyesi ile görüştüm bana haydarpaşa garının 1/87 ye ölçeklenmiş bir planını gönderecek yapım aşamalarını yapım tekniklerini ve kullanılan malzeme detaylarını gönderecek tam ölçüler onlarda var.bakalım lanlar gelince işe başlayacağım. bu arada miniaturk taki modeller 1/25 ölçekmiş

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 18, 2007, 14:38:48 »
Miniatürk'deki bütün yapılar önce bilgisayarda üç boyutlu modellendi ve sonra yine üç boyutlu bir printer'den katmanlar halinde elde edildi. Örneğin eğer Selimiye'nin minarelerine dikkatli bakarsanız, üst üste dizilmiş disklerden oluştuğunu görebilirsiniz.   

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ocak 18, 2007, 14:42:47 »
evet bilgi aldım kendilerinden zaten haydarpaşa garının yapım aşamalarında plastik malzeme ile birlikte ön cephe için ağaç kullanacağım planı önce ince kopya kağıdı ile tahta zemine çizeceğim daha sonra kıl testeresi ile işlemeli bölümlerini çıkaracağım ön cephedeki detayları başka türlü yapma imkanı yok gbi hata kulelerin çatı kısımlarını tornada çektirmeyi düşünüyorum ön vepheyi ağaçtan çıkarfıktan sonra plastik yüzeye monte edeceğim. bu şekilde düşünüyorum.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 18, 2007, 14:50:50 »
madem bu kadar aklına taktın hpasıyı...
ben ise gitmek icin TCDD parkına arabımı park edip garın icinden hergun gecip vapurla karakoye gidiyorum aksamlarıda aynı yoldan geri donuyorum.Hemen her hafta haydarpasada bir film cekimi veya etkinlik oluyor.
vapur iskelesi ile gar arasında nosu yanılmıyorsam 23000 li bir kara tren lokosu var..
Haydarpasıyı yapmak hatta O dan yapmak gercekten çok zor..bunu kolaylastırmak icin 3 boyutlu resmini bir kenara koy..
bir taraftan internettende Vollmer,faller benzeri buyuk istasyon maketlerini incelemeniz..
bunları ustuste koyarak 1*2 tanesini modifiye ederek haydarpasayı elde edebilirsiniz..

en son tavsiyemde 1-2 ay sadece arastır-acele etme..malzemeleri toplamaya calıs..

allah kolaylık versin
saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ocak 18, 2007, 15:02:05 »
teşekkürler ustam bende başladım zaten malzeme toplamaya bakalım nekadar başarılı olacağım tabi buna siz ustalar karar vereceksiniz:

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 18, 2007, 15:30:34 »
Omer bey
bana hala kurgu ebatlarını bildirmediniz?kaba tahminimle hpasa sadece ana bina olarak 70 x 100 metre buda bizim olcekle 80cmx115 cm gibi eder. arkadaki peronlar tamirhaneler ve Yard bunlarıda hesaplamak lazım taa sögütlüçeşme -fbahce statına kadar .saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ocak 18, 2007, 15:36:05 »
sayın ustam aşağıda kaba taslak ölçtüğüm ölçüler var GoogleEorch dan hesapladım uzunluklar metre cinsinden saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2007, 15:42:09 Gönderen: avşalı »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ocak 19, 2007, 09:12:32 »
selamlar .haydarpaşayı taktıkya kafaya bakalım hayırlısı. dün birkaç özel maket firması ile görüştüm. 1/87 ölçekli haydarpaşa demonte ve monte edilmiş şekilde yapılıp yapılmadığını sordum.hiçbiri bu güne kadar yapmamış ama bir haftalık bir çalışma ile yapabileceklerini söylediler. bugün fiyat verecekler kişiye özel maketler pahalı oluyor tabiki en azından bir fikir olur. fiyatları sizinle paylaşacağım.saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Ocak 19, 2007, 19:27:26 »
selamlar kusuruma bakmayın şok olmuş vaziyetteyim. ankaradaki bir maket firmasına haydarpaşa garının 1/87 ölçek maketini nekadara yapıyorsunuz dedim bana gelen maili aynen buraya ekliyorum.saygılar                                                                             
 halit zengin  bana adlı alıcılara
  Diğer seçenekler   16:12 (3 saat önce)

Sn: Ömer TOMRUK,
Haydarpaşa Garı maketi 1/87 ölçek için fiyat 18.000-YTL+KDV dir.Saygılarımızla

--

--
C&H MAKET
www.chmaket.com
TEL:312 4468406
FAX:312 4474799

uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ocak 19, 2007, 20:12:13 »
Sevgili Avşa'lı kardeş bu işte illaki bir yanlışlık var.Dolar olmasın?

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ocak 19, 2007, 20:14:17 »
18.000 dolar mı anlayamadım ben bunların aklından zoru var galiba yada cem beyin bir tabiri var bunlar hiç dayak yememiş

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Ocak 19, 2007, 20:42:04 »
sevgili ömer..
istedikleri rakam dogrudur..profesyonel maket işi pahalı bir iştir.
hele sagda solda site yapımı oldugundan adamlar cok yogun calısıyorlar..

saygılar a.usta

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ocak 19, 2007, 20:54:10 »
ömer

sen benim dediklerimi dikkate al faller gibi ureticilerde benzer maketler var onlardan 3 tanesi ile hpasayı yapabilirsin..
sakın vazgecme..boylece 17750 ytl +KDV cebinde kalır..saygılar a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ocak 19, 2007, 21:07:02 »
sayın ustam bakıyorum ama aynı dokuya ve mimariye sahip model bulamadım usa daki siteleri bile araştırıyorum siz demiştiniz.ama bulamıyorum.haydarpaşa şaşırttı beni.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #37 : Ocak 19, 2007, 21:10:41 »
Sevgili ömer miniatürkde yer alan ve nerdeyse birebir tüm detayları barıbdıran H. Paşa modelinin yaklaşık 30.000.-YTL civarında olduğunu duymuştum. H.paşayı yaparak bu işe başlamak istiyorsan sen zaten ortaya muhteşem bişi çıkaracaksın demektir. ama bence A. Ustanın dediği gibi faller modellerinden yaralanarak biraz da hayal gücüünü katarak benzer bişiler çıkarabilirsin diye düşünüyorum

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Ocak 19, 2007, 21:22:44 »
ömer
eski sitede birisi yorum yapmıstı hpasanın benzer binasını baska bir istasyon adı ile satılıyor seklinde..
ancak diger arkadaslardan teyit alamadım..siz araştırmaya devam edin benzerini bulacaksınız..saygılar a.usta

onkuyumcu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ocak 19, 2007, 21:25:36 »
omer bey
siz olaya en tepeden başladın ama isterseniz basarırsınız ama bu olaya baslamadan once kolay modellerle deneme yapmanızı oneririm zordan baslarsanız ve olaki basaramadınız  zaman hevesiniz kacabilir maket olayı oldukca zor ve karısık iştir  ama basarırsanız sizden mutlusu yok
şimdiden kolay gelsin