Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 3930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı StyX

• Forum Üyesi
Selamlar
« : Aralık 09, 2010, 12:42:58 »
Merhaba,

Adım Ozan ILGIN, Mühendisim, Ataköy de oturuyorum ve 5 yıllık evliyim. Kendimi bildim bileli Havacılık ve uçak motorları ile ilgilendim. 6 yaşında babamın iş yerine (THY Motor Revizyon Atl.) gittiğimden itibaren havacılıkta beni kendine çeken birşeyler oldu. Şuan da özel bir uçak bakım şirketinde güç sistemleri Mühendisi olarak çalışıyorum.

Uçak uçurmak bana zevkli gelmiyor nedense benim için tekniği ile ugraşmak daha zevkli. O nedenle hiç bir zaman RC model uçak hevesim olmadı.

2 sene önce RC bir araba topladım hala da arada bir kullanırım.

Motorumda airbrush yapmak için set ararken sizin forumunuzu gördüm ve yapılan işler çok hoşuma gitti. Eskiden hatırladıgım benimde bir tren setim vardı. Araştırdım ben 1,5 yaşındayken dedem tarafından bana alınmış bir HO set. Bir çok parçası kaybolmuş ama lokomotifini ve bir kaç bir kaç parça ray ve bir iki vagon bulabildim. Söktüm, motorunu çalıştırdım ancak yürümüyor. Statik olarak bir kurgu yapıp bu benim için manevi değeri olan şeyi saklamak istiyorum.

Bakalım ne kadar başarılı olacağım.

Sizin yaptıklarınızı okumak bile yeterli keyif iken beraber bir şeyler paylaşmak benim için çok keyifli olucak. 

Çevrimdışı Metin Öztürk

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Selamlar
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2010, 14:27:35 »
Ozan Bey hoşgeldiniz, umarım hayalinizi derçekleştirirsiniz. Yeni bir üye olarak şunu söyleyebilirim; forumda yapılan işleri gördükçe hayalinizinde ötesine geçme arzusu hissedeceksiniz.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2010, 11:51:57 »
ozan bey merhaba

aramıza hoş geldiniz

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı StyX

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2010, 14:28:59 »
Hoşbulduk,

Esasında sadece statik model yapmayı planlıyordum ancak kendimce bir tren yolu dizaynı yaptım.

Geneli endüstriyel zone'da olacak ancak ray sistemlerini çizebileceğim bir program tavsiyesine ihtiyacım var. AnyRail adında bir program indirdim güzel ancak 50 parça raydan sonrası için satın alıması gerekiyor. sizin tavsiye edebileceğiniz kolay bulabileceğim bi program varmıdır?

Hafta sonu Proses'e gitmeyi planlıyorum öncelikle bir göz aşinalığım olsun birde statik model için 1-2 parça bi şeyler bakacağım.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2010, 14:41:21 »
Ozan kardeşim , bu işin tadını alınca zannettiğin kadar azı ile yetinmeyeceğini göreceksin,acele etme bu uzun soluklu ve kolay kolay bıkılmayan bir hobi,tadını çıkart.Hoş geldin.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2010, 09:49:03 »
Hoş Geldiniz. Komşu sayılırız.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı StyX

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2010, 16:18:50 »
Çok teşekkürler beyler, hoşbulduk.

Durumlardan biraz bahsetmek istedim;

Statik modelim iyi gidiyor genel hatları ve dağ'ın altyapısı bitti. Birazdaha ilerlem kaydedince (bu hafta sonu) resim de yayınlarım. İlk oldugundan dolayı biraz zorlu geçiyor. Ayrıca biraz malzemeler konusunda yardıma da ihtiyaç duymuyorum desem yalan olur. Mesela şu alçılı bezi nereden bulabilirim?

Şimdi geldik esas konuya.

Dinamik kurgu çalışmasına da başladım herhalde ocağın 1 veya 2. haftası proses'e bir daha gidip hem statik model için malzeme alacağım hemde raylar ve balast vs. malzemeleri alacağım. Ekte iki tane çizim var. Bir bakıp yorumlarınızı yaparsanız çok mutlu olurum.

Şöyle ki ilk model'in malzemelerini ikinci modeli yapmak içinde kullanabiliyorum ona göre dizayn ettim ve ilk modelden sıkıldıgımda evlerim binalarım bittiğinde ikinci modeli oluşturacağım (yaklaşık 1 yıl kadar sonra) Bu nedenle ilk kurgum sabit olmayacak.

Yerim kısıtlı oldugundan duvar yanına ince uzun bir kurgu oluşturdum. bütçeme göre 1-2 loko ve vagon ile başlarım sonrasına bakarız. İlk başta analog sistem ile kuracağım denemeleri analog tek loko yaparım sonrasında DCC devam edeceğim.

Benden şimdilik bukaradar. 

Gökhan bey gerçektende yakınız, istediğiniz zaman bir yerlerde buluşup bir şeyler  içebiliriz.

İyi akşamlar.

Çevrimdışı StyX

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2010, 22:40:46 »
Keşke birileri bi yorum yapsaydı. kendi başıma birşeyler dizayn etmeye çalışıyorum.

Neyse Statik model ile ilgili bir iki sorum daha vardı ama kimseyi rahatsız etmek istemem.

Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2010, 23:02:46 »
Ozan kardeşim , bu ara sitede çok mesaj var , biz bu kadarına alışık değiliz  :D başımız döndü , senin mesaj kaynamış arada ama bak senden sonra Kahraman ( Kahraman'in yer imleri ) raf kurgular ile ilgili bir link vermiş , yer sorunu olanlar  için yerden 150-160 cm yükseklikte göz hizasında bir raf kurgu çok ideal bir çözüm.
40-50 cm eninde 2,5-3 metre boyunda bir raf kurgu adamı doyurur.Birkaç tane sesli ve dijital kuplörlü loko ile küçük yük vagonları manevra sahasında kullanılır ( vagon dizileri bir hattan bir hatta taşınır , loko değiştirilir vs vs )
Güzel bir plaktorna ile lokolar terse döndürülür.Orda burda gördüğün hazır planlardan fikir al ama esas olarak canın neyi çekiyorsa onu yap.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2010, 23:56:07 »
Ozan Bey oncelikle hosgeldiniz.
Kendinizi tanitmaniz buyuk incelik ayrica tesekkurler.
Bende senelerden beri maket vs ile ugrasiyorum. Is diaromaya gelince Nerdeyse 1 senedir donup kalmistim. Taki Ankarada'ki toplanti sonrasi verdikleri gazla.. Istanbul ekibine ayrica tesekkur ederim.
Gelelim sizinle ilgili kurguya. Yeriniz hakkinda biraz bilgi verebilir misiniz?
Dusundugunuz endustriyel tesisin anladigim kadariyla 2.dunya savasi sonrasi hatta 80 90lar donemi oldugu anlasiliyor.
Bu era'nizi da belirliyor aynizamanda.
Gonderdiginiz fotograflardaki iki layout birbirinden aslinda cok farkli. Birisinde dead endler var. sonlanmis. dolayisiyla lokolari dondurmek imkansiz olur. ama deneme amacli buda bir fikir. yer acisindan gene bilgilere ihtiyacimiz var.
Ayrica bu hatlarda pek cevresel calisma yapamayabilirsiniz.
Digeri ise 2 tane ic ice olan farkli caplardaki donus raylariyla yapabileceginiz sistem.
Bunlardan ictekinin capi 78cm iken distakinin capi 90cm olablir yada 90 102 dolayisiyla genislikleri acisindan cok fark var. Bunda bircok maket calismasi yapabilirsiniz. COk da guzel olur.
Umarim size biraz fikir verebilmisimdir. Kolayliklar

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı StyX

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2010, 11:07:12 »
Kemal Bey Ve Kahraman Bey,

Birazdaha açıklayım kendimi.

Daha önceden anlattığım gibi çok çömez bi trenciyim. Yer sorunum göreceli olrak var. kendime ait 2*3,5 mt bi odam var ancak burada bir sürü diğer hobi ve özel malzemelerim ve bilgisayarımın bulundugu bölüm mevcut. Burada istdiğim işi yapabiliyorum. Benim düşüncem şuydu. İlk diorama bu odada rahatlıkla yapabileceğim, kullanabileceğim bir şey ayrıca yaptıgım bina vinç maketlerinide kolayla sergileyebileceğim alan  bu nedenle bununla başlayıp (Sunta uzerinde fazla detaya girmeden) bir yandanda gerekli maketlerimi ve rayları lokoları toplayıp 1 sene için de ikinci cizdigime geçmek. İkinci diorama burada birisinin daha yaptığı ahşap renginde salona yerleştirilecek ve üzeri cam ile kapatılacak. Ama eşimin isteği ile salonda çalışmak yasak. O nedenle kafamdaki kurguları tamamladığımda ona başlanacak ve hızla sonuçlandırılacak.

benim esas sormak istediğim dogru bir yolda mı ilerliyorum.

Aklımda %90 dizellerden oluşan amerikan yük tipi sistem var. Ama 1-2 tanede son dönem buharlısı katmak istiyorum.

Tek kısıtlayıcım kendim, bir anda herşey bitsin istemiyorum o nedenle her ay belli bir şeyler alarak maketleri tamamlayarak bu işin ustesinden geleceğim.Boyamalar ve pis işler için yeterli atölye alanım, 100 lt komprasörüm var onları ayrı yerde yapacağım. Ayrıca kullanabileceğim su jetinden kumlamaya torna freze tüm ekipmana sahip tanıdık bildikler var.

Açıkçası tek isteğim sizlerle tanışıp tecrübelerinizden faydalanmak, sohbetlerinize ortak olmak.

iyi günler.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2010, 12:23:08 »
Ozan bey hoş geldiniz . forumu detaylı incelerseniz bir çok sorunun cevabı mevcut. bulamadıklarınızdada elimizden geldigince yardımcı oluruz.
keyifli paylaşımlar dilerim