Gönderen Konu: Br 52 Buharlı Lokomotif Severlere !  (Okunma sayısı 13379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Br 52 Buharlı Lokomotif Severlere !
« : Eylül 19, 2010, 00:45:13 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

17 Eylü l2010 Cuma akşamı Show Tv de yayınlanan Deli Saraylı dizisinin 1. bölümünün ilk
10 dakikalık kesiminde Br 52 Buharlı lokomotif görüntüleri yer almıştır.

İzleyemeyen arkadaşlara, dizinin tekrar yayını takip ederek bu görüntüleri kaçırmamalarını
öneririm.

Ayrıca aynı diziyi www.showtvnet.com  dan üye olarak izleyebilirsiniz.

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
Ynt: Br 52 Buharlı Lokomotif Severlere !
« Yanıtla #1 : Eylül 19, 2010, 13:10:31 »
Teoman Selam,

Bilgilendirme için teşekkürler......Görüşmek dileğiyle..

Necati...
« Son Düzenleme: Eylül 20, 2010, 02:03:28 Gönderen: Necati »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2010, 23:00:35 »
Teoman hocam , sağol bunu görmemiştim , ben dizileri pek seyredemiyorum ama 3-4 gün önce bir tanıdığım arayıp " bak şu dizide model tren yürüyor " dedi , vallahi hangi diziydi hatırlamıyorum ama sık sık bir kurgudan görüntüler gösterdiler, ben bunu yazıp soracaktım ama iyiki sen bu konuyu açtın.
Şimdi soruyorum herkese , içinizde o dizideki kurguyu gören oldu mu ?
Kurgu kime aittir , bilen var mı ?
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #3 : Eylül 20, 2010, 14:06:39 »
kemal abi merhaba

o kurgu  EZEL dizisinde gösterildi salonun ortasına yere konulmuştu bende tam göremedim eşim söyleyince farkettim güzel bir kurgu ama inan senin yaptıgın kadar güzel degil

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2010, 22:51:20 »

Necati ilgine teşekkürler. Önümüzdeki aylarda Ankara'ya gelme niyetim var.
Geldiğimde mutlaka seni arayacağım. Görüşmek dileğiyle.
(Oğlum Ankara Çay Yolu'nda ev tuttu.)

Kemal Bey siz de sağ olun. Bu akşam tekrarı var.

Saygılar, Sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Deli Saraylı dizisini tekrar izlemek isteyen arkadaşlar bu akşam ( 20 Eylül 2010 )Show Tv 23.20 de

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2010, 01:16:56 »

Br 52 Görüntüleri için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://s42.photobucket.com/albums/e304/kteoman/?action=view&current=BR52DeliSarayli.mp4

Saygılar
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Naci Akdağ

• Naci Akdaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2010, 09:58:23 »
Değerli Dostlarım Filmin çekimleri Uşak Güneyköy istasyonu,3 ncü köprü,Nohutova istasyonlarında çekildi.loko yine 56548.tarih 14-15-16 ağustos.vagonlar Çamlık müzesinden tırlarla uşağa getirildi.Gerek loko vagonlar ve Çekim yerlerini bulmada acizane ben yardımcı oldum.inşaallah beğenilir Herkese selamlar.Naci Akdağ
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2010, 10:09:40 Gönderen: Naci Akdağ »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2010, 16:09:31 »

Naci Bey, açıklamalarınız için çok teşekkürler.

Görüntüler çok güzel, emeklerinize değmiş.

Sayenizde TCDD deki buharlılar hayat bulmaktadır.

Özellikle 56548'in tekrar çalışır konuma getirilmesinde, buna bağlı
olarak dizi ve filmlerde yer almasında sizin payınız çok büyüktür.

Bizlerde bu güzellikleri, izliyor ve çok keyif alıyoruz.

Emeğinize, yüreğinize sağlık.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2010, 20:16:38 »
Teoman hocam selam.uzun zamandır.tv ile pek karşı karşıya gelemiyorum.neler kaçımışım neler.bu programda sürekli BR 52 sahneleri varmı?valla BR 52 nin yeri bambaşka.buna modeline sahip olunca anladım.konuları paylaştığınız için teşekkürler.selamlar.

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2010, 20:19:13 »
Malesef TCDD buharlı lokoları İngilizlere sattı şu anda ingilizler bu lokoları götürmek için hazırlıyorlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 11, 2010, 23:05:24 »

Saygıdeğer modeltrenciler.

TCDD 56548 Br 52 buharlı lokomotifi yine yeni bir belgesel çekimlerine hazırlanıyor.

Çok değerli dostumuz makinist Naci Akdağ Bey, geçtiğimiz gün beni arayarak 56548’ i film çekimleri için Uşak
Depo’dan,Alsancak Gar’a getireceklerini iletti.

Yeni bir belgeselde yer alacak 56548, TCDD’nin değerli makinisti ve günümüzün yaşayan en iyi buharlı lokomotif
makinisti Naci Akdağ Bey’in denetiminde ve kontolünde yine hayat bulacak.
Bu belgeselin ismi ‘’Türk Pasaportu’’ olacak. 1942 yıllarında Nazi Almanyası’nda Yahudi’lere karşı işlenen insanlık
suçundan, bir Türk Pasaportu ile kurtulan Yahudileri konu almakta.

Belgesel niteliğinde olan bu yapımda, Alsancak Gar, Uşak yöresi ve Adana’da 56548’in çektiği tren görüntüleri yer
alacak.

Belgesel yapımcısı TCDD Gn. Müdürlüğü’ ne buharlı lokomotifli tren çekimleri için başvurduğunda, tek adresin ve
yetkinin Naci Akdağ’da olduğunu öğrenmiş ve değerli dostumuz makinist Naci Akadağ Bey ile görüşmüş ve
Naci Bey’in olumlu yaklaşımları sonucunda bu çekimlerin yapılacağı garantisini almıştır.

Bu gün sabah (11 Ekim 2010 Pazartesi) Halkapınar Depo’ya gelen 56548’i görmeye gittim.
Sevgili Naci Akdağ Bey ile Halkapınar  Depo’da buluşup, 56548’ i bir kez daha görme olanağını buldum.

Huzurlarınızda sevgili Naci Akdağ Bey’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Halkapınar Depo ve Alsancak Gar’da 56548 ile ilgili izlenimlerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Uşak Depo’dan, DE 18110 dizel makine ile soğuk olarak ( kazanı yakılmamış, buhar gücü olmaksızın)  çekilerek
getirilen 56548 ; Halkapınar Depo’ da bakım bölümünde görülmektedir.

Makinaların yıkamasının yapıldığı bu bölümde, yıkama anında çevreye su sıçramaması için yan kısımlara alüminyum
levhalar yapıldığından tam görünüm alamıyoruz.
Ancak buharlı makinanın tender kısmından yıkama alanındaki görünümünü alabiliyoruz..

Uşak Depo’da ‘’Deli Saraylı’’ dizi filminin çekimlerinden dolayı oldukça kirlenmiş vaziyette Halkapınar Depo’ya gelen
56548’in dingillerindeki tekerlek dizilimlerindeki yağ ve kirden renklerinin kaybolduğunu görüyoruz.

Naci Bey; depodaki yıkama işlerinden sorumlu çalışanlara, yıkama anında dikkat edilmesi gerekli yarler hakkında
bilgi veriyor.

Model çalışmalarımızda bazılarımızın yaptığı eskitme ve kirletme çalışmalarına da güzel bir örnek olacak bu kirlenmiş
görüntüleri yıkama öncesi alıyorum.

Model çalışmalarında, gerçekçiliği önemseyen, eskitme çalışmalarına yer veren modelcilerimizin yararlanabileceği
görüntüleri tespit etmeye çalışıyorum.

Biyel kollarından bazılarının yerlerinden çıkarıldığını da görüyoruz. Bunun nedenini Naci Bey’ e soruyorum. Naci Bey:
 ‘’Soğuk olarak bir başka makine ile çekilen buharlıların, ray üzerinde kasma yapmadan daha hızlı hareket etmesi
açısından biyel kollarında, geçici eksiltme yapılır.’’ açıklamasında bulunarak sorumuzu yanıtlıyor.

Buharlımızın ön kısmındaki oldukça kirlenmiş bölümleri; Domuzluk, kılavuz tekerliği ve piston kutusunun görünümleri.

Tender altındaki bojilerin kirlenmiş durumunu da gözlemliyoruz.

Markiz yanındaki plakalar, ‘’ Deli Saraylı’’ çekimlerinde 1918’ li yıllardaki zamanı yansıttığından kapatılmıştı.
Ne yazık ki burada biraz tahribat yapılmış!

56548’in markizine doğru ilerliyoruz. Tender kenarındaki dökülmüş kömürler dikkatimiz çekiyor. Bazı model üreticileri
buna benzer görüntüleri modellerinde veriyorlar.

56548’in yeniden doğuşunda ve birçok dizi filmde yer almasında büyük katkısı olan, fedakâr ve cefakâr aynı zamanda
buharlı lokomotif aşığı olan makinist Naci Akdağ ile markizde bir hatıra görüntüsü alıyoruz.

Markiz içinde bulunan biyel kolları. Makine film çekimlerinde sıcak ( Kazanı yakılıp, buharla çalışır durumda, harekete
hazır olması hali) konuma getirildiğinde takılmayı bekleyen biyel kollarını görüyoruz.

TCDD 56548 İzlenimlerimizin aktarımı devam edecek

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2010, 23:06:26 »

56548 Bölüm 2

Sevgili Naci Akdağ; makinistliğinin yanı sıra K52’nin düzenli çalışması, güzel görünmesi için ( demiryocular
Br 52 lokolara genellikle K52 diye hitap ederler) her türlü fedakârlığı esirgemeden yerine getirme çabaları
içerisinde.

Uşak Depo’dan bir gün önce gece yola çıkardığı makinasının başında neredeyse 36 saati geçkin bir süredir
canla başla çalışmaktadır.

Yıkama işlemlerinde de makinasının bir an olsun başından ayrılmamış, dingillerin yağlanan bölümlerine su
kaçmasını önlemek için gerekli koruma önlemlerini bizzat kendi almaktadır.

Piston kutusu grisindeki tekerleklerin ve biyellerin kirli görünümleri. Tekerlek üzerindeki kırmızı ve beyaz boyalar,
yağ ve tozlardan kirlenip neredeyse yok olmuş gibiler.

56548, Halkapınar Depo lokomotif yıkayıcıları tarafından mazotla ve sıcak su ile yıkanmaya başlıyor.

Tekerlek ve biyel kollarının üzerindeki renkler ortaya çıkmaya başlıyor.

TCDD Buharlı lokomotiflerinin tekerlekleri üzerindeki karakteristik özelliği olan kırmızı beyaz renkler yıkama
sonrası ortaya çıkmıştır. Ancak yine de kullanımdan dolayı yağların izleri beyazın sararmış etkisi belirgin bir
şekilde görülmektedir.

56548’i bir de üstten görüntülüyoruz. Halkapınar Depo’daki lokomotif ve vagonların yoğunluğu bir zamanlar
kapanma tehlikesi yaşayan Depo’ya büyük bir canlılık vermektedir.

Temizlik işlemleri tamamlanan 56548  DE 18118 tarafından plaktornaya doğru götürülüyor.
Alsancak Gar’daki film çekimlerinde, gidiş yönüne doğru yer alacağından Halkapınar Depo’da yön değişikliği
yapılacaktır.

56548’in tarihi Halkapınar Depo’da bulunan yine tarihi plaktornada dönüşünü izleyeceğiz.

Dizel lokomotif tarafından, plaktorna üzerine getirilen 56548, plaktornaya sığdırılmaya çalışılıyor.

1800’lü yılların son çeyreğindeki dönemlerdeki lokomotif boylarına göre yapılmış olan plaktornaya 1940’lı
yıllarda üretilmiş olan 56548 gibi lokomotifler zor sığdırılabilmektedir.

56548’in tender bojisindeki son dingil, plaktornadaki rayın üzerinde neredeyse ucu ucuna denk gelebilmiştir.

Lokomotifin ön kısmında da kılavuz tekerlekler plaktornadaki ray ayırımını zor kurtarmıştır.

Plaktorna dönüşünde lokomotifin uzunluğu sorun yaşatmıştır. Görüldüğü gibi 56548’in domuzluğu plaktorna
çevresindeki zemine takılmıştır.

Bu durum karşısında plaktornadan vazgeçilip müselles hatta ters çevirme işlemi yapılması düşünülmüştür.
Ancak bir kez de plaktornanın ters yönde çevrilmesi düşünülerek, döndürme işleminin diğer yönde yapılmasına
karar verilmiştir.

Plaktornada 56548’in döndürme görünümleri ile konumuz devam edecektir.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2010, 00:34:30 »

56548 Bölüm 3

Plaktorna çalışması manuel olduğundan bir görevli elle plaktornayı çevirmeye çalışıyor.

Domuzluğunun sola doğru dönüşü engellemesinden dolayı bu kez plaktorna sağa doğru dönüş yaptırılarak
lokomotif yön değişikliğine gidiliyor.

Plaktorna manuel olarak çevrildiğinden insan gücü katkısı ile de döndürme işlemi yapılıyor.

56548 plaktornada sorunsuz bir şekilde dönüşünü sürdürüyor. Plaktornanın Br 52 buharlı lokomotifine göre kısa
oluşu ve lokomotifin zor sığması yön değişikliğinde ilk anlarda sıkıntı yaratmıştı.

Plaktorna sorunsuz bir şekilde dönüşünü sürdürüyor.

56548 nihayet plaktornada 360 derece dönüşünü tamamlıyor.

DE 18110 Dizel loko 56548’in tenderine yaklaşarak bağlantısı yapılıyor.

Alsancak Gar’a götürülmek üzere DE 18110 buharlı lokoyu çekmeye hazırlanıyor.
Naci Bey ile birlikte dizel lokonun markizinde yerimizi alıyoruz.

Buharlı lokomotif makinisti olarak TCDD göreve başlayan Naci Akdağ Bey dizel lokomotiflerde ustalığını gösteriyor.
Uzun süre uykusuz kalmasına rağmen hiç yorulmamışçasına dizel lokomotfi kullanarak 56548’i Alsancak Gar’a
doğru götürüyor.

Halkapınar Depo’dan çıkıyoruz. Karşımızda Fiat 5700 dizel mototren yan tarafımızda Fiat 5500 dizel mototrenler
aynı zamanda da viyadük üzerinde giden İzmir Metro’nun görüntüleri demiryolu trafiğinin bu alanda ne kadar
yoğun olduğunu gösteriyor.

Alsancak Gar’a 56548’in götürülüşü görünümleri ile konumuz devam edecektir.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2010, 00:48:00 »
Teoman hoca vallahi çok fena imrendim yaşadıklarına ama bize de öyle güzel aktarıyorsun ki yaşamış kadar olduk sayende.
Yıkanan ve plaktornaya sığmayan K52 , bence bu yılın en güzel haber programıydı , sağol.......
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ekim 16, 2010, 00:03:40 »
56548 Bölüm 4

Kemal Bey, siz de çok sağ olun. Güzel sözlerinize teşekkürler.

Halkapınar Depo’dan çıktıktan sonra Hilal yakınından Alsancak Gar yönüne doğru yol alıp, Alsancak Gar’a
yaklaşıyoruz.

Alsancak  Gar 2. yola girerek belgeselde kullanılacak vagonların önüne doğru ilerliyoruz.

Türkiye’nin ilk Gar yapısı olan ve İngiliz Mimari tarzında inşa edilmiş yaklaşık 150 yıllık
Alsancak Gar’ın sütunlu sundurmanın yanından DE18110 ile getirilen 56548, uzun yıllardan sonra tekrar
kendini bu tarihi garda buluyor.

56548 yolcu peronlarından, 2. yolda sütunlar arasında geçmişi özlemle yansıtıyor.

Alsancak Gar’ da gidiş yönüne doğru hazır bekleyen 56548, geçmişten günümüze dönmüş 70 yıllık tarihini
gözler önüne seriyor. ( 56548 K 52:1942 yapımı) 

‘’Deli Saraylı’’ dizisinin çekimleri 1918 yıları yansıttığından temsili olarak o dönemdeki buharlı lokomotif yerini
alan ve bu yüzden plakası kapatılan 56548’in önündeki plaka üzerindeki kapağı Naci Bey söküyor.

Alsancak Gar’da kendi dönemindeki plaka numarası ile yerini alan TCDD 56548, çok değerli makinist Naci Akdağ
Bey’in sürekli ilgisi ile günümüzde hayat bulmaktadır.

56548’ i elimizden geldiği kadar görüntüleyip, Alsancak Gar hatıralarını yaşatmaya çalışıyoruz.

DE 18110 Dizel lokomotifin hattan çıkarılması için 56548,  DE 11031 ile hattan çekiliyor.

DE 11031 ile çekilen 56548 ertesi gün sıcak konuma getirilerek belgesel çekimlerine hazırlanacak.
Tenderin üzerinde lokomotifin ocağının ateşlenmesinde kullanılacak odunlar yer almaktadır.

56548 ile ilgili görüntüler burada sona ermiştir. Önümüzdeki zaman diliminde tekrar 56548  görüntülerini
paylaşmak dileğiyle.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

« Son Düzenleme: Kasım 01, 2010, 22:08:05 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #15 : Ekim 16, 2010, 01:15:18 »
Teoman Selam,

Yine bize güzel bir yolculuk yaptırdın.....

Eline,emeğine,objektifine sağlık......

Necati...

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ekim 16, 2010, 23:37:58 »
DEÐERLİ ARKADAŞLAR TCDD TARAFINDAN TÜRKİYEDE BULUNAN BİR ÇOK BUHARLI LOKOMOTİF İNGİLİZLERE SATILDI VE ŞU ANDA BUNLARI GÖTÜRMEK İÇİN HAZIRLIYORLAR BU LOKOMOTİFLERDEN 2 TANESİDE SİVAS LOKOBAKIM ATELYESİNDE HAZIRLANIYOR BENİM ÇOK ZORUMA GİDİYOR BU ELİMİZDEKİ DEÐERLERİN BAŞKALARINA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ekim 17, 2010, 00:18:28 »
Hakkı bey isyan etmekte haklısın ama unutma ki biz Yavuz'u , Midilli'yi , Bandırma'yı jilet yapmış bir milletiz.
Bütün bu kıymet bilmezlikler zaman içerisinde azalacaktır merak etmeyin.
Mesela 50 yıl öncesine kadar , yeni Bergama şehrinin yapımı sırasında , tepedeki eski şehirden yıllar boyunca mermer sütunlar  aşağı yuvarlanmış ve kullanılmış ama artık antik şehirlere taş muamelesi yapılmayacağını öğrendik.
Zamanla bunlar da düzelecek.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 16, 2011, 00:44:46 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

TCDD 56548 Buharlı Lokomotif , 16 Mart 2011 tarihinde (Bu gün) yeni bir belgesel çekimi için sabah Ankara Gar’da olacaktır.

Değerli dostumuz makinist Naci Akadağ Bey, beni telefon ile arayarak bu durumu bildirdi.

Anakara’ da yaşayan dostlarımıza duyurulur.

Saygılar
Teoman Kardaşlar